ILIRIADA PORTAL

PE pėrfundoi debatin pėr Kosovėn, votimi nesėr

Shko poshtė

05022009

Mesazh 

PE pėrfundoi debatin pėr Kosovėn, votimi nesėr
Bruksel - Parlamenti Evropian ka pėrfunduar debatin pėr Kosovėn. Ndėrsa rezoluta e cila do tė votohet nesėr hedh edhe njė herė poshtė idenė e ēdo lloj ndarjeje tė Kosovės. Nė debatin e kėsaj rezolute pėrfaqėsuesi i presidencės ēeke Aleksandėr Vondra theksoi se Kosovėn duhet pranuar nė proceset rajonale tė integrimeve evropiane. “Kjo nuk do tė jetė e lehtė pėr shkak se nuk ėshtė lehtė tė ruhet uniteti i tė gjitha vendeve tė BE-sė” ka thėnė Vondra.

"Rezoluta ėshtė pėrgatitur muaj mė parė mbi bazėn e zhvillimit tė proceseve nė Kosovė dhe lidhet me punėn e EULEX-it, situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, raportet midis Beogradit dhe Prishtinės etj. Tė gjitha kėto ēėshtje kanė njė rol nė kėtė rezolutė”, tha Pack nė kėtė intervistė pėr Radio Kosovėn.
E pyetur se “ēfarė mesazhi dėrgoni pėr Beogradin zyrtar”, Pack tha se i ka kėrkuar tė mos pengojė zhvillimin e shtetit tė Kosovės dhe tė mos pėrkrahė strukturat paralele.
"I kemi bėrė thirrje Beogradit tė mos pengojė zhvillimin e kėtij shteti dhe tė mos pėrkrahė strukturat paralele. Kemi kėrkuar qė puna e EULEX-it tė pėrkrahet nė tė gjithė territorin e Kosovės. Por kemi kėrkuar edhe nga qeveria e Kosovės qė tė zbatojė atė qė ėshtė shkruar nė Kushtetutėn e Kosovės. Siē e dini Kushtetuta bazohet mbi planin e Ahtisarit. Prandaj, qeveria e Kosovės duhet tė japė sinjale tė qarta se nė Kosovė ėshtė e mundur jeta pėr tė gjitha minoritet. Nė rezolutė kemi kėrkuar edhe themelimin e njė Universiteti multietnik nė mėnyrė qė sė bashku tė kenė mundėsi tė studiojnė studentė shqiptarė dhe serbė. Ka njė universitet nė Mitrovicė dhe ka njė universitet nė Prishtinė, por ky universitet - universiteti multietnik duhet tė themelohet nė mes tė Kosovės. Po ashtu kemi dhėnė edhe disa rekomandime se si duhet dhe mundet tė ecet pėrpara nė Kosovė”, tha nė intervistėn e dhėnė pak mė parė eurodeputetja Pack, cituar nga Radio Kosova.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi