ILIRIADA PORTAL

Rama, karshillėk ceremonisė sė Obamės pėr mungesėn e ftesės nė Capitol

Shko poshtė

21012009

Mesazh 

Rama, karshillėk ceremonisė sė Obamės pėr mungesėn e ftesės nė Capitol
Kryesocialisti i zhgėnjyer nga presidenca e re amerikane
Ditėn e djeshme politika shqiptare braktisi sherret dhe gėrmėret tradicionale pėr ti shėrbyer emisioneve televizive, tė cilat u pėrqendruan nė prezantimin e ceremonisė tė marrjes sė presidencės amerikane nga Barak Obama. Njė pjesė e liderėve tė partive politike morėn pjesė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nė kėtė ceremoni nė SHBA, ndėrkohė qė pjesa tjetėr preferoi ta ndiqte nga televizioni apo duke dhėnė shou nė televizion. I vetmi qė shfrytėzoi hapėsirat mediatike nė kėtė ditė ishte kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama i cili nuk mori pjesė nė ceremoninė e Obamės, megjithėse ishte prezent nė konventėn e demokratėve. Mungesa e Edi Ramės nė ceremoninė madhėshtore amerikane, u pėrkthye si njė ftohtėsi e qarqeve tė ardhura nė pushtet ndaj kryesocialistit shqiptar. Duke qenė se nuk garantoi dot njė pritje speciale, apo dhe ndonjė vend nė pozicion tė mirė pėr ta reklamuar mė pas si sukses tė tij, apo dhe mbėshtetje politike tė qeverisė sė re, kryesocialisti Rama preferoi tė qėndrojė nė Tiranė duke sfiduar nė njė emision tė drejtpėrdrejtė evenimentin pėr tė lanēuar politikėn e tij tė opozitės gandiane. Nė tė njėjtėn kohė qė tė gjithė mediat transmetonin Obamėn, Edi Rama pėr tė treguar indiferentizmin e tij ndaj kėtij evenimenti, nė emisionin “5 pyetje nga Babaramo”, u pėrqendrua nė politikėn e re duke “zvetėnuar” ngritjen e yllit tė ri tė politikės botėrore me “yllin” ri tė politikės shqiptare Edi Ramėn.
Karshillėku i Edi Ramės ndaj Obamės vjen nė njė moment zhgėnjimi pėr tė, pėr arsye presidenti i ri amerikan ishte i rrethuar “kokė e kėmbė” nga stafi Klinton. Nė fakt, Edi Rama dhe grupimi i tij politik prisnin nga presidenti i ri amerikan njė politikė tjetėr emėrimesh, politikė e cila nuk do tė pėrfshinte stafin Klinton, duke qenė edhe kundėr kandidates pėr presidente Hillary Klinton. Zhgėnjimin e tij pėr Obamėn e shprehu dhe nė njė pyetje tė bėrė nga moderatori i emisionit, pyetje tė cilėn e neglizhoi nė mėnyrė tė qėllimshme. Qėndrimi i djeshėm i Edi Ramės dhe mungesa e tij nė evenimentin Obama, tregoi se Edi Rama ka pėsuar njė lloj zhgėnjimi nga tė ardhurit e rinj nė Shtėpinė e Bardhė, tė cilėt mesa duket nuk janė ata qė ai pretendonte. Ndėrkohė qė edhe raporti i fundit i Akademisė Britanike tė Mbrojtjes kur pėrcaktonte pozicionin e liderit socialist, sqaronte se Edi Rama ėshtė mė pranė interesave evropiane se atyre amerikane. Pra, duke parė pozicionimin e Edi Ramės gjatė gjithė kėtyre ditėve, vėrejmė se lideri socialist nuk e shikon mė me optimizmin e parė ardhjen nė pushtet tė Obamės. Shumė televizione tė orkestruara nga Rama, janė shprehur me nota tė ashpra kundėr pėrzgjedhjes sė stafit tė ri tė Presidencės nė fuqi. Njė tjetėr arsye pse Edi Rama ndihet nė pozicion inferior me presidencėn e re amerikane ėshtė edhe fakti qė kryesocialisti ka si kėshilltar dhe drejtues fushate njeriun mė antiklinton nė SHBA, homoseksualin Artur Finkelshtein, i cili ka qenė njė nga kundėrshtarėt mė tė rreptė tė Bill dhe Hillary Klinton gjatė fushatės presidenciale dhe mė parė.
Njė fakt tjetėr qė e ka vėnė nė vėshtirėsi Edi Ramėn, ka tė bėjė edhe me pjesėmarrjen e ushtarit tė mirė Veliaj, i cili megjithė pakėnaqėsitė e Edi Ramės, ishte prezent nė kėtė ceremoni pavarėsisht se midis 2.5 milionė amerikanėve. Nė njoftimin e G99 pėr shtyp, thuhej se, “Veliaj, pėrkrahės i bindur i Obamės para dhe gjatė fushatės sė tij elektorale, u ftua zyrtarisht nė kėtė ceremoni unikale qė u ndoq nė televizor nga miliarda njerėz dhe nga tė paktėn 2.5 milion njerėz tė tjerė nė sheshin pėrballė Capitol-it, tė cilėt kishin paguar biletat qysh nė momentin e parė qė ato ishin vene nė dispozicion”. Pra merret me mend zhgėnjimi i Edi Ramės, kur nė tė gjithė kėtė eveniment ndihet inferior para vartėsit tė tij ose mė mirė kamikazit tė tij Veliaj. Ndėrkohė qė Veliaj vazhdon tė shfaqė lejfenizmin e tij karakteristik, duke shprehur servilizmin e tij deri nė pėrkushtim ndaj presidentit amerikan qė nė fund tė fundit ėshtė pėrfaqėsues i shtetasve amerikanė, ndėrkohė qė Veliaj ėshtė nėnshtetas shqiptar. Gjithė kjo bufonatė politike e Edi Ramės si dhe gjithė ky zhgėnjim i tij, tregon qartė se kryesocialisti shqiptar ka kapacitet intelektual qė mjafton pėr tė lyer fasadat e Tiranės, por jo pėr tė drejtuar Partinė Socialiste. Deklarata Ramės ditėn e fitores sė Obamės, ku nė kulmin e entuziazmit deklaronte se, SHBA u nda nga politika e vjetėr tregon qartė para shqiptarėve deficencėn e tij politike. Tė thuash se Bush bėri politikė tė vjetėr kur shtriu influencat amerikane nė gjithė botėn, nga Iraku nė Afganistan, nga Gjeorgjia nė Ukrainė, tregon qartė se harddisku i kryesocialistit mund tė mbajė brenda vetėm filma me Tomi dhe Jerryn dhe jo strategji me presidentė tė shteteve qė zotėrojnė gjithė botėn. Nė fakt, pėr ta mbyllur kėtė shkrim, tė krahasosh sot Edi Ramėn me Obamėn ėshtė njė tragjedi botėrore pėr mė tepėr qė duhet mė pas tė krahasosh edhe Mishel Obamėn me Dash Pezėn pastaj kjo kalon imagjinatėn njerėzore. Ēifti Obama jeton nė shtėpinė e Bardhė nė Uashington, ndėrkohė qė dyshja Rama-Peza jetojnė nė shtėpinė e Babės nė Pezė, tė cilėn herė pas here, kur vjen fushata e viziton dhe homoseksuali Finkelshtein.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi