ILIRIADA PORTAL

Hetuesit e diktaturės qė drejtojnė prokurorinė e Ina Ramės

Shko poshtė

18012009

Mesazh 

Hetuesit e diktaturės qė drejtojnė prokurorinė e Ina Ramės

Qindra vite burg politik janė dhėnė nė diktaturėn komuniste nga hetues e prokurorė, qė sot janė krahu i djathtė i prokurores - ende nė detyrė - Ina Rama. Skėnder Breca u thirr nga pensioni pėr tė kėshilluar prokuroren tė nisė hetimet politike, kurse emra famėkėqinj si Bilbil Mete, Kasem Berberi, Kujtim Luli apo Thoma Jano, me dhjetėra procese hetimore tė diktaturės nė kurriz shkruajnė sot platformėn pėr reformėn “Ina Rama”. Ligji i lustracionit do tė japė kontributin e vet, por kryeprokurorja duhet t’i bashkohet vullnetit parlamentar, duke u larguar nga funksioni, qė s’po e kryen dot mė

Mė shumė se gjysma e atyre qė punojnė nė ish-godinėn e Hetuesisė sė Pėrgjithshme qė njihet sot me emrin Prokuroria e Pėrgjithshme, kanė punuar nė organet e diktaturės komuniste. Ata jo vetėm qė ngazėllehen nga prania nė godinėn qė fare mirė mund tė quhet “godina e krimit”, por mund tė thuhet se bėjnė karshillėk deri tė neveritshėm duke e quajtur veten “zbatues tė ligjit” nė kohėn kur prisnin sa e sa jetė familjesh, kur shkatėrronin sa e sa jetė njerėzisht.
Nė jo pak raste, ata kur janė denoncuar nga tė persekutuari kanė mohuar akuzat, por ku ne si gazetė i kemi vėnė para faktesh, askush nga ata, nuk ka bėrė as pėrgėnjeshtrimin mė tė vogėl. Pėr kėtė arsye, kemi tė drejtė tė pyesim: sa vite burg kanė dhėnė ata? Nė ē’masė e kanė konkretizuar punėn e tyre si hetues, prokurorė e nė raste tė tjera si gjyqtarė. Gazeta gjen rastin tė kujtojė disa profile biografike dhe anash tyre disa tė dėnuar politikisht prej prokurorėve qė punojnė nė Prokurorinė e Pėrgjithshme.

Skėnder Breca dhe Ina Rama

Deri dje kėshilltar i prokurores tė pėrgjithshėm, ish-drejtor i Drejtorisė Gjyqėsore nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, u emėrua me fillimin e detyrės prej saj, megjithėse kishte dalė nė pension. Nuk mund tė kuptohej qė njė kryeprokurore nė moshė relativisht e re, tė kishte nevojė pėr bashkėpunimin e njė steke tė vjetėr tė diktaturės si Skėnder Breca. Janė dhjetėra procese politike qė ne i kemi bėrė tė ditura nė numra tė tjerė tė gazetės qė mbajnė firmėn e Brecės, ku mė i njohuri ėshtė ai i Xhelal Koprenckės. Nuk do tė ishte ēėshtja deri kėtu, por me porosi tė Ina Ramės, prokurorėt kėshilloheshin qė pėr probleme tė mprehta dhe tepėr delikate, tė kuvendonin me Skėnder Brecėn.
Ėshtė rasti tė kujtohen se propozimet nė ditėn e drejtėsisė, mė 8 maj 2008, pėr Brecėn dhe tė tjerėt, erdhėn pikėrisht nga zyra e prokurores sė pėrgjithshme, pavarėsisht se ajo vinte nga njė brez tjetėr i drejtėsisė.
Nuk mund tė dihet me saktėsi nėse do vazhdojė apo jo tė kėshillojė nė kushte tė prerjes sė marrėdhėnieve financiare tashmė, prokurori Skėnder Breca.
Sė paku Ina Rama duhej tė kishte edhe formalisht ndjenjėn tė sillte njė ndryshim te Prokuroria e Pėrgjithshme e jo tė kėshillohej me ustallarė tė diktaturės.

Arben Kraja

Ėshtė nga Shkodra. Ka pėrfunduar studimet e larta nė Fakultetin Ekonomik. Ka kryer kursin njėvjeēar pėr hetues pranė Hetuesisė sė Pėrgjithshme, nė vitet 1988-1989. Stazhin e ka kryer nė Hetuesinė e Rrethit Durrės dhe mė pas ka punuar hetues nė Shkodėr mė 1989 – 1990. Mund tė pyetej a kishte lidhje familjare me instruktorėt e partisė nė Komitetin e PPSH-sė nė Shkodėr. Ka qenė edhe nėnkryetar i Shėrbimit tė Lartė tė Kontrollit tė Shtetit nė kohėn e Mustafa Kėrēukut. Nė kohėn e Thedhori Sollaku ėshtė thirrur dhe ka punuar nė strukturat e Prokurorisė sė Pėrgjithshme, nė Drejtorinė e Krimit tė Organizuar drejtuar nga Zamir Shtylla, duke u ngarkuar me detyrėn e hetimit tė krimit ekonomik dhe korrupsionit. Ka qenė mik personal i tij dhe tepėr i besueshėm i ish-kryeprokurorit tė pėrgjithshėm Theodhori Sollaku. Kjo pėr shkakun se tė dy kanė punuar hetues nė Shkodėr nė vitet 1989 – 1990 nga ku buron edhe miqėsia e tyre. Kujtojmė njė proces tė tij. Nė korrik tė vitit 1990 Kraja ka proceduar penalisht shtetasit Arben Hiqmet Luēi dhe Beniamin Fahri Bizi pėr “Kalim tė paligjshėm kufiri”, mbi akuzėn e mbėshtetur “kryesisht”. Tė dy shtetasit u arrestuan nė Vorė tė Tiranės (?).

Alfred Progonati

Ėshtė nga Rrethi i Tepelenės. Ka pėrfunduar studimet e larta nė vitet 1982 – 1986, sė bashku me Theodhori Sollakun. Prokuror nga viti 1987, duke filluar nga Tepelena. Nė vitin 1998 ka filluar punė nė Inspektoratin e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė nė detyrėn e Inspektorit dhe me emėrimin e Theodhori Sollakut nė detyrėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm, ėshtė transferuar nga Inspektorati i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė duke u emėruar prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, detyrė tė cilėn e kryen edhe sot. Ja disa nga personat e dėnuar politikė ku ka “kontribuar” z.Progonati:
-Muharrem Shehu
-Shkėlqim Ajce
-Shkėlqim Islami
-Spiro Jorgaqi
-Arben Poēi
-Bujar Kacareja
-Pėrparim Ēipi
-Aleko Mihallari
-Ardian Bami
-Artur Zhaballari
-Gjergj Tiko
-Ramadan Xhambazi
-Ardian Zote
-Dylber Shkėmbi

Arqile Koēa

Ėshtė nga Devolli. Ka punuar prokuror nė rrethet Devoll e Korēė dhe mė pas ėshtė transferuar nė Prokurorinė e Pėrgjithshme. Nė kohėn e Arben Rakipit, ka kryer detyrėn e prokurorit tė Prokurorisė Pėrgjithshme. Ja disa nga personat e dėnuar politikė ku ka “kontribuar” z.Koēa:
-Pilo Aleksi
-Skėnder Kėllezi
-Ardian Palla
-Enver Muharremi


Kasem Berberi

Ėshtė nga Gjirokastra. Ka punuar hetues nė Hetuesinė e Rrethit Gjirokastėr dhe pas vitit 1992 ėshtė larguar nga detyra. Ka punuar edhe si avokat por ka informacione se ėshtė larguar nė drejtim tė Greqisė pėr disa kohė. Pas vitit 1997, nė kohėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm Arben Rakipi, ėshtė emėruar drejtor i Drejtorisė sė Personelit nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, dhe me emėrimin e Ina Ramės, ėshtė emėruar prokuror nė Drejtorinė e Hetimit dhe Ndjekjes Penale. Ky ėshtė njė hetues me kontribut tė rėndėsishėm nė rritjen e dėnimeve politike nė vend:
-Vangjel Gerbura
-Alqi Karamesho
-Sejdi Bajo
-Xheladin Boēi
-Pėllumb Xhemali
-Hamit Mele
-Kristo Qirushi
-Anasatas Cito
-Hiqmet Shehu
-Hasan Dine
-Gėzim Muka
-Bashkim Gjini
-Ilia Jero
-Fitim Kuēi
-Mazllėm Kasa
-Vullnet Thanasi
-Grigor Qirushi
-Fatos Puci
-Premto Dukoli
-Jani Doni
-Arben Prenga
-Agron Memushi
-Thoma Kokali
-Kristo Qilaku
-Odise Bozoqulla).

Prodan Roka

Ky prokurori ka marrė pjesė nė disa dėnime politike. Ja disa prej tyre:
-Olton Mema
-Viktor Preēi
-Ndue Deda

Bujar Sheshi

Ėshtė nga Tirana. Ka punuar hetues nė Fier dhe mė pas nė Hetuesinė e Rrethit Tiranė. Pas vitit 1997, nė kohėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm Arben Rakipi, ėshtė emėruar prokuror i Rrethit Gjyqėsor Tiranė dhe mė pas ėshtė transferuar kėshilltar pranė Prokurorit tė Pėrgjithshėm dhe emėruar prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, nė Drejtorinė Gjyqėsore. Figuron hetues nė dėnimet e shtetasve:
Shpėtim Mevlani
Viktor Bane
Muharrem Yzeiri
Skėnder Meminaj
Ylli Kasniqi

Hysen Keta

Ėshtė nga Tirana. Ka punuar si hetues nė Hetuesinė e rrethit Sarandė e Tiranė. Pas vitit 1997, nė kohėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm Arben Rakipi, ėshtė emėruar Prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme nė Drejtorinė Gjyqėsore.
Figuron hetues nė dėnimet e shtetasve:
-Kristaq Kote
-Fatmir Kuka
-Pirro Konomi
-Vaso Vjeri
-Kushtrim Lame

Kujtim Luli

Ėshtė nga Shkodra. Ka punuar si hetues nė Krujė dhe mė pas nė Hetuesinė e rrethit Krujė kur ka qenė kryetar i Hetuesisė Thoma Jano dhe hetues Ilir Panda.
Ja disa procese ku figuron emri i tij pėr dėnimin e kėtyre shtetasve:
-Fatos Paērami
-Ndue Nikoll Kola
-Pal Gjok Miri
-Sali Martini
-Ded Ndue Preēi
-Murat Damsi
-Kadri Mavriqi
-Luigj Miri
-Robert Papingu
-Mustafa Gramshi
-Vlash Piroli
-Vuk Ferazaj

Bilbil Mete

Ėshtė nga Rrethi i Kolonjės. Ka punuar si hetues nė Hetuesinė e rrethit Dibėr e Prokurorinė e Rrethit Pogradec. Pas vitit 1997, nė kohėn e prokurorit tė pėrgjithshėm Arben Rakipi, ėshtė emėruar prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme nė Drejtorinė e Hetimit duke u marrė kryesisht me hetimin e krimit ekonomik.
Ja disa procese ku figuron emri i tij pėr dėnimin e kėtyre shtetasve:
-Ylli Tomor Asllani
-Zef Mark Gopsi
-Zaudin Tola
-Xhemali Muēa
-Zija Xhumbi
-Gaspėr Vlashi
-Halil Mane
-Fejzi Alizoti (i riu)
-Beqir Ndou
-Bib Brahja
-Fatmir Beqiri
-Ecio Xhimitiku
-Bardhyl Haraēiu
-Ymer Ahmeti
-Besnik Dema
-Milaim Pira
-Njazi Pupuleka
-Xheladin Strazimiri
-Agim Xhemali Cani
-Luan Kastrati
-Liman Seferi
-Albert Gega
-Moisi Ramazan Cami
-Adem Sula
-Hysen Kiēo
-Julian Berisha
-Artan Geēo
-Bardhyl Sageri
-Dimore Ibraj
-Gėzim Hamzaraj


Thoma Jano

Ėshtė sot shefi i Sektorit tė Pėrgjimeve. Ka punuar si hetues pranė Hetuesisė sė Rrethit Krujė, kryetar i Hetuesisė sė Rrethit Krujė, Prokuror i rrethit Tiranė nė kohėn e prokurorit tė pėrgjithshme Arben Rakipi. Nė kohėn e qeverisjes socialiste ėshtė emėruar nė detyrėn e zv/ministrit tė Rendit Publik dhe mė pas ka kaluar prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, ku vazhdon tė punojė edhe sot nė detyrėn qė pėrmenda mė sipėr. Nė kėtė sektor, pėr shkak tė funksionit dhe volumit tė madh tė punės, punojnė njė numėr i konsiderueshėm i oficerėve tė policisė gjyqėsore kryesisht nga strukturat e Policisė sė Shtetit. Ja disa procese ku figuron emri i tij pėr dėnimin e kėtyre shtetasve:
-Kamber Nako
-Myqerem Agalliu
-Sinan Hajdari
-Valter Paloka
-Llesh Dod Bardhi
-Mysli Hysenaj
-Ylli Eveli
-Eqerem Malaj
-Qazim Aga
-Qazim Kojeli
-Bajram Adem Hoxha
-Liman Tomori
-Muharrem Duro
-Pandeli Stefani
-Prof Sota
-Ndur Mark Gjeloshi
-Gjin Ded Pirolli
-Hasan Rolli
-Myrteza Blushi
-Riza Tafa
-Saimir Selim Shehu
-Ylli Gjika
-Agim Veliu
-Arian Pėllumbi
-Prend Pashk Noka
-Behije Vathi
-Mehdi Bylykbashi
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23913
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Hetuesit e diktaturės qė drejtojnė prokurorinė e Ina Ramės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 4:39 pm nga ILIRI

Prokurori ne vitet e diktatures, Skender Breca i cili deri para disa ditesh, ishte ne detyren e keshilltarit te Prokurores se Pergjithshme Ina Rama, ka dhene doreheqjen duke u larguar nga ky post. Fakti pohohet edhe ne nje prononcim te djeshem te Prokurorise se Pergjithshme. Institucioni qendror i akuzes, sqaroi dje se "Skender Breca, nuk eshte me keshilltar ne Prokurorine e Pergjithshme".

Ish-keshilltari i Ina Rames, u vu ne qender te medias kohet e fundit, pasi ishte dekoruar nga Presidenti i Republikes Bamir Topi, me 8 Maj 2008 me "Medaljen e Mirenjohjes", me motivacionin: "Per perkushtim te larte, korrektesi dhe ndershmeri ne ushtrimin e funksioneve te prokurorit".

Akuze e forte shpertheu pas kesaj, nga kryeministri Sali Berisha "i cili tha se Breca, eshte pergjegjes per vdekjen e Xhelal Koprenckes, dhe per urdherimin e vrasjeve te tjera, ne rolin e tij si hetues i sistemit komunist. "Ne perjetuam kete vit dekorimin e prokurorit, qe kerkoi denimin kapital te Xhelal Koprenckes ne vitin 1979, sepse ky pinjoll i nje familjeje te shkelqyer, atdhetar i flakte, kur dy bashkevuajtesit i benin leter diktatorit te hapemi drejt Rusise, ky tha "jo", duhet te hapemi drejt Amerikes".
KOHA JONE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 5:51 pm nga shqiptari

bejn mire qe e japin doreheqjen vete.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 9:10 pm nga lidabica

Po me te vertet qe jane absurde keto,si mund te rrine ende keta ne keto poste,kur kane qene edhe ne hetimin e ngjarjes se 2 Prillit ne Shkoder?Pse me keta do te hetohej edhe gerdeci?Aman ore.le te vine rinia, magjistratet e rinj dhe le te hetojne e gjykojne ashtu si duhet .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 18, 2009 9:17 pm nga shqiptari

E di si esht puna me nje gje jam dakort qe Berisha e beri per interesat e veta pavarsisht se me kte rast perfiton diēka klasa qe u persekutua. Sa koh qe Berisha qe president asnjerit prej ktyne prokurorve nuk u ka hy ferre ne kemb. Ka pas edhe letra per persona te veēante mirpo asnje ankese e atehershme nuk esht marre parasysh. Sot qe Berishes i djeg fshihet prap prapa te persekutuarve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Aug 18, 2010 12:03 pm nga Politika

Personalisht e njoh z.Skender Breca dhe eshte njeri i drejte dhe i pakorruptuar.Pikerisht keto qe kritikojne sot z.Skenderin kane qene spiune te Enver Hoxhes dhe ato kane marre informata dhe ia kane dorezuar z.Skender Breces...nje nder to ka qene edhe kryeministri Sali Berisha por sot akuzon njerez qe ne r egjimin e enverit dihet o e ke kry punen tuaj ose te ka prit pushkatimi andaj nuk eshte pune e ndershme te diskreditohen njerez qe i kane sherbyer ligjit ...ndryshe eshte koha e sotshme..por Sali Berisha eshte dashur te mbroje zoteriun ne kohen e enverit..dhe jo sot atehere eshte dashur ti dale ne ndihme...dhe ta denoncoje Enver Hoxhen per persekutimet qe ka bere..shtrohet pyetja ku ka qene sali berisha atehere qe nuk ka reaguar..eshte cinike qe sot ti akuzosh njerezit.Jo vetem z,Skenderi por askush nuk ka mund te ktheje fjalen enver hoxhes saliu e din kete pune shume mire sepse ka qene spiun per enverin..andaj....kryeministri shpesh bie poshte..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Aug 19, 2010 9:17 pm nga nardlushnja

Politika shkruajti:Personalisht e njoh z.Skender Breca dhe eshte njeri i drejte dhe i pakorruptuar.Pikerisht keto qe kritikojne sot z.Skenderin kane qene spiune te Enver Hoxhes dhe ato kane marre informata dhe ia kane dorezuar z.Skender Breces...nje nder to ka qene edhe kryeministri Sali Berisha por sot akuzon njerez qe ne r egjimin e enverit dihet o e ke kry punen tuaj ose te ka prit pushkatimi andaj nuk eshte pune e ndershme te diskreditohen njerez qe i kane sherbyer ligjit ...ndryshe eshte koha e sotshme..por Sali Berisha eshte dashur te mbroje zoteriun ne kohen e enverit..dhe jo sot atehere eshte dashur ti dale ne ndihme...dhe ta denoncoje Enver Hoxhen per persekutimet qe ka bere..shtrohet pyetja ku ka qene sali berisha atehere qe nuk ka reaguar..eshte cinike qe sot ti akuzosh njerezit.Jo vetem z,Skenderi por askush nuk ka mund te ktheje fjalen enver hoxhes saliu e din kete pune shume mire sepse ka qene spiun per enverin..andaj....kryeministri shpesh bie poshte..

Shume e sakte.
Politika e saliut eshte ajo e hedhjes se baltes figurave qe nuk u afrohet as tek gishti i kembes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi