ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Mon May 21, 2018 4:14 pm

FAMILJA

 • Temat
 • 09032013
  PREJARDHJA
  E DITĖS SĖ GRUAS


  Dita e Gruas
  e ka prejardhjen nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku ėshtė shėnuar pėr herė
  tė parė mė 28 shkurt 1909. Kjo ditė ėshtė shėnuar me nxitjen, frymėzimin e
  Partisė Socialite tė Amerikės. Kėshtu ėshtė pėrkujtuar pėr katėr vite, deri mė
  1913, tė dielėn e fundit tė shkurtit.

  ...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 537
 • 20122012
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  RRETH HOMOSEKSUALIZMIT

  “Homoseksualėt janė degjenerimi i shoqėrisė,
  Evropa tė mos na i shesė si vlera.”
  -Dritėro Agollii


  Ēfarė ėshtė homoseksualizmi?

  Homoseksualizmi ėshtė njė sjellje, tėrheqje ndaj gjinisė sė njėjtė...
  Ėshtė njė nga tri kategoritė kryesore tė tėrheqjes seksuale krahas biseksualit dhe heteroseksualit....
  Gjatė gjithė historisė sė shkruar njerėzore, nė kėtė jetė tokėsore,
  homoseksualizmi ėshtė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 423
 • 08032012
  SITUATA E SOTME E GRUAS...

  ...Situata e sotme e gruas ėshtė me tė vėrtetė dramatike, pa folur kėtu, pėr tregun e seksit e pornografinė. Mjafton tė sjellėsh nė mendje vetėm disa tė dhėna statistike, pėr t’u tmerruar. E kjo, sepse flasim pėr 320 milionė djem e vajza tė shpėrdoruara seksualisht. E tė dhėna tė tilla nuk mund tė shikohen me indiferencė. Na kujtojnė se gruas i duhet dhėnė vendi i drejtė, se duhet tė rigjejė dinjitetin e humbur, se nuk duhet shikuar, siē shikohet tepėr shpesh, vetėm si objekt i kėnaqėsisė e i shfrimit seksual....

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 437
 • 01042009
  Diku nė njė qytet bregdetar, kishte dy shok qė duheshin aq shumė saqė mund tė sakrifikonin gjithēka pėr njėri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve universitare dhe kishin qėndruar nė tė njėjtėn shtėpi. Njėri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shumė bujar.

  Vjen njė ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnjė pėrpjekje nuk ndikonte nė pėrmirėsimin e punės sė tij. Shkon tek shoku i tij bujar dhe i kėrkon qė ta ndihmojė me njė shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte dhe ia dhuroi me...

  nga ad - Komentet: 2 - Shikime: 1194
 • 26042011
  Ishe nisur shumė e gėzuar se atje do ta gjesh lumturinė. Ai ta kishte premtuar rrejshėm lumturinė, vetėm sa pėr t’u fejuar me ty gjatė ditėve sa ishte nė pushim. Ēdo gjė doli ndry- she, sepse ai dhe familjarėt e tij jetonin nė njė vend tė qytetėruar, por qė mentalitetin e kishin bartur me vete. Pėr ta koha ishte ndalur, sepse ata nuk ishin inte- gruar nė shoqėrinė e atij vendi, por jetonin si njė fis nė xhungėl. Mentaliteti i tyre nuk dallohej nga mentaliteti i gjyshėrve tanė, prandaj ti ishe e detyruar tė ikėsh nga ajo jetė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 642
 • 18112010
  Kam nje shokun tim ne Shkoder qe jam rrite me te ,dhe ai ka ra ne hall te forte ,edhe une kam ra ne hall te fort me te ,sepse ai po me pyt mua si mund ti sygjeroje vajzez te tij qe sapo ka mbushur 17 vjec ,por une nuk kam kapacetitin qe te i pergjigjem pytjes te tij ,sepse situata eshte shume e nderlikuar


  Vajza e tij 17 vjecare eshte nxense e shkelqyer ,ne vitn e 3,te me duket ne shkollen e mesme ,dhe enderra e saje eshte te shkojne me sdudime ne Itali ,ku e pervetson kete gjuhe shume mire ,por baba i saje eshte ne kundershtim sepse shume vajza shkojne ne konvikte ne itali dhe...

  nga ADMIN - Komentet: 2 - Shikime: 651
 • 25092010
  Njė nga shqetėsimet mė tė mėdha tė shekullit tonė ėshtė dhe obeziteti tek fėmijėt.

  Fėmijėt tanė po ndikohen negativisht nga ndryshimi i kushteve tė jetesės dhe mėnyrės sė ushqyerjes. Por ēfarė duhet tė bėjmė pėr tė shpėtuar nga ky problem?
  Sipas Organizatės Pediatrike Amerikane, 17 % e fėmijėve tė grupmoshave 2-19 vjeē janė mbi peshė. Specialistėt tė cilėt theksojnė domosdoshmėrinė e vendosjes sė mėnyrave tė shėndetshme tė ushqyerjes pėr tė mbrojtur fėmijėt nga obezitetit, pohuan se familjet duhet tė ndihmojnė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 930
 • 10062010
  Shpeshherė, prindėrit pėrdorin metodat e frikėsimit ndaj fėmijėve tė vegjėl pėr tė arritur te qėllimet e tyre. Nė rastet kur fėmija nuk fle, nuk ha, apo nuk i bindet prindėrve, tė rriturit menjėherė “strehohen” tek shprehjet e famshme tė frikėsimit pėr tė sjellė nė vend disiplinėn.
  Fjalė si “Fli shpejt se erdhi gogoli”, “xhaxhi polici do tė tė fusė nė burg”, “xhaxhi doktori do tė tė bėjė gjilpėrė”, janė shprehje tė shpeshta qė mund t’i kemi dėgjuar edhe ne kur kemi qenė tė vegjėl. Problemi kryesor sipas psikologėve, ėshtė se fėmijėt jo rrallė mund tė mbeten peng i kėtyre frikėrave duke u mbyllur...

  nga ad - Komentet: 1 - Shikime: 1103
 • 06032010
  Problemet brenda familjes janė njė e vėrtetė e natyrshme e jetės. Nė pėrgjithėsi mosmarrėveshjet lindin mes problemit qė hasim dhe gjendjes sė dėshiruar.
  Dėshirat e njeriut nuk njohin kufi; por meqė dėshirat janė tė pakufizuara dhe mundėsitė tė kufizuara, mė e rėndėsishmja ėshtė fokusimi mbi mė tė rėndėsishmet, moskrijimi i rrugėve pa dalje duke u ndikuar nga problemet dhe zgjidhja e tyre nė mėnyrėn e duhur.

  Problemet brenda familjes lindin mė tepėr mbi kėta ēėshtje: Mėnyra...

  nga ad - Komentet: 3 - Shikime: 952
 • 24052010
  Edhe pse na duket e pabesueshme, fėmijėt nganjėherė kanė nevojė pėr qetėsi dhe relaksim, ndėrsa shembull i tyre pėr kėrkimin e qetėsisė duhet tė jenė prindėrit- rekomandojnė ekspertėt nga Qendra gjermane pėr edukatė shėndetėsore nė Koeln.
  Prindėrit nuk duhet t’u blejnė fėmijėve tė tyre lojėra tė zhurmshme, si kuti muzikore, sirena, bateri, trombė etj.
  Ekspertėt rekomandojnė se pas njė dite tė ngarkuar, prindėrit duhet tė ndajnė sė paku gjysmė ore relaks pėr gjithė familjen. Kėtė gjysmė ore, secili anėtar i familjes mund...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 996
 • 24052010
  Studiuesit zviceranė zbuluan se njė lloj substance e gjendur nė qumėshtin e nėnės ka aftėsi tė eliminojė qelizat kanceroze.
  Nė studimin e publikuar nė revistėn e njohur si PloS One Journal, shkencėtarėt theksuan se substanca e zbuluar vite mė pare, e njohur me emrin "HAMLET" deri tani nuk ėshtė eksperimentuar tek njerėzit .

  Nė eksperimentin e drejtuar nga ana e Universitetit Lund tė Zvicrės, tė sėmurėt me kancer nė fshikėzėn e urines janė kuruar me HAMLET. Pas ēdo kure tė sėmurėt i nxorėn jashtė qelizat e vdekura kanceroze nė urinėn e tyre.

  Eksperimentet...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 590
 • 13012010
  Disa fėmijė e kanė tė vėshtirė tė pėrcaktojnė fillimin dhe mbarimin e kufijve tė tyre nė shtėpi, shkollė apo nė mjedise tė tjera shoqėrore. Nė njė situate tė tillė cenohen tė drejtat dhe liria individuale e personave pėrreth. Pėr kėtė arsye ata pėrballen me njė sėrė problemesh pėrsa i pėrket ambientimit dhe komunikimit.
  Ky fakt na kujton edhe njė herė rėndėsinė e ‘tė vendosurit tė kufijve nė edukimin e fėmijėve’. Tė vendosėsh kufi do tė thotė tė dallosh ekzistencėn tėnde nga tė tjerėt nė komunikim dhe tė dish ku tė ndalosh.

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 734
 • 24122009
  Tė dy janė tė diplomuar dhe me shkollė tė lartė. Janė martuar para pesė vjetėve dhe kanė njė vajzė. Nga ana financiare nuk kanė asnjė problem por nuk arrijnė tė merren vesh. Kanė provuar edhe tė ndahen njė here. Por me ndėrhyrjen e familjeve kanė hequr dorė.

  Pas njė fare kohe kishin filluar pėrsėri shqetėsimet. Tani kėrkonin njė rrugėzgjidhje. Dhe gjėja mė e hidhur nė kėtė ēėshtje ėshtė se mosmarrėveshjet lindnin nga bėrja e qimes tra. P. sh gruaja i telefonon burrit dhe i thotė:

  nga ad - Komentet: 2 - Shikime: 967
 • 20032010
  Pėrflitet shumė pėr dobėsimin e vazhdueshėm tė familjes madje dhe pėr prishjen e saj. Duke theksuar se martesat e jashtėligjshme, lindjet jashtėmartesore dhe familjet me njė prind apo pa fėmijė ndikojnė nė strukturėn e familjes, Doē. Dr. Ergun Yildirim, pohon se me kalimin e kohės autoriteti i nėnės dhe i babait sa vjen e dobėsohet.
  Si rezultat e lirisė, individualizmit dhe pėrparimit shoqėror tė cilat zhvillohen bashkė me pėrhapjen e modernizmit, funksionet tradicionale tė familjes i marrin pėrsipėr institucione tė reja si kopshti, azili i pleqve, shtėpitė e strehimit, konviktet, etj. Autoriteti...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 773
 • 08012010
  Divorci ndikon nė mėnyra tė ndryshme tek tė gjithė anėtarėt e familjes. Pas divorcit gruaja dhe burri pėrjetojnė njė periudhė depresioni, nė kėrkim tė identitetit. Njeriu nuk humb vetėm bashkėshortin/bashkėshorten, por njėkohėsisht edhe mėnyrėn e jetesės dhe identitetin. Shumė prej atyre qė ndahen frikėsohen nga e ardhmja. Ndėrsa fėmijėt janė ata qė pėrjetojnė goditjen mė tė fortė nga divorci.
  Gjatė kohėve tė fundit, edhe nė vendin tonė ka pasur njė bum divorcesh. Bashkėshortėt tashmė e shqiptojnė lehtėsisht dhe nė mėnyrė tė...

  nga ad - Komentet: 1 - Shikime: 1878
 • 20022010
  Kur lind, fėmija juaj duket kaq i vockėl por mė vonė fillon tė rritet, tė ngrejė kokėn, tė ulet, tė ecė kėmbadoras dhe tė ecė. Ky proēes tė cilin nuk e besojmė se do ndodhė ndonjėherė kalon sa hap e mbyll sytė. Suksesi i kėtij proēesi dhe shėndeti fizik e shpirtėror i fėmijės suaj lidhet me gjimnastikėn e bėrė rregullisht.
  Gjimnastika e filluar qė nė etapat e para ndikon pozitivisht edhe nė zhvillimin trupor edhe nė atė mendor. Foshnjat qė bėjnė ushtrime zhvillohen mė shpejt dhe pėrdorin mė mire duart dhe muskujt nė krahasim me moshatarėt...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1038
 • 09122009
  Lajme aspak tė mira vijnė pėr meshkujt anekėnd botės. Pjesa mė madhe e femrave tani parapėlqejnė tė jetojnė vetėm, ndryshe nga meshkujt qė nuk duan tė jetojnė vetėm. Shumica e femrave nė botė preferojnė tė mos martohen: njė shtėpi, njė punė shumė e paguar dhe njė miqėsi e mirė i bėn ato tė mos e ndiejnė mė nevojėn e njė mashkulli nė krah. Por jo vetėm kaq, edhe nėse kėrkesat e tyre shkojnė mė tej, pėr shembull, nė sjelljen nė jetė tė ndonjė fėmije sot nuk ėshtė e nevojshme tė jesh e martuar. Por nėse njė pjesė nuk preferojnė...

  nga ILIRI - Komentet: 5 - Shikime: 779
 • 31012010
  Tradhtitė virtuale janė tashmė justifikimet mė tė shpeshta nė ēėshtjet e divorceve, pasi nėpėr kėto site njerėzit kanė mundėsi tė vėnė nė praktikė tė gjithė fantazitė e tyre.

  Sot tradhtitė nuk fillojnė vetėm nga kontakti fizik, por edhe nga rrjetet e ndryshme sociale nė internet, apo sajte, qė kanė si qėllim pėr tė takuar dy persona qė dėshirojnė tė kenė njė lidhje. Tradhtitė virtuale janė tashmė justifikimet mė tė shpeshta nė ēėshtjet e divorceve. Nė veēanti ėshtė pasojė e jetės sė dytė....

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 711
 • 25012010
  Telefona, kompjuter dhe televizorė. Adoleshentėt kalojnė rreth 12 orė nė ditė tė zhytur nė realitetin virtual, mes shumė rreziqeve dhe mundėsive

  Nėse fėmija juaj ėshtė zgjuar, nė ndonjė orė qė duhet tė ishte nė gjumė, ose duke studiuar, me siguri duhet tė jetė “online” nė ndonjė cep. Por edhe nėse flė, ėshtė e sigurt se do tė zgjohet menjėherė sapo telefoni i vendosur te koka tė lajmėrojė se ka ardhur njė mesazh i ri. Ky ėshtė brezi i ri i adoleshentėve tė sotėm, gjithmonė “online”, gjithnjė e mė teknologjik. Sipas amerikanes “New York Times”, adoleshentėt e sotėm jetojnė gjithmonė e...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 756
 • 21012010
  Besa Dodaj
  “Jo sonte i dashur, kam njė dhimbje koke" sindromi i lidhur zakonisht me femrat kur nuk janė nė humor, por kohėt e fundit justifikimi ėshtė “pėrse burrat kanė humbur interesin pėr seksin”?

  Sipas njė sondazhi tė ri tė bėrė nga forumi “Shėndeti i meshkujve”, ka rezultuar se 15 pėr qind e burrave midis moshės 18 dhe 59 kanė pranuar se "u mungon interesimi pėr marrėdhėnie seksuale". Sipas kėshillimeve pėr marrėdhėnie seksuale ka njė rritje prej 40 pėr qind tė meshkujve, tė cilėt tė tėrhequr nga marrėdhėniet seksuale, krahasuar me 10 vjet mė parė.
  Tė gjithė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 663
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi