ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 4:31 am

KULTURE

 • Temat
 • 07082014
  Ish-futbollisti, Cantona, kritikon pėrkrahjen franceze pėr Izraelin
   
      Eric Cantona i bėri thirrje kryetarit francez, Francois Hollande, pėr tė ndryshuar politikėn e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisė pėr tė ndaluar tubimet pro-palestineze nė tė gjithė vendin.
      Ish futbollisti i...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 570
 • 05082014
  Myftiu i Arabisė Saudite kundėr protestave pėr Gazėn   

      Ndėrsa regjimi sionist vazhdon krimet e tij nė Rripin e Gazės me dritėn e jeshile tė perėndimorėve dhe tė disa vendeve arabe, Myftiu i Arabisė Saudite i ka pėrshkruar protestat, demonstratat nė pėrkrahje tė Gazės si akte apo vepra rebele.  
      Myftiu, Abdel Aziz Shejh tha, gjithashtu, se protestat e mbajtura nė shenjė solidariteti me palestinezėt janė tė padobishme. 
  Kjo vjen nė kohėn kur ndėrsa njerėzit nė tė gjithė botėn janė duke dalur nėpėr rrugė pėr tė denoncuar krimet e regjimit sionist nė Gaza. 
      Tė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 610
 • 04082014
  Policia izraelite sulmoi xhaminė al-Aksa nė Jerusalem
   


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 506
 • 31072014
                 Pėrkthimi i Kur'ani nė kinezisht  

        Deri mė tani janė publikuar 12 pėrkthime tė Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhėn kineze. 


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 472
 • 30072014
  Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar
   
      Njė rabin izraelit ka nxjerrė njė vendim qė lejon vrasjen e civilėve tė pafajshėm nė Rripin e rrethuar tė Gazės.
      Dov Lior, njė rabin izraelit nga kolonia e paligjshme Kiryat Arba nė Bregun e pushtuar Perėndimor, tha nė vendimin qė e lėshoi se ėshtė "nė rregull" pėr tė vrarė civilė tė pafajshėm...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 417
 • 28072014
  Shpėrndahet pėrkthimi holandisht i Kur’anit nė Holandė    
     
      Njė institut islamik nė Holandė ka filluar shpėrndarjen falas tė kopjeve tė pėrkthimit holandisht tė Kur'anit tė Shenjtė.
      Instituti el-Sunneti ėshtė e realizuesi i planit tė shpėrndarjes, nė bashkėpunim me Grupin Islamik el-Jekin, raporton faqja: Sadi al-Balad  website.
      Plani ėshtė duke u zhvilluar me rastin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit me qėllim tė ofrimit tė pėrkthimeve holandisht tė Kur’anit pėr ata musliman nė Holandė tė cilėt nuk e njohin gjuhėn arabe.
      Pėrkthimi i Kur’anit nė holandisht...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 430
 • 26072014
                    Hindusėt  agjėrojnė Ramazanin

       Pėr shumicėn e komunitetin hindu nė Indi, Ramazani ėshtė i lidhur me ushqimet e shijshme qė ata i shijojnė me miqtė e tyre muslimanė.
      Ēdo vit, myslimanėt e Indisė si tė fillojnė pėrgatitjet pėr agjėrimin e Ramazanit, shumė hindusė pėr tė respektuar muajin e agjėrimit, Ramazanin, ndajnė kėto pėrgatitje dhe marrin pjesė nė agjėrim...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 454
 • 25072014
  Doktori norvegjez: Obama, a ke zemėr ti?

  Mads Gilbert, doktor norvegjez, vullnetar nė spitalin e mbingarkuar nė Rripin e Gazės, i ka shkruar njė letėr kryetarit amerikan, Barack Obama.

  Miqtė mė tė dashur,
  Nata mbrėmshme ishte ekstreme. ”Pushtimi tokėsor” i Gazės rezultoi nė dhjetėra tė vrarė dhe automjete tė mbushura me palestinezė tė tė gjitha moshave tė gjymtuar, tė shqyer, qė kullonin gjak, qė vdisnin – tė gjithė civilė, tė gjithė tė pafajshėm.
  Heronjtė nė ambulanca dhe nė tė gjithė spitalet e Gazės janė duke punuar me ndrrime 12-24 orėshe, tė zverdhur nga...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 440
 • 24072014
  Gruaja pakistaneze qė bėri histori nė kaligrafi tė Kur'anit   

        Njė grua pakistaneze ka bėrė histori duke shkruar Kur’anin, Librin e Shenjtė, me duart e saj me njė kaligrafi tė bukur pėr tė dėrguar njė  mesazh tė paqes, njė mesazh shpirtėror, si pėrgjigje pėr rritjen e nivelit tė islamofobisė dhe racizmit.
      Farhanda Pervaiz, e cila ėshtė me prejardhje nga Pakistani, jeton nė  Londėr qė nga viti 1992. Ajo vendosi pėr tė shkruar Kur’anin Fisnik  me dorėn e saj pėr tė kėnaq veten shpirtėrisht dhe pėr tė marrė njė lidhje mė tė ngushtė dhe mė tė ndjeshme me Librin e Shenjtė,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 362
 • 23072014
  Aeroplanėt luftarakė izraelitė shkatėrrojnė tri xhami nė Gaza  [size=24] [/size]


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 278
 • 22072014
   
  FILLOI TURIZMI HALLALL NĖ JAPONI

  Filloi turizmi hallall nė Japoni

  Dhoma pėr namaz (lutje), shami tė punuara nga mėndafshi vendor dhe mish hallall, i vėrtetuar, janė duke u shfaqur nė Japoni, kėshtu bosėt e turizmit po zgjohen pas kėrkesave tė udhėtarėt, turistėve, myslimanė.
  Pėr njė vend kryesisht homogjen me vetėm rreth 100.000 muslimanė, praktikues tė Islamit, kjo do tė thotė me ja mėsyuar rrugės, me sa duket e panjohur, por njė treg nė rritje, i cili do tė dyfishohet pėr nga numri i vizitorėve tė huaj nė vitin 2020, njoftoi agjencia AFP.
  "Udhėtarėt myslimanė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 299
 • 21072014

  Tė krishterėt e Bethlehemit agjėrojnė Ramazanin


  Tradita u ruajt ndėr breza mes myslimanėve dhe tė krishterėve tė cilėt bashkėjetuan nė Betlehem pėr qindra vjet.

  Bethlehem - Duke ndarė me myslimanėt gjėrat shpirtėrore tė muajit tė shenjtė Ramazan, tė krishterėt nė qytetin e pushtuar nė Bregun Perėndimor, nė Bethlehem, janė duke mbajtur agjėrimin e muajit Ramazan si njė traditė shekullore solidariteti ndėrfetarė.
  "Gjyshja ime po agjėron," tha, pėr Al-Arabiya News, Mike Kanavati, njė banor i krishterė i Bethlehemit, i cili menaxhon...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 316
 • 20072014
  Tė burgosurit u bėnė hafizė, e mėsuan pėrmendėsh Kur’anin 
        Pesė tė burgosur nė burgun Kezelhisar nė Karaxh, 25 kilometra nė perėndim tė Teheranit, kanė arritur tė mėsojnė pėrmendėsh tė gjithė Kur’anin e Shenjtė.
       Pesė tė burgosur u nderuan, para pak kohe, nė njė ceremoni,  nga Rexhebali Azhir, pėrfaqėsues pėr ēėshtje kulturore nė burgje, njoftoi agjencia IRNA. Ai shtoi se  edhe 200 tė burgosur tė tjerė kanė mėsuar prej njė deri nė 30 xhyza  ( njė xhyz =njė e tridhjeta pjesė e Kur’anit) , Librit tė Shenjtė.
       Rexhebali Azhir theksoi  se veprimtaritė Kur'anore dhe aktivitetet...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 300
 • 19072014
          Shteti holandez pėrgjegjės pėr 300 vdekje tė Srebrenicės

  [size=24] [/size]    Njė gjykatė nė Holandė ka vendosur se shteti holandez ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e mbi 300 njerėzve nė masakrėn...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 288
 • 18072014
  Sinagoga e Londrės fton pėr iftar nė Ramazan 
    Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
  Londėr  –
      Rast i parė i kėtij lloji, myslimanėt nė Veri Perėndim tė Londrės tė ftohen pėr iftar nė njė sinagogė hebreje,  pėr tė pėrhapur mesazhin e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
     Kjo ėshtė hera e parė nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė njė pėrvojė e mrekullueshme, "tha Hamza pėr radion 17 BBC Radio 5.
      " Mė ėshtė thėnė se vėrtetė ka shpresė dhe paqe nė njerėzi  ... dhe unė e  pranova mrekullisht," shtoi ai.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 284
 • 17072014
  Nėnat e tė gjithė palestinezėve duhet tė vriten
  -   Deputete e Kuvendit tė Izraelit, Ayelet Shaked
   
      Njė politikane dhe anėtare e njohur e parlamentit izraelit i ka quajtur palestinezėt si terroristė, duke thėnė se nėnat e tė gjithė palestinezėve duhet, gjithashtu, tė vriten gjatė sulmeve tė vazhdueshme izraelite nė Rripin e Gazės tė rrethuar.
      Ayelet Shaked e  partisė ultra-nacionaliste  Jewish Home Party, bėri thirrje pėr t’i therrė nėnave palestineze qė lindėn "gjarpėrinjtė tė vegjėl."
     "Ato kanė pėr tė vdekur dhe shtėpitė e tyre duhet tė shkatėrrohen...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 275
 • 16072014
  Gjykata greke hedh poshtė apelin pėr tė bllokuar ndėrtimin e Xhamisė nė Athinė 

        Asambleja e pėrgjithshme e kėshillit tė shtetit nė Greqi ka refuzuar njė apel pėr tė parandaluar ndėrtimin e njė xhamie nė kryeqytet, Athinė.
       Ndėrtimi i xhamisė, e vetmja nė Athinė, pritet tė fillojė sė shpejti pasi plani ėshtė miratuar tetė muaj mė parė. Xhamia pritet tė jetė gati  gjashtė muaj pas fillimit tė ndėrtimit.
       Njė ndėrmarrje private do tė ndėrtojė xhaminė nė Athinė, e cila do tė kushtojė 1.292.000 $ (dollar). Xhamia do tė ndėrtohet nė tokėn qė i pėrket Marinės Greke...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 297
 • 15072014
  Gruaja belge myslimane qė ndihmoi 1000 persona tė pranojnė Islamin 

  [size=24] [/size]    Ndikuar nga miqtė e saj muslimanė dhe duke hulumtuar, studiuar fenė, Veronique Cools e ka pranuar Islamin nė njė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 277
 • 14072014
  Mijėra anglezė protestojnė nė Londėr kundėr Izraelit
   
       Mijėra protestues janė mbledhur nė Londėr afėr ambasadės sė Izraelit, duke i bėrė thirrje qeverisė britanike dhe tė mediave pėr tė ndalur mbėshtetjen e mizorive tė Tel Avivit.
      Nė mes tė zemėrimit nė rritje globale pėr bombardimet izraelite nė Gaza, mijėra londinezė  kanė bllokuar plotėsisht  Rrugėn Kensington, njė nga rrugėt mė tė ngarkuara nė Londėr, pėr disa orė.
      Protestuesit mbanin pankarta nė tė cilat shkruante:
  ”Fund rrethimit” dhe  ” Liri pėr Palestinėn”.
      "Numri i madh i njerėzve...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 301
 • 14072014
  E pranoi Islamin dhe po agjėron Ramazanin 
   
   Therly Mainit e pranoi Islamin para se tė largohet nga Filipinet nė muajin gusht tė vitit tė kaluar.
      "Unė fillova rrugėn e gabuar," tha zonja Mainit, 34 vjeēare, sekretare nga qyteti Cotabato. "Unė kam mėsuar se si tė luten, lexoi  Kur'anin dhe kam mė shumė njohur pėr Islamin kėtė vit."
       Prindėrit e saj dhe shtatė vėllezėrit e motrat, tė gjithė katolikė, e kanė pranuar vendimin e saj. Emri i saj,  tani si myslimane, ėshtė Alyssa.
      "Ata e mėsuan kėtė nėpėrmjet Facebookut, tani unė jam e...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 272
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi