ILIRIADA PORTAL

Ekskluzive, cfarė deklaroi Veliaj nė Amerikė pėr ardhjen e Bush nė Shqipėri nė 2007

Shko poshtė

03022009

Mesazh 

Ekskluzive, cfarė deklaroi Veliaj nė Amerikė pėr ardhjen e Bush nė Shqipėri nė 2007
Veliaj: Ndėrhyrja e Klinton nė Kosovė u bė pėr trafikun e armėve tė shqiptarėve dhe jo pėr genocidin serb
“Nė vitin 1996-97, rrėzimi i skemave piramidale nė tė cilat shqiptarėt kishin investuar kursimet e tyre, solli qė dhjetėra-mijėra njerėz tė humbisnin tė gjitha kursimet e tyre. Ato dolėn nė rrugė duke kėrkuar dorėheqjen e tij, por ai nuk e dha dorėheqjen pėrpara se armėt tė dilnin nė rrugė. Shumė nga kėto armė nė njė farė mėnyre gjetėn rrugėn pėr tė kaluar nė Kosovė, duke provokuar njė tjetėr luftė nė ish-Jugosllavi, e cila u detyrua tė ndalohet nga 45 miliardat e ndėrhyrjes sė NATO, e cila ishte pikėrisht ajo qė SHBA dėshironin tė evitonin.”
Ja ēfarė antishqiptarizmi i Erion Velisė i cili nė mėnyrė, mė tė pacipė dhe tė paturp, genocidin e Serbisė kundėr shqiptarėve tė Kosovės me qėllim spastrimin etnik e konsideron si njė luftė tė Shtetit ish-Jugosllav tė shkaktuar nga trafiku i armėve nga Shqipėria. E njėjta teori e mbrojtjes serbe tė Miloshevicit nė Gjyqin e Hagės. Nėpėrmjet kėtij veprimi tė Erion Velisė nė median mė tė famshme progreke amerikane “HUFFINGTONPOST.COM” e cila u amplifikuara nga media serbe dhe nė mėnyrė tė veēantė nga serbiana.com, ndėrhyrja amerikane dhe e Natos nė Kosovė na del si njė luftė ku shkaktar ishin shqiptarėt e Kosovės dhe tė Shqipėrisė dhe jo regjimi kriminal serb.
Pėrcaktimi qė Erion Veliaj i bėn luftės amerikane nė Kosovė ėshtė e para herė qė bėhet nga njė shqiptar nė 10 vitet e fundit. Linja antiluftė e shumė rrymave dhe qarqeve antishqiptare qė u trumbetua shumė fort nė 1999, kurrė nuk gjeti pėrkrahės shqiptarė. Nė vitin 1999, u bė i famshėm nė SHBA reagimi i drejtueses se “HUFFINGTONPOST.COM”, grekes Arianna Stassinopoulos Huffington, ku urrejtja antishqiptare dhe mungesa e ndjeshmėrisė njerėzore pėr viktimat e gjenocidit serb u publikuan nė tė gjithė shtypin amerikan duke e pėrcaktuar kėtė njeri si avokate tė krimeve serbe nė Kosovė.
Arianna Stassinopoulos Huffington ėshtė njė ndėr personat mė tė famshėm tė lobit grek amerikan, dhe pėrkrahėse e intreresave serbe, sot drejton njė ndėr mediat online mė tė famshme nė Amerikė pėr linjėn e saj anti Bush dhe anti Klinton.
Erion Veliaj ėshtė i vetmi shqiptar qė shkruan nė kėtė media dhe shkrimi pėr Bush ėshtė shkruar nga Erion Veliaj nė Qershor 2007, si njė lėpirje tipike e Velisė ndaj armikut tė Bush, George Soros.
Ja ēfarė shrkuan Veliaj pėr ardhjen e Bush:

“Kur Presidenti amerikan George Bush vizitoi Shqipėrinė nė fillim tė kėtij muaji, vendi mė i vogėl qė ndodhet nė Ballkan bėri titull kryesor nė gazetat ndėrkombėtare, pėr herė tė parė nė njė kohė tė gjatė dhe nuk ėshtė e vėshtirė qė ta kuptojmė pėrse. Nė momentin qė popullariteti i presidentit amerikan ėshtė nė pikėn e tij mė tė ulėt ndonjėherė nė Amerikė dhe kur zakonisht vizitat e tij jashtė Amerikės priten me protesta, vendi im i cili predominohet nga myslimanėt mbushi rrugėt me banera qė paraqesnin yjet nė flamurin amerikan dhe u hodhėn me mijėra nėpėr rrugė duke e mbushur atė me lėvdata. “
Diku mė poshtė Veliaj shkruan pėr realitetin e Shqipėrisė dhe imazhit e Shqipėrisė:
Porse ajo qė shtypi nuk pėrcaktoi nė raportet e veta, ėshtė se: qeveria jonė e udhėhequr nga Kryeministri Sali Berisha, ka abuzuar ne kėtė marrėdhėnie me Uashingtonin duke i pėrdorur si mbulesė pėr tė kamufluar atė drejtimin tiranik ne rritje tė Shqipėrisė. Sot, Shqipėria ėshtė vendi mė i mbyllur i Europės i ngjashem me atė tė Hugo Chavezit, nė Venezuelė. Duke abuzuar me mbėshtetjen e pakondicionueshme ndaj SHBA, Berisha dalėngadalė po shvlerėson respektin pėr tė drejtat e njeriut dhe demokracinė.
Nėn maskėn e Anti-Berishizmit, Veliaj hedh helm pėr shqiptarėt dhe mbėshtetjes amerikane ndaj shqiptarėve. Pikėrisht pėr t’i bėrė pėlqyer padronit tė tij Soros, pjesė e baltės qė u hodh nė Tiranė ndaj ardhjes sė Presidentit Bush nė Shqipėri, ėshtė investuar shumė nga Soros nė Shqipėri. Pėrhapja e lajmit tė sajuar tė orės sė vjedhur tė Bush, dhe goditja e imazhit tė mirė tė Shqipėrisė si njė vend i sigurtė pėrderisa vetė Presidenti Amerikan lėvizte i lirshėm nga nėri qytet nė tjetrin nė brohoritjet entuziaste tė shqiptarėve, ishte njė dhuratė qė kėlyshėt e Soros nė Tiranė i dhanė padronit tė tyre. Ėshtė njė fakt i njohur nė botė armiqėsia e Soros ndaj Xhorxh Ė. Bush. Po aq sa edhe preferenca e tij pėr Obamėn dhe jo pėr Klintonėt. Dhe kjo tendencė personale e Soros nė Amerikė reflektohet si njė lėpirje e njerėzve tė tij nė Shqipėri e cila ėshtė reflektuar hapur nė deklaratat e Edi Ramės dhe Lej Fenit Velaij.

Diku mė tej nė shkrim Veliaj thotė:
“Nė Shqipėri nuk kemi McDonalds dhe ClubMeds, jo sepse ne opozojmė globalizmin, nė tė kundėrtėn ne e duam atė, por qė tė bėsh biznes kėtu ėshtė njė presion, njė shantazh i vazhdueshėm dhe nėse nuk je nė favor tė qeverisė, atėherė je gjatė gjithė kohės nė shantazh dhe nuk ke avantazhe. Rezortet turistike, importuesit e gazit, operatorėt telefonikė, prodhuesit e detergjentėve janė nėn shtrengimin e presionit te mbylljes sė biznesit tė tyre dhe nėn presionin e politikave financiare. “
Veliaj vazhdimisht ka marrė fonde nga ndėrkombėtarėt gjoja nė emėr tė pėrmirėsimit tė imazhit tė Shqipėrisė nė botė, dhe siē dihet kėto para janė pėrdorur pėr tė prodhuar filma dokumentarė qė glorifikojnė Edi Ramėn, ish-spiunin Remzi Lani dhe atė vet bashkė me mercenarėt e tjerė qė e rrethojnė. Por ky shkrim qė bėri bujė nė 2007 pėr hir tė “sė vėrtetės” sė shqiptarėve ndaj pritjes “euforike” ndaj Bush, ėshtė njė baltė e jashtėzakonshme kundėr mundėsisė pėr tė investuar nė Shqipėri dhe e gjitha kjo nė emėr tė maskės antiberishiane.
E vėrteta e kėtij shkrimi ėshtė nėn maskėn antiberishė, u hodh baltė pėr bombardimet e Administratės Klinton nė ish-Jugosllavi dhe ndaj perceptimit pozitiv amerikan tė mikpritjes shqiptare ndaj Presidentit Bush. Veliaj nėn konsulencėn e Remzi Lanit me tė cilin Veliaj shoqėrohej me paratė e Soros gjatė vizitės qė bėri nė Amerikė, i bėri kėshtu qejfin dhe forcoi lidhjet me pėrfaqėsues me emėr tė lobit grek, fitoi simpatinė serbe tė shprehur nė shumė media online serbe, por mbi tė gjitha “i pėlqeu” dhe lėpirjet e veta padronit tė tij Soros. Dhe tė gjitha kėto kishin si pagesė baltėn e hedhur mbi Shqipėrinė, Kosovėn dhe shqiptarėt, pagesė qė Veliaj e kryen prej vitesh nė mėnyrė qė tė ngjisė shkallėt e karrierės nė krah tė djathtė tė Edi Ramės.
Sipas Velisė ndėrhyrja e Klinton pėr ēlirimin e Kosovės u shkaktua nga trafiku i armėve
“Uashingtoni nuk duhet tė gabohet nga mikpritja euforike qė Shqipėria i bėri presidentit Bush”

Nga Erion Veliaj
http://www.huffingtonpost.com/erion-veliaj/washington-shouldnt-be-f_b_53869.html
Kur Presidenti amerikan George Bush vizitoi Shqipėrinė nė fillim tė kėtij muaji, vendi mė i vogėl qė ndodhet nė Ballkan bėri titull kryesor nė gazetat ndėrkombėtare, pėr herė tė parė nė njė kohė tė gjatė dhe nuk ėshtė e vėshtirė qė ta kuptojmė pėrse. Nė momentin qė popullariteti i Presidentit Amerikan ėshtė nė pikėn e tij mė tė ulėt ndonjėherė nė Amerikė dhe kur zakonisht vizitat e tij jashtė Amerikės priten me protesta, vendi im i cili predominohet nga myslimanėt mbushi rrugėt me banera qė paraqesnin yjet nė flamurin amerikan dhe u hodhėn me mijėra nėpėr rrugė duke e mbushur atė me lėvdata.
Ka shumė arsye pse kjo “Bush Mania” ndodhi nė Shqipėri. Ashtu siē e pėrcaktoi edhe shtypi i huaj perėndimor kėtė vizitė, historia na ka mėsuar qė presidenti Ėoodroė Ėilson ishte ai qė i doli nė mbrojtje pavarėsisė sė Shqipėrisė njė shekull mė parė. Ne vlerėsojmė ndihmėn e Amerikės qė na ndihmoi pėr tė mundur komunizmin. Dhe ndoshta mė e rėndėsishme nga tė gjitha ne i jemi mirėnjohės SHBA, sidomos pėr ndėrhyrjen nė Kosovė e cila shpėtoi vėllezėrit tanė nga fushata e pastrimit etnik tė Sllobodan Millosheviēit.
Nė vlerėsim tė tė gjitha kėtyre qė thashė mė sipėr, shtypi i huaj pėrcaktoi qė shqiptarėt kanė bėrė ēėshtė e mundur nė mėnyrė pėr tė pasur mbėshtetjen e SHBA. Ne jemi pjesėtarė tė koalicionit i cili po kontribuon me trupat e tyre duke ndihmuar nė misionin qė udhėhiqet nga SHBA nė tė dyja vendet dhe nė Irak dhe nė Afganistan. Ne kem i nėnshkruar njė marrėveshje me Uashingtonin duke premtuar se nuk do tė ketė asnje pėrndjekje kundrejt asnjė shtetasi amerikan pėrpara gjyqit ndėrkombėtar. Ne ishim ata qė dolėm vullnetar qė tė strehonim disa tė dėnuar tė Guantanamos, tė cilėt nuk ishin nė gjendje tė ktheheshin nė vendet e tyre respektive, gjė qė asnjė vend tjetėr nuk do te binte dakord ta bėnte.
Porse ajo qė shtypi nuk pėrcaktoi nė raportet e veta, ėshtė se: Qeveria jonė e udhėhequr nga Kryeministri Sali Berisha, ka abuzuar nė kėtė marrėdhėnie me Uashingtonin duke i pėrdorur si mbulesė pėr tė kamufluar atė drejtimin tiranik ne rritje tė Shqipėrisė. Sot, Shqipėria ėshtė vendi mė i mbyllur i Europės i ngjashėm me atė tė Hugo Chavezit, nė Venezuelė. Duke abuzuar me mbėshtetjen e pakondicionueshme ndaj SHBA, Berisha dalėngadalė po shvlerėson respektin pėr tė drejtat e njeriut dhe demokracinė.
Presionet mbi mediat janė bėrė njė rutinė dhe shumica e publikut e ka parė sesi Qeveria po sillet herė pas here duke i goditur kritikėt e saj. Ditė pėrpara vizitės sė Bushit nė Shqipėri, Qeveria ndėrpreu transmetimin e dy stacioneve televizive mė tė mėdha midis tyre dhe atė televizion qė ishte caktuar te bėte intervistėn e Bushit para se tė vinte nė Shqipėri.
Berisha flet shumė mbi progresin e reformave, por kėto janė eufemizma pėr tė thyer pavarėsinė e sistemit tė drejtėsisė, rishpėrndarjen e pronės private dhe duke forcuar kapjen e tij shėrbimet sekrete, shkatėrrimin e administratės publike duke e zėvendėsuar me pėrkrahėsit mė tė flaktė tė Partisė Demokratike, e cila ėshtė nė pushtet. Ai gjithashtu ka mėsuar tė abuzojė mbi atė tė ashtuquajturin ligji anti-korrupsionin duke pastruar qeverinė nga opozitaret si dhe njė mėnyrė kontrolli insitucional sic ishte dhe rasti i Federatės sė Futbollit.
Insitucionet shqiptare ashtu si dhe Zyra e Presidentit, Gjykata e Lartė dhe Gjykata Kushtetuese janė nėn presionin ei adoptimit me Qeverine si dhe legjislacionit problematik, por deri tani, e vetmja gjė qė ai arriti te ngrinte ėshtė subjekti i shantazhit dhe kanosjes.
Nė Shqipėri nuk kemi McDonalds dhe ClubMeds, jo sepse ne jemi kundėr globalizmit, nė tė kundėrtėn ne e duam atė, por qė tė bėsh biznes kėtu ėshtė njė presion, njė shantazh i vazhdueshėm dhe nėse nuk je nė favor tė Qeverisė, atėherė je gjatė gjithė kohės nėn shantazh dhe nuk ke avantazhe. Resortet turistike, importuesit e gazit, operatorėt telefonikė, prodhuesit e detergjentėve janė nėn shtrengimin e presionit te mbylljes sė biznesit tė tyre dhe nėn presionin e politikave financiare.
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Berisha ka vepruar nė kėtė mėnyrė duke dėmtuar themelet e lirisė demokratike nė Shqipėri. Nė vitin 1990, ai ishte Presidenti ynė kur futi nė burg kundėrshtarėt e tij politikė, mbylli gazeta dhe mbushi shėrbimin sekret me besnikė tė partisė.
Nė atė kohė Uashingtoni ishte shumė kritik ndaj Shqipėrisė dhe u mundua qė tė evitonte konfliktin me ish-Jugosllavinė duke i kėrkuar qė tė ndalonte thyerjen e embargos qė tė mos kalonin pėr nė Kosovė. Nė atė periudhė, Berisha nuk ishte njė fan i flakės nacionale dhe Uashingtoni mbylli sytė pėrpara tendencave tė tij autokratike.
“Nė vitin 1996-97, rrėzimi i skemave piramidale nė tė cilat shqiptarėt kishin investuar kursimet e tyre, solli qė dhjetėra-mijėra njerėz tė humbisnin tė gjitha kursimet e tyre. Ato dolėn nė rrugė duke kėrkuar dorėheqjen e tij, por ai nuk e dha dorėheqjen pėrpara se armėt tė dilnin nė rrugė. Shumė nga kėto armė nė njė farė mėnyre gjetėn rrugėn pėr tė kaluar nė Kosovė, duke provokuar njė tjetėr luftė nė ish-Jugosllavi, e cila u detyrua tė ndalohet nga 45 miliardat e ndėrhyrjes sė NATO, e cila ishte pikėrisht ajo qė SHBA dėshironin tė evitonin.”
Uashingtoni e mėsoi nė njė mėnyrė tė vėshtirė se ēdo tė thotė tė mbyllėsh sytė pėrpara korrupsionit dhe abuzimeve tė tė drejtave tė njeriut. Amerikės i duhen kujtuar gabime tė sė shkuarės, ne shqiptarėt do tė ishim shumė mirėnjohės nėse Uashingtonit do t’i rikujtoheshin principet dhe vlerat qė shumė prej nesh kemi arritur qė t’i admirojmė mbi SHBA.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ekskluzive, cfarė deklaroi Veliaj nė Amerikė pėr ardhjen e Bush nė Shqipėri nė 2007 :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Feb 03, 2009 6:42 pm nga shqiptari

ky esht derr me plot kuptimin e fjales.......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 03, 2009 7:51 pm nga lidabica

tamam derr ,qe zhyhet neper llucera

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi