ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Fri Jun 22, 2018 8:08 am

SOCIALE

 • Temat
 • 13112011
  Shqipėria renditet e 52-ta ndėr vendet ku preferohet tė jetohet mė mirė nė botė, sipas Indeksit “Living Life 2011”. Krahasuar me dekadėn e fundit, Shqipėria ka ecur shumė pėrpara me “Cilėsinė e jetės”. Nga viti 2005, kur Shqipėria ishte e 100-ta, nė njė grup me vende tė tilla si Zimbabve, Haiti, Republika e Afrikės Qendrore, Afganistani, Sierra Leone, Guinea Ekuatoriale, Guinea, Angola, Sudani, Jemen, Ēadi, Somalia. Vetėm me njė vit mė parė Shqipėria renditej nė vendin e 66-tė.

  Ndėrkohė, nė krye tė listės renditen Shtetet e Bashkuara,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 595
 • 13112011
  Statistikat nėntėmujore tė vitit nė Shqipėri flasin pėr 1683 raste tė denoncuara nė polici, kundrejt 1998 rasteve qė kishte pėr 12 muajt e vitit tė kaluar. Shefja e zyrės sė trajtimit tė dhunės nė familje dhe tė miturit nė drejtorinė e pėrgjithshme tė policisė sė shtetit, shprehet se pėrtej shifrave tė lara rritja e kallėzimeve tregon rritjen e besimit dhe ndėrgjegjėsimit tė qytetarėve pėr gjetjen e njė rrugėzgjidhje.

  Vetėm pėr nėntėmujorin nė 24 prej rasteve tė regjistruara...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 477
 • 21062011


  Rolanda Kaja, kufoma e sė cilės u gjet mė 10 qershor nė njė kanal nė rrugėn Ishėm-Lalėz. Majtas, dy prindėrit e saj dhe e bija duke folur pėr gazetėn

  NGA ELISABETA ILNICA
  Ėshtė vetėm...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 940
 • 22012011
  [b]"Po na bėjnė tė mos ndihemi njerėz, por vemje[/b]

  Po bėhet gjithēka pėr tė krijuar njė klimė terrori tek njerėzit. Po veprohet me mėnyra fashiste dhe po kėrcėnohen njerėzit, si tė jemi nėn njė regjim talebanėsh dhe jo sikur jetojmė nė njė vend tė Europės. Po na frustrojnė keqazi, po na bėjnė tė mos ndihemi njerėz, por vemje.

  Nėpėr shkolla, ka drejtorė qė kanė mbledhur mėsuesit dhe u kanė thėnė qė duhet tė qėndrojnė sot nė punė deri nė orėt e vona tė pasdites. Qėllimi? Qė tė mos munden tė shkojnė nė protestė. Edhe ky njoftimi i policisė pėr monitorim me kamera, pėr...

  nga nardlushnja - Komentet: 1 - Shikime: 499
 • 06112009
  Bashkim Shala

  Gjuha e njėjtė, lehtėsirat e kalimit nė kufi, si dhe prania e madhe ndėrkombėtare, kryesisht e meshkujve nė Kosovė ka favorizuar zhvillimin e trafikut apo tė ushtrimit tė prostitucionit tė vajzave e grave shqiptare nė Kosovė. Sipas njė raporti tė policisė sė Kosoves, Shqipėria renditet e treta pėr nga numri i femrave shqiptare qė ushtrojnė prostitucion nė Kosovė,...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1549
 • 25122010
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė Prejardhja e Vitit tė Ri Pyetja mė e shpeshtė qė po bėhet kėto ditė, pra nė fund tė vitit, ėshtė: Ku do ta pritni Vitin e Ri? "…Pėrbehem nė Zotin: mos jetoni sikurse jetojnė paganėt me mendje tė errėsuar, larg nga jeta e Hyut, pėr shkak tė paditurisė qė ėshtė ndėr ta pėr arsye tė trashamanisė sė zemrės sė tyre. Vetveten e kanė bėrė tė pandjeshėm, u dhanė mbas shfrenisė, nė mėnyrė, tė shtyrė prej lakmisė, tė bėjnė ēdo poshtėrsi." (Bibla, Efesianėve, 4:17-20) "Pasha kohėn! Njeriu me siguri ėshtė nė humbje. Pėrveē atyre qė besojnė, porosisin pėr drejtėsi dhe kėshillojnė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 540
 • 06122010
  Blerta Mrishaj

  Pėrjashtim nė raste sėmundjesh gjenetike. Hyn nė fuqi konventa qė e ndalon

  Stop pėrzgjedhjes sė gjinisė sė fėmijės sė ardhshėm! Do tė jetė e kundraligjshme nėse ēiftet pėrdorin teknika tė veēanta tė riprodhimit pėr zgjedhjen e gjinisė sė fėmijės. Ndėrhyrja e mjekėve nė kėto raste do tė bėhet vetėm pėr tė shmangur njė sėmundje tė trashėguar e lidhur kjo me gjininė. Nė kėtė mėnyrė i jepet fund njė herė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 642
 • 08092010
  Tė nderuar bashkėforumiste,
  Po e hap kėtė temė nė kėtė nėnforum pėr tė kėrkuar opinionin tuaj pėr guidėn mė tė re tė Biznesit Shqipėtar OnlineAlbania, nga pikėpamja e aktiviteteve ekonomike.

  Ėshtė hapi i parė qė bėjmė me njė projekt qė sjellėn mjaft novacione dhe shėrbime tė veēanta pėr biznesin shqipėtar, e me ēmimin mė tė mirė qė egziston nė moment nė treg.

  Linku: OnlineAlbania

  Por mos ju them shumė fjalė, mė mirė hyni vetė dhe na thoni ju mendimet tuaja, qė ti kemi parasysh e tė mundohemi...

  nga joanna_ - Komentet: 6 - Shikime: 574
 • 10052009
  Mbi 4 mije shtetas shqiptare kane aplikuar per punesim sezonal ne Itali. Sipas te dhenave zyrtare vendet me te kerkuara per punesim jane ato te bujqesise, ndertimit, kameriere, bariste si dhe nentipa te tjere te punetorit stinor, nuk plotesohen te tera. Mesohet se pavaresisht se aplikimi u zyrtarizua me 15 prill, dite kur hyri ne fuqi dhe dekreti i qeverise italiane, 80 mije vendet e punes ende s'jane plotesuar. Vetem tre jave nga kjo date, punedhenesit, paraqiten dicka me shume se 44 mije kerkesa per punesim, qofte individualisht, qofte edhe permes shoqatave te tyre te punedhenesve. Ne klasifikimin...

  nga ILIRI - Komentet: 3 - Shikime: 1550
 • 19032009
  Gruaja xheloze rreh burrin, nis procedimi penal


  Njė grua nga Elbasani rreh tė shoqin pėr motive xhelozie. Ngjarja groteske ka ndodhur rreth orės 23:00 tė sė hėnės nė njė lokal nė periferi tė Elbasanit, te vendi i quajtur “Pishat e Shkumbinit”. Sipas burimeve zyrtare tė policisė, M.Qosja banuese nė lagjen “Shėnkoll” tė kėtij qyteti, pėr motive xhelozie ka goditur me mjete rrethanore tė shoqin, Tomorr Pėllumbi. Inati i gruas duket se nuk ėshtė shuar me kaq. Pasi ka goditur 38-vjeēarin ajo ka thyer edhe xhamat e makinės sė tij tip “Mercedez Benz” me targa EL0491 B....

  nga ilda - Komentet: 4 - Shikime: 905
 • 20022010
  Ardit Bido
  Libra shkollorė, falas pėr emigrantėt nė Itali dhe Greqi Librat nė gjysmė ēmimi, kur kryefamiljari ka pagė nėn 30 mijė lekė
  Librat shkollorė tashmė do tė shiten nė shkolla e jo nė librari, ndėrkohė qė edhe emigrantėt do tė kenė mė nė fund libra tė posaēėm pėr mėsimin e gjuhės, historisė e kulturės shqipe nė vendet e tyre e madje falas. Ndryshimet rrėnjėsore tė “Altertekstit”, reforma e fundit e nisur nga ish-ministri i Arsimit, z. Genc Pollo, qė dukej e paprekur nga pasardhėsit e tij, u bėnė dje publike nga ministri Myqerem Tafaj. Librat nė shkolla Duke folur...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 690
 • 27122009
  Njė lidhje dashurie qė dhuna e ēoi nė ndarje. Por vetėm 3 javė mė vonė, pėrgjigjja negative pėr t'u bashkuar, pėr pak sa nuk i mori jetėn 15-vjeēares Milena Sheme nga Vlora. Dėshmitar i vetėm i momenteve tė para tė njohjes sė adoleshentes vlonjate me tė riun nga Durrėsi, Ardit Lushi, deri nė ēastet e fundit para masakrės, ėshtė shoku i tyre i pėrbashkėt, Renaldo Pėrfundi. Nė njė intervistė pėr gazetėn, i riu tregon pėr kėtė marrėdhėnie dhe akuzat qė shoku i tij ngriti kur u arrestua.
  Si i ke njohur tė dy ?
  Arditin e kam njohur njė muaj para Milenės. Ndėrsa Milenėn mė pas tek shėtitorja...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 780
 • 09122009
  Sonila Isaku
  Pervec tradhtise bashkeshortore, 35-vjecarja nga Tirana dhunohej nga bashkeshorti. E ndersa fillimisht ajo vuante nga fakti se po tradhtohej, me pas nuk do t'i bente me pershtypje, sepse dhuna per te ishte shume e ulet.

  Historia

  Ela, nje vajze nga Tirana kishte mbaruar Fakultetin e Ekonomise, ndersa u dashurua me bashkeshortin e saj, i cili vinte nga nje qytet i vogel i Veriut te vendit. E ndersa familja e saj kishte nje sere pronash, munden te marrin nje apartament dhe aty te nisnin jeten se bashku. "Fillimisht ishte shume bukur, ishte ajo qe ne kishim...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 788
 • 16112009
  Sonila Isaku

  Fillimisht nga kureshtja ka hyre ne ambientet e lojerave te fatit, per te vezhguar cfare lojerash ofroheshin aty, si luhej, si operohej. Por, pas disa kohesh u be njohes i mire i atyre lojerave dhe Gavroshi (per shkak te etikes profesionale, gazeta "Koha Jone" nuk boton identitetin e plote te personazhit) vazhdonte te shkonte rregullisht, por tashme per te luajtur. "Fillimisht bashkeshortja dyshonte per ndonje tradhti, pasi te ardhurat qe une lija ne shtepi ishin shume pak ne krahasim me ato ne fillim. M'u vu shume kohe pas, dhe me ne fund i tregova se ku...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 641
 • 13102009
  Sonila Isaku

  Studentet e mjekesise per te dytin vit radhazi, kane kundershtuar vendimin e dekanatit per vendosjen e stazhit, nese kane tre provime te mbartura gjate dy viteve te para te shkolles. Ky vendim i ka detyruar ata te lene auditoret, qe diten e pare dhe te hidhen ne proteste.

  Protesta

  Viti i ri akademik, 2009-2010, ka nisur me protesta te studenteve ne Tirane. Per te dytin vit radhazi, kane qene studentet e Fakultetit te Mjekesise, te cilet nuk kane pranuar te hyjne ne auditore per shkak te vendimit te dekanatit te ketij fakulteti, i cili thote se nese...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 769
 • 28092009
  Rozeta Rapushi

  Pronaret dhe ish te denuarit politike, nuk u entuziazmuan aspak nga rritja e fondit per kompensimin dhe demshperblimin e tyre ne buxhetin e shtetit per vitin 2009. Sipas tyre, problemet e zbatimit te ligjeve perkatese, konkretisht "Per kthimin dhe Kompensimin e Pronave" dhe "Demshperblimin e ish te denuarve politike", zbehin se tepermi rritjen ne buxhet te parave per keto kategori, deri ne 10 milione euro. Sekretari i Pergjithshem i Shoqates se pronareve "Pronesim me Drejtesi", Agim Toro, tha per Gazeten "Koha Jone", se eshte nje...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 702
 • 23092009
  Elberta Spaho,Eriona Ymeri
  Tarifat e shkollimit
  Pas shpalljes sė parė tė fituesve, qeveria ka pėrcaktuar tarifat e regjistrimit pėr tė gjitha Universitetet. Tarifat do tė jenė tė diferencuara dhe tė ndryshme pėr secilėn degė. Madje i njėjti fakultet, do tė ketė tarifa tė ndryshme, nė qytete tė ndryshme.Fakultetet nė tė cilat do tė paguhet tarifė mė e lartė nė Universitetin e Tiranės, do tė jenė: Fakulteti i Drejtėsisė dhe Fakulteti i Shkencave Sociale. Ndėrsa tarifa mė e ulėt, pėr studentėt e Gjuhėve tė Huaja dhe Shkencave e Natyrės. Gazeta “Tirana Obserever” boton sot...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1987
 • 06092009
  Mjeket, infermieret dhe laborantet qe te mbajne vendin e punes ne spitalet e rretheve apo ne Qendren Spitalore Universitare "Nene Tereza" do ti nenshtrohen testimit. Ky eshte nje nga projektet qe ka ne mendje kandidati per Minister Shendetesie, Petrit Vasili. Sipas tij, reforma ne sistemin shendetesor duhet te filloje ne kete pike ne menyre qe ata qe nuk jane te afte te largohen nga vendet e punes. Kjo, per te sjelle nje permiresim te ndjeshem te sistemit shendetesor per pacientin. "Nje rikthim i vemendjes tek shendeti paresor dhe nje site e kujdesshme per pacientet, qe do t'i drejtohen...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 667
 • 04082009
  Gripi i derrave, dyshohen 11 raste te reja

  Situata e perhapjes se virusit pandemik ne vendin tone, A/H1N1, vazhdon te numeroje 8 raste te prekur nga ky virus, nderkohe qe shenon rreth 11 raste te mundshme me virusin H1N1, te cilat kane rezultuar sipas analizave te laboratorit te virologjise ne ISHP, me gripin e tipit A. Keto te dhena jane bere publike nepermjet raportit numer tre te ISHP, i cili jep detaje dhe per gjendjen shendetesore te ketyre pacienteve. Nga 11 rastet e mundshme, dy prej tyre kane shfaqur shenja, pas kthimit nga jashte vendit, tete raste nuk referojne udhetime jashte,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 653
 • 27052009
  Maternitetet e kryeqytetit pohojne per ulje te aborteve, por ne te vertete studimet e kryera nga Instituti i Shendetit Publik tregojne se numri i tyre eshte i larte, kryesisht ne moshat e reja 15 deri ne 20 vjec. Kjo nderhyrje sipas specialisteve te ISHP-se kryhet ne klinikat private te cilat nuk raportojne rastet. "Ne maternitetin "Mbreteresha Geraldine", numri i aborteve ka ardhur duke u ulur. Kurse per sa i perket numrit te lindjeve, ato po vijne ne rritje nga viti ne vit mbi 5 mije te tilla", ka pohuar drejtori i ketij materniteti, Halim Kosova.

  Vendi yne renditet...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1764
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi