ILIRIADA PORTAL

Shembet pallati, largohen 56 vetė

Shko poshtė

16012009

Mesazh 

Shembet pallati, largohen 56 vetė
BULQIZE/ HASAN PASHA
Prej kohėsh Bashkia e qytetit tė Bulqizės kishte njoftuar kryefamiljarėt se duhet tė linin banesat e ish-hotelit tė qytetit, pasi jeta e tyre vihej nė rrezik. Por, ky urdhėr nuk zbatohej, paēka se pallati kishte tė ēara, ēatia pikonte, mungonin parmakėt e shkallėve, banjat pėr ēdo apartament dhe mbetjet grumbulloheshin fare pranė pallatit. Banorėt kishin vendosur tė qėndronin aty pėr shkak tė pamundėsisė pėr t’u strehuar diku tjetėr. Dje, nė tė gdhirė tė ditės, shembja e njė pjese tė pallatit tė “kalbur” nė katin e dytė, ka alarmuar sėrish bashkinė e qytetit dhe vetė familjarėt. Dėshmitarėt okularė tė ngjarjes thanė se rreth orės 08:00 ėshtė dėgjuar njė zhurmė e madhe. Njė arkitra dhe njė pjesė e dyshemesė ishte rrėzuar, ēka ka bėrė qė shumė shpejt familjarėt e atij kati tė dalin me shpejtėsi jashtė. Pas largimit tė banorėve tė parė, kėtė rrugė kanė ndjekur dhe banorėt e tjerė tė pallatit. Frika e paniku kishte pushtuar tė gjitha familjet. Fatmirėsisht shumica e fėmijėve ishin larguar nga pallati pėr tė frekuentuar mėsimin nė shkolla, ndėrkohė tė rriturit janė larguar pa pasur lėndime dhe probleme pėr jetėn. Dalja e familjarėve nė oborrin e shtėpisė ka alarmuar Bashkinė dhe Policinė Lokale. Kryetari i Bashkisė Bulqizė, Roland Keta, shefi i komisariatit Mirash Loci e mė pas dhe prefekti i Dibrės, Xhaferr Seiti janė ndodhur shpejt pranė njerėzve qė kishin lėnė pallatin dhe qėndronin para tij. Fillimisht autoritetet vendore janė interesuar pėr shėndetin e njerėzve dhe mė pas kanė marrė tė gjitha masat qė askush tė mos guxonte tė hynte sėrish nė shtėpi. Prefekti Seiti tha se sapo ėshtė informuar nga Kryetari i Bashkisė Bulqizė ka udhėtuar nė drejtim tė kėtij qyteti dhe ka ndjekur nga afėr situatėn. “Ndėrtesa ku ishin strehuar 15 familjet nuk kishte pėrfunduar dhe nuk ishte menduar pėr apartamente banimi. Banorėt ishin njoftuar me kohė se duhet tė largoheshin nga pallati, pasi gjendja e tij ishte tejet e amortizuar dhe gjendja e tij paraqiste rrezik pėr jetėn e tyre. Nga verifikimi nė vend, kemi konstatuar se kishte rėnė njė arkitra i katit tė dytė dhe njė pjesė e dyshemesė sė kėtij kati, ndėrkohė qė katet e mėsipėrme tė pallatit janė nė rrezik, prandaj sė bashku me kryetarin e bashkisė vendosėm largimin e banorėve nga ky pallat”. Prefekti sqaroi se kishte kėrkuar nga Drejtoria Rajonale e Policisė Dibėr dhe Komisariati i Bulqizės tė marrin tė gjitha masat qė familjarėt tė mos lejohen pėr tė hyrė nė pallat, pasi jeta e tyre vihej nė rrezik. “Janė 15 familje me 56 banorė qė nuk do tė banojnė mė nė pallatin e mėparshėm, pasi ai pėrbėn rrezik serioz pėr jetėn e tyre. Shembja e njė pjese tė tij mėngjesin e sotėm na imponoi tė mos lejonim askėnd tė futej pėr tė banuar nė kėtė objekt. Urdhėruam policinė lokale tė merrte tė gjitha masat qė askush tė mos banonte kėtu, pasi kishim shumė frikė se gjatė ditėve nė vazhdim mund tė kishte tė tjera probleme”, tha kryebashkiaku i Bulqizės. Familjarėt kishin hyrė nė kėtė pallat pa lejen e autoriteteve tė Bulqizės, nė vitin 1990. Ky ishte njė pallat i papėrfunduar dhe askush nuk i kishte penguar ata tė strehoheshin kėtu, edhe pse gjendja e objektit ishte kritike dhe nė pallat mungonin kushtet mė minimale. Ndėrkohė Kryetari i Bashkisė sė Bulqizės tha se ai dhe shtabi i emergjencave civile nė bashki kishin informuar zyrtarisht prefektin e Qarkut Dibėr, Xhaferr Seiti, Kėshillin e Qarkut dhe Ministrinė e Brendshme. Madje sipas Roland Ketės janė bėrė kėrkesa konkrete pėr t’u ardhur nė ndihmė 56 banorėve tė mbetur tė pastrehė. Ngjarja e djeshme nė Bulqizė shėnoi pėrsėritjen e panikut tė shkaktuar nė Gjirokastėr nė nėntor tė vitit tė shkuar. Tronditja e themeleve tė njė pallati nga ndėrtimi i njė godine tė re ngjitur me tė, shkaktoi shembjen e njė pjese tė tij, me pasojė vdekjen e tre banorėve dhe plagosjen e disa tė tjerėve.


Apel pėr ndihmė nga Kryetari i Bashkisė

Roland Keta, Kryetar i Bashkisė Bulqizė tha se urdhri i tij mė nė fund u zbatua, por pasi jeta e banorėve tė pallatit u vu nė rrezik serioz. Policia vendosi forca e mjete pranė pallatit dhe nuk lejoi askėnd tė banonte aty. Keta nėnvizoi se shumė shpejt ėshtė mbledhur shtabi i emergjencave civile pranė bashkisė dhe fillimisht ėshtė diskutuar strehimi i pėrkohshėm i kėtyre familjeve tė pastreha. “Vendosėm qė familjet tė vendoseshin nė mjediset e ish-ndėrmarrjes gjeologjike, mirėpo asnjėra nga familjet nuk ėshtė vendosur nė kėto mjedise. Familjarėt janė ftuar nga njerėzit e tyre tė afėrm nė qytet dhe fshatrat pėrreth. Nėse familjet do tė vendoseshin nė ish-zyrat e gjeologjisė ne kishim menduar qė ata tė merrnin me vete rrobat dhe sendet qė kishin nė apartamentet e tyre, - tha Keta,- ndėrkohė do tė bėnim tė pamundurėn pėr t’i furnizuar ato me ushqime e sende tė tjera tė domosdoshme”.
Panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shembet pallati, largohen 56 vetė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 2:56 pm nga ad

Kta qytetar duhet te ishin trajtuar si te pastreh nga bashkia dhe duhej tu gjendej strehim. Askush nuk deshiron te jetoje ne ato kushte por kur njeriu nuk ka se ku e fut koken ai zgjedh edhe shpellen per banim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 3:41 pm nga bulqizaku

Ajo ndertesa gjat ka shku. Se si kan rrojt ato njerz aty veē nji zot e di.Mastaj nuk osht veē ajo ndertes si osht nrrezik. Krejt Bulqiza vjeter osht nrrezik per tu hut ntok. Krejt ndertesat e bulqizes vjeter si jane posht rruges kane plas se ka rreshkit toka. Ene thuhet se krejt Bulqiza vjeter osht ndertu permi galeri. Njerzit skan ku shkojn ene rroj qaqe.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 3:46 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:Ajo ndertesa gjat ka shku. Se si kan rrojt ato njerz aty veē nji zot e di.Mastaj nuk osht veē ajo ndertes si osht nrrezik. Krejt Bulqiza vjeter osht nrrezik per tu hut ntok. Krejt ndertesat e bulqizes vjeter si jane posht rruges kane plas se ka rreshkit toka. Ene thuhet se krejt Bulqiza vjeter osht ndertu permi galeri. Njerzit skan ku shkojn ene rroj qaqe.

Atehere duhet qe te hellet ne gjygje direkt shteti ,nga te gjitha keto familje ,

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 3:49 pm nga bulqizaku

ngjygj??????? ke kush gjygj???????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 3:54 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:ngjygj??????? ke kush gjygj???????

Shtetin more direkt shtetin qe nuk merr masat e duhura per shpetimin e popullit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 3:57 pm nga bulqizaku

sa kallaj e ke tej... pse ēar u bo atje amerik????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 5:50 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:sa kallaj e ke tej... pse ēar u bo atje amerik????

Ska pune eshte Amerike apo bulqiz ,pyetje kush i mbledh taksat e ketyre objekteve ,pastaj shteti eshte pergjegjes te mbyllin objektet qe rrezikojne jeten e popullit apo jo ,pra me nje fjale ata duhet me cdo kusht te mbajne pergjigjsi ligjore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 6:25 pm nga ad

sa kallaj e ke tej... pse ēar u bo atje amerik????
Smile

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 10:22 pm nga shqiptari

pas mrekullise amerikane kjo eshte mrekullia shqiptare ku shpetojne jetet e njerezve me nje ndryshim se kto i ka shpetuar fati.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 16, 2009 10:56 pm nga shqiptari

Krisja e pallatin lė pa strehė 15 familje
Dibėr -Krisjet e shumta tė njė pallati nė Bulqizė, ka bėrė qė 15 familje tė mbeten pa strehė. Bashkia e Bulqizės, vendosi dje me njė urdhėr qė tė gjithė banorėt tė nxirren nga shtėpitė e tyre, pėr shkak tė rrezikut qė u kanosej. Myftiu i Bulqizės dhe ai Dibrės u kanė sigurar njė vend strehimi nė xhaminė e qytetit pėr njė muaj, ndėrkohė qė nuk dihet ēdo tė bėhet pėr strehimin e mėtejshėm tė tyre. Banorėt u bėjnė thirrje qeverisė pėr marrjen e masave tė menjėhershme.

15 fėmijė janė strehuar nė njė nga ēerdhet e qytetit tė Bulqizės, ndėrsa tė tjerėt mė tė rritur nė kopshte. Tarraca dhe pjesa e pasme e pallatit tė ndėrtuar qė prej vitit 1989, pėsoi shembje tė konsiderueshme duke rrezikuar seriozisht jetėn e dy prej familjeve. Ky pallat u pėrdor pėr strehimin e oficerėve dhe pas viteve 90 shėrbeu si vetėstrehim pėr 15 familjet tė cilėt jetonin nė kushte tejet tė vėshtira.

Pas verifikimeve qė do tė bėhen nga specialistėt, Bashkia e Bulqizės deklaron se pallati do tė shembet pėrfundimisht. Alarmi i dhėnė nga agonia nė tė cilin ėshtė pėrfshirė ky pallat le nė mėshirė tė fatit 15 familjet qė kėrkojnė njė zgjidhje pėr kėtė problem emergjent tė tyre. //news 24/start///[/justify]

Edituar pėr herė tė fundit nga PRES..ABSTENOI nė Sat Jan 17, 2009 12:04 am, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 12:02 am nga ilda

shyqyr qe spaska viktima.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 2:26 pm nga ad

Shembja e pallatit, banorėt strehohen pėr njė muaj nė xhami
BULQIZĖ- Pas njė nate tė kaluar tek tė afėrmit, 15 familjet e rrezikuara nga shembja e pallatit katėrkatėsh nė Bulqizė do tė strehohen pėrkohėsisht nė xhaminė e qytetit, deri sa bashkia tė gjejė njė zgjidhje pėr ta.
Kryetari i bashkisė Roland Keta dhe myftiu i qytetit, Sejdin Strazimiri, i kanė thėnė banorėve se ata mund tė jetojnė nė 14 dhoma pėr 30 ditė deri sa bashkia dhe strukturat e tjera shtetėtore tė gjejnė njė zgjidhje tė mundshme ku kėta banorė tė mund tė fusin kokėn.
Si autoriteti i bashkisė dhe ai i religjionit, u kanė bėrė tė ditur banorėve se nė mjediset e xhamisė duhet tė sillen me kujdes dhe jo si nė qytet.
Banorėt tregojnė pėr frikėn qė kanė pėrjetuar prej vitesh nė kėtė vend, por sidomos kėtė vit kur muret e njėrės anė kishin marrė plasaritje tė forta falė ngricave dhe ujit qė depėrtonte nė ēdo centimetėr tė murit. Madje disa thonė se tri ditė para se tė ngjiste krisja e plotė e murit anėsor dhe tė dukej shembja qė po vinte rrufeshėm, lajmėruam nėnprefektin se gjendja e kėtij pallati sa vinte e keqėsohej.
Por dhe vetė ata nuk e kanė vlerėsuar sa duhet, vetėm fati ka qenė kur filloj shembja, nė njė moment kur aty nuk ndodheshin fėmijėt sidomos, por dhe pak banorė, pasi tė tjerėt kishin marrė rrugėt e punės sė pėrditshme tek stoku i kromit ku ata punojnė mė sė shumti pėr t'i mbijetuar varfėrisė ekstreme qė pėrjetojnė prej vitesh. Qe njė krismė e tmerrshme, thotė njėri prej tyre, duke u shprehur se e menduam se ra ndonjė tėrmet qė po lėkundet tėrė banesėn. E dinim gjendjen dhe kishim menduar tė ngrinim njė mur mbajtės qė nga kati i parė qė tė mbahej tarraca e katit tė dytė, pikėrisht aty ku dhe u shemb, edhe pse kjo "mbathje" nuk do tė shkonte gjatė. "Por e keqja ndodhi, pėr fat duke mos na rrėmbyer jetėt",- rrėfen mė tej njėri nga familjarėt.
shekulli

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 5:38 pm nga ADMIN

Hallall ju qofte instutucioneve fetare ,madje i marrin taxat por kur ka nevoje populli i ndihmone,jo sikur keta pushtataret e qelbur

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 9:29 pm nga bulqizaku

shiqir se perzotin dimri nbulqiz nuk perballohet........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi