ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 4:38 am

DOSSIER

 • Temat
 • 18032009
  AFRIM IMAJ

  “Nėndetėset do tė vinin nga Jugosllavia. Do tė lundronin fshehtas nė Drinin e Zi dhe do zbarkonin nė Vaun e Dejės. Aty do vėrshonte armata serbe. Nė fillim mbi Shkodėr e Dibėr, pastaj nė Tiranė. Do sulmohej Komitetit Qendror dhe…”I njohur nga njė rreth i ngushtė njerėzish, rrėfimi i ēuditshėm me profilin e njė anekdote, i konsumuar si dėshmi nė njė proces tė vitit '71, rreket tė zbulojė planin e njė kryengritje tė armatosur tė mbetur nė tentativė. Bajram Bitri, burri nga Kastrioti, dėshmitari special nė gjyqin e majorit dhe shkrimtarit Bajram Kovaēi kėmbėnguli deri nė fund...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1469
 • 28112010
  Pavarėsisht rezervave pėr kėtė shifėr jo fort tė qartė, studiuesi i fushės, profesor Proletar Hasani, pohon se historia e robėrve gjermanė qė u deportuan nga vendi ynė pas luftės, ėshtė komplekse dhe me disa aspekte tė panjohura. Nė raportin e tij me referenca nga arkivat dhe dėshmitė autentike pėr historinė dhe fatin e robėrve tė ushtrive tė huaja nė Shqipėrinė e fillimviteve ‘40, zbulon dhe njė fakt interesant: Ndėrkohė qė pėr robėrit italianė ka njė dosje tė pasur me dokumente e fakte zyrtare, pėr ata gjermanė informacioni ėshtė i kufizuar e fragmentar, sė paku nė arkivat shqiptare. Sipas historianit...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 720
 • 12112010
  Dokumenti zyrtar, qė hedh dritė mbi shkakun e incidentit nė kanalin e Korfuzi, tė nėnshkruar nga kreu i marinės luftarake tė Britanisė sė Madhe, mban datėn 13 nėntor 1946. Tė gjitha sa konfirmohen nė tė, u referohen pėrfundimeve tė njė operacioni ushtarak, koduar me emrin domethėnės “Hakmarrja”, pėrgatitur nė nivel tė lartė tė flotės britanike, nė Admiraliat e nė Shtabin e Mesdheut nė Maltė, me ekspertė tė tė gjitha fushave e llojeve tė armėve. Duke zbardhur dinamikėn e kėtij inkursioni ushtarak nė bregdetin shqiptar, tė pėrgatitur nga shtatmadhorėt e Londrės, profesor Milo zbulon nė librin e tij...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 599
 • 04072010
  Dokumenti, pėrmbajtja e tė cilit ėshtė mė poshtė, pėr herė tė parė jep njė panoramė tė plotė tė ngjarjeve qė pėrfshinė Tiranėn mė 2 korrik 1990, apo siē njihet ndryshe, futja nė ambasadat e huaja. Dokumenti i hartuar nga Qemal Lame, ish-kreu i Hetuesisė sė Pėrgjithshme, i ėshtė dėrguar Sekretarit tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė, Hekuran Isai, i cili ishte njėkohėsisht edhe ministėr i Punėve tė Brendshme. Nė kėtė dokument bėhet njė pėrshkrim i ngjarjeve orė pas ore, pėrmenden tė gjitha incidentet te ambasadat, thyerjet e mureve tė tyre me kamionė, pėrplasjet me policinė, tė plagosurit, incidentet...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 857
 • 25112009
  Spiro Dede, ish-sekretar i Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės dhe njėkohėsisht ish-nėnkryetar i Partisė Socialiste, ka sqaruar dje pėr Panorama rolin e Ramiz Alisė, Nexhmije Hoxhės si dhe momentet se si u zgjodh Fatos Nano Kryetar i PS-sė. Dede ėshtė shprehur se intervistėn e botuar nė librin e gazetares sė njohur, Luljeta Progni, e ka dhėnė pėr temė diplome dhe jo pėr botim.Zoti Spiro, pėr ē’arsye keni shprehur shqetėsim e mosmiratim pėr njė intervistė nė emrin tuaj, tė pėrfshirė nė librin e gazetares Progni, pjesėn e parė tė sė cilės nė numrin e sotėm e ka botuar edhe “Panorama”?
  Gjithēka...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1265
 • 20112009

   Shqipėria ėshtė i vetmi nga vendet ish-komuniste ku nuk ėshtė shkruar njė libėr qė tė tregojė historinė e Sigurimit tė Shtetit dhe ta analizojė veprimtarinė e tij.

   Nga z.Kastriot Myftaraj

   Policia sekrete e kohės sė komunizmit vazhdon ende ta ruajė me sukses sekretin e punėve tė veta, edhe 14 vite pasi supozohet se ėshtė shpėrbėrė. Kjo nuk ėshtė njė gjė e rastit, madje ėshtė njė provė e fuqisė qė ka pasur Sigurimi i Shtetit mbi shoqėrinė shqiptare. Sigurimi i Shtetit shqiptar ka qenė me siguri policia mė sekrete nė historinė e policive...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1307
 • 15112009

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1246
 • 10112009
  Katherine Rosman

  Njė dokumentar qė hedh dritė mbi hebrenjtė e shpėtuar nga shqiptarėt


  Dėshmia e njė gruaje qė kur ishte 13-vjeēe mbėrriti nga Austria nė pallatin e mbretit


  Gjyshja Fritzi, deri tani e famshme pėr gatimin e peshkut po bėn debutimin e saj tė parė kinematografik, nė moshėn 85-vjeēare. Fritzi Owens, nėna e njerkut tė tim shoqi shfaqet nė “God’s House (Shtėpia e zotit)”, njė dokumentar mbi misionin e fotografit Norman...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 744
 • 05112009
  GRANIT ZELA  Nė pėrvjetorin e Armės sė Artilerisė, pėrherė kur bėhet “apeli” i nderit, krenarisė dhe dinjitetit, nuk mungon gjithashtu edhe njė emėr: emri i Kapitenit Lazar Bojaxhiu

  Arma e Artilerisė sė Ushtrisė Kombėtare Shqiptare ka njė traditė tė hershme. Pėrpjekjet e para lidhen me Shkollėn e parė tė Artilerisė qė themeloi Ali Pashė Tepelena afėr Janinės para dy shekujsh. Arma e Artilerisė pati nė radhėt e saj shumė emra tė njohur dhe njėri ndėr ta ishte dhe vėllai i Nėnė Terezės, Lazar Bojaxhiu.

  Lazar Bojaxhiu lindi mė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 744
 • 14102009
  Thellėsisht borxhlie ndaj ndihmės jugosllave, PKSH ju nėnshtrua fatit tė saj : ajo kopjoi verbėrisht strukturat partijake tė " motrės " sė saj tė madhe ndėrkohė qė udhėheqėsit shqiptarė bėnin tė pamundurėn pėr t’u tejkaluar nė lavde ndaj idolit tė tyre Tito


  E krijuar gjatė muajve mars – prill 1919, Partia Komuniste Jugosllave - Partia Socialiste Puntore sipas emrit tė saj tė origjinės – njohu shumė shpejt orėn e vet tė lavdisė. Kjo forcė politike prej 60.000 antarėsh u pranua menjėherė nga Internacionalja Komuniste dhe rrėmbeu bashkinė e Beogradit gjatė zgjedhjeve lokale...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 745
 • 04082009
  Afrim Imaj

  “E prisnim vizitė historike, por nuk rezultoi e tillė. Sjelljet e dyzuara tė mysafirit nga Moska, na zunė nė befasi qė nė kontaktin e parė. Na duhej tė bėnim tė pamundurėn pėr t’i fshehur opinionit situat-ėn e trishtė, por nuk na shkoi mbarė deri nė fund…
  Sidoqoftė, bisedimet e udhėheqėsit tė Bashkimit Sovjetik nė vendin tonė nė verėn e vitit ‘59, nuk ēuditėn vetėm shqiptarėt” Agim Popės, njeriut qė pėrktheu bisedimet e Hrushovit me Enverin nė Tiranė nė verėn e ‘59-ės, i ėshtė dashur t’u rikthehet disa herė misterit dhe tė papriturave tė ngjarjes sė bujshme. Nė morinė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 826
 • 27042009
  Mesazhet e para pėr rivendosjen e marrėdhėnieve me vendet perėndimore gjatė luftės sė ftohtė kanė ardhur nga Boni.
  Franc Jozef Shtraus, Kryeministri i Bavarisė, ka qenė nga tė parėt liderė tė Evropės Perėndimore qė ka vizituar Shqipėrinė qė nė gjallje tė Enverit. Pėr herė tė parė ėshtė gjendur nė vendin tonė nė verėn e vitit ‘84. I interesuar pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike midis Shqipėrisė dhe Gjermanisė Federale, ėshtė ballafaquar qysh nė fillim nė barrierat ideologjike tė zyrtarėve tė Tiranės. Pavarėsisht se nė kontaktet e para nuk mundi tė sigurojė mirėkuptimin e vendasve, Shtraus...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 879
 • 16042009
  Rrėfimi i ish-zėvendėsministrit tė Brendshėm pėr lulėzimin e trafikut tė cigareve nga viti 1962. Shumėkombėshet amerikane zgjodhėn vendin komunist si pikė tranziti, dhe, pas vitit 1991, Malin e Zi.

  Qe e papritur pėr tė, kur ditėt e para tė punės sė re mori vesh se nė sektorin ekonomik, ai kishte edhe njė veprimtari sekrete, qė lidhej me tranzitimin e duhanit, nga qendra e kontinentit drejt Italisė, ku edhe gjendej tregu mė i madh i afėrt pėr konsumimin e tij. Siē e informuan, kjo linjė nuk ishte e re.
  Qe ngritur nė vitet 1962-1963. Idenė e kėsaj gjetjeje...

  nga ILIRI - Komentet: 7 - Shikime: 1111
 • 21042009
  Kastriot Dervishi

  Plumba politikės!" Mė librin e fundit tė Kastriot Dervishit, Drejtorit tė Arkivit tė Ministrisė sė Brendshme, pasqyrohen njė seri vrasjesh tė njerėzve tė politikės. Vrasja e Nako Spiros, tė cilėn e pėrzgjodhėm pėr ta botuar tė plotė nė numrin e sotėm tė gazetės "Panorama", ėshtė ndėr tė parat vrasje misterioze tė diktaturės komuniste, qė u etiketua me cilėsimin "vetėvrasje". I kryqėzuar nga Enver Hoxha si antisllav se guxoi tė deklaronte, qė Shqipėria mund ta ndėrtonte ekonominė e vet edhe pa ndihmėn e Jugosllavisė sė Titos, Nako Spiru zgjodhi...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1123
 • 07042009
  Gjithēka rreth planizimit pėr hapjen e frontit nė kufi me Shqipėrinė

  Autori i Lajmit: red.
  Pėr herė tė parė informacionet mbi bashkėpunimin e NATO-s me UĒK. Skicat e betejės sė Pashtrikut. Vijat e sulmit tė Ushtrisė Kosovare. Mjetet qė kishte nė dispozicion.

  SEKRET USHTARAK
  -Tepėr sekret-
  Ekz 1 nga 3 kopje
  “SHIGJETA”
  USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS
  SHTABI I PĖRGJITHSHĖM
  Nr. Protokol. J-03/1
  Prishtinė 31.03.1999
  Ballkan

  PLANI OPERATIV “SHIGJETA”
  Harta 1:50.000 (Fleta Prizren 1, 2, 3, 4, botim i ish-Jugosllavisė i v....

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1073
 • 08112008

  nga shqiptari - Komentet: 6 - Shikime: 1224
 • 14022009
  Rakipi urdhėron: Sa mė shumė penalizime politike
  Prokurori i Pėrgjithshėm, Arben Rakipi u ka kėrkuar vartėsve tė tij tė pėrfundojnė nė njė kohė rekord montimin e dosjeve politike ndaj disa veprimtarėve tė opozitės. Nė njė analizė tė zhvilluar dje nė ambientet e Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Rakipi ka pėrgėzuar disa nga prokurorėt qė janė marrė me montimin e dosjeve falco pėr disa nga tė burgosurit politikė dhe u ka kėrkuar prokurorėve qė tė kėrkojnė dėnime tė rrepta nė pretencat e tyre nė gjykatė. Burime nga Prokuroria e Pėrgjithshme qė nuk duan tė...

  nga shqiptari - Komentet: 0 - Shikime: 646
 • 28012009
  AURORA DAMINI
  Tregon inxhinieri Vangjush Kokonozi: Ēfarė di unė rreth atyre ngjarjeve. Ende e pashpjegueshme barbaria e Enver Hoxhės ndaj kėtij sektori

  Vitit 1975/ Grupi armiqėsor i naftės

  FIER - Inxhinier i vjetėr, qė ka mbaruar studimet e larta pėr shfrytėzimin e vendburimeve tė naftės nė universitetin e Bukureshtit, i cili punoi pėr mė shumė se 50 vjet nė sektorin e naftės, qė nga inxhinier i thjeshtė deri nė postet mė tė larta drejtuese tė sektorit tė naftės, rrėfen gjithė atė dramė tė ndodhur nė vitin 1975. Pas mbarimit tė studimeve me nota tė larta, Vangjushi...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 754
 • 23012009
  Historia e familjes Kola dhe e fabrikimit tė akuzave, sipas rrėfimit tė Luēije Kolės, mė 25 janar 1949
  Nė pjesėn e dytė tė dosjes pėr historinė tragjike tė pėrndjekjes sė shtetasve shqiptarė qė nė fillim tė instalimit tė regjimit komunist nė Shqipėri, vijon rrėfimi i Luēije Kolės pėr kthimin e familjes sė saj nė Shqipėri dhe persekutimin qė iu bė asaj vetėm ngaqė fliste frėngjisht dhe shoqėrohej me tė huajt e paktė qė kishin mbetur pas ēlirimit tė vendit nga pushtuesit nazistė.
  "Babai im ka ikur nga Shqipėria qysh nė moshėn 11 vjeē dhe ėshtė vendosur nė Podgoricė...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 1098
 • 16012009

  nga ad - Komentet: 2 - Shikime: 761
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi