ILIRIADA PORTAL

Bulqizė, plagoset njė minator, i bllokuar njė tjetėr

Shko poshtė

26012009

Mesazh 

Bulqizė, plagoset njė minator, i bllokuar njė tjetėr
Bulqizė -Njė minatorė ka mbetur i plagosur rėndė dhe njė tjetėr ka mbetur i bllokuar, nga shembja e njė pjesė nė galeritė e nėntokės nė Bulqizė. Njėri prej minatorėve ėshtė nxjerra nga kolegėt e tij, duke e transportuar menjėherė nė spital. Astrit Kuka ndodhet nė gjendje tė rėnė, por fatmirėsisht mjekėt pohojnė se ai ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn. Sipas tye, Kuka ka marrė dėmtime nė trup dhe fraktura. Ndėrkohė, i bllokuar nė minierė ėshtė shtetasi Arjan Duva, minatorė nė gropat e nėntokės, ku nxirret lėnda djegėse e kromit.

Nė vendngjarje kanė mbėrritur forca tė shumta tė policisė, tė cilat po punojnė pėr tė nxjerrė nga galeritė minatorin e bllokuar prej mė se tre orė. Deri mė tani nuk dihet asgjė pėr fatin e tij, ndėrsa shpresat pėr ta gjetur tė gjallė janė tė vakėta thonė kolegėt e tij.

Nga shembjet e njėjta nė minierė, shtatė minatorė janė bllokuar me 23 dhjetor tė vitit tė shkuar. Ndėrsa rasti i fundit, ėshtė njė tjetėr dėshmi pėr rrezikshmėrinė qė paraqet kjo minierė.
Start
avatar
bulqizaku

Numri i postimeve : 1292
Reputation : 20
Points : 18676
Registration date : 18/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Bulqizė, plagoset njė minator, i bllokuar njė tjetėr :: Komentet

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 12:26 am nga ilda

kjo qeveri eshte vertet e felliqur ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 12:59 am nga lidabica

Une s'e kuptoj kaq grykesa te jene keta pushtetare qe nuk e mbyllin ate miniere te mbaruar tashme nga kushtet teknike?ende vazhdon te jete jeta e njeriut pa vlere?deri kur .....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 12:57 pm nga ILIRI

BULQIZĖ- Ėshtė gjendur i vdekur minatori qė u bllokua dje nė galerinė e kromit nė minierėn e Bulqizės. Trupi i minatorit, Arjan Duva, ėshtė gjetur i pajetė nė galeri, mėngjesin e sotėm, pas kėrkimeve tė specialisteve tė avari-shpėtimit.
Minatori Duva mbeti i bllokuar nė galeritė e minierės sė kromit, pas shembjes se tavanit nė brendėsi te saj pasditen e sė dielės dhe nxjerrja e tij prej aty ka qene e pamundur deri sot.
Ndėrkohė, se bashku me minatorin Arjan Duva, ne galeri ndodhej edhe Astrit Kuka, i cili ka mundur tė dalė jashtė gjatė kohės sė shembjes, me disa plage tė marra ne trup.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 5:15 pm nga lidabica

Nga lajmet ne TV,mesova se galeria qe eshte gjetur trupi i pajete,i minatorit,kane qene e mbyllur ,per shkak te kushteve teknike dhe me roje.I ndjeri i ka kaluar fshehurazi edhe rojeve ,per te hyre ne galerine e vdekjes.Sigurisht qe e kane shtyre kushtet ekonomike....Por galeria ka qene e mbyllur,per te mos u perdorur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 5:16 pm nga lidabica

Te me falni,por ne kete rast kam paragjykuar pa dashje,pushtetaret.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jan 26, 2009 6:29 pm nga ad

Natyrisht qe nevojat ekonomike i shtyjne punetoret ti shkelin rregullat teknike te punes, nga ana tjeter ne keto raste del ne pah mungesa e kualifikimit te punetoreve. Kjo eshte pergjegjesi e firmes qe i ka punesuar keta punetor. Firma ka detyrim ti trajnoje punetoret nga ana tekniko profesionale. Nese keto dy punetor do te kishin njohurit e duhura tekniko profesionale te punes qe ata kryenin, do te ishin ne gjendje te kuptonin rrealisht rrezikun qe u kanosej ne zonat e ndaluara dhe sigurisht qe nuk do ta sfidonin kete rrezik per ēfardolloj aresye ashtu sikurse ne fakt kane bere. Nga kjo pikpamje firma nuk mund te zhvishet nga pergjegjesia qe i takon ne kete tragjedi te re ne minieren e Bulqizes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Jan 27, 2009 5:59 pm nga shqiptari

e drejte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi