ILIRIADA PORTAL

OKB: Nuk kemi lidhje me skandalin e kompjuterave

Shko poshtė

31012009

Mesazh 

OKB: Nuk kemi lidhje me skandalin e kompjuterave
Tiranė - [/b]OKB ka reaguar pas bllokimit nė Itali tė 37 mijė kompjuterave me etiketw fals tė destinuar pėr nė Shqipėri. Zėdhėnėsi i UNDP-sė, Dujarric ka deklaruar se OKB nuk ka lidhje aspak me kėtė skandal. Sipas tij, UNDP ka njė projekt me qeverinė shqiptare qė do tė ndihmonte nė instalimin e sistemit tė internetit tė gjithė insitucionet arsimore, por ky project nuk parashikon transportin e kompjuterave. “Projekti parashikon periudhėn 2005-2009 dhe detyrimi ynė nė kėtė mes ėshtė thjesht asistencė teknike dhe guidė pėr pėrdorimin e kompjuterave. Ai ekzekutohet nga Ministria e Arsimit tė Shqipėrisė. Ne nuk kemi tė bėjmė aspak me transportin e tyre”,ka thėnė ai.

Sipas zėdhėnėsit tė UNDP-sė, zyra e tij nuk ka urdhėruar pėr blerjen e kompjuterave nė fjalė tė cilėt ende vazhdojnė tė jenė tė bllokuar nė Taranto tė Italisė.

Rreth 37 mijė kompjutera tė destinuar pėr nė Shqipėri janė bllokuar nga autoritet doganore nė Itali ditėn e enjte. Sipas njoftimit, autoritetet italiane kanė deklaruar se sasia e kompjuterave ishin prodhime pirate kineze. Ata kanė kontaktuar me kompanitė e ligjshme, teksa kanė zbuluar se sasia ishte me prodhime te falsifikuara.

Autoritetet italiane vendosėn bllokimin e sasisė, ndėrkohė qe ngarkesa ishte e destinuar pėr nė portin e Vlorės. Kontenierėt qe ishin ngarkuar me kompjutera u transportuan me njė anije me flamur panamez.

Dyshohet se kompjuterėt janė pėr llogari te projektit pėr kompjuterizimit te shkollave, qe po zbatohet nga njė konsorcium serbo-shqiptar, por njė ide e tillė ėshtė hedhur poshtė nga ministri i Arsimit Fatos Beja.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

OKB: Nuk kemi lidhje me skandalin e kompjuterave :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Jan 31, 2009 1:56 pm nga shqiptari

ēar spo na ngjojn veshet Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 31, 2009 6:32 pm nga flutura

ato duken qe nga ambalazhi qe jan kontraband Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi