ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Fri Jun 22, 2018 8:09 am

SHQIPTARET NE BOTE

 • Temat
 • 30012011
  Shėnim:

  Sot , 28 Janar2011, ėshtė pėrvjetori i 75, i shkrimtarit, Ismail Kadare,

  nė ditėlindjen e tij, njė poezi pėr vdekjen e babės Stalin, shkruar plotė frymėzim...  Poezi per vdekjen e Stalinit:

  “LAMTUMIRA E FUNDIT”  Kurora dhe kurora pa mbarim,

  Kurora gjithe lule, gjithe yje;

  Dhe syte te perlotur me trishtim

  Dhe pamje e rende zije.

  O shoke!

  Per te fundit here sot,

  Babane po percjell turm’ e pasosur

  Me dhembje te kulluar e me lot,

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 717
 • 25072010
  Pal Sokoli: Azem Shkreli gjalloi pėrsėri, me porosinė e tij.
  AZEM SHKRELI GJALLOI PĖRSĖRI, ME POROSINĖ E TIJ PĖR POETET[/color][/b]  [b][font=Georgia][i]„Mos u bej poet, nėse s“mund tė lindėsh[/i][/font][/b]

  [b][font=Georgia][i]Me secilin varg, tė lindėsh nė secilėn fjalė”[/i][/font][/b]  [font=Georgia][color=#000066]Nga [b]Pal Sokoli[/b][/color][/font]

  [b][font=Georgia]Me 23.05.2010, Ennepetal -[/font][/b][b][font=Georgia] N[/font][/b][font=Georgia]ė shtėpinė e kulturės nė Ennepetal;[color=black]([b][i][font=Georgia]“Haus...

  nga shaban cakolli - Komentet: 0 - Shikime: 1475
 • 08062010
  BEQIR SINA, New York
  Dibranėt zhvilluan nė Staten Island njė fushat tipike amerikane, pėr grumbullimin e fondeve, nė mbėshtetje tė bashkėqytetarit tė tyre

  STATEN ISLAND NY : Emin Eddie Egriu, ėshtė dibrani, i cili banon nė veri tė Nju Jorkut, Bufalo, dhe thotė se nė zonėn 28-tė elektorale atje, ai ka vendosur tė hyjė nė garė pėr njė vend nga Partia Demokrate nė Kongresin Amerikan. Megjithėse, partia demokrate nė konventėn e saj, javėn e kaluar, e ri-mandatojė edhe njė herė kongresisten nė detyrė nga Distrikti 28-tė, Louise...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 666
 • 30042010
  Restoranti i shqiptarit nga Maqedonia Rene Rexhepi, ėshtė shpallur si mė i miri nė botė, shkruan “Gardian”, duke iu referuar listės mė tė re qė ēdo vit e pėrgatit revista prestigjioze e shquar dhe e specializuar britanike “Restorant”.

  Restoranti i Rexhepit “Noma” ndodhet nė Danimarkė, dhe nė tė, ky gastronom i talentuar, i cili ėshtė edhe gjellėbėrėsi kryesor, pėrgatitė vetėm ushqime tė vendeve nordike.
  Pėr Rene Rexhepin thuhet se ėshtė gjellėbėrės i talentuar i cili din tė pėrgatit “ēudira tė vėrteta” duke bėrė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 643
 • 06092009
  Dalip Greca
  Avokati shqiptar Ylber Dauti fiton njė ēėshtje gjygjsore qė tėrheq vėmendjen e shtypit amerikan. Klienti i tij shqiptar, i aksidentuar njė vit pasi kishte marrė deportim nga emigracioni, fiton njė shumė prej 1 milion e 680 mijė dollarė

  Ēėshtja ka bėrė bujė dhe ėshtė lakuar gjatė nė mjediset e gjykatave njujorkeze dhe nė shtypin amerikan. Gazeta “New York Law Journal” nė numėrin e saj tė 18 qershorit 2009, e kishte klasifikuar si ēėshtjen mė tė veēantė atė qė...

  nga ILIRI - Komentet: 2 - Shikime: 2396
 • 11032010
  Eshtė vetėm 23-vjeē, por ka marrė mbi supe njė pėrgjegjėsi tė madhe, atė tė qenit zėdhėnėse shtypi e njė force tė rėndėsishme politike nė Itali, siē ėshtė Lega Nord.
  Bėhet fjalė pėr shqiptaren Edlira Mahmutaj, vajzėn e njė ish-emigranti tė paligjshėm nė shtetin fqinj, historia e sė cilės ngjan me atė tė shumė tė rinjve shqiptarė nė Itali, qė janė pėrballur me njė rrugė tė vėshtirė drejt integrimit nė shoqėrinė e kėtij vendi.
  Lajmi i cituar nga mediat italiane, tregon sesi babai i Edlirės kohė mė parė mbėrriti nė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 623
 • 06032010
  Futbollisti shqiptar, Albert Bunjaku, me skuadrėn e Nurnbergut do tė ballafaqohen me Leverkusenin, nė ndeshjen e javės sė 25-tė tė Kampionatit tė Gjermanisė nė futboll. Nurnbergu synon tė dalė me rezultat pozitiv ndaj skuadrės leverkusenase, e cila mėton titullin e kampionit. Bunjaku me Nurnbergun kėrkojnė mbetje nė ligė dhe janė optimist se do tė dalin tė pamposhtur nga kjo sfidė e sė dielės. Bayerni si mysafirė kėrkon pikė tė plota ndaj Kolnit mjaft tė papėrshtatshme, e cila javėn e kaluar luajti baras...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 569
 • 16022010
  BEQIR SINA, New York


  Nėn patronazhin e Vatrės u pėrkujtua Musine Kokalari, me njė pėrkujtim e nderim tė jetės e veprės tė, tė gjitha grave shqiptare, nė Shqipėri, Kosovė dhe nga tė gjitha trojet etnike

  Me rastin e pėrvjetorit tė 93-tė tė lindjes sė disidentes shqiptare Musine Kokalari dhe nė pėrkujtim e nderim tė jetės e veprės tė tė gjitha grave shqiptare, nė Shqipėri, Kosovė dhe nga tė gjitha trojet etnike, tė cilat, kanė vuajtur dhe janė presekutuar nga regjime tė ndryshme politike e sllavo komuniste,...

  nga ad - Komentet: 1 - Shikime: 758
 • 26012010
  Njoftim i ambasadės shqiptare nė Bernė tė Zvicrės

  Nė njė shkresė dėrguar ambasadave tė Republikės sė Shqipėrisė nė kryeqytetet evropiane, Ministria e jashtme e Republikės sė Shqipėrisė udhėzon ato pėr koordinimin e ndihmave qė diaspora nė vendet pėrkatėse i drejton nė Shqipėri, pėr tejkalimin e gjendjes sė vėshtirė nė zonat e pėrmbytura tė veriut. Ambasada e Shqipėrisė nė Bernė ka dėrguar me kėtė rast llogaritė bankare tė bankave tė ndryshme, nė dispozicion pėr tė derdhur ndihmat nė tė holla. Llogaritė janė si vijon:
  Nė Raiffeisen Bank Albania
  Pėr pagesa me lekė: Nr. I llogarisė:...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 765
 • 12012010
  Opinione nga Diaspora

  Jo vetėm popullata, por edhe organet shtetėrore, mėrgimtarėt nė vende tė ndryshme sot i quajnė jo mėrgimtarė, por jorezidentė domethėnė: tė jashtėm. Dhe kėshtu shqiptarėt e lindur nė Kosovė, por tė mėrguar nė vende tė ndryshme, sot janė tė huaj nė vendet ku jetojnė (pėrkohėsisht) e tė huaj nė vendin e vet?!
  Kur nė vitet e 90-ta tė shekullit tė kaluar shqipterėt e Kosovės pėr arsye qė dihen (politike dhe ekonomike) ua mėsynė vendeve tė ndryshme tė Europės Perėndimore, por edhe mė larg, asnjėherė nuk u ka shkuar nė mendje se njė ditė nga vandi i tyre i origjinės...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 658
 • 10012010
  Beqir Sina
  Pas Festivalit tė 19-tė shqiptar nė SHBA

  Me tė mbaruar Festivalit tė 19-tė shqiptar nė SHBA morėm deklaratat e disa pjesėmarrėse mė pėrgjegjės. Mendimi i tė gjithėve ishte se ky manifestim arsytoi vetėn dhe kontribuon nė ngritjen e ndjenjave kombėtare tek pjesėmarrėsit, prindėrit e tyre dhe tek publiku.
  Sekretari politik i ambasadės sonė nė Uashington, diplomati Dritan Mishto i ftuar special i kėtij festiavli thotė: Ky festival nuk ėshtė vetėm njė ngjarje kulturore komunitare, kėtu...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 629
 • 08012010
  Sopranoja shqiptare me famė botėrore do tė shfaqet mė 27 janar para publikut tė Asturias me njė koncert recital, e shoqėruar vetėm nga Genc Tukiēi me piano.
  Vetėm disa muaj pasi Ismail Kadare mori ēmimin “Princi i Asturias” pikėrisht nė teatrin “Campoamor” tė Oviedos, njė tjetėr emėr i madh i kulturės shqiptare do tė ngjitet nė skenė pėr tė rrėmbyer duartrokitjet e publikut tė Asturias.

  Nė fakt, ishte parashikuar qė Mula tė interpretonte rolin e Mimit nė operėn “La Boheme” tė Puēinit qė nė muajin tetor tė vitit 2008....

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 622
 • 22122009
  Ne Krishtlindjet e ketij viti besimtaret e Rietit do te mund te admirojne ambonin e ri te realizuar nga skulptori shqiptar Genti Tavanxhiu. Amboni, nje lloj podiumi qe perdoret per te lexuar Ungjillin, eshte nje meter e 40 cm, i gdhendur ne nje bllok te vetem travertini. Ne kishen Reginas Pacis u vendos kjo veper e tij e fundit, nje engjell qe shkeputet nga bazamenti, nje engjell qe duket se sapo ka rene nga qielli me nje ungjill ne dore. Plasticiteti i linjave dhe i formave sjell nota moderniteti ne nje teme kaq klasike te tradites se krishtere. Genti Tavanxhiu, i lindur ne Shkoder ne vitin 1973,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 832
 • 09122009
  Nga shoqatat kulturore shqiptare nė diasporė: Itali

  Vatra ėshtė themeluar nė Torino nė vitin 2002 me nismėn e njė grupi qytetarėsh shqiptarė dhe italianė. Ajo zhvillon veprimtari tė cilat kanė pėr qėllim integrimin sa mė tė mirė e mė tė shpejtė tė qytetarėve shqiptarė nė shoqėrinė italiane, duke vlerėsuar njėkohėsisht identitetin kulturor tė bashkėsisė.
  Falė veprimtarisė sė saj tė dendur kulturore dhe institucionale, Torino ėshtė shndėrruar kėto vitet e fundit nė njė nga qendrat mė mikpritėse ndaj artit dhe kulturės shqiptare...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 640
 • 29112009
  Beqir Sina
  Cen Biberaj nė "York City Marathon 2009"

  Unė nuk jam i sigurt , kur them se Ken "Cen" Biberaj ishte i vetmi shqiptar nė mesin e mė shumė se 100 mijė atletėve, profesionistė dhe amatorė, kryq e tėrthorė nga i gjithė rruzulli, i cili ka marrė pjesė, nė maratonėn mė tė madhe nė botė, edicionin e 40-tė, tė saj New York City 2009 Marathon. Mirėpo jam i sigurt, se Ken do tė konsiderohet si njė nga tė pasionuarit e vrapimeve nė natyrė, qė nė kėtė maraton si shqiptar, i lindur dhe i rritur nė SHBA, do tė vraponte pėr flamurin shqiptar, nė garėn mė tė madhe...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 671
 • 16112009
  Pėrsiatje nga diaspora

  Njė atmosferė dhembje, malli, vuajtje e mallėngjimi shihet nė fytyrėn e ēdo mėrgimtari. Mendimet ngrihen pandėrprerė dhe orvatėn ta gllabėrojnė sensin tonė pėr njė botė tjetėrfare. Njė lloj lemze e papėrmbajtur na paraqitet shpesh dhe jeta nė kurbet vazhdon. Varėsisht nga shkalla e vetėdijes (mėrgimtarėt) dhe pritjes, lajmet janė pesimiste shumė rrallė optimiste. Mėrgimtarėt tanė diskutojnė pėr jetėn, mallin, vuajtjet, asimilimin, vendlindjen, pėr punėt e rėnda qė bėjnė dhe problemet tjera me tė cilat ata ndeshen nė mėrgim. Disa gjatė bisedave flasin me mall, disa...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 812
 • 25102009
  Beqir Sina
  Tė gjitha gazetat e Filadelfias sot shkruajn:

  Nė sallėn mė tė vjetėr tė Teatrit tė Operės sė Filadelfias dhe nė SHBA, njė nga mė tė dėgjuarat nė botė, ėshtė shfaqur me sukses tė jashtėzakonshėm opera “Madam Butterfly” e Xhiakomo Puēinit. “Madam butterfly” ka pushtuar skenat mė tė mėdha nė botė qė kur u shfaq pėr herė tė parė nė vitin 1904, nė regjinė e Cinthia Stoke dhe dirigjentit tė madh italian Corrado Rovaris, me njė nga trupat mė tė zgjedhura operistike nė Shtetet...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 614
 • 18102009
  Beqir Sina, New York – Bota Sot
  Njė talent i ri shqiptar nė Nju Jork

  BROADWAY NYC: Ehad Berisha ėshtė njė 14 vjeēar shqiptar, i cili me talentin e tij ka tėrhequr vėmendjen e aktorėve tė njohur tė teatrit amerikan, si Tim Blake Nelson, Richard Mawe, Shorey Walker, Valerie Redd, Judson Jones, Wlliam Franke, Benard Cummings, Matt Savings, Doug Sheppard dhe Helen Merino.
  Shfaqja e tij nė rolin kryesor nė "Theatre East" nė premierėn "Eye of God" tė Tim Blake Nelson, vėnė nė skenė nga Lisa Devine,...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 777
 • 13102009
  Ramadan Rexhepi
  Udhėpėrshkrim

  Sa herė qė vinte nė Malmö pėr ta lehtėsuar shpirtin nga brengat dhe zhgėnjimet e jetės, miku im, Kosovė Rexhė Bala, gjithnjė i kujtonte arbėreshėt dhe, duke e prekur neglizhencėn e njohur tė parellinjve shqiptarė, mė thoshte me zė tė tronditur:
  - Nuk mė vjen inat qė po harxhojnė me mijėra dollarė nė Arabinė Saudite, se “haxhillėku” ėshtė obligim fetar, por mė vjen inat qė s’ po e harxhojnė as ēerekun e tyre pėr ta parė Maqin e De Radės. A di sa gėzim i madh ėshtė tė shkosh nė Kalabri dhe tė ēmallesh me gjakun tėnd?
  Qė ta them tė drejtėn,...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 922
 • 13102009
  Ramadan Rexhepi
  Edhe pse “Historia” e Herodotit ka pėr temė qendrore konfliktin midis lirisė dhe despotizmit, autori, duke ndėrtuar mozaikun e fitores sė madhe, ndjek njė metodė punė, qė sa ėshtė indirekte, aq ėshtė edhe tipike pėr athinasit e vjetėr. Rrjedhimisht, duke aluduar nė mėnyrė fragmentare mbi gjuhėn dhe qytetet pellazge, qė shtriheshin midis Helespontit dhe Atikės, mbi dyndjet e spartanėve, qė herė kishin qenė akej, herė maqedonas, mbi konfliktet e herėpashershme midis athinasve dhe pellazgėve, Herodoti sikur do tė na kujtojė se helenėt, para se tė bėheshin helenė, kishin qėnė skallavopronarė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 628
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi