ILIRIADA PORTAL

Nėnshkruhet marrėveshja pėr varrezat greke

Shko poshtė

09022009

Mesazh 

Nėnshkruhet marrėveshja pėr varrezat greke
Tiranė - Shqipėria dhe Greqia nėnshkruan marrėveshjen "Mbi kėrkimin, ēvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grekė tė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės italo-greke tė vitit 1940-1941 dhe ndėrtimin e vendprehjes pėr ta nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė". Sipas njė njoftimi nga zyra pėr shtyp pranė Ministrisė sė Mbrojtjes, bėhete ditur se "Marrėveshja e bashkėpunimit ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės Greke, u nėnshkrua nė Tiranė nga zv/ministrja e Mbrojtjes e Shqipėrisė, Zana Xhuka dhe zv/ministri i Mbrojtjes Kombėtare Greke, Kostantinos Tasoulas".

Po sot, Ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa priti nė njė takim kortezie ministrin grek tė Mbrojtjes Kombėtare Kostantinos Tasoulas dhe zv.ministrin e Jashtėm tė Greqisė Theodoros Kassamis.

Ministri Oketa, pasi i uroi mirėseardhjen nė vendin tonė dy zv.ministrave grekė, foli pėr marrėdhėniet e mira qė ekzistojnė midis dy vendeve tona fqinjė. Gjatė takimit Ministri Oketa vlerėsoi faktin qė shteti grek ka ratifikuar Marrėveshjen e Stabilizim–Asociimit, si dhe vullnetin e mirė pėr pėrfundimin e procedurave pėr ratifikimin e protokollit tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO. “Mė pak se dy muaj na ndajnė nga Samiti i ardhshėm i NATO-s ku Shqipėria dhe Kroacia presin tė jenė anėtarė me tė drejta tė plota nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut, tha Oketa, dhe jam i bindur se edhe ato pak vende qė janė nė proces e sipėr pėr ratifikimin e protokollit tė anėtarėsimit do tė pėrfundojnė procedurat e tyre nė kohė.”

Mė tej, nga tė dy palėt u vlerėsua bashkėpunimi midis Shqipėrisė dhe Greqisė nė tė gjitha nivelet, sidomos nė fushėn ushtarake. Ministri Oketa e vuri theksin nė angazhimin e FA Shqiptare pėr pėrmbushjen e objektivave dhe standardeve tė NATO-s.
Start
avatar
flutura

Numri i postimeve : 636
Reputation : 2
Points : 19003
Registration date : 12/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Nėnshkruhet marrėveshja pėr varrezat greke :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 10:34 pm nga emigranti

ējane kto ēvarrime e rivarrime???? ēfare kerkon greku te nxjerre nga ky akt i pafe????? Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 09, 2009 10:52 pm nga bulqizaku

i pakan pas tpa marume kto ushtart grek Neutral

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi