ILIRIADA PORTAL

Kryeprokurorja qė prodhon korrupsion

Shko poshtė

14012009

Mesazh 

Kryeprokurorja qė prodhon korrupsion
Nga Fahri Balliu
Megjithė zhurmėn e madhe tė luftės kundėr korrupsionit, shpifjeve apo fakteve tė vėrteta, ēdo qytetar mund tė orientohet fare mirė, duke parė njė fenomen tipik e konkret. Ky fenomen ėshtė i lidhur me Prokurorinė e Pėrgjithshme, i cili ėshtė kthyer nė njė institucion qė prodhon korrupsion. Duke qenė se ai ka dėshtuar ligjėrisht e profesionalisht nė disa nga ēėshtjet themelore e bujėmadhe qė ndėrtoi apo inspiroi, ai ka humbur pėrfundimisht atė qė populli e shpreh me formulėn “vreshtat i ruan frika”. Pra, kryeprokurorja Ina Rama, ia doli si askush nga paraardhėsit e saj qė t’u heqė nga psikika nuklave kriminale drojėn, frikėn e tė tjera masa preventive, pasi ata e kanė fushėn bosh. Nė kėtė kuptim, gjithkush i ndodhur nėn rrezet e ligjit gjen mėnyrėn, format, e ka kanalin hapur tek prokuroria e pėrgjithshme, pėr tė gjetur strehė. Nėqoftėse qytetarėt shikojnė se shpresa e mbrojtjes dhe e ruajtjes sė ligjit, kushtetutės, dinjitetit e pronės, ėshtė kthyer nė njė institucion qė u bėn fresk interesave, jo vetėm tė njė mentaliteti dhe kohe tė shkuar, por edhe personave tė cilėt pėrpiqen ta mbajnė atė kohė tė shkuar prezent dhe t’i shpėtojnė reformės sė domosdoshme, atėhere secili prej tyre ėshtė dhe mund tė gjindet nė rrjetėn e fajit ėt pabėrė ose nė nxitjen e fajit.
Kjo ėshtė e vetmja prokurori nė botė, bile nė historinė e ligjit, qė pėrpiqet, krejt pėr interesa tė mirėfillta, nga meskine deri nė antikombėtare, tė gjykojė njė vendim kolegjial tė qeverisė pėr rrugėn Durrės-Kukės, tė shkelė tė gjitha procedurat ligjore, t’i deformojė ato deri nė shkallėn maksimale, vetėm pėr tė goditur ministrin pėrkatės, pėr llogari tė tė tretėve. Duke pasur njė arkivė dosjesh batėrdi korrupsioni, me vjedhje monstruoze nė bashkinė e Tiranės, nė praktikat mė flagrante tė vjedhjeve nga Edi Rama, ajo nuk u lėviz as pluhurin atyre dosjeve. Por duke mos bėrė tė dytėn e duke bėrė tė parėn, ajo prodhon njė korrupsion tė ri dhe e nxit atė nė mesin e shoqėrisė shqiptare. Ajo i lejon vetes tė futet nė kanalin e abuzimit dhe tė shfrytėzimit tė postit, duke i shfrytėzuar fatmjerėt, kudo qė i shfaqen, dhe vazhdon tė mos tėrheqė shpifjet e saj pėrballė dokumenteve tona, tė paraqitura disa ditė mė parė, nė procesin mė korruptiv e mė tė drejtpėrdrejtė tė saj. Pra, kryeprokurorja e prodhon korrupsion edhe me mėnyrėn e vet tė jetesės, me pranimin dhe angazhimin e saj tė thellė dhe abuziv tė postit. Po posti, ē’do tė thotė? Posti do tė thotė ligji e besimi tek ai ligj, tek ai mandat qė tė ėshtė dhėnė. Por tek kjo kryeprokurore, i jepet mandat e asaj i kthehet nė korrupsion. Po kėshtu ēėshtje (hiē)Fazlliē, qė u hap kryesisht nga shtypi, e vė kryeprokuroren nė njė poltronė politike me Edi Ramėn, i cili mbron shpifjet e atij shtypi, qė kjo “kryesisht” hapi ēėshtjen. Pra edhe nė kėtė rast ajo ka prodhuar njė korrupsion tė thellė e galopant, sepse ajo nuk ėshtė mė roja i ligjit, ajo ėshtė vetė abuzimi i ligjit, ajo ėshtė vetė kriza e ligjit, ajo ėshtė korrupsioni, qė asaj - gati nga mentaliteti dhe njė defekt i thellė emancipimi - i duket sikur i takon, si njė e drejtė natyrore. Ajo, edhe me kėtė pėrfytyrim adoleshent prodhon korrupsion. Iluzioni se bėmat e saj mbrohen institucionalisht nga ndonjė zyrtar i deformuar si ajo, sigurisht qė do t’ia ndėrpresė karrierėn dhe vetėm kur tė ndodhet nė stol dhe nėn pėrgjegjėsi tė asaj qė ka bėrė, ajo do tė jetė shumė vonė pėr tė rehabilituar diēka. Dhe nė kėtė mes, tė pėrdorurit janė ata qė largohen tė parėt. Vetėpėrdorimi ėshtė njė korrupsion, sepse do pranosh pėrdorimin pėr tė tjerėt, do pėrdorėsh postin pėr vetveten dhe atėhere gjithkush poshtė piramidės apo lart, qė ėshtė e lidhur me kėtė segment, shkon nė asgjėsim. Kryeprokurorja e ka mbjellė tashmė nėpėr qelizat e prokurorisė, korrupsionin. Ajo e ka dhėnė shenjėn shkelėse tė ligjit, se nuk ndodhet mė nė post si roje e ligjit, po si njė mundėsi e atyre qė duan tė shkelin ligjin.
Rutina e pėrditshme e punėve dhe ēėshtjet e arrestimeve tė atyre qė kap policia nė flagranca filmike apo prova tė tjera lėnė shumė pak punė pėr prokurorinė dhe kryeprokurorja e ka zhvendosur veten e saj nga fusha e ligjit dhe e zbatimit tė tij nė fushėn e interesave pėr ta pėrdorur ligjin. Dhe ky ėshtė njė korrupsion akoma edhe mė i madh. Nė kėtė mes, duke qenė se ajo ėshtė nė konflikt me tė vėrtetėn, me tė drejtėn, ėshtė e angazhuar nė skenarė shpifės, detyrimisht ajo do tė kėrkojė njė strehim dhe motivim tė saj. Dhe ky strehim e motivim do t’i vijė nga rėnia e saj nė krahėt e opozitės dhe e zyrtarėve qė pėrpiqen dhe u ha meraku t’i pajtojnė opozitat nė Shqipėri.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kryeprokurorja qė prodhon korrupsion :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 6:42 pm nga shqiptari

prokuroria nuk mund te funksionoje sa koh do te sherbeje si celule partie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 9:01 pm nga lidabica

shume ēudira ketu tek ne ,te gjitha ne kurriz tone keto..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 9:47 pm nga bulqizaku

ba poplli ba.... ka shpejn tfort.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 9:56 pm nga lidabica

bulqizaku shkruajti:ba poplli ba.... ka shpejn tfort.....
Per ZOTIN ,po na thyejne ne mes keta ,me prokurore e me gjykatsa ,e me guvernatore,(hajdute e kriminele)na kane merzit me keto lloj historinash...Kur do te pastrohet kjo Shqiperi dhe ne bashke me te?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 9:59 pm nga bulqizaku

allaj si zor.... mo e vrejt menen hejē.. shejf e bo se nuk i gjinet ksaj pune.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 10:49 pm nga lidabica

po mo po ,tamam ashtu eshte Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jan 14, 2009 11:11 pm nga ilda

kemi kryeprokurore qe se ka kush Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Jan 15, 2009 1:59 am nga neni 55

sa produktive e kemi prokuroren........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi