ILIRIADA PORTAL

Katėr kandidatė shqiptarė pėr postin e presidentit

Shko poshtė

02022009

Mesazh 

Katėr kandidatė shqiptarė pėr postin e presidentit

Zgjedhjet presidenciale dhe lokale mbahen nė Mars
Partitė politike nė Maqedoni dhe kandidatėt e pavarur pėr president vazhdojnė pėrpjekjet e tyre pėr tė siguruar tė drejtėn pėr tė hyrė nė garėn pėr president, por edhe pėr tė forcuar pozicionet e tyre nė pushtetin vendor.
Nė garat pėr president do tė hynė katėr kandidatė shqiptarė.

Agron Buxhaku, Mirushe Hoxha, Imer Selmani dhe Nevzat Halili janė katėr kandidatėt shqiptarė.

Kandidaturės sė Imer Selmanit pėrveē partisė sė tij, Demokracia e Re, mbėshtetje do t'i japė edhe Bashkimi Demokratik Kombėtar me kryetar, Hysni Shaqirin.

Ndėrkaq, kandidaturėn e Nevzat Halitit i cili pėr vete thotė se ėshtė kryetar i Kuvendit tė Republikės sė Iliridės, do ta mbėshtesė edhe Partia e Prosperitetit Demokratik, kryetar i parė i sė cilės ka qenė vetė zoti Halili.

Dy partitė mė tė mėdha politike BDI dhe PDSH nė zgjedhjet presidenciale dhe vendore do tė dalin pa formuar koalicion me ndonjė parti tjetėr politike shqiptare.

Kėto dy parti pėrveē qė kanė kandidatė pėr postin e presidentit do tė propozojnė kandidatėt e tyre edhe nė mbi 20 komuna ku ka votues shqiptarė, nė shumicėn e tė cilėve mund tė fitohet edhe posti i kryetarit tė komunės.

Partitė mė tė vogla politike shqiptare, si Partia e Prosperitetit Demokratik, Demokracia e Re si dhe Bashkimi Demokratik Kombėtar do tė garojnė nė numėr tė caktuar tė komunave.

Ndėrsa Bashkimi Demokratik Shqiptar me kryetar, Bardhyl Mahmutin nuk nuk do tė hyjė nė kėto zgjedhje me arsyetim se nė Maqedoni nuk ka klimė tė mjaftueshme demokratike pėr tė realizuar zgjedhje tė lira, demokratike dhe tė ndershme.

Zgjedhjet presidenciale dhe vendore tė cilat do tė mbahen me 22 mars tė kėtij viti janė tė njė rėndėsie tė veēantė pėr proceset eurointegruese tė Maqedonisė.

Pėr kėtė dėshmon edhe fakti se OSBE-ODIHR do ta shtojė numrin e vėzhguesve tė saj tė cilėt do ta monitorojnė procesin zgjedhor.

Kjo ndodh pėr faktin se zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė vitit tė kaluar u karakerizuan pėr incidentet e shumta zgjedhore.

Diplomatėt perėndimorė po ushtrojnė presion ndaj autoriteteve nė Shkup si dhe politikanėve qė tė mos pėrsėriten incidentet e zgjedhjeve tė kaluara, tė cilat, sipas tyre do tė rrezikonin tė ardhmen evropiane tė Maqedonisė.
BBC
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi