ILIRIADA PORTAL

Buxheti i Tiranės drejt rrėzimit, Edi Rama fsheh destinacionin e 16 milionė eurove

Shko poshtė

04022009

Mesazh 

Buxheti i Tiranės drejt rrėzimit, Edi Rama fsheh destinacionin e 16 milionė eurove
Pėrshkallėzohet lufta politike e kryebashkiakut, mediat presion politikės pėr tė miratuar buxhetin nė mėnyrė klandestine
Buxheti i Bashkisė sė Tiranės ėshtė kthyer ngėrēi i ri i politikės shqiptare, duke u kthyer nė njė sheshbeteje i deklaratave spekulative tė politikės. Tashmė miratimi i kėtij buxheti duket se nuk do tė marrė aprovimin e kėshilltarėve tė LSI dhe atyre demokratė. LSI ka qenė e qartė nė deklaratat e saj pėr dhėnien e konsensusit, duke deklaruar se ky buxhet do tė miratohet vetėm nėse do tė ketė transparencė maksimale se ku do tė shkojnė paratė e qytetarėve. Ndėrkohė edhe PD ka interesat e saj tė mos ta miratojė kėtė buxhet, megjithėse deri tani kanė qenė nė unison me njėra tjetrėn si PS dhe PD nė miratimin e tė gjitha ligjeve sipas interesave tė tyre. Kryebashkiaku Rama duke qenė i mėsuar qė tė kalojė buxhetet nė tetė vjet pa pasur problem me kėshillat bashkiakė, po ndodhet nė vėshtirėsi serioze tani qė i kėrkohet tė jetė transparent me shpenzimet e parave tė publikut kryeqytetas.Bashkia e Tiranės, realisht ėshtė shndėrruar nė njė institucion me megaadministratė, e cila thith miliona euro tė qytetarėve. Vetėm parada e kryebashkiakut nė Pallatin e Kongreseve me punonjėsit e Bashkisė sė Tiranės, tregoi se numri i punonjėsve tė administratės ėshtė kthyer nė njė rrezik potencial pirr taksat e qytetarėve. Sipas akuzave tė opozitės nė kėshillin bashkiak vetėm pėr vitin 2008, Edi Rama nuk ka pasqyruar fatin e 18 milionė eurove, ndėrsa pėr kėtė vit sipas zėvėnėdėsministrit Pone kryebashkiaku Rama nuk pasqyron nė projektbuxhetin e bashkisė se ku do tė pėrdorė 16 milionė euro, nga tė cilat sipas Ramės 6 milionė euro janė lėnė nė disppozicion tė tij pėr fond rezervė. Pra kemi njė projektbuxhet i cili rrezaton mungesė totale jotransparence, si dhe njė prepoptencė tė kryebashkiakut Rama pėr tė prezantuar personalisht buxhetin para qytetarėve. Kryebashkiaku Rama vazhdon tė nxjerrė nė fushatė mediatike zėdhėnėsin e tij Shalėsi, i cili nėpėrmjet parrullave standarde qė lėshon nė mediat qė e ndjekin nga mbrapa, kėrkon tė paraqesė kėtė projektbuxhet si viktimė tė dyshes Meta-Berisha, duke politizuar njė proces i cili e ka defektin brenda institucionit bashki. Edi Rama duke pasur zėdhėnėse mediatike edhe gruan e Sokol Ballės, drejtorit tė informacionit tė Top Chanel, vazhdon tė shfrytėzojė kėtė televizion pėr tė hedhur tymnaja kundrejt mosvotimit tė buxhetit tė tij misterioz. Tashmė egėrsia e Edi Ramės dallohet qartė nga presioni mediatik qė bėn nė drejtim tė kėshilltarėve bashkiakė nėpėrmjet luftės mediatike qė bėn me njerėzit dhe mediat e blera prej tij me paratė e taksave tė qytetarėve tė Tiranės. Tashmė, janė njė grup televizionesh qė manipulojnė mungesėn e transparencės sė Edi Ramės nė Bashkinė e Tiranės, duke politizuar mosmiratimin e buxhetit tė Bashkisė sė Tiranės, pėr tė krijuar nė opinionin publik idenė se nė rastin konkret nuk e ka fajin kryebashkiaku i Tiranės, por e ka aleanca Meta-Rama. Pra siē edhe shikojmė nga zhvillimet e kėtyre ditėve, Edi Rama kėrkon qė nėpėrmjet maskimit tė 16 milionė eurove tė pajustifikuara nė buxhetin e Bashkisė, tė sigurojė paratė e nevojshme qė do i duhen pėr fushatėn elektorale tė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Kėto para tė cilat mblidhen pikė-pikė nga kursimet e qytetarėve, Edi Rama kėrkon ti shndėrrojė nė fushata mediatike, kostoze, karburante dhe shpenzime operative, nė posterė dhe banera, nė blerje mediash dhe politikanėsh. Votimi i buxhetit tė Bashkisė pėr vitin 2009 edhe sot ėshtė nė rrezik dėshtimi pėr arsyet e mėsipėrme. Nė fakt ditėn e djeshme Edi Rama ka kėrkuar tė tėrheqė rreth vetes njė grup kėshilltarėsh tė PD tė cilėt deri orėt e vona i janė pėrgjigjur negativisht ofertave tė tij. Kryebashkiaku Rama nė mėnyrė abuzive kėrkon tė kalojė buxhetin duke kryer veprime tė cilat kanė nė mes parimin “shit dhe bli”. Kėshtu Edi Rama ka bėrė dhe me ligjet, duke bėrė Pazar me Berishėn, duke i dhėnė kėtij tė fundit koncesione dhuratė qė nga Kushtetuta deri te ligji pėr “Prokurorinė”, pėr ti marrė autorizimin pėr betonizimin e liqenit dhe tė gjitha ambienteve tė gjelbra, sportive dhe social-kulturore nėprmjet ligjit tė miratuar nė korrik 2008.

Berisha: Edi Rama e ka rrėzuar vetė buxhetin, tė bėjė transparencė me 6 milionė eurot

Pėr problemin e buxhetit tė bashkisė ka reaguar edhe kryeministri Berisha i cili ka thėnė se, Edi Rama duhet tė marrė pėrgjegjėsitė e tij publike. “Edi Rama e ka rrėzuar vetė buxhetin, nuk ia kemi rrėzuar ne. Kėshilltarėt e Tiranės janė parlamenti i Tiranės dhe, nėse Tirana ka njė parlament tė dytė, ai ėshtė Kėshilli Bashkiak. Ai tė mos ketė frikė nga ajo qė ka bėrė vet, por tė shkojė e ta mbrojė me transparencė atė, jo tė dalė me ata tė policisė bashkiake. Kam respekt pėr tė gjithė punonjėsit e bashkisė, por buxhetin ai duhet t’ua paraqesė kėshilltarėve, projekt pėr projekt. Kjo ėshtė logjike. Ai Ka mbajtur 6 milionė euro pėr fushatė elektorale. Direktiva ėshtė e qartė; ne jemi pėr miratimin e buxheteve kudo, por si do tė miratohet buxheti kur vet kryetari i bashkisė ka frikė nga buxheti i tij. Tė mos kujtojė ai se gėnjehet sot kush me ēmimet dhe kristalet. Ato t’i tregojė nė Pezė, qytetarėt duan buxhetin”.
Sipas Berishės nuk mund tė imagjinohet qė njė buxhet pėr qeverinė tė miratohet pa qenė prezent kryeministri nė Parlament. “Unė kurrė nuk mund ta imagjinoj, si Kryeministėr, qė parlamenti i vendit tim tė kėrkojė votim buxheti dhe unė tė mos ndodhem aty, qoftė edhe sikur parlamenti tė vazhdojė diskutimet 24 orė rresht. Nuk do tė kishte mėkat mė tė rėndė, se sa t’i votohej buxheti atij qė u kthye me njė copė kristal, si gjysmė daja i tij. Qytetarėt nuk duan kristale, qytetarėt duan rrugė, infrastrukturė, shkolla. Ai nuk qėndroi nė votimin e buxhetit sepse kishte frikė nga katrahura qė kishte bėrė dhe mendoi se do tė mashtronte qytetarėt e Tiranės me njė copė kristal, si gjysmė daja i tij qė dilte nė bllok dhe, nė kohėn kur gjysma e popullit vuante nga uria, ai ēonte lajmin nga Meksika se Shqipėria ishte vendi qė ushqehej mė mirė. Ne nuk mund ta pranojmė njė buxhet tė tillė’, ka thėnė kryeministri Berisha.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Buxheti i Tiranės drejt rrėzimit, Edi Rama fsheh destinacionin e 16 milionė eurove :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 04, 2009 11:54 am nga lidabica

Te shikonit dje, mbledhjen e Keshillit Bashkiak te Tiranes.....nje komedi per kryebashkiakun hajdut dhe mafioz.Kujtoi se do ta kalonte buxhetin....dhe turp ta thuash ,pasi une nuk ēuditem me fjalorin apo xhestet e tij tashme te nje rrugaēi,por xhesti qe i beri njerit nga antareve te K.Bashkiak,ishte xhesti me ordiner i nje rrugaēi.I kishte ik mendja dje...vetem ta shikonit....me duket se po i priten shtigjet e kusarllekut ketij mafiozi qe nuk i arrijne ato qe ka grabitur.....mafiozi ordiner...bbeeehhhhhh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 04, 2009 2:23 pm nga ADMIN

.I kishte ik mendja dje...vetem ta shikonit....

Ka mbetur pa para me duket ,sepse keshtu bejne hajdutat kur nuk mund te vjellin as nje gje hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 04, 2009 10:46 pm nga flutura

Vetem motivi i ketij aksioni kunder Rames nuk me pelqen sepse nuk e kam te qarte se cili do te kishte qene qendrimi i LSI nese nuk do te kishin problemet qe kane me PS.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi