ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Fri Jun 22, 2018 8:08 am

OPINION

 • Temat
 • 11112013

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 436
 • 27052013
  Edi Rama ka qene me i qeshur se kurre ne mitingun e organizuar me rastin e hapjes zyrtarisht te fuhates elektorale per zgjedhjet e 23 qershorit te ketij viti. Mbas fjales ai ka ftuar nje grup rom qe te kendonin kengen e fikut. I perfshire nga entusiasmi kryetari ka vendosur, nga rrepist te tregoje para socialisteve edhe talentin si instrumentist.Keshtu ka kercitur ahengu ne miting, qe oj ēte kercitur. Dajria ne duart e medha te kryetarit ka ndezur flake gjithe sallen. Dikush nuk eshte permbajtur dhe...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 548
 • 18032013
  EDMOND TUPJA
  Dje apo pardje, tek dėgjoja nė radio lajmet e orės tetė tė mėngjesit nė njė stacion shumė tė dėgjuar (nė kuptimin e dyfishtė tė shprehjes, pra, edhe shumė tė ndjekur, edhe shumė tė njohur), folėsja pėrmendi njė vlerėsim tė dhėnė nė Britaninė e Madhe nga njė institucion me emėr nė arenėn ndėrkombėtare, lidhur me zgjedhjet e 23 qershorit nė Shqipėri. Mė bėri jo pak pėrshtypje fraza, sipas sė cilės, nė vendin tonė u pritkan trazira me rastin e zgjedhjeve nė fjalė. Pėr t’u treguar mė i saktė, mė duhet tė them se stacioni nė fjalė ėshtė i “pavarur”, d.m.th. priret drejt opozitės sė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 540
 • 01122012
  Prestigjizoja franceze “Le Figaro” e cilėson tė guximshme dhe thyerje tė njė tabuje, shpalosjen nga kryeministri i Shqipėrise Sali Berisha tė idesė sė Shqipėrisė sė madhe tė bashkimit tė shqiptarėve tė Kosovės dhe Maqedonisė.
  “Gjatė pėrvjetorit tė 100 tė Shqipėrisė, kryeministri i saj i paoksidueshėm shpalosi flamurin e bashkimit kombėtar tė shqiptarėve tė Kosoves dhe Maqedonisė. Ai guxoi! Nė moshen 68 vjeēare shefi i qeverisė sė Tiranės Sali Berisha foli papritur pėr bashkimin kombėtar tė shqiptarėve, njeriu qė mposhti diktaturėn e ēmendur komuniste nė fillim tė viteve ’90, i rikthyer si...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 506
 • 27112012
  Rroli i gruas shqiptare pergjat 100 viteve shtet i pavarur, ka qene dhe mbetet shume i rendesishem ne zhvillimin e shoqerise shqiptare.

  Duke shfletuar faqet e historise se Shqiperise do te ndeshim ne periudha te ndryshme emra grash te cilat me aktet e tyre kane bere emer ne historine e kombit dhe jane bere pike referimi e burim frymezimi nder breza. Krahas mbretereshes Teuta, luftetares Bubulina, figura legjendė e Rozafes,Donika Kastrioti, Mamica Kastrioti, Shote Galica, figura te tjera po...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 1039
 • 22112012
  Lindi mė 16 tetor 1846 nė shtėpinė ku ngriti flamurin mė 1912.

  Dokumentari, zbardhen tė pathėnat e biografisė sė themeluesit tė shtetit shqiptar.

  Gruaja e parė, Nasipe Hanėmi, vdiq njė vit pas martesės me Ismail Qemalin.

  Grekja Kleoniqi Surmeli, zonja e parė e shtetit shqiptar.
  Eshtrat e bashkėshortes sė Ismail beut prehen nė Spanjė.  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 603
 • 22112012
  Zbulohen fakte tė reja nga politikani dhe diplomati shqiptar.

  Si u bė ministėr nė 3 shtete.

  Historia qė nga shpallja e Pavarėsisė nė Vlorė e deri te ndikimi kundėr eksodeve e gjenocideve.

  Fico shfrytėzonte ēdo mundėsi ligjore pėr t’u ardhur nė ndihmė shqiptarėve nė ish-Jugosllavi.

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 466
 • 21112012
  Ardian Ndreca

  Nė kremtimin e kėtij pėrvjetori tė Pamvarsisė kthehen nė atdhe dy simbole tė largta nė kohė prej njena-tjetrės, por gjithsesi domethanėse pėr historinė tonė: Meshari i Dom Gjon Buzukut dhe eshtnat e Ahmet Zogut.

  I pari, duen apo s’duen disa, vijon me mbetė libri ma i hershėm nė historinė tonė. I dyti, duen apo s’duen disa tjerė, mbetet nji...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 511
 • 21112012
  SHPĖTIM IDRIZI

  Kthimi i eshtrave tė Mbretit Zog ėshtė njė akt i vonuar historik dhe vlerėsim pėr figurėn poliedrike tė ish-monarkut ish-presidentit, ish-kryeministrit dhe ish-ministrit shqiptar, i cili dominoi jetėn politike dhe kombėtare tė vendit pėrgjatė 20 viteve tė konsolidimit tė tij. S’dihet se si, por ėshtė destini i figurave tė mėdha historike qė tė lėnė gjurmė njėherėsh nė ngjarjet mė tė mėdha tė kombit, megjithėse...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 509
 • 21112012
  Nga Xhavit Shala
  Ceshtja shqiptare ne Ballkan dhe zgjidhja e saj, ne vazhdimesi, ne nje mase te konsiderueshme, pervec luftes dhe perpjekjeve te popullit shqiptar, ka qene e ndikuar ndermjet te tjerave edhe nga pozicioni gjeostrategjik i hapesires shqiptare dhe, sidomos, nga gjeopolitika e korridoreve tokesore dhe e Detit Adriatik.

  Gjeohapesira shqiptare pershkohet prej luginave te medha terthore te cilat, per te kaluar nga Adriatiku ne Egje, perbenin korridoret me te mira ne tere Gadishullin Ballkanik (Boucart 2004: 23). Hapesira...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 473
 • 14112012
  Te merkuren 7 nendor 2012 ne VTM(stacion televiziv belg) ne programin “Telefax 360” te ores 20 u shfaq nje dokumentar i quajtur “Een dorp zonder vrouwen” (Nje fshat pa gra). Ne qender te dokumentarit ishte martesa e serbeve me vajza shqiptare. Personazhe te dokumentarit ishin tre vellezer nga nje familje serbe Dragan, Zoran dhe Rodoljub te cilet jetojne ne nje fshat te banuar vetem prej tyre dhe fqinjit te tyre Velimir. Nje fshat krejtesisht i izoluar me mungese te energjise, ujit dhe infrastruktures. Te tre vellezerit jetojne ne nje shtepi te vogel qe i ngjan me teper nje kasolleje se sa nje shtepie...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 634
 • 02112012
  Nga Hillary Rodham Clinton, Sekretare e Shtetit, SHBA
  Jam shume e lumtur qe jam ketu dhe kam mundesine qe te flas perpara ketij parlamenti te nje Shqiperie te lire, te pavarur, sovrane e demokratike. Z. President, Zonja Kryetare, Z. Kryeminister, anetare te parlamentit, nderi eshte edhe me i madh sepse bashkohem me ju per te festuar jubileun tuaj - 100 vjet pavaresi. Ka qene nje fitore per te cilen keni luftuar shume. Teksa po hyja me - me pelqen shume te them Zonjen Kryetare - me Kryetaren Topalli neper korridore, pashe fotot e paraardhesve tuaj. Ne 100 vitet e fundit ka ndodhur aq shume,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 471
 • 30102012
  Agron TUFA

  Nga ideologjia e romantizmit, qė zgjoi, sidomos ndėr popujt e Europės Juglindore, idealet nacionale me gjoja historinė, folklorin e etnosin, pėrfitimin mė tė madh e kanė nxjerrė grekėt. Falė edhe Rilindjes e Humanizmit qė e shikonin Greqinė si zanafillėn e ndritshme tė qytetėrimit europian dhe shtratin ku mbinė farat e mendimit, estetikės dhe shkencės sė ardhshme humaniste, askush nuk u kujtua pėr amalgamėn e banorėve tė Greqisė sė shekullit XIX, para sė gjithash aspak helene, nėse kemi parasysh mė kėtė substratin e hershėm tė bashkėkohėsve tė Platonit, Aristotelit apo tragjikėve....

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 492
 • 26102012
   
  Bashkėbisedim i Ambasadorit tė Bashkimit Evropian nė Shqipėri, z. Ettore Sequi, me shkrimtarin e madh shqiptar, z. Ismail Kadare
  Dialogu mes Ismail Kadaresė dhe Ambasadorit Sequi ėshtė i pari i llojit tė njė kolane qė do tė publikohet nė median e shkruar, ideuar nga Delegacioni i Bashkimit Evropian nė Shqipėri, ku shkrimtarė, filozofė, analistė, artistė ndajnė me Ambasadorin e Bashkimit Evropian dhe me publikun shqiptar vizionin e tyre mbi procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė.

  BOX 1: Kadare: Pyetjes suaj se ē’ėshtė Evropa pėr Shqipėrinė, do t’i pėrgjigjesha : vetvetja, ose gjithēka....

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 440
 • 19102012
  Dhurata Kaloshi

  Gjithkush padyshim eshte shokuar nga krimi makaber i rradhes, ne Shqiperi. Mediat vazhdojne te furnizohen me material, dhe ndoshta te shtojne tirazhet e tyre. Here pas here dalin ne drite te dhena te reja qe hedhin drite mbi krimin dhe autorin e krimit, madje, media flet edhe per “lotet “ e vrasesit. Eshte ngushellues dhe shpresedhenes fakti qe autori i krimit u gjet shume shpejt,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 498
 • 19102012
  Ēmimi “Nobel” pėr paqe pėr Bashkimin Europian ka ardhur pikėrisht si njė pranim i faktit se projekti mė i madh i bashkimit, monedha e pėrbashkėt, i ka mbijetuar tri viteve tė trazirave financiare dhe se nuk do tė shkojė drejt shpėrbėrjes. Por pasi ka arritur tė shmangė divorcin e dhimbshėm dhe humbjes sė disa prej fėmijėve problematikė, eurozona gjithsesi rrezikon tė ketė njė tė ardhme si njė martesė e pabarabartė dhe pa dashuri me sherre tė vazhdueshme...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 396
 • 19102012
  ARTUR BAKU

  Sapo mora vesh lajmin qė Akademia e Nobelit i ka akorduar Bashkimit Europian, Nobelin pėr paqe pėr vitin 2012 me motivacionin: “Pėr avancimin e paqes dhe pajtimit nė bashkėrendim me demokracinė dhe tė drejtat e njeriut”, mė lindi njė ide qė tė bėj njė shkrim rreth kėsaj teme. I pėrkas atij brezi tė fillimviteve ‘90 qė ėshtė frymėzuar nga ėndrra europiane, tė cilėt qė nė krye tė herės mbushėm sheshet me thirrjen: E duam Shqipėrinė si gjithė Europa! Kėto ditė kaluam gurin kilometrik tė radhės, morėm njė premtim...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 451
 • 19102012
  Kristo Frasheri

  Tezėn mė tė guximshme dhe mė keq tė sajuar e ka mbrojtur Hasan Dosti, njė nga themeluesit e BK. Qė nė kongresin e pestė qė Balli Kombėtar pas largimit nga Shqipėria vajti nė emigracion, nė Napoli nė nėntor 1949 pėr tė zgjedhur pasardhėsin e Mithat Frashėrit qė kishte vdekur, Hasan Dosti pa asnjė dokumentacion shpalli me njė kurajo tė habitshme se organizatėn nacionaliste ai e kishte themeluar...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 455
 • 19102012
  Protestat e 11 shtatorit tė kaluar, kundėr filmit anti-islam, “Innocence of muslims” i xhiruar nė Shtetet e Bashkuara, tė zhvilluara nė tė gjitha vėndet islamike, kanė bėrė tė lindin dilemėn tashmė tė famshme, nėse kemi tė bėjmė me blasfemi apo liri tė tė shprehurit. Pothuajse tė gjithė analistėt e tė gjitha mediave e thjeshtėzuan debatin vetėm nė kėtė prizėm duke u prokupuar mė shumė se dikush nė kėtė rast ėshtė ofenduar se sa pėr jetėt e humbura nga dhuna...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 463
 • 19102012
  Edison Ypi

  Aty nga fundi i viteve ’70 qarkulloi nėpėr Tiranė njė thashethem sikur njė gazetar italian, emri i tė cilit kurrė s’u muarr vesh, ngaqė sipas disave ishte Enzo Biagi, e sipas disa tė tjerėve Sergio Zavoli, kishte thėnė; “Shqipėria ėshtė si njė mumje, qė ashtu e ballsamosur mund tė vazhdojė tė ekzistojė pėrgjithmonė, por nėse do preket dhe do t’i hyjė fare pak ajėr i freskėt, ajo mumje do shkatėrrohet,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 459
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi