ILIRIADA PORTAL

Realizohet plani Obama-Tel-Aviv

Shko poshtė

20012009

Mesazh 

Realizohet plani Obama-Tel-Aviv
Redaksionale-Start
Izraeli qė shpalli armėpushim tė njėanshėm vazhdon tė tėrhiqet nga Rripi i Gazės, teksa duket se po vėrtetohen njė e nga njė planet e paramenduara nga Tel-Avivi zyrtar dhe predienti amerikan i sapozgjedhur, Barak Obama. Izraeli nė Gaze, brenda 22 ditėve vrau 1.315 vetė dhe nuk la gurė mbi gurė. Parashikohet qė tėrheqja e ushtarėve izraelit nga Gaza tė mbarojė nė tė njėjtėn ditė kur edhe Obama bėn betimin si president I Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Gaza ėshtė kthyer nė njė vend me rrėnoja dhe plehra. Nga rrėnojat vazhdojnė tė nxjerrin ende kufoma. Banorėt e Gazės pėrpiqen tė marrin sendet ende tė pėrdorshme qė mund tė nxirren nga rrėnojat. Mendohet sa kanė ngelur pa shtėpi rreth 50.000 vetė.

Organizata Ndėrkombėtare e Shėndetėsisė paralajmėron se nė Gaza janė tė gjitha kushtet pėr pėrhapjen e ndonjė epidemie dhe bėri thirrje pėr marrjen e masave urgjente.

Ndėrkohė, zėdhėnėsi i Hamasait ka bėrė tė ditur se megjithė vendimin pėr armėpushim ata do tė vazhdojnė tė furnizohen me raketa. Ai tha se nė rast se ushtarėt izraelit tėrhiqen brenda njė jave atėherė zgjidhjet do tė mund ti bisedojnė nė tavolinė.

Ndėrkohė qė Ministrja e Punėve tė Jashtme tė Izraelit, pyetjes nė lidhje me humbjet e mėdha nė njerėz ju pėrgjigj se kėto gjėra janė normale nė luftėn me terrorizmin. Livni nė njė fjalim tė transmetuar nė televizionin izraelit tha: "Ishim tė detyruar ta bėnim kėtė operacion. Pėr kėtė e kemi ndėrgjegjen tė qetė".

I gjithė ky bilanc viktimash dhe dėmesh material, duket se vjen pas planit tė fshehtė Obama-Tel-Aviv. Gjatė gjithė fushatės sė tij elektorale, presidenti Obama pati deklaruar se do tė ishte mė i kujdesshėm nė politikat e tij ndaj Lindjes sė Mesme. Deri mė tani ai ruajti qetėsinė duke mos u deklaruar ndaj konfliktit e duke ia faturuar qėndrimin amerikan ish presidentit Bush.

Shefja e diplomacisė izraelite, Livni e cila pėrgatitet pėr njė hyrje nė zgjedhje, duke sulmuar Gazėn, arriti tė fitojė edhe mbėshtetjen e popullit tė saj, 90 e pėr qind e tė cilit ka mbėshtetur nėpėr sondazhe ofensivėn kundėr palestinezėve.

Ndėrkohė, tėrheqja e trupave izraelite po bėhet nė ditėn e betimit tė presidentit Obama. nė kėtė mėnyrė, Tel-Avivi zyrtar nuk mun dti bėnte dhuratė mė tė mirė atij.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Realizohet plani Obama-Tel-Aviv :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jan 20, 2009 9:57 pm nga lola

Kto jane populli i zgjedhur i zotit???? Shocked Kto jane populli i zgjedhur i djallit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Jan 20, 2009 10:18 pm nga laura

VIVA ISRAELE!!!!!!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 20, 2009 10:21 pm nga bulqizaku

VIVA ISRAELE!!!!!!!!!
Laughing qert ngob tgopit.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi