ILIRIADA PORTAL

Athina vendos nesėr pėr “fatin” e MSA-sė Shqipėri-BE

Shko poshtė

13012009

Mesazh 

Athina vendos nesėr pėr “fatin” e MSA-sė Shqipėri-BE
Athinė -Parlamenti i Greqisė, pritet tė shqyrtojė gjatė ditės sė nesėrme, ratifikimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asoccimit midis Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian. Greqia ėshtė vendi i fundit qė duhet ta ratifikojė kėtė marrėveshje, e cila vetėm nėse parlamenti grek vendos pro, atėherė do tė hyjė nė fuqi, duke e ofruar edhe njė shkallė Shqipėrinė nė drejtim tė Bashkimit Evropian. Greqia i ka bėrė presion Tiranės zyrtare pėr tė zbatuar njė sėrė kėrkesash tė saj, si nė rastin e ngritjes sė varrezave memorial pėr ushtarėt e rėnė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kėrkesė e cila ėshtė realizuar tashmė nga vendi ynė.

Athina ka pasur presion edhe nga pakica greke nė jug tė vendit, e cila i ka kėrkuar qeverisė sė Kosta Karamanlis qė tė mos ratifikojė MSA-nė, derisa qeveria shqiptare tė plotėsojė kėrkesat e minoriteti grek. OMONIA si dhe njė sėrė shoqatash tė tjera greke qė funksionojnė nė vendin tonė, kanė paralajmėruar protesta para Parlamentit grek nė Athinė, me datė 14 janar. Tubimi i tyre ka motivacion pėr tė “informuar deputetėt mbi dhunėn e shtetit shqiptar mbi grekėt e Vorio-Epirit, si edhe pėr gjendjen e mjeruar nė tė cilėn ata ndodhen”.

Protesta do tė zhvillohet nė orėn 17:00, njė orė para se ligjvėnėsit grekė tė fillojnė seancėn me debat lidhur me ēėshtjen nė fjalė. Afro njė muaj e gjysmė mė parė, OMONIA i kėrkoi zyrtarisht Greqisė tė mos e ratifikojė Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian. Pėrmes njė memorandumi, drejtuar mė 25 nėntor, Parlamentit dhe Ministrisė sė Jashtme greke, kjo shoqatė apelonte domosdoshmėrinė e plotėsimit tė shtatė kushteve nga Tirana zyrtare para se Athina tė vendoste pėr ratifikimin e MSA-sė.
Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Athina vendos nesėr pėr “fatin” e MSA-sė Shqipėri-BE :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 7:27 pm nga lidabica

OMONIA ME VANGJELIS DULES DHE ME VASILIS BOLLANOS,ASNJEHERE S'ME KA PELQYER,PEHFFFFF.MBETURINA TE NACIONALIZMIT GREK.PO QEVERIA JONE Ē'BEN PER PRONAT ĒAME,Ē'BEN PER TE KUJTUAR GJITHE SHQIPTARET QE KA BARBARIZUAR GREQIA NDER VITE,Ē'BEN PER PAISJEN ME DOKUMENTE TE EMIGRANTEVE SHQIPTARE NE GREQI Question

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 7:33 pm nga lidabica

PERSE SHQIPERIA SIKUR TE JETE PROTEKTORAT I GREQISE?Ē'ESHTE KJO POLITIKE GREKE ANTISHQIPTARE?PERSE SHQIPETARET TE MOS PROTESTOJNE PAQESISHT ,DUKE NGRITUR LART NDJENJEN PATRIOTIKE TE SHQIPTARIZMES.POR RRIME DHE DEGJOJME OMONIAT DHE GREKOMANET SHQIPTARE?A JEMI SHQIPTARE APO Ē'JEMI....SI MUNDET ,JEMI NE SHEK.XXI DHE ENDE DEGJOJME PER VORIO-EPIR?PO KJO ESHTE TE ĒMENDESH,SI MUND TA DUROJE SHQIPTARI KETE?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 7:36 pm nga ad

Shteti shqiptar nuk eshte akoma ne pozita te favorshme per te hapur nje konflikt per kete ēeshtje. Vetem kur ne te jemi integruar plotesisht ne struktuart e NATO dhe BE atehere zgjidhja mund te kerkohet qofte ne rruge diplomatike qofte nepermjet gjykatave nderkombetare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 7:58 pm nga lidabica

Teuta ,me fal ,por tani te mendoj se Shqiperia ,patjeter do te plotesoje orekset e Greqise?Dhe dihet se oreksi vjen duke ngrene ,apo jo?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 9:49 pm nga ad

Un jam shprehur kunder mefshtesise te shtetit ne kte drejtim por duke pas parasysh se jemi nje vend me shume halle dhe zdim ke hall te zgjidhim me pare mendoj se dhe vet shteti nuk e ka te lehte. Tani per tani nuk na sherben asnje konflikt artificial. Ka disa gjera siē eshte ēeshtja ēame qe zgjidhet neprmjet te drejtes nderkombetare. Ne rastin konkret kjo eshte nje ēeshtje qe ka pritur 60 vjet ndersa nuk mund te presim edhe 60 vjet te tjera per tu futur ne NATO dhe BE.Nga ana tjeter askush nuk i ndalon organizatat perkatese ti drejtohen gjykatave nderkombetare. Pra kemi dy rruge. Ate diplomatike qe zgjat shume per ēdo vend jo vetem per ne, kemi dhe ate gjygjsore ku qofte ne menyre te organizuar qofte individuale ēdokush ka te drejte te drejtohet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Jan 13, 2009 10:13 pm nga neni 55

ta shofim ēdo bojn neser kto

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 12:07 am nga lidabica

Po,po ashtu eshte te antaresohemi njehere pastaj te perdoret rruga diplomatike.Por kur merr vesh kushtet e Greqise ,pastaj te firmose,te ndizen ndjenjat e atdhedashurise dhe te duket vendi yt si me perkemburi dhe me i perbuzuri...Te shohim si do te veje kjo pune.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 12:39 am nga neni 55

Kur kemi met ne dore te grekut. E shef ēfar po i punojne Maqedonise. Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 12:59 am nga shqiptari

Nuk dihet si mbaron neser.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 11:29 pm nga lidabica

Edhe Greqia e e firmosi me se fundmi protokollin per ratifikimin e Shqiperise per ne BE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jan 15, 2009 2:07 am nga shqiptari

mbeten te fundit
dolen si ka i larm ne mes te tufes
spaten nga tja mbajn
vetem ne na ka ber vaki qe shteti fqinj ta ratifikoje i fundit nje dokument te tille.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Jan 15, 2009 2:08 am nga neni 55

rensi ka qe u ratifikua cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jan 15, 2009 3:23 am nga flutura

epo per hajer na qofte Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jan 15, 2009 2:52 pm nga ILIRI

Ratifikimi i MSA-sė, OMONIA pėrshėndet Athinėn
Tiranė -OMONIA, organizata e pakicės greke nė vendin tonė e drejtuar nga Vasil Bollano ka pėrshėndetur sot vendimin e Parlamentit grek njė ditė mė parė pėr tė miratuar Marrėveshjen e Stabilizim Asocimit midis Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian. Gjithashtu, edhe Partia Bashkimit pėr tė Drejtat e Njeriut me nė krye Vangjel Dule, e ka pėrshėndetur kėtė vendim, si nė tė mirė tė marrėdhėnieve tė tė dy vendeve. Por, gjithsesi, OMONIA i ka kėrkuar Athinės rreth dy javė mė parė, qė t’i vinte kushte Tiranės, para se tė miratonte MSA-nė, pėr tė plotėsuar kėrkesat e minoritetit grek nė Shqipėri.
Start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi