ILIRIADA PORTAL

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

17012009

Mesazh 

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit?
Nga Pirro PRIFTI
Pavarėsisht anatemimit tė figurės sė Enver Hoxhės udhėheqėsit diktatorial shqiptar, pavarėsisht ngritjes dhe uljes sė figurės sė tij gjatė kėtyre 68 viteve qė nga ngritja e tij si figurė politike pas 8 nėntorit 1941, pavarėsisht nga gjykimi emocional dhe klientelist i figurės sė tij po nga brezi e cili jetoi e punoi bashkė me tė, por dhe nga brezi qė u rrit pasi ai vdiq e qė jeton dhe sot e kėsaj dite, figura e tij do tė ngelet njė figurė historike sa paradoksale dhe komplekse aq dhe figurė e urryer pėr shtresat e mundura, por dhe e dashur pėr shtresat qė pėrfituan nga ai.Dihet qė ka akoma mister dhe enigmė nė historinė e jetės sė tij, sidomos se si ėshtė e mundur qė njė njeri nga njė familje krejt e zakonshme tė bėhet njė udhėheqės e diktator. Nga historia kemi mundur tė kuptojmė qė gjithnjė kur e kėrkon momenti, Zoti zgjedh dikė qė tė bėjė ndryshimin qoftė pėr mirė e qoftė pėr keq- pėr planin e pakuptueshėm tė Zotit – rėndėsi ka bėrja e ndryshimit. Skėnderbeu me njė kod gjenetik tė njohur (i njihej nėna e baba) u bė udhėheqės, Ali Tepelena dhe Karamahmut pasha me kod gjenetik tė njohur u bėnė udhėheqės, Zogu me njė kod gjenetik tė njohur u bė udhėheqės, Ismail Qemali me njė kod gjenetik tė njohur u bė udhėheqės, Alia me njė kod tė njohur u bė udhėheqės, Berisha e Nano me kode gjenetike tė njohura u bėnė udhėheqės, kurse Enveri me njė kod gjenetik tė pakuptuar deri mė sot u bė udhėheqės. E themi kėtė sepse Enveri megjithėse nė njė familje me nėnė e babė nuk u rrit nga babai por u bė lanet nga ai, dhe u rrit nga xhaxhai. Arsyet se pėrse ndodhi kjo dramė dhe skandal familjar nė atė kohė, dhe pėrse Enveri u bė diktator dhe malinjė, do t’i shtjellojmė mė poshtė.
Ėshtė shkruar shumė pėr ish diktatorin komunist pėr bėmat dhe gjėmat e tij, pėr tė mirat e tė ligat, pėr, pėr hairet dhe pahiret e tij, etj, etj, por nė kėtė shkrim do tė pasqyrohet njė mundėsi reale e prejardhjes sė tij gjenetike ( pra pėr atėsinė e tij) duke u mbėshtetur kryesisht tek ato tė pohuara nga ai vetė nė shkrimet e tij (ato qė ka shkruar me dorėn e tij dhe nė ato qė janė shkruar nga tė tjerė nėpėrmjet miratimit tė tij). Dihet fare mirė se Enveri lindi mė 16 tetor 1908 (dhe ka disa tė dhėna qė data16 tetor mund tė mos jetė e sakta nė vend tė njė date tjetėr 1ose2 javė mė pėrpara). Sipas bashkėkohėsve tė tij (Javer Hurshiti -prefekti i Shkodrės, dhe Mexhit Kokalari i cili ka dhėnė informacion pėr gjenealogjinė e Enver Hoxhės) por dhe sipas shkrimeve tė tij, njė nga personat mė tė dashur pas xhaxhait tij Hysen Hoxha (xhaxha Ēeni), ishte Ēerēiz Topulli (1880 – 15 korrik 1915), dhe nė pėrgjithėsi familja Topulli nga tė cilėt Enveri kishte miqėsi me Skėnder Topullin, por dhe nga tė tjerė tė rrallė respekt pėr Thoma Papapanon).
Historia e jetės sė Enver Hoxhės ėshtė e ngėrthyer nė njė pikė tė ēuditshme tė historisė sė Shqipėrisė , e ndoshta kėtė ngėrthim vetė E. Hoxha ka arritur ta inokulojė indirekt nė mendjet e shqiptarėve gjatė gjithė qėndrimit tė tij si udhėheqės i vendit duke e kaluar informacionin qė ka dashur ta thotė haptas (por qė ka pasur frikė ta thotė) me plot gojėn e vet por qė e shpėrndarė me marifet duke na dhėnė tė kuptojmė se kėtu diēka ka; ėshtė fjala pėr betejat e ēetės sė Ēerēiz Topullit, pėr ngjarjen e vrasjes sė Bimbashit, pėr transferimin e eshtrave tė Ēerēiz Topullit, dhe tė Bajo Topullit, pėr vajtjen e herė pas hershme gati ēdo pėrvjetor (nė fakt ēdo jubile) tė datės sė luftės sė Mashkullores dhe tė vrasjes sė Bimbashit. Njė interesim misterioz, i habitshėm dhe plot zell i tij pėr familjen Topulli nė pėrgjithėsi dhe pėr Ēerēiz Topullin nė veēanti gjatė gjithė jetės sė tij qė kur ishte i ri e deri sa vdiq mė 1985, Enveri nuk e hoqi nga goja Ēerēiz Topillin, sikur donte tė thonte diēka tjetėr mė tepėr por qė nuk e nxirrte dot misterin e fundit tė historisė sė jetės sė tij nga goja sikur ta pengonte diēka (diēka qė pėr Enverin ishte sa e bukur aq dhe imorale, sa pėr tu lavdėruar aq dhe ilegale, sa heroike aq dhe tallėse, sa familjare aq dhe adulteri), fragment nga e cila po pėrpiqem ta plotėsoj bazuar nė disa fakte historike, tė dhėna nga shkrimet e e tij, dhe disa hamendėsime psikologjike tė bėra bazuar nė historinė e kėtij njeriu qė sundoi Shqipėrinė pėr 40 vite rresht duke i shkaktuar popullit tė tij brenga, hidhėrime por dhe shpresė nė fillimet e udhėheqjes sė tij.
Konglomerati qė ka qėndruar i pazgjidhur nė historinė e jetės sė Enver Hoxhės ėshtė misteri i pazbardhur i relacioneve tė tij me familjen Topulli nė pėrgjithėsi dhe me Ēerēiz Topullin nė veēanti dhe pėrse Enveri nuk e hoqi nga goja kėtė Hero tė rilindjes dhe nuk mbajti nė gojė ta zėmė, Ēajupin, Naimin apo dhe bashkėkohėsin dhe bashkėluftėtarin e Ēerēiz Topullit- Mihal Gramenos (aq sa pėr njė farė kohe ēeta e Ēerēiz Topillit quhej dhe ēeta e Mihal Gramenos ose e tė dyve sė bashku:Cceta e Mihal Gramenos dhe Ēerēiz Topullit. Interesant ėshtė fakti qė kėnga e kėnduar pėr ngjarjen e vrasjes sė Bimbashit tė cilin e ekzekutoi jo direkt Ēerēiz Topulli por me dy ushtarėt e tij: Hiton nga Kardhiqi dhe Hajredinin nga Tremishti, e jo Ēerēiz Topulli me Iso Labnė (shqiptohet nė kėngė por duhet tė jetė Hito labnė) tė cilėt siē thotė kėnga. Bimbashi emri i tė cilit ishte i njėjtė me emrin e babait tė Enverit: Halil- Musa Efendiu, njė boshnjak nga gjiriti (sipas Javer Hurshitit, i cili ka shkruar njė libėr me kujtime tė botuara nė vitin 1939, 14 shtator, nė 4 fletore tė trasha). Vetė Bimbashi u plagos rėndė dhe nuk vdiq nė atentat menjėherė por vdiq pas 48 orėsh megjithė kujdesin e doktor Tases, ditėn e fundit tė shkurtit e fillimit tė Marsit 1908, ashtu si pėrmendet nė kėngė.
Pyetjet qė shtrohen pėr tė zgjidhur kėtė enigmė janė:
-Pse Enver Hoxha njihte pėr baba xhaxhain e tij Hysen Hoxhėn (dajė Ēeni) dhe jo tė atin, pra burrin e tė ėmės Gjyle apo Anesė- Halilin?
-Pėrse nuk rrinte mė me tė atin, i cili kishte me sa duket neveri ndaj tij, njėlloj sikur tė ishte i adaptuar apo kopil e jo sikur tė ishte djali i tij?
-Pėrse i ati Halil Hoxha e bėri lanet Enverin qysh tė vogėl?
-Ēfarė drame kishte ndodhur nė familjen e Enver Hoxhės midis Halil Hoxhės, i cili ishte Hoxhė i respektuar nė Gjirokastėr dhe gruas sė tij Gjyle Hoxha alias Aneja?
-Pėrse kjo grindje e rėndė (sepse dihet qė mohimi i djalit nė njė familje tė respektuar duhet tė ketė shkaqe tė forta si p.sh, shkaku mė i zakonshėm dhe mė i vėrtetė- rasti qė djali nuk ėshtė i babait (pra Halilit por i dikujt tjetėr), u mbajt brenda pėrbrenda familjes? Mos ishte turpi qė do tė binte mbi kėtė familje dalja nė shesh qė Enver nuk ishte djali i Halilit?
-Pėrse xhaxhai i tij u kujdes qė familja e tė vėllait tė tij Halilit tė mos prishej, dhe pėrse xhaxha Hyseni u kujdes pėr Enverin si tė ishte djali i tij? Mos vallė Hyseni pasi e kishte marrė vesh skandalin, pėr tė mos prishur familjen, pėr tė ruajtur nderin e familjes dhe pėr tė krijuar alibinė qė i vėllai i tij hoxhė Halili i ishte pėrkushtuar fesė e “s’kishte kohė tė merrej me edukimin e djalit tė tij”(?!), - por mori pėrsipėr barrėn e rėndė tė mbylljes sė kėtij skandali qė po tė merrej vesh do tė ishte thagmė e madhe nė Gjirokastrėn e asaj kohe e me pasoja tė paparashikuara?
-Pėrse nuk i ndodhi e njėjta gjė vėllait tjetėr Beqiri, i cili ishte pranuar nga i ati Halil Hoxha, si bir i tij? Pėrse nuk u kujdes xhaxhai pėr Beqirin, por u kujdes vetėm pėr Enverin?
-Pėrse nuk ndodhi e njėjta gjė me tė bijat, tė cilat Halil Hoxha i pranoi si bijat e tij? Pėrse xhaxhai i tij Hyseni nuk u kujdes pėr to por u kujdes vetėm pėr Enverin?
-Nėse pranohet kjo ngjarje si reale, atėherė kush ishte babai i vėrtetė dhe i fshehtė i Enver Hoxhės? Bimbashi apo Ēerēiz Topulli? se Halili nuk ishte jo se jo.
-Pėrse Ēerēiz Topulli vrau Bimbashin? Pėr shkak se ai ishte uzurpator dhe i vėnė nga turqit pėr tė shtypur popullin? Apo pėr shkaqe personale? Sepse ai detyroi tė fejuarėn e Ēerēiz Topullit Qamon tė pranonte vizitėn e obstetrit pėr tė vėrtetuar nėse ishte me barrė apo jo, e rrjedhimisht ta turpėronte Ēerēizin para syve tė popullit tė Gjirokastrės si imoral? Apo sepse Ēerēizi ishte rivali i Bimbashit (pėr Anenė e bukur- tė ėmėn natyrale tė Enver Hoxhės) nė dashuri? Kjo e fundit mund tė jetė mė e besueshme. Apo sipas njė supozimi tė katėrt se pėr vrasjen e bimbashit, Ēerēiz Topulli ka qene paguar nga daja i E. Hoxhės (baba Ceni). Arsyeja ishte pėr tė vėnė nė vend "nderin" e Anese, tė ėmės sė Enverit, e cila ishte pak e pėrdalė dhe dilte "fshehtas" me bukuroshin boshnjak (pra rivaliteti ekzistonte). Sipas njė bashkėkohėsi, ky argument jepte faktin qė bimbashi ėshtė vrarė nė fund tė shkurtit 1908 ("...doli Shkurti hyri Marsi, nė Gjirokastėr u vra bimbashi...dhe Enveri ka lindur nė tetor 1908. Bėni llogarinė, i bie afėrsisht 9 muaj.. Megjithėse duket si fantazi, njė e vėrtetė duhet tė jetė nė tė?!
-Dhe sė fundmi pėrse Enver Hoxha fliste me aq dashuri, ndjenjė dhe dhembshuri pėr Ēerēiz Topullin dhe familjen e tij? Mos vallė e ndjente veten pjesė tė asaj familjeje tė nderuar dhe mos vallė nė subkoshiencėn e tij ndodhte fenomeni i kompensimit, fenomen i cili kishte zėnė vend qė nė rininė e tij e qė mė vonė i u forcua (sepse ai e kuptoi shkakun pse babai i tij ligjor e kishte bėrė lanet, se nuk ishte babai i tij i vėrtetė derisa e kishte braktisur atė brenda familjes dhe e kishte lėnė nė dorė tė xhaxhait tė tij): qė babai real i tij duhej tė ishte Ēerēiz Topulli.
Kujtoni pėrkėdheljen dhe ledhatimin e Enver Hoxhės nė 1982 bustit tė Ēerēiz Topullit me duart e tij tė plakura e qė i dridheshin ndėrsa preknin lehtas e plot dashuri Ēerēiz Topullin e ngurtėsuar nė bust, para gjithė popullit shqiptar tė mbetur pa fjalė para atij spektakli- ēdokush atėherė (por pėr fat tė keq mund tė bėhet sot kjo pyetje, se atėherė ishim budallallepsur nga spektaklet e djallėzore tė tij) pėrse kėto super nderime njė heroi fare tė zakonshėm e jo ndonjė heroi tjetėr, qoftė dhe Mihal Gramenos sė shkretė, i cili nėpėrmjet shkrimeve e tregimeve tė tij pėrjetėsoi bashkėluftėtarin e ēetės sė tij, Ēerēiz Topullin, apo p.sh., Faik Konicėn, ose Bajo Topullin, apo Naim, Sami, Abdyl Frashėrin, ose A.Z. Ēajupin, ose vetė Ismail Qemalin Krueministrin e parė tė Shqipėrisė sė pavarur? Pėrse?
Pėrse Enveri gjatė gjithė jetės sė tij nuk pushoi sė foluri pėr Ēerēizin, duke i veshur atij heroi tė rilindjes edhe trimėri e bėma qė ai nuk kishte realizuar dot (kujtoni qė ēeta e Ēerēiz Topullit me tetė deri nė 20 vetė nė rastin mė tė mirė sipas Mihal Gramenos, nuk kishte bėrė mė shumė pėr Shqipėrinė sesa ta zėmė ēeta e Safet Butkės qė arriti nė kohėn e rrethimit tė Korēės deri nė 2000 vetė, apo ēeta -ushtri e Ded Gjo Lulit, qė nė luftėn kryesore kundėr malazezėve arriti deri nė 20 mijė burra nėn armė), e pėrse ky pėrqendrim interesimi i njė udhėheqėsi qoftė ai komunist si Enveri, pėr njė hero rilindas njėlloj si gjithė tė tjerėt- tė arrijė ta mbivlerėsojė e ta pėrdorė emrin e tij sikur Ēerēizi tė ishte ēlirimtari i Shqipėrisė, nė njė kohė kur as ai dhe as i vėllai Bajo Topulli (shumė mė i arsimuar se Ēerēizi, drejtor i shkollės sė Manastirit, mik e njė nga drejtuesit e Kongresit tė Manastirit sė bashku me at Gjergj Fishtėn) nuk u pranua nė qeverinė e Ismail Qemalit dhe nuk morėn pjesė nė ngritjen e flamurit nė Vlorė? Pėrse ky mbivlerėsim?
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit? :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 2:15 pm nga ad

-Dhe sė fundmi, nėse bėhej pėr efekte lokaliste, atėherė, pėrse Ēerēizi e jo Bajo? Pėrse?
Kėnga shumė mė e njohur se ēdo kėngė tjetėr pėr heronjtė e rilindjes shqiptare apo dhe e heronjve tė luftės nacional-ēlirimtare ( meqė e kemi fjalėn pėr kohėn e diktaturės) e shkruar nga Ilir Shaqiri “Te Rrapi nė Mashkullorė” kushtuar Ēerēiz Topullit, u bė mė popullorja nga kujdesi i maskuar por kėmbėngulės i vetė Enver Hoxhės nė atė kohė aq sa vargjet e saj tė lė pėrshtypjen enkas qė data e konceptimit tė Enver Hoxhės ėshtė e njėjtė me datėn e kėngės nė tė cilėn u vra Bimbashi Halil ( kujtoni emrin identik tė Bimbashit me emrin e tė atit tė Enverit, sikur vetė Enveri tė kishte marrė hak ndaj tė atit sikundėr Ēerēiz Topulli mori hak ndaj Bimbashit rivalit tė tij ndaj Anesė, gruas tė Halil Hoxhės tė cilėn Ēerēizi duhet ta kishte pasur tė dashur tė fshehtė e mė tepėr se Qamua e vluara e tij qė nuk u bė kurrė gruaja e tij...
Gjenealogjia e Enver Hoxhės ėshtė e njohur e shkurtimisht pėrmblidhet me ardhjen e tė parėve tė tij nga katragjyshi i tij Kolė Gjoni i cili u vendos nė lagjen Palorto me profesion mullixhi. Pėr tė mos paguar taksat u konvertua nė mysliman dhe mori mbiemrin hoxha sepse bėri njėrin nga djemtė hoxhė pėr tu pėlqyer turqve. Gjenealogjia e Ēerēiz Topullit ėshtė mė e fisme, tre shekullore. I pari i familjes Topulli ishte Vasil Sulioti (qė zbritėn nga veriu i Shqipėrisė nė jug e mė vonė, duke ndėrruar fenė katolike nė atė ortodokse e mė pas si dhe familja e Enver Hoxhės nė atė myslimane), mbiemri i tė cilit u shndėrrua nė Karagjozi (turqisht syzi, sepse ishin tė pashėm e tė bukur), por edhe pėr shkak tė njė beteje tė ashpėr me Mehmet Karagjozin i cili bėri kundėr Ali Pashė Tepelenės (me tė cilin ishte Vasili). Mė vonė u ndryshua nė Topulli pasi u vendosėn nė lagjen Dunavat familja e Jani Karagjozit (pasi erdhėn nga Suli).dhe mbiemrin Karagjozi e morėn pasi njėri nga djemtė, pikėrisht Mehmet Karagjozi, shkrehu topin nė Kala tė Gjirokastrės dhe kėshtu morėn mbiemrin Topulli (nga turqishtja –ai qė shkreh topin) me miratimin e turqve. Rastet nė tė cilat ka marrė pjesė direkt Enver Hoxha nė pėrurime tė familjes Topulli, veēanėrisht pėr momentet pėrkujtimore nė nderim tė Ēerēiz Topullit kanė qenė:
-Me rastin e pėrvjetorit tė Luftės sė Mashkullores (kėsaj ngjarjeje ēuditėrisht nuk i ėshtė kushtuar ndonjė kėngė, ngjarje e cila pati ndikim direkt nė nxitjen e luftės pėr pavarėsi ndaj turqve), 18 mars 1934, nė Gjirokastėr u pėrurua busti i kryetrimit shqiptar, Ēerciz Topulit, vepėr e skulptorit Odise Paskali. Busti u financua prej atdhetarėve gjirokastritė e mė gjerė, sepse shteti ktheu pėrgjigje negative pėr financimin e tij. Pėr kėtė Enveri mori bekimin e Thoma Papapanos, i cili i kishte thėnė ashtu gjirokastritēe: “Tė prehet ku i ka rėnuar koka”. Sipas vetė Enver Hoxhės, i cili mori pjese nė ceremoninė e sjelljes dhe varrimit tė eshtrave tė Bajo Topullit nė Gjirokastėr pėrmenden kėto fjalė nga libri Vite tė Rinisė: “Ceremonia e sjelljes dhe e varrimit tė eshtrave tė Bajo Topullit nė 1936 ishte madhėshtore, shumė prekėse dhe emocionuese.
Duke nderuar e pėrkujtuar njė patriot tė sė kaluarės, qė regjimi zogist e kishte lėnė nė harresė, populli i Gjirokastrės, me pjesėmarrjen e gjerė nė ceremoni, me fjalėt e bisedat publike ose kokė mė kokė, gjente rastin tė shprehte mllefin ndaj rendit tė urryer ekzistues, evokonte tė kaluarėn pėr ta vėnė nė shėrbim tė pėrleshjeve e betejave qė e pritnin nė tė ardhmen. Edhe fjala qė mbajta unė u prit mirė”. Transportimit i eshtrave tė Ēerēiz Topullit dhe Muēo Qullit nga Shkodra nė Gjirokastėr, nė korrik tė 1937 (tė cilėt u pushkatuan nė Fushė Shtoj nga njė togė e pushkatimit malazeze e urdhėruar nga serbi gjeneral Veshoviq mė 15 korrik 1915, dhe pėr 20 vjet nuk u dihej varri deri sa e zbuloi Javer Hurshiti), nė tė cilėn mori pjesė pėrsėri vetė Enveri i pėrfshirė nė njė delegacion qė shkoi nga Gjirokastra nė Shkodėr. Nė fjalimin pėrkujtimor, krahas fjalimeve tė lamtumirės nga Patėr Anton Arapi i cili tha midis tė tjerash: “….T’i diftojm, po, botės, se shqyptarėt janė njimend burra; se mund tė jemi Toskė e Gegė, muhamedan e kristjan, e njiherit shqyptarė tė njimendtė. Zoti i vėrtetė e atdheu le tė na bashkojn, Zoti e atdheu tė na mbajn, me Zot e me Atdhe tė lumnojm!”; si dhe fjalimit tė lamtumirės nga Ernest Koliqi i cili tha midis tė tjerash: “ ...O ti, Ēerēiz, o ti Mustafa qulli, qė ma t’kuq e batė flamurin tonė me gjakun e pastėr t’uj, shpallnja djalėris se pėrparimi mė i drejtė se drejtėsia ma e plotė shoqnore mund t’arrihen n’emėn tė shqypnis…”. Fjala e Enver Hoxhės (sipas tij: nė emėr tė grupit iniciator dhe nė emėr tė popullit tė Gjirokastrės) nė kėtė lamtumirė pėrcjellėse pėrkujtimore nė Shkodėr (megjithėse ai nuk ishte zyrtarisht i deleguar nė atė delegacion nga Bashkia e Gjirokastrės- por duket se sa pėr zėmėr e ka pasur Ēerēiz Topullin tė cilin me zemėr e ka pranuar si atin e tij gjenetik derisa ka bėrė atė marrėzi e ka pasur atė guxim e tė futej nė delegacion pa leje zyrtare e pėr mė tepėr tė fliste nė mbledhjen pėrkujtimore)- nuk ėshtė nė arkiva. Heroi i Popullit Ēerēiz Topulli krahas ēetės sė tij (tė pėrzjerė me tė krishterė si Mihal Grameno) e cila mori pjesė nė dy luftime tė rėndėsishme: nė njėrėn kur sė bashku me ēetėn e Safet Butkės vrau Peshkopin Foti tė Korēės sepse ai kishte vrarė Papa Kristo Ngovanin dhe ndjekur Petro Ninin e kishte ndikuar anti-shqiptarizmėn e tij qoftė ndaj myslimanėve ashtu dhe ndaj tė krishterėve qė nuk pranonin tė quheshin grekė; pra, pati njė nam tė madh sepse ishte njė ēetė me myslimanė qė luftonte kundėr turqve myslimanė gjė qė tėrhoqi vėmendjen e ushtrisė turke nė Jug tė vendit por qė duke pasur dhe tė krishterė nė tė u pėrkrah nga gjithė popullata nė tė cilin kjo ēetė jetoi e luftoi duke rrėnjosur idenė rilindase se feja e shqiptarit. Megjithatė vrasja e peshkop Fotit pati pasojat e saj dhe tek rilindasit: Ishte pikėrisht Faik Konica qė e kritikon Safet Butkėn dhe Ēerēiz Topullin pėr kėtė vrasje duke thėnė se “..patriotėt shqiptarė nuk duhet tė bien nė skemat dhe tė imitojnė komitėt bullgarė e grekė...”.
E ku kishte gjė mė tė bukur e sublime pėr Enver Hoxhėn qė i lanetosur nga i ati pėr shkak se nuk e quante djalin e tij (tė cilin fakt Enveri e kuptoi fare mirė qė kur u bė adoleshent) qė tė kishte pėr baba sipas thashethemeve tė asaj kohe vetė njė hero si Ēerēiz Topulli. Ato thashetheme si duhet t’i ketė vėrtetuar nga pohimet e debateve nė familje sidomos tė Anesė (Gjyle) e cila duhet tė ketė pranuar qė i ati i Enverit nuk ishte Halili, e as Bimbashi turk tė cili t nuk ja njihte gjuhen, por Ccerēizi qė e kishte shtėpinė nė Dunavat i cili kur zbriste nė Palorto tėrhiqte vėmendjen e vajzave e tė martuarave e sigurisht Anese e cila duhet tė ketė pasur njė lidhje tė fshehtė e tė shkurtėr mė Ccerēiz Topullin pikėrisht kur mendohej se Bimbashi i vėrdallosej asaj. Historia mund tė jetė kėshtu. Kjo ngjarje ka filluar nė momentin kur Aneja (ose Gjylja, e ėma e Enver Hoxhės) pėr tė shpėtuar nga plaku qejfli Bimbash Halil Musa Efendiu (qė nė ato vite ishte 50 vjeēar), i ka kėrkuar xhaxha Ēenit (pra Hysen Hoxhės) ti kėrkonte ndihmė trimit Ēerēiz Topullit, i cili e ka pranuar ndihmėn dhe duke parė Anenė e bukur duhet tė ketė rėnė nė dashuri nė mėnyrė tė rrufeshme me tė; pra Ēerēiz Topulli, i gjatė, i pashėm i bukur, sy zi, trim, e aq i pėlqyer nė Gjirokastėr nga femrat si pėr nga fisi i vjetėr ashtu dhe nga pasuria ka pasur takime tė fshehta me Anenė si me pretekstin pėr tė marrė vesh si ka qenė puna me qejfliun Bimbash Halilin, takime tė miratuara nė fillim edhe nga familja e Halil e Hysen Hoxhės, tė cilėt kėrkonin njė mbrojtės ndaj qejfliut plak Bimbashit tė Gjirokastrės. Nė kėto takime tė bėra nė Gjirokastėr (larg Kardhiqit ku ishte e vluara e Ēerēiz Topullit- Qamua), duhet tė ketė ngelur shtatzėnė Aneja me Enverin dhe datat pėrkojnė. Nga ana tjetėr, si u tha mė larg Bimbashi duke pasur pa pritur njė rival tė frikshėm si Ēerēiz Topulli. nga njė familje e nderuar dhe e pasur, i bėn shantazh atij qė ta turpėrojė duke e detyruar Qamon (tė vluarėn, pra tė fejuarėn e Ēerēiz Topullit, qė dihej se nė ato kohė e fejuara nuk prekej nga i fejuari) qė tė vizitohet tek doktori me pretekstin se ishte shtatzėnė, duke pritur qė me kėtė skandal tė largonte e tė turpėronte Ēerēizin. Por ngjarjet rrjedhin shpejt brenda 2 javėsh nga mezi i shkurtit deri nė fillim tė marsit, kur i detyruar nga presioni i Bimbashit qė do tė nxirrte se Ēerēizi ėshtė burrė jo i ndershėm, Ēerēizi mbledh ēetėn, cakton dy anėtarė tė ēetės Hajredinin nga Tremishi dhe Hito nga Kardhiqi (i cili duhet tė ketė qenė dhe kushėri i tė vluarės sė Ēerēizit me emrin Qamo) tė cilėt i zėnė pusi Bimbashit dhe e plagosin rėndė nė Hazmurat, kurse nga ana e tejme e pėrroit nė Palorto, Ēerēizi me ēetėn u pėrplas me ndjekėsit turq dhe lejoi qė Hito dhe Hajredini tė shpėtonin. Kjo histori Shekspiriane pa tjetėr la njė gjurmė tė pashlyeshme nė atė kohė jo vetėm nė Gjirokastėr por dhe nė Shqipėri, sepse nė kėtė vrasje Ēerēizi jo vetėm qė justifikoi veten si trim, por dhe si patriot nė sytė e rilindasve, e si burrė qė mbron tė vluarėn nga turpi, e nė sytė e familjes Hoxha, si njė burrė i besės qė u shpėtoi nderin e familjes, paēka se Aneja pa e ditur ata ka njė idil tė vrullshėm por qė zgjat fare pak kohė, dashurie mė Ēerēizin. Kjo ngjarje do tė macerohet pėrsėri kur Aneja shtatzėnė grindet me tė shoqin Halilin pėr kėtė shtatzani tė papritur. Pėr tė mos plasur skandali, xhaxha Ēeni shpėton situatėn dhe merr pėrsipėr edukimin dhe kujdesin e fėmijės qė do lindė. Halili tėrhiqet dhe zhytet nė mėsimet e fesė pėr tė hequr mendjen nga turpi e andrallat qė i shkaktoi e shoqja.
Enveri nė moshėn e adoleshencės merr vesh (kur ishte 16 vjeē qė babai i tij i vėrtetė ishte jo Halili, sjellja e tė cilit ndaj tij ishte pėrbuzėse, sjellje qė e ka vrarė totalisht nė shpirt duke e detyruar tė kėrkojė shpjegim pėr kėtė sjellje qoftė nga Hyseni e qoftė nga e ėma. Presioni dha rezultat. E ėma e tregon se i ati duhet tė jetė Ēerēiz Topulli. Kjo vulos dėshirėn e Enverit pėr t’u bėrė si i ati i tij ilegal, Ēerēiz Topulli, dėshirė qė e realizon pas 36 vitesh nė 29 nėntor 1944. Dashurinė dhe respektin pėr Ēerēiz Topullin e ruan deri nė vdekje. Ngjashmėrinė me Ēerēiz Topullin mund ta shikojmė si tek trupi i tij i pashėm njėlloj si Ēerēizi, bukuria e fytyrės; pėrsa i pėrket karakterit ai ka karakterin e njė individi tė rritur pa njėrin nga prindėrit, pra njė karakter idhnak, ziliqar e plot dėshirė tė pashprehur pėr tu hakmarrė ndaj fatit, si dhe ndjenja e mosbesimit ndaj tė tjerėve ndjenjė qė i u kthye nė paranojė kur pasi mori pushtetin u detyrua ta mbajė me gjak e diktaturė.
Sot 21 vjet pas vdekjes sė Enver Hoxhės krahas kėngės qė ngel nga mė tė kėnduarat, por ėshtė njė kėngė pėr njė ngjarje qė nuk ėshtė mė e rėndėsishme se lufta e Mashkullorės (e cila luftė nuk ka ndonjė kėngė qė ka lėnė mbresa si ajo e Bimbashit), dhe as mė e rėndėsishme se vrasja e Fotit, misteri i skandalit familjar tė familjes Hoxha, i cili nė dukje u mbyll pėr atėkohė, por la mbresa, habi e mister pėr nga zgjidhja e ofruar pėr Enverin e vogėl dhe pėr popullin e Gjirokastrės, sigurisht dhe pėr popullin shqiptar nė kohėn e diktaturės), i cili u largua nga i ati pėr sė gjalli dhe ēuditėrisht nė rininė e tij tė hershme, tė vonshme e deri kur u plak lidh me njė fije tė pakuptueshme pėr tė tjerėt por fare tė dukshme me familjen Topulli e veēanėrisht me kujtimin e Ēerēiz Topullit, kujtim patologjik pėr njė udhėheqės i cili nuk ka pėrse tė dojė njė hero mė tepėr se tjetrin nėse nuk ka diēka tė veēantė si p.sh., lidhja e gjakut (apo thirrja e gjakut); mund tė kuptohet se treva e Gjirokastrės ka pasur shumė heronj, e shkaku qė Enver Hoxha ishte i lidhur shumė fort qė nė rini me kujtimin e Ēerēiz Topullin ishte lidhja e gjakut sesa shkaqe tė tjera tė cilat do tė kalonin pa u vėnė re.
Kjo mund tė vėrehet edhe nė ngjashmėrinė e Enver Hoxhės me Ēerēiz Topullin, si nga ana trupore tė pashėm e tė gjatė, ashtu dhe nga fizionomisė e fytyrės, e syve, njė fizionomi e bukur, ndoshta dhe nga inteligjenca, sepse dihet qė familja Topulli ka qenė njė familje e pasur dhe me njerėz inteligjentė, kurse familja Hoxha duhet tė kenė qenė njerėz tė rėndomtė e tė zakonshėm. Fati bėri qė njė njeri i tillė tė udhėheqė Shqipėrinė me inteligjencė, intrigė, dhunė e mllef qė mesa duket i ka buruar nga mungesa e dashurisė prindėrore qė nė fėmijėri (ndoshta dhe shokėt e tallnin atėherė pėr kėtė problem). Nė njė nga shėnimet e Koēo Tashkos, Koēo e tallte Enverin duke i thėnė kur e shihte ashtu tė pispillosur: “... hė mo Enverkė, po del njėherė pėr ēupa...? Ndoshta ky ėshtė shkaku qė ai e internoi Koēon, sepse ishte shumė inatēi, mllef i cili i buronte nga problemet e fėmijėrisė. Sot, varret e Ēerēiz Topullit, Bajo Topullit, Andon Zako Ēajupit, Pandeli Sotirit dhe Koto Hoxhit sė bashku me shtėpinė e Hasan Tahsimit, janė prishur dhe nuk dihen kush janė ekzaktėsisht varret e tyre, pėr arsye se janė dėmtuar e prishur sė bashku me obeliskun e shkallėt, nga njerėz tė pandėrgjegjshėm e anti-shqiptarė. E kur ka ndodhur kjo? Pikėrisht nė kohėn e demokracisė. (konstatuar me dt. 5 shkurt 2008). Turp. Nė pėrfundim mund tė sqaroj qė deduksionet e arritura nga ana ime janė deduksione tė rishqyrtuara me kujdes pėr disa vite rresht nėpėr analet e historisė dhe kryesisht duke analizuar problemin mė tepėr nga ana psikologjike dhe psiko-analitike, se pėrse njė ngjarje e tillė e hershme dhe gjithashtu e dhimbshme, e njė skandali familjar tė mbuluar me kujdes nga familja patriarkale (si gjithė familjet e atėhershme patriarkale shqiptare) tė ketė mundur deri mė sot, tė mos jetė shpjeguar si duhet por tė merret ashtu siē shpjegohet nga vetė autori nė librat e tij e jo si duhet tė ishte e vėrteta.
Pavarėsisht nga kjo Historia shekspiriane e njė diktatori i cili ka shumė mundėsi tė jetė njė djali me baba ilegal qė u bė diktator sa i ndjeshėm e egoist aq dhe i dhunshėm, ka zėnė vend nė historinė e Shqipėrisė pavarėsisht nga veprat dhe e tij plot bėma e gjėma. Ai ėshtė djali ilegal i njė heroi tė rilindjes shqiptare, djalė dhe mė vonė udhėheqės e diktator, i cili katranosi historinė e tij me vrasjet dhe dhunėn e pėrdorur ndaj popullit tė tij- si njė kompensim pėr pėrbuzjen dhe dhunėn psikologjike tė ushtruar ndaj tij nė fėmijėri e rini si njė djalė pa baba legjitim.
Gazeta SOT

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 3:48 pm nga shqiptari

edhe ky doli dobiē Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 4:47 pm nga ad

-Pse Enver Hoxha njihte pėr baba xhaxhain e tij Hysen Hoxhėn (dajė Ēeni) dhe jo tė atin, pra burrin e tė ėmės Gjyle apo Anesė- Halilin?
te them te drejten ky fakt ka rene ne sy gjithmone. enver hoxha gjate gjithe jetes se tij pothuajse nuk e ka zene kurre me goje te jatin nderkoh qe per te emen ne ēdo "bisede" me popullin do gjende vend per ta permendur. Ai e shprehte hapur dashurine qe kishte per te emen aq sa aneja u be aneja e gjith shqiptareve nderkoh qe te atin te pakten une nuk mbaj mend ta kem degjuar te permendet nga goja e tij qofte edhe nje here.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 4:53 pm nga shqiptari

edhe mua me sa mbaj mend
emrin e babait te tij e kam nigju nja dy here ne TVSH dhe kaq

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 5:32 pm nga ADMIN

Pradaj ka vepruar ashtu kopili ,po cfaj kishte populli ,e ema i kishte te gjitha fajet ,prandaj paska dhene urdher qe te zhvidhohen filma te bukur per CERCIZIN ,hahahahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 9:34 pm nga bulqizaku

e paska lujt aneja...paska qen qeflie Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 17, 2009 11:45 pm nga flutura

Shocked Shocked Shocked Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 12:19 am nga ADMIN

flutura shkruajti:Shocked Shocked Shocked Shocked

Per se ka qene KOPIL une kete e dija nga libra te tjere por une kujtoja se ishte djali i Bimbashit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 12:38 am nga flutura

Laughing Laughing Laughing Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 12:40 am nga shqiptari

KOPIL
ējan kto shprehje per xhaxhin mor porta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 12:50 am nga ADMIN

PRES..ABSTENOI shkruajti:
KOPIL
ējan kto shprehje per xhaxhin mor porta

Cfare ndryshimi ka fjala DEBIL me kete

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:00 am nga shqiptari

debil me kopil??????? ka shum ndryshim.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:01 am nga ADMIN

Epo xhaxhi ishte debil edhe KOPIL

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:03 am nga shqiptari

thon se debil u be kur u plak ndersa kte tjetren .........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:08 am nga ADMIN

Po debil ishte qe kur filloje te vrasin te gjithe ata qe fituan votat e lira te popullit ,ne mos gabohem 1948

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:11 am nga shqiptari

pikerisht ajo nuk ishte pune debilash ajo ishte pun te djallzuarish....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:12 am nga ADMIN

Atehere une nuk e di se cfare do te thone debil ,ju lutem te me falni per injorancen

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:24 am nga shqiptari

po ku di une o porta tani.........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:26 am nga ilda

debil porta eshte sinonim me injorant , psikopat, diēka e tille ne kete familje hyn hehehehehe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:29 am nga shqiptari

psikopat,
hmmmmm pak i ekzagjeruar ky term

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:30 am nga ilda

po mire pra se preēizova qe eshte kjo po thash ne kete familje hyn ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:32 am nga shqiptari

ndoshta me mire te themi ne fis sepse fisi eshte me i madh....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:33 am nga ilda

ok si te duash ti.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:37 am nga shqiptari

Laughing Laughing Laughing
hahahaahahah ........

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:41 am nga ADMIN

PRES..ABSTENOI shkruajti:
psikopat,
hmmmmm pak i ekzagjeruar ky term

Po pse nuk don qe xhaxhi te jete psikopat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:42 am nga shqiptari

nuk thashe qe nuk ka qen psikopat.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:43 am nga ADMIN

Ok u be ,ai ishte PSIKOPAT

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 1:44 am nga shqiptari

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:05 am nga Jona

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing e disha qe ishte kopil :d

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:17 am nga lidabica

Gjaku i piset i nje bastardi na mori ne qafe kret si popull.Mos ju tretshin kockat!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:21 am nga ilda

pupupupup luaj vendit ghaghgahghagha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:40 am nga lidabica

ilda shkruajti:pupupupup luaj vendit ghaghgahghagha
pse si thua ti ,a mos valle jam vetem une qe e kam kete deshire,apo nuk e di ti sa koka ka prere ky bastard me nje nene.....mos o ZOT,ē'fare nene....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:45 am nga ilda

po mi lidabica ashtu eshte....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:47 am nga Jona

ilda shkruajti:pupupupup luaj vendit ghaghgahghagha

aah ta dish ti ilda sa koka ka pre .......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi