ILIRIADA PORTAL

Gėrdeci, tė pandehur Mediu dhe 17 zyrtarė tė tjerė

Shko poshtė

11022009

Mesazh 

Gėrdeci, tė pandehur Mediu dhe 17 zyrtarė tė tjerė
Tiranė - Ish ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu dhe 17 zyrtarė tė tjerė tė mbrojtjes, do tė vihen sot para pyetjeve tė grupit hetimor nė Prokurorinė e Pėrgjithshme lidhur me tragjedinė e Gėrdecit, ku njė vit mė parė humbėn jetėn 26 persona dhe u plagosėn plot 300 tė tjerė.

Nė qendėr tė hetimit tė sotėm do tė jenė pyetjet pėr tė zbardhur pozicionin e Forcave tė Armatosura nė lidhje me pikėn mė delikate, atė tė pėrzgjedhjes sė Gėrdecit pėr tė vendosur fabrikėn e demontimit dhe transportimin e municioneve nga rrethe tė ndryshme tė vendit. Prokuroria ka prerė fletėrrithirrje pėr ish- ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu dhe 29 persona tė tjerė, ish- zyrtarė tė mbrojtjes si Shpėtim Spahiun, Zija Bahja, Luan Hoxha, Ardian Mullai, Adriatik Mema, Dashnor Ēaushi, Shkėlzen Madani etj.

E teksa sot pritet qė zotit Mediu dhe zyrtarėve tė tjerė tė implikuar tu komunikohet akuza lidhur me ēėshtjen nė fjalė, mė parė, ata kanė gjetur mbėshtetjen e Kryeministrit Sali Berisha, i cili vetėm njė javė mė parė deklaroi pėr Zėrin e Amerikės se deri mė tani nuk ka asnjė fakt qė vėrteton pėrfshirjen e Ish Ministrit tė Mbrojtjes nė kėtė skandal.

Edhe pse kryeministri Berisha tentoi ta "pastronte" figurėn e ish-ministrit duke e marrė me vete nė mėngjesin e Lutjeve nė SHBA, ku janė zhvilluar takime me krerėt mė tė lartė tė shtetit, prokuroria nuk ėshtė tėrhequr nga vendimi pėr tė shpėnė deri nė fund hetimet e ēėshtjes.
Pėrveē Mediut, prokuroria pritet qė tė marrė sot nė cilėsinė e tė pandehurit edhe 16 persona tė tjerė, tė gjithė tė akuzuar si bashkėfajtorė nė tragjedi. Ky lajm konfirmohet nga burime tė organit qendror tė akuzės.

seancat e prokurorėve lidhur me dėshmitė ndaj zyrtarėve tė mbrojtjes do tė zgjasin plot shtatė orė, nga ora 09:00 deri nė 16:00.Nė mesin e tė thirrurve janė edhe tre ish-ushtarakėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm, tashmė tė shkarkuar nga detyra, Luan Hoxha, Shpėtim Spahiu e Zija Baja, tė cilėve do t'iu komunikohet akuza e shpėrdorimit tė detyrės, dy ish- sekretarėt e Pėrgjithshėm tė Ministrisė sė Mbrojtjes, shtetasit Ardian Mullai e Adriatik Mema, ish-drejtori ekonomik pranė kėsaj ministrie shtetasi Shkėlzen Madani, ish-drejtori i logjistikes Dashnor Ēaushi, ish-inspektori Sokol Ngjeēi dhe tė gjithė anėtarėt e Komisionit tė Vlerėsimit tė Ofertave mbi bazėn e tė cilėve ėshtė nėnshkruar kontrata mes MEICO-sė dhe kompanisė amerikane SAC si dhe punonjės tė nivelit tė mesėm civil e ushtarak.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Gėrdeci, tė pandehur Mediu dhe 17 zyrtarė tė tjerė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 1:32 pm nga ad

Te gjithe te barabarte perpara ligjit mirpo ne rastin konkret me duket se prokuroria eshte perfshire ne nje loje te piset politike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 6:27 pm nga bulqizaku

teshtej si jan zgjedhjet e gjeten kto me e mar nhetim ket mediun a sun e boshin ket pun ma para eu bre gjithanej vje era pisllejk Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 8:40 pm nga flutura

asgje sdel nga kjo....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi