ILIRIADA PORTAL

Mesiē: Brenda 2009 heqim vizat pėr shqiptarėt

Shko poshtė

10022009

Mesazh 

Mesiē: Brenda 2009 heqim vizat pėr shqiptarėt
Zagreb-Presidenti i Kroacisė, Stjepan Mesiē, gjatė njė takimi me Kryeministrin Sali Berisha, shprehu mbėshtetjen pėr heqjen e regjimit tė vizave midis dy vendeve deri nė fund tė vitit 2009.Duke u ndalur te vullneti i dyanshėm pėr bashkėpunim tė ngushtė politik dhe ekonomik, Presidenti Mesiē vuri nė dukje se "po punohet pėr intensifikimin e marrėdhėnieve ekonomike midis dy vendeve, dhe konkretisht pėr transportin detar dhe atė ajror". Nė kėtė drejtim, Presidenti Mesiē konfirmoi se "pala kroate po punon pėr pėrfundimin e autostradės Trans-Adriatike, si njė urė lidhėse midis Evropės dhe Ballkanit Perėndimor".

"Jam i kėnaqur qė vendet tona po bashkėpunojnė nė kuadrin e energjisė nukleare, e cila ėshtė mė e pastra, por edhe e domosdoshme pėr tė plotėsuar nevojat e rajonit tonė pėr energji dhe pėr t'i bėrė vendet tona tė pavarura nga aspekti energjetik", tha Presidenti Mesiē. Sipas tij "pėrfshirja e sa mė shumė vendeve nė kėtė projekt garanton njė mundėsi mė tė madhe suksesi pėr tė realizuar atė".

Gjatė takimit, Kryeministri Berisha shprehu mirėnjohjen pėr mbėshtetjen qė Presidenti Mesiē ka dhėnė ndaj aspiratave tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet, gjatė gjithė karrierės sė tij politike. "Popujt tanė kanė njė miqėsi historike dhe ata sė bashku po pėrjetojnė ngjarjen historike mė tė madhe, anėtarėsimin nė NATO, si fryt i njė marrėdhėnie tė shkėlqyer bashkėpunimi midis kombeve dhe qeverive tona", tha Kryeministri Berisha.

Lidhur me integrimin evropian, Kreu i Qeverisė shqiptare vuri nė dukje se "Shqipėria e sheh me shumė interes anėtarėsimin e Kroacisė nė Bashkimin Evropian". "Kroacia e meriton atė, sepse i ka pėrmbushur tė gjitha kushtet dhe kriteret. Anėtarėsimi i Kroacisė ėshtė i domosdoshėm pėr integrimin e mėtejshėm tė tė gjitha vendeve tė rajonit", tha Kryeministri Berisha.

Duke u ndalur te bashkėpunimin nė turizėm dhe ekonomi, Kryeministri Berisha u shpreh se "Shqipėria ka krijuar kushte shumė tė favorshme pėr investitorėt kroatė, si taksat e ulėta dhe klimėn e favorshme tė biznesit".
Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi