ILIRIADA PORTAL

MPJ: Kosova tė njihet nga vendet e BE-sė

Shko poshtė

06022009

Mesazh 

MPJ: Kosova tė njihet nga vendet e BE-sė
Tiranė -Ministria shqiptare e Punėve tė Jashtme ka pėrshėndetur miratimin nga ana e Parlamentit Evropian tė rezolutės pėr Kosovėn, e cila thekson ndėr tė tjerash qė tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė tė njohin pavarėsinė e shtetit tė ri. Kėtė rezolutė-MPJ-e konsideron si njė dokument tė rėndėsishėm nė mbėshtetje tė perspektivės europiane tė saj dhe tė gjithė rajonit, si dhe njė shprehje e qartė e rikonfirmimit tė pėrkushtimit ndaj respektimit tė plotė tė sovranitetit dhe integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės.

“Ministria e Punėve tė Jashtme ndan tė njėjtin mendim me parlamentarėt evropianė pėr shtrirjen e suksesshme tė EULEX-it, nė tė gjithė territorin e Kosovės, nė pėrputhje me Kushtetutėn e saj, nė funksion tė garantimit tė shtetit ligjor dhe zhvillimin e qėndrueshėm tė saj, duke e konsideruar atė njė garanci mė tepėr pėr paqen dhe stabilitetin rajonal”-shkruhet nė njė deklaratė tė shpėrndarė nga kjo ministri.

Diplomacia shqiptar i bėn apel qeverisė kosovare qė tė zbatojė Kushtetutėn e Kosovės. “Ministria e Punėve tė Jashtme i bashkohet fuqimisht thirrjes sė Parlamentit Evropian ndaj Beogradit qė t’i japė fund mbėshtetjes sė strukturave paralele, tė luajė rol konstruktiv dhe tė bashkėpunojė me EULEX-in. Duke rikonfirmuar mbėshtetjen maksimale pėr autoritetet e Kosovės”-bėn me dije kjo ministri. [/justify]
[justify]Start[/justify]
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

MPJ: Kosova tė njihet nga vendet e BE-sė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 06, 2009 5:40 pm nga shqiptari

BE eshte e vonuar ne kete rrezolute gjithdesi me mire vone se kurre.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi