ILIRIADA PORTAL

Kryeministri Sali Berisha nė tė njėjtėn tryezė me Hillary Clinton nė ceremoninė e mėngjesit tė lutjeve

Shko poshtė

06022009

Mesazh 

Kryeministri Sali Berisha nė tė njėjtėn tryezė me Hillary Clinton nė ceremoninė e mėngjesit tė lutjeve
I pranishėm nė ceremoni edhe Presidenti Barack Obama

WASHINGTON D. C. - Dje, nė kryeqytetin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Washington D.C., u zhvillua ceremonia e Mėngjesit tė Lutjeve, njė takim ndėrkombėtarė, me pjesėmarrjen e personaliteteve tė larta nga 182 vende tė botės si, senatorė, kongresmenė amerikanė, anėtarė tė qeverisė amerikane, zyrtarė tė lartė tė administratės, liderė, politikanė tė lartė dhe personalitete tė ndryshme tė botės, nga fusha e artit, kulturės, shkencės etj.
Nė ceremoni morėn pjesė Presidenti i SHBA, Barack Obama, i shoqėruar nga zonja e parė Michelle Obama dhe Zėvendėspresidenti amerikan Joe Biden.
Kryeministrit Berisha dhe bashkėshortes sė tij, u ishte rezervuar njė vend nderi nė tryezėn ku ndodhej Sekretarja e Shtetit, Hilari Klinton dhe Senatori Bill Nelson.
Nė fillim tė takimit, Kongresmenėt Vernon J. Ehlers dhe Heath Shuler prezantuan para tė pranishmėve Kryeministrin e Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha, prani e cila u duartrokit dhe u mirėprit me pėrzemėrsi nga pjesėmarrėsit.
Njė ditė mė parė, para kėsaj audience, Kryeministri Berisha mbajti njė fjalim, i cili u vlerėsua nga tė pranishmit si frymėzues pėr vlerat e kombeve, paqen, mirėkuptimin dhe besimin njerėzor.
Nė ceremoninė e Mėngjesit tė Lutjeve mbajti pėrshėndetjen kryesore Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama.
Nė fjalimin e tij frymėzues, qė ngjalli emocion tek pjesėmarrėsit, Presidenti Obama u ndal te rėndėsia e madhe qė ka paqja, dialogu, vėllazėria, pėr bashkėpunimin e shoqėrive njerėzore, kombeve dhe popujve nė botė. Presidenti Obama theksoi rėndėsinė e madhe tė kėtyre vlerave, pėr mė tepėr nė kohė tė tilla, kur kriza ekonomike ka prekur shumė vende tė botės dhe pėr kapėrcimin e tė cilės kėrkohet, durim, vullnet, bashkėpunim dhe mirėkuptim.
Mėngjesi i Lutjeve ėshtė njė takim vjetor qė mbahet nė Uashington tė enjten e parė tė muajit shkurt tė ēdo viti dhe ėshtė shndėrruar tashmė nė traditė tė promovimit, vlerave njerėzore, paqes, dashurisė dhe miqėsisė nė botė.
...

Gazeta 55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi