ILIRIADA PORTAL

200 ēėshtje nė gjykatėn e Strasburgut

Shko poshtė

13122007

Mesazh 

200 ēėshtje nė gjykatėn e Strasburgut
Shkon nė 200 numri i ēėshtjeve tė dėrguara nė Gjykatėn e Strasburgut. Dje, nė Ditėn Botėrore tė Pronės pėrfaqėsuesit e ish-pronarėve deklaruan se mosdhėnia e tė drejtės sė pronės nga institucionet shqiptare ka bėrė qė numri i ēėshtjeve tė cilat dėrgohen nė Gjykatėn e Strasburgut tė rritet. Sipas tyre, nė vitin 2008 numri i dosjeve qė do tė dėrgohen nė kėtė institucion do tė shkojė nė 1000. Gjithashtu ish-pronarėt kanė ripėrsėritur abuzimet me pronat, gjė qė ditėt e fundit ėshtė pohuar dhe nga Presidenti Topi. Deri mė sot shteti shqiptar ka humbur tetė ēėshtje, nga tė cilat tre janė pėr pronat.
Dosjet
Numrin mė tė madh tė dosjeve nė Gjykatėn e Strasburgut e zėnė pronat e ish-pronarėve shqiptarė. Sipas pėrfaqėsueseve tė shoqatės "Pronėsi dhe Drejtėsi", aktualisht nė kėtė institucion janė 200 dosje me tė njėjtin emėr, kthimin e pronės. Ndėrkohė nė vitin 2008 numri i ēėshtjeve qė do tė dėrgohen nė Gjykatėn e Strasburgut do tė shkojė nė 1000. Po sipas pėrfaqėsuesve tė ish-pronarėve, numri i ēėshtjeve do tė vazhdojė tė rritet deri sa shteti shqiptar ta zgjidhė problemin e pronės. Pra, tė gjithė pronarėt, tė cilėt e humbin tė drejtėn e pronės, do ta dėrgojnė ēėshtjen nė Gjykatėn e tė Drejtave tė Njeriut.
Sanksionet
Gjykata e tė Drejtave tė Njeriut, pasi jep vendimin qė shteti duhet t'u kthejė pronat palės qė ka bėrė padinė, gjithashtu jep masėn qė shteti duhet tė dėmshpėrblejė pėr dėmin moral qė i ka bėrė palės. Nėse shteti nuk zbaton vendimin dhe nuk dėmshpėrblen pronarin brenda afatit tė pėrcaktuar nė vendim, atėherė Gjykata e Strasburgut njofton Parlamentin Evropian qė tė marrė sanksione politike ndaj shtetit qė nuk i zbaton kėto vendime.
Fituesit
Familja e Gjon Poēarit ėshtė e treta qė fiton gjyqin pėr pronėn kundrejt shtetit pronar. Por startin e fituesve e ka shoqėria "Qofaj Co". Nė vitin 1992 ajo doli fituese ndaj shtetit shqiptar, ku firma mori lejen urbanistike pėr ndėrtimin e 500 apartamenteve tė banimit. Mė pas ky triumf kalon nė familjen Beshiri. Ish-pronari ka rimarrė pėrsėri pronat e tij.
Familja Beshiri merr 126 mijė euro dėmshpėrblim
Shteti shqiptar humb nė Gjykatėn e Strasburgut, ėshtė rasti i anėtarėve tė familjes Beshiri, tė gjithė me banim nė Tiranė. Sipas ankuesve, i ati i tyre ka qenė pronar i njė vile me sipėrfaqe prej 42.70 metra katror dhe dy parcelash toke afėr saj, pėrkatėsisht 46.70 metra katror dhe 48.55 metra katror.
Familja Poēari merr 7 mijė euro dėmshpėrblim
Familja e Gjon Poēarit ka fituar gjyqin me shtetin nė Gjykatėn e tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg. Gjykata ka vendosur 7 mijė euro dėmshpėrblim moral pėr fėmijėt e familjes Poēari dhe tė drejtėn pėr tė marrė pronėn, tė cilėn nuk ia njihte shteti shqiptar. Prona nė total ėshtė njehsuar nė sipėrfaqen 132 hektarė nė rrethin e Vlorės.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

200 ēėshtje nė gjykatėn e Strasburgut :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Dec 13, 2007 6:52 pm nga ad

SI DUHET T'I DREJTOHENI GJYKATES SE STRASBURGUT
1. Gjuhėt zyrtare tė gjykatės janė frėngjishtja dhe anglishtja, por, nėse e keni mė tė lehtė, mund t'i shkruani sekretariatit nė gjuhėn zyrtare tė njėrit prej shteteve qė e kanė ratifikuar konventėn. Nė fazėn fillestare tė procedurės, edhe letrat qė merrni nga gjykata mund tė jenė nė kėtė gjuhė. Megjithatė duhet tė kini parasysh se nė njė fazė mė tė vonėt tė procedurės, d.m.th. nėse gjykata nuk e deklaron tė papranueshme ēėshtjen tuaj nė bazė tė dosjes qė keni paraqitur, por vendos t'i kėrkojė qeverisė tė paraqesė me shkrim vėzhgime lidhur me ankimin tuaj, korrespondenca e gjykatės do tė jetė nė frėngjisht ose nė anglisht, dhe ju vetė apo pėrfaqėsuesi juaj duhet nė parim tė pėrdorni nė vėzhgimet tuaja frėngjishten apo anglishten.
2. Gjykatės mund t'i drejtoni ankesėn tuaj vetėm me letėr (dhe jo me telefon). Nėse ju e dėrgoni ankimin tuaj me postė elektronike apo fax, duhet patjetėr ta konfirmoni nėpėrmjet rrugės postare.
Ėshtė e kotė tė vini personalisht nė Strasburg pėr tė paraqitur gojarisht rastin tuaj.
3. Ēdo korrespondencė qė ka lidhje me ankesėn tuaj duhet tė drejtohet nė adresėn e mėposhtme :
Monsieur le Greffier de la
Cour européenne des Droits de l'Homme
Conseil de l'Europe
F-67075 STRASBOURG CEDEX.
4. Me marrjen e letrės tuaj tė parė apo tė formularit tė ankesės, sekretariati i gjykatės do t'ju pėrgjigjet duke ju vėnė nė dijeni pėr hapjen nė emrin tuaj tė njė dosjeje, numri i sė cilės duhet paraqitur gjatė tėrė korrespondencės qė do vijojė. Mė pas, ndoshta do t'ju kėrkohen dokumente, tė dhėna ose shpjegime plotėsuese lidhur me ankimin tuaj. Nė tė kundėrt, sekretariati nuk mund t'ju informojė pėr dispozitat ligjore nė fuqi nė shtetin pėr tė cilin ju ankoheni, dhe as nuk jep konsultim juridik lidhur me zbatimin e interpretimin e sė drejtės kombėtare.
5. Ėshtė nė interesin tuaj tė tregoheni tė zellshėm nė mbarėvajtjen e korrespondencės qė do mbani me sekretariatin. Ēdo vonesė apo mungesė pėrgjigje mund tė konsiderohet si shfaqje mosinteresimi nga ana juaj pėr tė vijuar hetimin e dosjes.
6. Nėse vlerėsoni qė arsyet e ankimit tuaj kanė tė bėjnė me shkeljen e njė prej tė drejtave tė garantuara nga konventa apo nga njė prej protokolleve dhe se kushtet e pėrshkruara kėtu mė sipėr plotėsohen, jeni tė lutur tė plotėsoni me kujdes dhe lexueshėm formularin e ankimit dhe ta dėrgoni atė tė shoqėruar me dokumentet e nevojshme pėr trajtimin e ēėshtjes, sa me shpejt tė jete e mundur, por sidoqoftė jo me vonė se gjashtė muaj duke filluar nga data e letrės sė parė dėrguar nė sekretariat. Mos dėrgimi i formularit tė ankimit dhe dokumenteve tė nevojshme brenda kėtij afati, konsiderohet si shfaqje mosinteresimi nga ana juaj pėr tė vijuar hetimin e dosjes dhe gjykata do tė procedojė me asgjėsimin e dosjes suaj.
7. Sipas nenit 47 tė rregullores sė gjykatės, formulari i ankesės duhet detyrimisht tė pėrmbajė
a) njė pėrmbledhje tė shkurtėr tė fakteve pėr tė cilat dėshironi tė ankoheni si dhe tė shkeljeve qė ju janė bėrė;
b) paraqitjen e sė drejtės apo tė tė drejtave tė garantuara nga Konventa dhe qė ju mendoni se ju janė shkelur;
c) paraqitjen e rekurseve qė ju keni ndjekur;
d) listėn e vendimeve tė dhėna pėr ēėshtjen tuaj nga njė autoritet publik, duke saktėsuar pėr ēdo vendim : datėn, pėrmbajtjen e tij tė shkurtuar dhe autoritetin qė e ka dhėnė. Bashkėngjitni letrės tuaj njė kopje tė plotė tė kėtyre vendimeve. (Kėto dokumente nuk do t'ju kthehen. Si rrjedhim, ėshtė nė interesin tuaj tė dėrgoni vetėm kopje dhe jo origjinale.)
8. Sipas nenit 45 tė rregullores sė gjykatės, formulari duhet tė nėnshkruhet nga ju vetė si ankues apo nga pėrfaqėsuesi juaj.
9. Nėse nuk dėshironi tė tregohet identiteti juaj, duhet ta saktėsoni kėtė dhe tė paraqisni arsyet qė pėrligjin njė shmangie nga rregulli i zakonshėm i publikimit tė procedurės. Gjykata mund tė autorizojė anonimatin nė raste tė veēanta dhe tė motivuara si duhet
10. Pėr depozitimin e ankesės fillestare, nuk ėshtė e nevojshme tė jeni i pėrfaqėsuar dhe pėrfaqėsuesi juaj i mundshėm nuk ka pse tė jetė domosdoshmėrish njė avokat. Megjithatė, ėshtė pėr t'u theksuar se nė njė stad tė mėvonshėm tė procedurės, nė rast se gjykata do t'i kėrkojė qeverisė tė paraqesė me shkrim vėzhgime lidhur me ankimin tuaj, ju nė parim duhet tė jeni i pėrfaqėsuar pėr vazhdimin e mėtejshėm tė procedurės nga njė avokat, i cili, pėrveē pėrjashtimeve tė autorizuara, duhet tė jetė i aftė ligjėrisht tė ushtrojė profesionin e tij nė njė nga shtetet qė kanė ratifikuar Konventėn. Veē kėsaj, ai duhet tė njohė si duhet njėrėn prej gjuhėve zyrtare tė gjykatės (anglisht dhe frėngjisht). Ju kujtojmė se duke filluar nga ky stad i procedurės, korrespondenca e gjykatės do tė jetė nė njėrėn nga kėto gjuhė zyrtare dhe se vėzhgimet qė ju do tė paraqisni duhet gjithashtu tė jenė tė hartuara nė njė nga kėto gjuhė, me pėrjashtim tė rasteve kur keni marrė autorizimin tė vazhdoni tė pėrdorni njė gjuhė jo zyrtare. Nėse dėshironi t'i drejtoheni gjykatės nėpėrmjet njė avokati apo njė pėrfaqėsuesi tjetėr, duhet t'i bashkėngjisni formularit njė prokure nė favor tė tij. Pėrfaqėsuesi i njė personi juridik (shoqėri, shoqatė etj.) apo i njė grupi personash duhet tė pėrligjet me tė drejtėn e tij statutore apo ligjore tė pėrfaqėsimit.
11. Gjykata nuk jep asistencė gjyqėsore pėr t'ju ndihmuar qė tė paguani njė avokat pėr hartimin e ankesės suaj fillestare. Nė njė stad tė mėvonshėm tė procedurės, domethėnė pas njė vendimi tė gjykatės pėr t'ia komunikuar ankesėn qeverisė pėrkatėse pėr vėzhgime me shkrim, ju mund tė pėrfitoni, nė rast nevoje, asistencė gjyqėsore nėse nuk dispononi mjetet pėr tė paguar avokatin dhe nėse gjykata e shikon tė nevojshme dhėnien e kėsaj asistence pėr mbarėvajtjen e ēėshtjes
12. Studimi i dosjes suaj ėshtė falas. Kjo procedurė, tė paktėn nė fillim, zhvillohet me shkrim. Kėshtu qė ju nuk keni pse tė paraqiteni nė selinė e gjykatės. Sekretariati do t'ju mbajė rregullisht nė dijeni tė ecurisė sė procedurės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi