ILIRIADA PORTAL

Presidenti Topi, vizitė tė fshehtė nė banesėn e Edi Ramės nė Pezė

Shko poshtė

09022009

Mesazh 

Presidenti Topi, vizitė tė fshehtė nė banesėn e Edi Ramės nė Pezė

Ėshtė e njohur pėr tė gjithė shqiptarėt se Peza ka shėrbyer gjithnjė pėr intriga politike, qė e kanė ēuar kėtė popull e kėtė vend nė thertoren komuniste, por Peza, pėr disa mendje tė ditura dhe tė informuara mirė, ėshtė gjithashtu njė nga qendrat mė tė egra - natyrisht, nė disa pika - tė rolit serb nė Shqipėri. Por, s’qenkėsh e thėnė qė fati i kėtij vendi tė mbyllej me turpin e komunizmit, tė kriminelėve dhe njerėzve me mysybete tė luftės qė shkoi. Muzeumi i Pezės u bė banesa e paligjshme e kryetarit tė PS-sė, Edi Rama, i cili kėtė banesė e ka pėrfituar nga vjedhja qė Dash Peza i ka bėrė muzeumin famėkeq. Gjithsesi, nė kėtė muzeum-banesė, e vetmja e kėtij lloji, ku fle e vetmja monstėr politike e gjallė nė botė, prej disa kohėsh ka dėshmi qė i tejkalojnė filmat horror. Kėtu kryetari i PS-sė Edi Rama fle, ngrihet natėn, del nė oborr me brekė tė bardha dhe i ulėrin hėnės si ujku i malit. Dalin fshatarėt dhe arsyetojnė tė shkretėt, herė me dhimbje e herė me inat, pse kryetari i PS-sė Edi Rama vuan kaq shumė. Disa thonė se ėshtė mė mirė se ē’ka qenė nė behar, kur dilte edhe pa ato tė bardhat, disa ia vėnė fajin njė infermiereje qė s’ia bėn gjilpėrat mirė, disa vajtojnė pėr krahėt e kryetarit Rama, qė janė me njolla tė zeza nga shiringat. Dhe nė Pezė zien meraku dhe debati pėr sherret e kryetarit me mrikat, erionėt dhe baronėt, nė netėt e dimrit - me oxhak e pa oxhak - ku Dash Peza, si i ati vaktit, kundron udhėheqėsin e partisė-bashki.
Tamam nė kėtė vakt, nė tė zi tė fatit tė Ramės, pėr buxhetin dhe kiametin qė e ka gjetur, pikėrisht pėr ta ngushėlluar e ndihmuar sa tė mundė, shkon pėr vizitė presidenti Bamir Topi, aty nga data 2 shkurt. Qė tė shkojė presidenti i republikės tek kryetari i opozitės duhet qė ky i fundit tė ketė ndonjė vaki a tė ketė ndonjė sebep - a ruajna zot, tė ketė dhėnė edhe dorėheqjen – por njeriu qė banon nė muze nuk ka asnjė gjė nga kėto. Atėhere, pėrse shkon presidenti i republikės, zoti Topi, nė orėn 8 e gjysėm dhe ikėn nė mesnatė, pak para se Ramės t’i vijė ora pėr t’i ulėritur hėnės? Pėrse zoti Topi, qė nė bulevard kalon me njė taborr makinash, atje shkon me dycka dhe masat e sigurisė merren pa lajmėruar institucionet e sigurisė. Masat merren me taraf, me zė tė ulur, me tė shkelur syrin, medemek se ky ėshtė njė operacion shumė i rėndėsishėm. Zoti president, nė qoftė se ty tė duhet t’i komunikoje do punė zyrtare Ramė-muzeumit, ti mund ta kishe thirrur nė zyrė, ti mund t’i bėje edhe vizitė nė bashki, ta falenderoje pėr “hajdut-buxhetin” e tij dhe pėr tėrė ato trampat korrupsioniste me skenare tė vjedhura. Por ti, nuk e ke ēėshtje pune kėtė, pra nuk e ke ēėshtje tė ligjit, ēėshtje tė shtetit. Ti tani je edhe i depolitizuar dhe nuk mund tė mendojmė se i kėrkove edhe ndonjė teser partie. Edhe kjo s’ėshtė e ēuditshme, se nė mendėsinė e atyre qė politikėn e kanė kalė pėr tė kaluar lumin, mund tė bėjnė ekuivalentimin nga nėnkryetar i PD-sė nė sekretar i pėrgjithshėm i PS-sė. Por sigurisht, edhe kjo s’ėshtė e vėrtetė. Ju zoti president, qysh para disa muajsh jeni pėrpjekur shumė pėr ta vendosur unitetin e sė majtės, keni thirrur edhe njė lider tė LSI-sė, madje keni propozuar edhe skemėn e bashkimit tė LSI-sė me PS-nė, ku Meta ose Monika tė merrnin bashkinė e ti ta bėje kryeministėr Ramėn. Nė Shqipėri, rrugėt e takimit midis kundėrshtarėve politikė nuk janė mė tė gjata se njė kilometėr, prandaj zelli yt pėr unitetin e sė majtės ka muaj qė ėshtė i njohur. Unė nuk dua tė besoj se ju vajtėt tek Ramė-muzeumi dhe Dash-Sigurimi pėr vlerat e qytetarisė tiranase. As t’i kėrkonit monument pėr tė pėrjetuar bėmat politike tė miqve tuaj. Nėse ju ka mbledhur kjo darkė me Ramė-Pezėn dhe Dash-Muzeumin mund tė ketė qenė shndėrrimi i G99 nė parti, dhe me atė rast, Erioni iu ka ksehasur me ndonjė recitim, nga ato leksionet pėr vullnetarėt. Por gjithsesi, ēėshtja ėshtė mė e thellė. Atėhere, ēfarė tė detyroi zoti president, larg syrit tė medias tė futeni nė muzeumin ku shoku Enver u lidh si mishi me thuan me Myslym Pezėn, pas rekomandimit qė babė Myslymit i kishte bėrė Dem Xhepa “pėr njė ēun tė mirė, prej Gjinokastre”.
Gjithkush, nga ata qindra demokratė tė ndershėm, qė kanė parė tek ti zoti president, djalin e mirė, njeriun e urtė, tronditen shumė nga ky lajm. Por ata, dhe tė gjithė shqiptarėt, e kuptojnė qė njė hall i madh tė ka ēuar atje. I vjetėr apo i ri, gjithsesi ėshtė i lidhur me ato skenarė tė pėrbashkėt sulmi dhe shpifjesh pėr ēėshtjen “Fazlliē”, pėr devijimin e hetimeve tė Gėrdecit dhe pėr tė gjithė atė murtajė shpifjesh pėr familjen e kryeministrit. Por ju e dini mirė se familjet janė tė ēmuara prej njerėzve qė nuk kanė ēmim dhe janė tė dėmtuara nga njerėzit qė kanė pėr ēmim.
Po ē’ishte ky hall i madh qė tė ēoi fshehtas nė kullėn e shiringave tė Edi Ramės? Se ju nuk e dini, zoti president, qė tė gjithė mbeturinat qė pastrohen nga ajo shtėpi, groposen sikur tė ishin mbetje tė centralit bėrthamor. Edhe aroma e shtėpisė ka pak farmaceutikė erotiko-spitalore. Ashtu siē ka edhe njė kasafortė, ashtu siē mund tė dėgjosh shtrembėrimin dhe mallkimin mė tė madh tė gjuhės shqipe me fjalėt mė tė lėnguara tė Brrakės a banorėve tė poshtėurave - tė Parisit e tė Lanės. Zoti president, ju shkuat atje tė hartonit njė plan pėr tė ardhmen politike tė PS-sė, tė zgjedhjeve, dhe ky plan do tė shpallet ndonjėhere? Apo vizita e fshehtė ėshtė vizitė-komplot? Kundėr kujt, kundėr ligjit? Kundėr sė vėrtetės? A mos qe vallė njė takim vetėm vajtues pėr gjendjen e mjerė tė opozitės dhe atyre titullarėve tė institucioneve tė keqpėrdorura prej jush? Ē’vend zinte nė bisedėn tuaj kryeprokurori? A mos vallė ju i dhatė garanci Ramės se dosjet e tij tė korrupsionit do tė jenė tė mbyllura, a mos vallė ju i premtuat Ramės pėr goditje tė tjera, qė mund t’i bėni nga gjyqėsori? Ēfarė ndodhi nė kullėn e shiringave zoti president?
Po kur ike nga ajo kullė, zoti president, ēfarė tė uroi kryetari i PS-sė? Pse nuk pati njė deklaratė pėr shtyp? A mos tė foli gjė pėr listėn e deputetėve? Tė PS-sė? A mos i dhe ndonjė kandidaturė, zoti president, dhe me ēfarė u kėmbye ajo: me leje ndėrtimi apo me ndonjė lojė pingpong, me trajner Kreshnik Spahiun?
Kulla e shiringave tė Ramės nuk u ka dhėnė kurrė fat njerėzve qė e kanė vizituar, fat u ka dhėnė vetėm atyre qė e kanė zbuluar, se ajo kullė ėshtė kulla e turpit.
...
Nga Fahri Balliu
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Presidenti Topi, vizitė tė fshehtė nė banesėn e Edi Ramės nė Pezė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 12:47 pm nga ad

Nese eshte e vertete eshte nje sjellje shume kompromentuese e presidentit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 6:34 pm nga shqiptari

edhe kti i doli boja e te moderuarit Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 7:04 pm nga interesanti

kushedi si e ka pas hallin presidenti Wink

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 7:18 pm nga flutura

i ka hy vetja ne qef edhe ktij Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 7:43 pm nga lidabica

Jo,jo i ka hik truni ketij,budaaaall

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 10:29 pm nga flutura

po po me ēshifet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 10:32 pm nga emigranti

bejn planet ogurzeza Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 10:53 pm nga bulqizaku

a thu ka bo vakej ene kjo pun??????? Rolling Eyes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 11:54 pm nga lidabica

Ēudia me e madhe ,tre dite zgjat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 10:10 pm nga ILIRI

Presidenca: Topi nuk ka qenė nė shtėpinė e Ramės nė Pezė

Deklarata e mėposhtme pėr shtyp ka ardhur nga Zyra e Shtypit pranė Presidentit tė Republikės dhe lidhet me njė artikull tė botuar nė gazetėn 55, gazetė kjo e njohur si njė nga botimet afėr kryeministrit tė vendit. Po e percjellim per lexuesin, pa koment.
****
Pėrgėnjeshtrim mbi lajmin aperturė tė gazetės 55
"Zėdhėnėsja e Presidentit tė Republikės pėrgėnjeshtron si krejtėsisht tė pavėrtetė lajmin e botuar mė datėn 9 shkurt 2009 nė gazetėn 55 sipas tė cilit Presidenti i Republikės ka zhvilluar njė vizitė nė shtėpinė e Kryetarit tė PS Edi Rama nė Pezė. Presidenti i Republikės nuk ka zhvilluar anjė lloj vizite as nė banesėn nė fjalė, e as nė fshatin Pezė. Pėr tė informuar publikun, nė ditėn dhe orėn e pretenduar nga Fahri Balliu, Presidenti i Republikės ka qenė mes gazetarėsh nė njė festė ditėlindjeje tė njė kolegu tė tyre nė Durrės.
Ky ėshtė njė trillim i qėllimshėm me synime tė caktuara i "gazetarit" Fahri Balliu nė stilin e njohur tė pėrdorimit tė tij historik e sistematik nga tė gjitha sistemet e qeveritė, si dje nė komunizėm edhe sot nė demokraci. Ndėrsa dje pėrdorej gratis dhe me bindje nga nomenklatura e diktaturės, sot, pa tradhėtuar aspak natyrėn e tij, ofrohet duke u pėrdorur akoma mė lehtėsisht, duke dėshmuar se mbetet njė individ shumėpėrdorimėsh pėr cdo sistem".
Shekulli Online

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 10:19 pm nga ADMIN

Po a e din ky Balliu se sot nuk i ha kush keto vetem ja qet bojen vetes bounce

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 10:22 pm nga flutura

Presidenti i Republikės nuk ka zhvilluar anjė lloj vizite as nė banesėn nė fjalė, e as nė fshatin Pezė. Pėr tė informuar publikun, nė ditėn dhe orėn e pretenduar nga Fahri Balliu, Presidenti i Republikės ka qenė mes gazetarėsh nė njė festė ditėlindjeje tė njė kolegu tė tyre nė Durrės.
ka emer ky gazetari?????????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 10:26 pm nga ADMIN

Me fal ndoshta u gabova ,po kush e ka thene pra se ai ishte ne PEZE!!??

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 10:35 pm nga shqiptari

ku ka ze nuk eshte pa gje......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 11:03 pm nga ADMIN

Ku ka top nuk eshte kot me fal fshije kete po deshe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 11:11 pm nga shqiptari

e njejta gje eshte Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi