ILIRIADA PORTAL

PE diskuton sot rezolutėn pėr Kosovėn

Shko poshtė

04022009

Mesazh 

PE diskuton sot rezolutėn pėr Kosovėn
Strasburg -Nė Parlamentin Evropian pritet tė diskutohet sot njė rezolutė pėr Kosovėn, e cila do tė trajtojė ēėshtjen e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovė. Parlamenti Evropian, gjatė mbledhjes nė Strasburg, do tė ftojė Kėshillin e Ministrave dhe Komisionin Evropian tė deklarohen rreth zhvillimeve nė Kosovė – pas shpalljes sė pavarėsisė, mė 17 shkurt tė vitit tė kaluar.
Kryeministri i Ēekisė Mirel Topolek, vendi i tė cilit ėshtė kryesuesit i radhės i Bashkimit Evropian, do tė shprehė qėndrimin e unionit rreth kėsaj ēėshtje. Gjithashtu, njė qėndrim do tė mbajė edhe presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso. Diskutimet rreth projektrezolutės pėr Kosovėn, e cila ėshtė hartuar nga deputeti holandez, Joost Langendijk, do tė mbahen sot pasdite, ndėrsa miratimi i saj mund tė shtyhet pėr tė enjten, nėse kėrkohet mė shumė kohė pėr diskutime.

Nė njė njoftim tė Parlamentit Evropian theksohet se, tashmė nė Kosovė, nė njė kornizė mė tė gjerė tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, me mandat dyvjeēar, vepron misioni EULEX – i cili do tė marrė fund atėherė kur pushteti nė Kosovė tė arrijė pėrvojėn e mjaftueshme pėr tė garantuar funksionimin e shtetit ligjor pėr gjithė shoqėrinė. Po ashtu thuhet se, Presidenca ēeke e BE-sė do tė pėrpiqet nė maksimum pėr tė arritur normalizimin gradual tė marrėdhėnieve mes Serbisė dhe Kosovės, e sidomos pėr pjesėmarrje bilaterale nė kuadėr tė bashkėpunimit rajonal.

Nė projektrezolutė gjithashtu theksohet nevoja pėr ekzistimin e policisė multi-etnike nė tė gjitha pjesėt e Kosovės – ndėrsa i bėhet thirrje pushtetit nė Kosovė tė mbėshtesė pėrfshirjen e serishme tė policėve serbė nė Policinė e Kosovės. telegrafi/start
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PE diskuton sot rezolutėn pėr Kosovėn :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 04, 2009 10:58 pm nga shqiptari

ndėrsa i bėhet thirrje pushtetit nė Kosovė tė mbėshtesė pėrfshirjen e serishme tė policėve serbė nė Policinė e Kosovės.
kto bejne sikur eshte qeveria e Kosoves fajtore per mungesen e deshires te serbeve per bashkpunim......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi