ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Fri Jun 22, 2018 8:04 am

NDERKOMBETARE

 • Temat
 • 18022012
  Zgjedhjet franceze janė nė prag dhe njė nga kandidatėt e mundshėm pėr presidentin e ardhshėm tė Francės, Presidenti aktual Sarkozi, ėshtė nė pikat mė tė ulėta tė popullaritetit. Dhe tė mendosh se ai ishte njeriu prej tė cilit njerėzit, sipas vetė premtimeve tė tij, prisnin njė reformė rrėnjėsore dhe njė Francė mė tė mirė

  Mbi njė masė veglash tė ndryshuara, tė braktisura mbi njė kodėr qė sheh nga qyteti verilindor i Gandrange nė Francė, disa sindikalistė kanė vendosur njė tabelė...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 540
 • 09062012
  Kryeministrin britanik David Cameron premtoi se do tė mbrojė vendin e tij nga planet e kancelares gjermane, Angela Merkel, pėr sistemin e pėrbashkėt bankar dhe politik tė vendeve tė BE-sė, duke quajtur planin si absurditet.
  Cameron hodhi poshtė propozimin e Merkel qė “BE-ja duhet tė ketė njė identitet nacional”, duke shtuar se anėtareve tė eurozonės nuk do t’iu lejohet tė punojnė kundėr interesave tė Britanisė sė Madhe, transmeton gazeta Bussiness day.
  Si kompensim pėr ndihmėn e madhe financiare gjermane vendeve mė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 703
 • 05012012
  "Financial Times"

  Disa muaj para vdekjes sė tij nė dhjetor, ish presidenti ēek dhe lideri i revolucionit antikomunist, Vaclav Havel, nėnshkroi njė peticion nė tė cilin kritikonte shkatėrrimin e demokracisė nė Hungari.


  Paralajmėrimet e tij, qė i bėnė jehonė edhe paralajmėrimeve tjera, pėrfshirė gazetat, nuk u vunė re.

  Njė shtet, qė gjeografikisht gjendet nė zemrėn e Evropės pėsoi njė grusht shtet kushtetues.

  Kushtetuta...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 434
 • 20122011
  "Pėr kancelaren Merkel ishte para sė gjithash njė vizitė e trupave tė stacionuara atje. Por pėr Kosovėn, posaēėrisht pėr kryeministrin Hashim Thaēi, vizita ėshtė ditė feste. Shkollat janė mbyllur, fėmijėt janė rreshtuar pėrgjatė rrugės nga aeroporti, duke valėvitur flamujt gjerman. Mirėsjellja diplomatike kėrkon njė takim tė Merkelit me kryeministrin e diskutueshėm. Thaēi dyshohet tė ketė qenė i pėrfshirė nė veprimtari kriminale. Pėrveē kėsaj raportet me Gjermaninė janė rėnduar qysh se nė vitin 2008. Ai arrestoi...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 404
 • 13122011
  Nje ngarje e rende ka ndodhur ne qytetin Luik (Ličge) te Belgjikes. Nje person ka sulmuar me bomba ne nje stacion autobusi ne qender te qytetit.
  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 490
 • 13112011
  ROME- Presidenti i Italisė, Xhorxhio Napolitano, pritet tė zhvillojė gjatė ditės konsultime me forcat kryesore politike tė vendit.

  Konsultimet vijnė para nominimit tė njė kandidati pėr udhėheqjen e kabinetit tranzicional qė pason dorėheqjen e kryeministrit, Silvio Berluskoni.

  Ish-komisioneri Evropian, Mario Monti, pritet qė tė udhėheqė njė qeveri, qėllimi i sė cilės...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 396
 • 28082011
  "Guardian"
  Koloneli i Libisė, Muamer Gadafi, po duket gjithnjė e mė i lėndueshėm, derisa forcat e kryengritėsve, tė mbėshtetura nga NATO-ja, po vazhdojnė me fushatėn e planifikuar mirė pėr rrethimin dhe izolimin e bazės sė Gadafit, nė kryeqytetin Tripoli.

  Qytetet e rėndėsishme Zavijah dhe Surman, nė perėndim tė kryeqytetit, dhe Garihan, nė jug, tashmė kanė rėnė nė duart e kryengritėsve.

  Dezertimi i qartė i ministrit tė brendshėm, Nasėr al-Mabrouk, i cili arriti nė Egjipt, me nėntė anėtarė tė familjes,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 428
 • 23072011
  UPDATE-Numri i tė vrarėve me armė dhe bomba nė dy sulmet e sė premtės nė Norvegji ka lėnė tė paktėn 91 persona tė vdekur, ka bėrė tė ditur policia.
  Sipas shifrave tė fundit, 84 persona u vranė nė njė kamp rinor vetėm disa orė pasi shtatė persona tė tjerė u vranė nė njė shpėrthim nė qendėr tė qytetit Osllo.
  Policia dyshon se i njėjti njeri i ka kryer tė dy sulme. Zyrtarėt policorė thonė se personi i arrestuar, njė 32-vjeēar norvegjeze, tani ėshtė duke bashkėpunuar pėr hetimet dhe dėshiron tė shpjegojė motivet e tij pėr vrasjet.
  Policia gjithashtu tha sot se lidhjet nė internet nė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 493
 • 06072011
  Danimarka vendosi ashpersimin e masave per levizjen Shengen, duke rivendosur kontrollet ne kufi. Mase kjo, qe u kritikua ashper nga Partia Popullore daneze.
  Qė pėrpara se tė hynin nė fuqi kontrollet kufitare, eurodeputeti liberal Alexander Graf Lambsdorf paralajmėroi nė Parlament se arritjet evropiane po goditen gradualisht. Nė debat fillimisht u bė fjalė pėr njė bilanc tė presidencės hungareze tė BE, e cila sapo pėrfundoi. Shumė deputetė, midis tyre Lambsdorffi,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 462
 • 24062011
  Nga Barak Obama*

  President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes

  Rreth 10 vjet me pare, Amerika pesoi sulmin me te madh ne brigjet tona qe nga koha e Pearl Harbor. Kjo vrasje masive u planifikua nga Osama bin Laden dhe rrjeti i tij Al Kaeda ne Afganistan, dhe shenoi nje kercenim te ri per sigurine tone - ku objekti i sulmit nuk ishin me ushtaret ne frontin e luftes, por burra, gra e femije te pafajshem ne jeten e tyre te perditshme. Ne ditet qe pasuan, kombi yne i bashkuar goditi Al Kaeden dhe ndoqi Talebanet ne Afganistan. Me tej, ne ndryshuam perqendrimin. Nisi nje lufte...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 442
 • 13062011
  Caryl Christian
  Gjatė qėndrimit nė Varshavė, presidenti amerikan, Barak Obama, pati thėnė se Polonia duhet tė shėrbejė si njė shembull pėr demokracitė e reja nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikėn Veriore.

  Prandaj, shtrohet pyetja se a do tė jetė kjo njėra nga ēėshtjet e presidencės sė Polonisė nė BE?
  “Po, do tė jetė. Unė e kam vizituar Bengazin dhe kam biseduar me Kėshillin transitor atje dhe zbulova se ajo, me tė cilėn do tė ballafaqohen ata nė Libi, nėse dhe kur ata do ta marrin autoritetin nė Tripoli,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 458
 • 10062011
  Nje burre 44 vjeē dhe bashkeshortja e tij 43 vjeēare qendrojn qe prej 13 miajsh ne burg per shkak te ofrimit "sherbimeve seksuale" te vajzes se tyre tete vjeēare ne kembim te nje kredie. Cifti nga Nederlandse Hardinxveld-Giessendam eshte fajesuar gjithashtu per "lejimin e seksit me te mitur", trafikimit te qenieve njerezore, dhe prodhimin e shperndarjen e pornografise se femijeve. 30 vjeēari nga...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 621
 • 30052011
  "Financial Times"
  Janė vetėm tre vjet para 100-vjetorit tė vrasjes nė Sarajevė, qė shkaktoi luftėn e parė botėrore. Dhe tani, kur Qeveria e Serbisė ka arrestuar tė akuzuarin pėr krime lufte, gjeneralin Ratko Mlladiq, vetėm paramendoni se ēfarė mund tė bėjė Bashkimi Evropian nga kjo.
  Liderėt e BE-sė dhe tė Ballkanit mund tė mblidhen pikėrisht nė vendin, nga ku Gavrillo Principi shkarkoi dy tė shtėna qė vranė austriakun Franc Ferdinand dhe gruan e tij, Sofia.
  Dhe, nė kėtė moment, ata mund tė shpallin pėrfshirjen e Ballkanit...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 454
 • 29052011
  Presidenti Obama ka arritur nė Irlandė, nė kuadėr tė turneut tė tij evropian, qė do ta ēojė atė edhe nė Britani, Francė e Poloni. Presidenti pritet ta shfrytėzojė kėtė udhėtim pėr tė kėrkuar nga partnerėt amerikanė tė ndihmojnė lėvizjen pėr ndryshimet demokratike, tė ofruar nga kryengritjet e pranverės arabe nė Lindjen e Mesme.

  "Radio Evropa e Lirė"
  Turneun e gjatė evropian, Obama e fillon nė Irlandė, me vizitėn nė qytetin e vogėl, nga i cili i ka rrėnjėt familja e tij.
  Nga atje, ai udhėton nė Britani,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 394
 • 29052011
  "Daily Telegraph"
  Srebrenica ishte paraparė si “strehim i sigurt” i Kombeve tė Bashkuara. Supozohej se 600 ushtarė tė Holandės do t’i mbronin mijėra civilė tė zhvendosur nga ofensivat e mėhershme serbe, nė pjesėn verilindore tė Bosnjės.
  Derisa forcat serbe filluan ta bombardojnė Srebrenicėn, luftėtarėt myslimanė tė Bosnjės nė kėtė qytet kėrkuan kthimin e armatimit qė e kishin dorėzuar te paqeruajtėsit e Kombeve tė Bashkuara. Kėrkesa e tyre u refuzua.
  Koloneli Tom Karmans, komandant holandez, u kėrcėnua me thirrjen...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 456
 • 21052011
  "Sunday Times"
  Ministrat evropianė, diplomatėt dhe zyrtarėt e tjerė, tė pakėnaqur me atė qė ata e pėrshkruajnė si tė arritura joinspiruese, po e sfidojnė autoritetin e baroneshės Eshton, shefe e politikės sė Jashtme tė BE-sė, me shpresė se do ta largojnė atė nga zyra.
  Ata besojnė se kritikat e orkestruara mund ta detyrojnė zonjė Eshton tė paraqes dorėheqje nga posti, me pagesė 320 mijė funte nė vit, qė e bėn atė politikanen me rrogėn mė tė lartė nė botė.
  Prej emėrimit tė saj nė postin e ri tė pėrfaqėsuesit tė lartė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 455
 • 21052011
  "New York Times"


  Nuk duhet tė jetė befasi se trazirat nė botėn arabe kanė prekur edhe palestinezėt, tė cilėt vazhdojnė tė jenė ende larg zgjidhjes sė premtuar pėr dyshtetėsinė.
  Nė pėrvjetorin e krijimit tė Izraelit, mijėra persona kanė marshuar nga Siria, Gaza, Libani dhe Bregu Perėndimor, duke shkelur kufijtė e Izraelit dhe duke u konfrontuar me trupat izraelite.
  Izraeli duhet tė mbrojė territorin e vet, ndėrsa protestat dhe dėmet mund tė jenė shmangur po tė kishte negociata paqėsore dhe thelbėsore.
  Qė kur presidenti Obama mori presidencėn, liderėt izraelitė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 496
 • 20052011
  Ish kreu i Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN), Dominik Stros Kan, mund tė lirohet nga burgu i Riker Island nė Nju Jork ditėn e sotme, pėr tė pritur gjykimin e tij nėn akuzėn pėr dhunė seksuale, me njė byrzylyk elektronik monitorues.
  Njė gjykatės dje pranoi kėrkesėn e tij pėr liri me kusht kundrejt garancisė prej 1 milion dollarėsh, si dhe njė shume prej 5 milion dollarėsh e vendosur nga njė pjestar i shtėpisė.
  Stros Kan do tė ruhet dhe nga njė roje i armatosur ndėrsa do tė jetojė nė apartamentin e tij nė Nju Jork. Ai...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 474
 • 06052011
  Amerika e ka shumė tė thjeshtė: pa kufomen apo edhe fotografi te trupit, si dėshmi pėr vrasjen e Osama bin Laden behet e mundur qe ne internet te kete thashetheme nga me te ēuditshmet. ..


  Megjithatė ata janė zbavitėse pėr tė lexuar.


  "Shpirti " i udhėheqėsit terrorist u mbajt gjallė nė mėnyrė qė tė shkaktoje frikė.

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 484
 • 04052011
  E bija e Osama bin Ladenit ka shpjeguar sot se babai i saj ėshtė kapur i gjallė nė shtėpinė e tij nė Pakistan, dhe mė pas ėshtė ekzekutuar nė su tė familjarėve nga forcat speciale amerikane.
  Rrjeti televiziv arab Al-Arabiya citon njė zyrtarė nga Pakistani, i cili hedh poshtė deklaratat e SHBA-sė, duke thėnė se “nuk ka qenė njė plumb i vetėm i shkrepur nga forcat amerikane”
  Televizioni gjithashtu, raportoi se gjashtė fėmijėt dhe njė nga gratė e Osama bin Laden,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 495
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi