ILIRIADA PORTAL

Dobjani: Tė hiqet dėnimi pėr gratė me fėmijė

Shko poshtė

10022009

Mesazh 

Dobjani: Tė hiqet dėnimi pėr gratė me fėmijė
TIRANĖ-Emir Dobjani, Avokati i Popullit ka kėrkuar tė ndryshohet Kodi Penal dhe pikurish ligji pėr dėnimin e grave qė janė shtatzėnė apo fėmijė tė mitur pėr tė rritur. Sipas rekomandimeve tė tij, drejtuar ministrit tė Drejtėsisė, Enkelejd Alibeaj dhe Kryeministrit Sali Berisha, duhet tė hiqet dėnimi me burg pėr nėnat. Kjo nė mbėshtetje tė Konventės Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Fėmijėve.

Dobjani sheh si problem situatėn e nėnave me fėmijė tė mitur, tė cilat janė tė dėnuara me heqje lirie. Nė kodin Penal parashikohet se fėmija deri nė moshėn tre vjeē mund tė jetojė nė burg me nėnėn, por pas kėsaj moshe ai duhet ndarė nga nėna. Sipas Dobjanit, fėmija nė kėtė rast ėshtė i dėnuar me nėnėn e tij dhe mė pas ai ėshtė i detyruar tė jetojė pa tė.

Ndaj ky ligj duhet tė ndryshohet, sugjeron Avokati i Popullit, duke marrė shkas nga situata nė burgjet shqiptare, ku shumė gra me fėmijė tė mitur vuajnė dėnimin me heqje lirie. Ai kėrkon tė aplikohen dėnime tė tjera alternative pėr kėtė kategori.


Redaktoi: R.Dedaj
Shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Dobjani: Tė hiqet dėnimi pėr gratė me fėmijė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Feb 10, 2009 6:29 pm nga ad

Nuk duhet marre parasysh vetem faktori femij por edhe lloji i krimit qe kto gra kane kryer.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi