ILIRIADA PORTAL

Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 4:40 am

FILOZOFI

 • Temat
 • 24012012
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  Shėn Maria apo Hz.Merjemja nė Bibėl dhe Kur’an

  Hyrje

  Ėshtė nė botė njė grua me njė jetėgjatėsi dymijėvjeēare, e cila bashkon popuj tė ndryshėm nga tė gjitha racat, bashkon zemra njerėzore midis besimtarėve nė jetėn tokėsore.
  Tė krishterėt e quajnė Maria, hebrejtė Mirijem apo Merjem, kurse muslimanėt Merjeme. Asaj i janė kushtuar mbi 200 mijė libra, i janė kushtuar rreth 10.000 kisha-shenjtore nė botė, prej tė cilave gjysma ndodhen nė Evropė. Rreth saj, ndėr shekuj, janė krijuar shumė mite, legjenda, por devotshmėrinė ndaj Shėn Marisė...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 583
 • 19012012
  E vėrteta dhe mashtrimi


  Imam Hasan El Basriu (r.a.) ka thėnė:

  "E lexojmė nė nėntėdhjetė (90) vende nė Kur’an se furnizimin e pėrcakton Allahu dhe e siguron pėr krijesat e Tij, dhe nė njė vend e lexojmė se shejtani ju premton varfėrinė.
  Ne dyshojmė nė tė vėrtetėn qė pėrmendet 90 herė, dhe besojmė nė mashtrimin, qė pėrmendet vetėm njė herė !!!

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 489
 • 18012012
  TRI KĖSHILLA NGA SELMAN FARSIU (r.a.)

  Erdhi njė njėri te Selman Farsiu (r.a.) pėr tė kėrkuar kėshillė.  Ai u pėrgjigj :  -Mos fol !  -E pamundur njeriu sa ėshtė gjallė tė mos flasė – tha njeriu.  -Nėse flet, thuaje vetėm tė vėrtetėn ose hesht – i tha Selmani.  -Mė kėshillo edhe mė tej – tha njeriu.  -Mos u hidhėro – kėshilloj Selmani.  -Por e pamundur ėshtė qė njeriu tė mos hidhėrohet ndonjėherė – ta njeriu.

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 416
 • 19122011
  Botime tė reja: Sejjid Husein Nasri

  ”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:

  Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.  Titulli i origjinalit:


  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 484
 • 18122011
  SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR

  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”

  Ditėn e shtunė, me 17 dhjetor 2011, nė Tiranė u zhvilluan punimet e Seminarit Ndėrkombėtar me temėn bosht:
  ”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”
  Ky seminar u organizua nga Fondacioni ”RUMI”, kurse punimet u zhvilluan nė ambientet e Hotel "Tirana International", nė sallėn "Balshaj", duke filluar nė orėn 9:30.
  Pėr realizimin e kėsaj ngjarje me rėndėsi nė fushėn e filozofisė dhe shkencės, morrėn pjesė dijetarė, studiues, mendimtarė tė shquar, si dhe tė ftuar nderi nga Shqipėria,...

  nga MEXHID YVEJSI - Komentet: 0 - Shikime: 553
 • 21012010
  Pitagora u lind nė ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erės sonė. Qė i vogėl shfaqi shumė dhunti tė vecanta qė mė vonė do tė krijojnė njė legjendė, qė e do tė jetė i biri i Apollonit. Por edhe vetė emri i tij do tė thotė ‘’ ai qė u deklarua nga Pitia (profetja)’’.
  Nė moshė tė re merr pjesė nė Lojrat Olimpike ku dhe bėhet kampion nė mundjen e lirė. Mė pas do tė udhėtojė nė Egjipt ku dhe do tė initacionohet nė misteret e Memfidės dhe Heliupolit. Nė vazhdim do tė shkojė nė Finike dhe nė Halde ku dhe do tė mėsojė astronominė...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 826
 • 31032009
  Iluminizmi

  Iluminizmi ka qenė njė lėvizje e borgjezisė evropiane nė periudhėn e pėrgatitjes dhe tė kryerjes sė revolucioneve tė shek. XVIII-XIX. Ai drejtohej kundėr rendit feudal dhe kulturės sė tij, kundėr obskurantizmit mesjetar e tė gjitha formave tė ideologjisė sė prapambetur dhe pėrpiqej pėr pėrhapjen e arsimit e tė diturisė. Jehona e kėtij iluminizmi tė vendeve evropiane, ashtu si ajo e ideve tė mėdha tė Revolucionit francez tė 1789-s dhe tė revolucioneve tė 1848-s qė tronditėn Evropėn, u ndie edhe nė Shqipėrinė e atėhershme, u pasqyrua nė ideologjinė dhe nė programin e Rilindjes...

  nga ad - Komentet: 1 - Shikime: 4869
 • 25022009
  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut

  Janė shumė gjėra qė na nevojiten nė kėto momente. Me tė vėrtetė, jemi tė varfėr brenda kėtij bollėku dhe rehatllėku qė na ofron njė teknologji qė ndodhet nėn shėrbimin e nevojave tė vėrteta dhe tė supozuara tė njeriut. Por, vėrtetojmė se sa mė shumė kemi, aq mė shumė nevojitemi dhe kjo pėrbėn njė rreth vicioz qė ėshtė...

  nga ILIRI - Komentet: 0 - Shikime: 1217
 • 02072008
  Dhjetė idetė qė ndryshuan botėn
  Nga Platoni, Koperniku e deri te gjeniali Ainsht

  Pa gjenitė e epokave tė ndryshme, bota sot do tė kishte njė tjetėr "fytyrė"

  Platoni besonte se secili prej nesh synon tė jetė njė qenie njerėzore e realizuar dhe se filozofia ėshtė shkenca qė na ndihmon tė gjejmė mėnyrėn e kėtij realizimi. Nė kohėn e tij filozofia ishte njė disiplinė e re. Njė nga idetė mė radikale tė Platonit ishte barazia mes realizimit dhe lumturisė njerėzore, me atė qė ai e cilėsonte...

  nga ILIRI - Komentet: 1 - Shikime: 1036
 • 29052008
  Femrat drejtuese ??? ? Me te keqija se meshkujt


  Shpjegimi i psikologeve

  Ne kembim te humbjes se reputacionit te femrave apo te falimentimit te punes se tyre, psikologet thone se per femrat ekziston gjithmone nje lloj pakti me te keqen, e thene ndryshe, iu duhet te bejne edhe gjera, te cilat nuk iu kishin shkuar kurre me pare nder mend gjate jetes se tyre.

  Nje femer, ne dukje e keqe, e perfshire nga lodhja dhe mundimi per te bere karriere me cdo kusht, si edhe ankthi per detyren e re qe do t'i caktojne. Femra te tilla, te cilat kthehen ne "shtriga"...

  nga ILLYRIA - Komentet: 6 - Shikime: 1195
 • 30062008
  Kuptimi filozofik i LIRISĖ dhe realizimi i saj si proces
  Jeta ėshtė njė rrjedhojė e pėrjetimit ekzistencial qė i nėnshtrohet procesit evolutiv tė transformimit tė pandėrprerė kah e pėrsosura e pėrhershme. Shprehja e tėrėsisė sė kėtij procesi...

  nga Jona - Komentet: 0 - Shikime: 1003
 • 29052008
  Do tė pėrpiqem tė sjell njė fond modest nga fjalitė e shkurtėra qė paraqiten si vezullim. Ndaj i titullova : Vezullim mendimesh ! Bashkangjiten nė kėtė vazhdė !

  nga ILLYRIA - Komentet: 139 - Shikime: 2045
 • 10122007
  NIETSCHE, Wilhelm


  Biografia dhe veprat e Nietzsches

  Friedrich Wilhem Nietzsche ėshtė njė nga filozofėt mė tė mėdhenj gjerman tė shek. tė 19. Ai ka qenė njė kritik i bindur i Krishtėrimit, idealist gjerman i Feminizmit dhe modernizmit nė pėrgjithėsi. Ai konsiderohet si njė mjeshtėr i vėrtetė i aforizmave filozofike tė krijuara nė formė eksperimentale. Pėr kėtė arsye, ai ėshtė urryer, adhuruar, keq-interpretuar dhe ndoshta mbetet edhe sot e kėsaj dite filozofi mė i vėshtirė pėr t’u kuptuar.

  nga Bora - Komentet: 3 - Shikime: 3986
 • 14062008
  Thenia e Teutes me intrigoi per te hapur kte teme te re. Jemi mesuar te perserisim thenie figurash te njohura por edhe me autor anonim.
  Po ju vete a keni diēka tuajen. Nje thenie filozofike qe ju ka ardhur ne mend apo e keni shprehur ne rrethana te caktuara autore te te ciles jeni ju vete?
  Per ta ilustruar po vendos thenien e Teutes per lotet e gruas.

  "Ne ēdo pike loti te gruas fshihen te pathena, peshen e te cilave vetem forca e saj arrin ta mbaj ne zemer." (Teuta)

  nga ILIRI - Komentet: 3 - Shikime: 864
 • 21062008

  Filozofike


  Filozofia (prej fjalėve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, qė mund tė shqipėrohen "dashuri pėr diturinė") ėshtė kuptuar nė mėnyra tė ndryshme nga filozofė tė ndryshėm gjatė historisė. Nė pėrgjithėsi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e ēėshtjeve mė themelore tė njerėzisė, si pėr shėmbull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qėna dhe e vėrteta.
  Filozofia ėshtė lėmi...

  nga ad - Komentet: 0 - Shikime: 845
 • 21062008
  FILOZOFI & Elita Boterore
  Nje gazetar filantrop me thote se vetmia eshte e keqe per njeriun; dhe, per te mbeshtetur tezen
  e tij, ai citon, ashtu si gjithe ata qe nuk besojne lehte, fjale te Eterve te Kishes. Une e di qe
  Demoni i frekuenton me deshire vendet e shkreta dhe qe Fryma e vrasjes dhe e shthurjes
  perflaket mrekullisht te vetmite. Por, do te ishte e mundur qe kjo vetmi te qe e rrezikshme
  vetem per shpirtin e ngeshem e te percartur qe e mbush me pasionet dhe kimerat e tij.
  Sigurisht qe nje llafazan, kenaqesia me e...

  nga ad - Komentet: 4 - Shikime: 2088
 • 21062008
  Rusoi: Njė romantik nė Evropėn e arsyes

  Rusoi e zhvilloi karierėn e tij gjatė iluminizmit franēez, nė epokėm e arsyes, e cila ne Francėn e shekullit tė tetėmbėdhjetė dominohej nga Volteri (1694-1778), Monteskie (1689-1755), Didero (1713-1784), Kadorcet (1730-1794), Holbah dhe tė tjerė, tė cilėt njiheshin si filozofėt e asaj kohe.

  Kėta burra ishin zėrat disidentė tė kohės, tė cilėt ndryshuan mėnyrat tradicionale tė mendimit pėr fenė, qeverinė dhe moralin. Duke besuar se arsyetimi njerėzor ėshtė drejtuesi mė i sigurt i fatit...

  nga ILIRI - Komentet: 4 - Shikime: 3074
 • 29052008
  Buzėt e mirėsisė sė sinqertė nuk mund tė jenė prej mjaltit

  nga ILLYRIA - Komentet: 48 - Shikime: 5374
 • 29052008
  C'fare eshte skepticizmi sipas jush dhe a jeni dakort me mendimin baze te skepticizmit: Ne c'do gje mund te dyshohet, pervec asaj qe duket?

  nga ILLYRIA - Komentet: 2 - Shikime: 2349
 • 29052008
  MENDONI QE KA LUMTURI SIC E PERSHKRUAN FAUSTI,APO NUK EKZISTON SIC SHKRUAN REMARKU OSE EMINGUEJ ??? ??? ?


  http://i42.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/lumtur10.jpg
  ...aty ku njeriu mendon se ka arritur Lumturine dhe gjithcka shkon perfekt atehere kane filluar dhe vuajtjet e tij, pasi fillon monotonia dhe humbja e Sensit per jeten...

  ...Lumturia nuk eshte dicka absolute qe mund ta perkufizosh e ta fusesh ne nje kuti. Lumturia eshte me teper nje ndienje relative, te cilen...

  nga ILLYRIA - Komentet: 0 - Shikime: 915
 

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt

Asnjė

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
 • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
 • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
 • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
 • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
 • njoftimi: njoftimi:
 • Vėrejtje: Vėrejtje:
 • NIEWS,opinion,shtypi NIEWS,opinion,shtypi