ILIRIADA PORTAL

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

17012009

Mesazh 

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit?
Nga Pirro PRIFTI
Pavarėsisht anatemimit tė figurės sė Enver Hoxhės udhėheqėsit diktatorial shqiptar, pavarėsisht ngritjes dhe uljes sė figurės sė tij gjatė kėtyre 68 viteve qė nga ngritja e tij si figurė politike pas 8 nėntorit 1941, pavarėsisht nga gjykimi emocional dhe klientelist i figurės sė tij po nga brezi e cili jetoi e punoi bashkė me tė, por dhe nga brezi qė u rrit pasi ai vdiq e qė jeton dhe sot e kėsaj dite, figura e tij do tė ngelet njė figurė historike sa paradoksale dhe komplekse aq dhe figurė e urryer pėr shtresat e mundura, por dhe e dashur pėr shtresat qė pėrfituan nga ai.Dihet qė ka akoma mister dhe enigmė nė historinė e jetės sė tij, sidomos se si ėshtė e mundur qė njė njeri nga njė familje krejt e zakonshme tė bėhet njė udhėheqės e diktator. Nga historia kemi mundur tė kuptojmė qė gjithnjė kur e kėrkon momenti, Zoti zgjedh dikė qė tė bėjė ndryshimin qoftė pėr mirė e qoftė pėr keq- pėr planin e pakuptueshėm tė Zotit – rėndėsi ka bėrja e ndryshimit. Skėnderbeu me njė kod gjenetik tė njohur (i njihej nėna e baba) u bė udhėheqės, Ali Tepelena dhe Karamahmut pasha me kod gjenetik tė njohur u bėnė udhėheqės, Zogu me njė kod gjenetik tė njohur u bė udhėheqės, Ismail Qemali me njė kod gjenetik tė njohur u bė udhėheqės, Alia me njė kod tė njohur u bė udhėheqės, Berisha e Nano me kode gjenetike tė njohura u bėnė udhėheqės, kurse Enveri me njė kod gjenetik tė pakuptuar deri mė sot u bė udhėheqės. E themi kėtė sepse Enveri megjithėse nė njė familje me nėnė e babė nuk u rrit nga babai por u bė lanet nga ai, dhe u rrit nga xhaxhai. Arsyet se pėrse ndodhi kjo dramė dhe skandal familjar nė atė kohė, dhe pėrse Enveri u bė diktator dhe malinjė, do t’i shtjellojmė mė poshtė.
Ėshtė shkruar shumė pėr ish diktatorin komunist pėr bėmat dhe gjėmat e tij, pėr tė mirat e tė ligat, pėr, pėr hairet dhe pahiret e tij, etj, etj, por nė kėtė shkrim do tė pasqyrohet njė mundėsi reale e prejardhjes sė tij gjenetike ( pra pėr atėsinė e tij) duke u mbėshtetur kryesisht tek ato tė pohuara nga ai vetė nė shkrimet e tij (ato qė ka shkruar me dorėn e tij dhe nė ato qė janė shkruar nga tė tjerė nėpėrmjet miratimit tė tij). Dihet fare mirė se Enveri lindi mė 16 tetor 1908 (dhe ka disa tė dhėna qė data16 tetor mund tė mos jetė e sakta nė vend tė njė date tjetėr 1ose2 javė mė pėrpara). Sipas bashkėkohėsve tė tij (Javer Hurshiti -prefekti i Shkodrės, dhe Mexhit Kokalari i cili ka dhėnė informacion pėr gjenealogjinė e Enver Hoxhės) por dhe sipas shkrimeve tė tij, njė nga personat mė tė dashur pas xhaxhait tij Hysen Hoxha (xhaxha Ēeni), ishte Ēerēiz Topulli (1880 – 15 korrik 1915), dhe nė pėrgjithėsi familja Topulli nga tė cilėt Enveri kishte miqėsi me Skėnder Topullin, por dhe nga tė tjerė tė rrallė respekt pėr Thoma Papapanon).
Historia e jetės sė Enver Hoxhės ėshtė e ngėrthyer nė njė pikė tė ēuditshme tė historisė sė Shqipėrisė , e ndoshta kėtė ngėrthim vetė E. Hoxha ka arritur ta inokulojė indirekt nė mendjet e shqiptarėve gjatė gjithė qėndrimit tė tij si udhėheqės i vendit duke e kaluar informacionin qė ka dashur ta thotė haptas (por qė ka pasur frikė ta thotė) me plot gojėn e vet por qė e shpėrndarė me marifet duke na dhėnė tė kuptojmė se kėtu diēka ka; ėshtė fjala pėr betejat e ēetės sė Ēerēiz Topullit, pėr ngjarjen e vrasjes sė Bimbashit, pėr transferimin e eshtrave tė Ēerēiz Topullit, dhe tė Bajo Topullit, pėr vajtjen e herė pas hershme gati ēdo pėrvjetor (nė fakt ēdo jubile) tė datės sė luftės sė Mashkullores dhe tė vrasjes sė Bimbashit. Njė interesim misterioz, i habitshėm dhe plot zell i tij pėr familjen Topulli nė pėrgjithėsi dhe pėr Ēerēiz Topullin nė veēanti gjatė gjithė jetės sė tij qė kur ishte i ri e deri sa vdiq mė 1985, Enveri nuk e hoqi nga goja Ēerēiz Topillin, sikur donte tė thonte diēka tjetėr mė tepėr por qė nuk e nxirrte dot misterin e fundit tė historisė sė jetės sė tij nga goja sikur ta pengonte diēka (diēka qė pėr Enverin ishte sa e bukur aq dhe imorale, sa pėr tu lavdėruar aq dhe ilegale, sa heroike aq dhe tallėse, sa familjare aq dhe adulteri), fragment nga e cila po pėrpiqem ta plotėsoj bazuar nė disa fakte historike, tė dhėna nga shkrimet e e tij, dhe disa hamendėsime psikologjike tė bėra bazuar nė historinė e kėtij njeriu qė sundoi Shqipėrinė pėr 40 vite rresht duke i shkaktuar popullit tė tij brenga, hidhėrime por dhe shpresė nė fillimet e udhėheqjes sė tij.
Konglomerati qė ka qėndruar i pazgjidhur nė historinė e jetės sė Enver Hoxhės ėshtė misteri i pazbardhur i relacioneve tė tij me familjen Topulli nė pėrgjithėsi dhe me Ēerēiz Topullin nė veēanti dhe pėrse Enveri nuk e hoqi nga goja kėtė Hero tė rilindjes dhe nuk mbajti nė gojė ta zėmė, Ēajupin, Naimin apo dhe bashkėkohėsin dhe bashkėluftėtarin e Ēerēiz Topullit- Mihal Gramenos (aq sa pėr njė farė kohe ēeta e Ēerēiz Topillit quhej dhe ēeta e Mihal Gramenos ose e tė dyve sė bashku:Cceta e Mihal Gramenos dhe Ēerēiz Topullit. Interesant ėshtė fakti qė kėnga e kėnduar pėr ngjarjen e vrasjes sė Bimbashit tė cilin e ekzekutoi jo direkt Ēerēiz Topulli por me dy ushtarėt e tij: Hiton nga Kardhiqi dhe Hajredinin nga Tremishti, e jo Ēerēiz Topulli me Iso Labnė (shqiptohet nė kėngė por duhet tė jetė Hito labnė) tė cilėt siē thotė kėnga. Bimbashi emri i tė cilit ishte i njėjtė me emrin e babait tė Enverit: Halil- Musa Efendiu, njė boshnjak nga gjiriti (sipas Javer Hurshitit, i cili ka shkruar njė libėr me kujtime tė botuara nė vitin 1939, 14 shtator, nė 4 fletore tė trasha). Vetė Bimbashi u plagos rėndė dhe nuk vdiq nė atentat menjėherė por vdiq pas 48 orėsh megjithė kujdesin e doktor Tases, ditėn e fundit tė shkurtit e fillimit tė Marsit 1908, ashtu si pėrmendet nė kėngė.
Pyetjet qė shtrohen pėr tė zgjidhur kėtė enigmė janė:
-Pse Enver Hoxha njihte pėr baba xhaxhain e tij Hysen Hoxhėn (dajė Ēeni) dhe jo tė atin, pra burrin e tė ėmės Gjyle apo Anesė- Halilin?
-Pėrse nuk rrinte mė me tė atin, i cili kishte me sa duket neveri ndaj tij, njėlloj sikur tė ishte i adaptuar apo kopil e jo sikur tė ishte djali i tij?
-Pėrse i ati Halil Hoxha e bėri lanet Enverin qysh tė vogėl?
-Ēfarė drame kishte ndodhur nė familjen e Enver Hoxhės midis Halil Hoxhės, i cili ishte Hoxhė i respektuar nė Gjirokastėr dhe gruas sė tij Gjyle Hoxha alias Aneja?
-Pėrse kjo grindje e rėndė (sepse dihet qė mohimi i djalit nė njė familje tė respektuar duhet tė ketė shkaqe tė forta si p.sh, shkaku mė i zakonshėm dhe mė i vėrtetė- rasti qė djali nuk ėshtė i babait (pra Halilit por i dikujt tjetėr), u mbajt brenda pėrbrenda familjes? Mos ishte turpi qė do tė binte mbi kėtė familje dalja nė shesh qė Enver nuk ishte djali i Halilit?
-Pėrse xhaxhai i tij u kujdes qė familja e tė vėllait tė tij Halilit tė mos prishej, dhe pėrse xhaxha Hyseni u kujdes pėr Enverin si tė ishte djali i tij? Mos vallė Hyseni pasi e kishte marrė vesh skandalin, pėr tė mos prishur familjen, pėr tė ruajtur nderin e familjes dhe pėr tė krijuar alibinė qė i vėllai i tij hoxhė Halili i ishte pėrkushtuar fesė e “s’kishte kohė tė merrej me edukimin e djalit tė tij”(?!), - por mori pėrsipėr barrėn e rėndė tė mbylljes sė kėtij skandali qė po tė merrej vesh do tė ishte thagmė e madhe nė Gjirokastrėn e asaj kohe e me pasoja tė paparashikuara?
-Pėrse nuk i ndodhi e njėjta gjė vėllait tjetėr Beqiri, i cili ishte pranuar nga i ati Halil Hoxha, si bir i tij? Pėrse nuk u kujdes xhaxhai pėr Beqirin, por u kujdes vetėm pėr Enverin?
-Pėrse nuk ndodhi e njėjta gjė me tė bijat, tė cilat Halil Hoxha i pranoi si bijat e tij? Pėrse xhaxhai i tij Hyseni nuk u kujdes pėr to por u kujdes vetėm pėr Enverin?
-Nėse pranohet kjo ngjarje si reale, atėherė kush ishte babai i vėrtetė dhe i fshehtė i Enver Hoxhės? Bimbashi apo Ēerēiz Topulli? se Halili nuk ishte jo se jo.
-Pėrse Ēerēiz Topulli vrau Bimbashin? Pėr shkak se ai ishte uzurpator dhe i vėnė nga turqit pėr tė shtypur popullin? Apo pėr shkaqe personale? Sepse ai detyroi tė fejuarėn e Ēerēiz Topullit Qamon tė pranonte vizitėn e obstetrit pėr tė vėrtetuar nėse ishte me barrė apo jo, e rrjedhimisht ta turpėronte Ēerēizin para syve tė popullit tė Gjirokastrės si imoral? Apo sepse Ēerēizi ishte rivali i Bimbashit (pėr Anenė e bukur- tė ėmėn natyrale tė Enver Hoxhės) nė dashuri? Kjo e fundit mund tė jetė mė e besueshme. Apo sipas njė supozimi tė katėrt se pėr vrasjen e bimbashit, Ēerēiz Topulli ka qene paguar nga daja i E. Hoxhės (baba Ceni). Arsyeja ishte pėr tė vėnė nė vend "nderin" e Anese, tė ėmės sė Enverit, e cila ishte pak e pėrdalė dhe dilte "fshehtas" me bukuroshin boshnjak (pra rivaliteti ekzistonte). Sipas njė bashkėkohėsi, ky argument jepte faktin qė bimbashi ėshtė vrarė nė fund tė shkurtit 1908 ("...doli Shkurti hyri Marsi, nė Gjirokastėr u vra bimbashi...dhe Enveri ka lindur nė tetor 1908. Bėni llogarinė, i bie afėrsisht 9 muaj.. Megjithėse duket si fantazi, njė e vėrtetė duhet tė jetė nė tė?!
-Dhe sė fundmi pėrse Enver Hoxha fliste me aq dashuri, ndjenjė dhe dhembshuri pėr Ēerēiz Topullin dhe familjen e tij? Mos vallė e ndjente veten pjesė tė asaj familjeje tė nderuar dhe mos vallė nė subkoshiencėn e tij ndodhte fenomeni i kompensimit, fenomen i cili kishte zėnė vend qė nė rininė e tij e qė mė vonė i u forcua (sepse ai e kuptoi shkakun pse babai i tij ligjor e kishte bėrė lanet, se nuk ishte babai i tij i vėrtetė derisa e kishte braktisur atė brenda familjes dhe e kishte lėnė nė dorė tė xhaxhait tė tij): qė babai real i tij duhej tė ishte Ēerēiz Topulli.
Kujtoni pėrkėdheljen dhe ledhatimin e Enver Hoxhės nė 1982 bustit tė Ēerēiz Topullit me duart e tij tė plakura e qė i dridheshin ndėrsa preknin lehtas e plot dashuri Ēerēiz Topullin e ngurtėsuar nė bust, para gjithė popullit shqiptar tė mbetur pa fjalė para atij spektakli- ēdokush atėherė (por pėr fat tė keq mund tė bėhet sot kjo pyetje, se atėherė ishim budallallepsur nga spektaklet e djallėzore tė tij) pėrse kėto super nderime njė heroi fare tė zakonshėm e jo ndonjė heroi tjetėr, qoftė dhe Mihal Gramenos sė shkretė, i cili nėpėrmjet shkrimeve e tregimeve tė tij pėrjetėsoi bashkėluftėtarin e ēetės sė tij, Ēerēiz Topullin, apo p.sh., Faik Konicėn, ose Bajo Topullin, apo Naim, Sami, Abdyl Frashėrin, ose A.Z. Ēajupin, ose vetė Ismail Qemalin Krueministrin e parė tė Shqipėrisė sė pavarur? Pėrse?
Pėrse Enveri gjatė gjithė jetės sė tij nuk pushoi sė foluri pėr Ēerēizin, duke i veshur atij heroi tė rilindjes edhe trimėri e bėma qė ai nuk kishte realizuar dot (kujtoni qė ēeta e Ēerēiz Topullit me tetė deri nė 20 vetė nė rastin mė tė mirė sipas Mihal Gramenos, nuk kishte bėrė mė shumė pėr Shqipėrinė sesa ta zėmė ēeta e Safet Butkės qė arriti nė kohėn e rrethimit tė Korēės deri nė 2000 vetė, apo ēeta -ushtri e Ded Gjo Lulit, qė nė luftėn kryesore kundėr malazezėve arriti deri nė 20 mijė burra nėn armė), e pėrse ky pėrqendrim interesimi i njė udhėheqėsi qoftė ai komunist si Enveri, pėr njė hero rilindas njėlloj si gjithė tė tjerėt- tė arrijė ta mbivlerėsojė e ta pėrdorė emrin e tij sikur Ēerēizi tė ishte ēlirimtari i Shqipėrisė, nė njė kohė kur as ai dhe as i vėllai Bajo Topulli (shumė mė i arsimuar se Ēerēizi, drejtor i shkollės sė Manastirit, mik e njė nga drejtuesit e Kongresit tė Manastirit sė bashku me at Gjergj Fishtėn) nuk u pranua nė qeverinė e Ismail Qemalit dhe nuk morėn pjesė nė ngritjen e flamurit nė Vlorė? Pėrse ky mbivlerėsim?
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Enver Hoxha, djalė ilegal i Ēerēiz Topullit? :: Komentet

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:48 am nga ilda

mi ka thene partia sales ghaghaghahgahggha po i ve ne dukje cdo dite vdiq i shkreti vetem se ky topi si miratoj ket ligj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 2:50 am nga Jona

e miratoj heshtja , topi na doli pa t*** Laughing Laughing hahahah

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 5:14 am nga ADMIN

Jona shkruajti:
ilda shkruajti:pupupupup luaj vendit ghaghgahghagha

aah ta dish ti ilda sa koka ka pre ai hahaha Laughing

Ju jeni vajza te reja dhe nuk keni pare as edhe nje gje nga ky ,po te shkretet neve qe e hoqem te zite e ullirit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi