ILIRIADA PORTAL

Ishujt Maldive njohin pavarėsinė e Kosovės

Shko poshtė

06022009

Mesazh 

Ishujt Maldive njohin pavarėsinė e Kosovės
Male -Pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur edhe nga ishujt Maldive. Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behxhet Pacolli, bėn tė ditur gazeta Express. Maldive, qė shtrihet nė Oqeanin Paqėsor, bėhet shteti i 55-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės, e cila mė 17 shkurt 2008 e shpalli pavarėsinė.

Kryetari i AKR-sė, Pacolli, para 10 ditėsh kishte paralajmėruar se Kosova do tė njihet shumė shpejt nga ky shtet me popullsi myslimane. Sipas tij, realitetin e ri tė krijuar nė Kosovės sė shpejti do ta njohin edhe disa shtete tė tjera, si Katari, Namibia, Angola etj.

“Jam takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Ishujve Maldive. Dhe ai sot pritet ta takojė tė ngarkuarin me punė nė ambasadėn e Kosovės nė Washington, z. Avni Spahiu. Nė agjendėn e kėtij takimi ėshtė njohja e Republikės sė Kosovės nga ana e Maldives”, kishte deklaruar pėr Express, Pacolli.
Start
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19050
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ishujt Maldive njohin pavarėsinė e Kosovės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 06, 2009 6:20 pm nga shqiptari

f.l.m Maldive Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 06, 2009 9:08 pm nga lidabica

Do Zoti, ka terhequr kemben zvarre edhe per shtetet e tjera Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 06, 2009 9:55 pm nga shqiptari

Pritet 'valė e re njohjesh pėr Kosovėn'
Tiranė - Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Lulzim Basha ka marrė shumė premtime pėr njohje tė reja tė Kosovės para pėrvjetorit tė parė tė pavarėsisė. Pėrmes njė lajmėrimi pėr shtyp, Ministria e Jashtme njofton se sė shpejti pritet \\\"valė e re njohjesh pėr Kosovėn\\\". Nė Konferencėn e Ministerialit tė Romės pėr Reformėn e Kėshillit tė Sigurimit tė KB, shefi i diplomacisė shqiptare Lulzim Basha, gjatė takimeve me shumė homologė tė tij ka marrė sinjale pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Takime tė veēanta, mes tjerash, Basha zhvilloi me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Libisė, Etiopisė, Gabonit, Eritreas, Pakistanit, Jordanisė, Irakut, Argjentinės, Andorės, si dhe zv.ministrat e Punėve tė Jashtme tė Kinės, dhe Arabisė Saudite. \\\"Marrėdhėniet bilaterale dhe njohja e Kosovės si shtet i pavarur ishin temat kryesore tė kėtyre takimeve\\\", thuhet nė kėtė njoftim tė MPJSH.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 06, 2009 10:42 pm nga bulqizaku

duket kush osht patriot nket forum veē shqiptari ene lidabica qerve u ka met sahati nizrael
hajt per hajr na qoft njiher ene kjo njoftja e re! Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi