ILIRIADA PORTAL

Tjetėrsimi i pronave nė Kashar, 28 vite burg zyrtarėve

Shko poshtė

03022009

Mesazh 

Tjetėrsimi i pronave nė Kashar, 28 vite burg zyrtarėve
Tiranė -Gjykata e Tiranės ka marrė masėn e dėnimit pėr tė akuzuarit si tė pėrfshirė nė tjetėrsimin e pronave nė zonėn e Kasharit nė Tiranė. Prokuroria kėrkoi 55 vite burg dhe 49 milionė lekė gjobė pėr tė pandehurit nė gjykim pėr abuzime me tokat e Kasharit. Kėrkesa pėr gjykim tė shkurtuar favorizon 7 tė pandehurit. Gjykata, pėrkundrejt kėrkesės sė prokurorisė i ka pėrgjysmuar vitet e dėnimit si dhe gjobat, duke u lėnė nė qeli pėr rreth 28 vite burg.

Ish-kryetari i komunės Kashar, Alfred Sulaj u shpall fajtor dhe dėnua me 6 vjet heqje lirie e 6 milionė lekė gjobė, pėr veprat penale tė “shpėrdorimit tė detyrės”, “korrupsionit pasiv” nga tė zgjedhurit vendorė dhe “falsifikimit tė dokumenteve”. Njė tjetėr ish kryetari komune Faik Fejzo pėrgjatė viteve 2000-2003, si dhe tė pandehurit: Bardhyl Kamberi, Islam Shera, Ismail Sula, Shefqet Alikaj dhe Xhevahir Hyka, u dėnuan nga 2 deri nė 6 vjet heqje lirie, si dhe u detyruan nga gjykata tė paguajnė gjoba qė variojnė nga dy deri nė pesė milionė lekė.

Ndėrkaq tre tė pandehurit: Naim Karaj, ish-kryetar i Komunės sė Kasharit, Ismail Bakalli dhe Ruhi Valisi, po gjykohen me procedurė normale, pėr shkak se kanė refuzuan gjykimin e shkurtuar.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Tjetėrsimi i pronave nė Kashar, 28 vite burg zyrtarėve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Feb 03, 2009 2:09 pm nga lidabica

Po jo vetem keta,kane abuzuar me pronene e tjetrit,jane shume qe nuk na kthehen pronat,dhe po s'vajti prona tek i zoti nuk behet perpara.Drejtesia duhet te veproje sa me shpejt qe te jete e mundur .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi