ILIRIADA PORTAL

“Edi Rama po merr pėrsipėr trashėgiminė e ish-regjimit mė gjakatar nė Evropė”

Shko poshtė

11022009

Mesazh 

“Edi Rama po merr pėrsipėr trashėgiminė e ish-regjimit mė gjakatar nė Evropė”
Shkodėr/ Ish-tė pėrndjekurit politikė dėnojnė vizitėn provokative tė kreut tė PS-sė nė ish-burgun e Degės komuniste tė Punėve tė Brendshme

“Ne ndjehemi tė fyer nga kjo vizitė e improvizuar nė ish-burgun e Degės sė Punėve tė Brendshme, nga kryetari i asaj opozite qė me paturpėsinė mė tė madhe, jo vetėm qė nuk votoi ligjin e gjenocidit, por po mundohet qė me tė gjithė mekanizmat qė ajo disponon pėr ta kundėrshtuar dhe pėr ta bėrė tė pavlefshėm kėtė ligj”

TIRANE - Nė kulmin e betejės pėr hapjen e dosjeve tė komunizmit, kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, ka kryer dje njė vizitė nė ish-burgun e Degės sė Punėve tė Brendshme tė para vitit 1990 nė qytetin e Shkodrės, njė veprim ky qė ėshtė cilėsuar si njė provokim i hapur duke sjellė reagimin e menjėhershėm tė degės sė Shoqatės sė ish-tė Pėrndjekurve Politikė nė kėtė qytet. Ndonėse shoqėruesit e Ramės pėrsėritėn disa herė se vizita e kreut tė PS-sė nė ambientet e ish-burgut tė diktaturės ishte krejtėsisht private, tė pėrndjekurit dolėn me njė deklaratė pėr shtyp duke e vlerėsuar si provokim dhe fyerje tė hapur kėtė veprim.
Edi Rama vizitoi pėr rreth gjysmė ore burgun e ish-Degės sė Punėve tė Brendshme, ku vėzhgoi nga afėr ambientet ku ishin mbajtur tė dėnuarit politikė si dhe gjurmėt qė kishin mbetur nga ajo kohė e errėt e diktaturės. Pas kėsaj vizite tė papritur pėr shkodranėt nė pėrgjithėsi dhe sidomos pėr tė persekutuarit nė veēanti, kreu i PS-sė Rama u largua nga Shkodra pa dhėnė asnjė prononcim jo vetėm pėr mediat, por edhe pėr tė pranishmit qė e shoqėronin. Vizita e Ramės nė veri tė vendit ka vijuar nė qytetin e Pukės pėr t’u takuar me vullnetarėt e fushatės sė tij nė atė zonė.
Sapo ėshtė marrė vesh kjo vizitė tė pėrndjekurit e Shkodrės janė mbledhur dhe kanė dalė me njė deklaratė pėr shtyp tė bėrė publike edhe pėr mediat nga kreu i shoqatės sė tė persekutuarve, Kastriot Bajraktari.
Me anė tė deklaratės Bajraktari theksoi se vizita e kreut tė PS-sė Edi Rama nė ish-burgun komunist ėshtė fyerja mė e madhe qė i ėshtė bėrė kėsaj shtrese.
“Ne ndjehemi tė fyer nga kjo vizitė e improvizuar nė ish-burgun e Degės sė Punėve tė Brendshme, nga kryetari i asaj opozite qė me paturpėsinė mė tė madhe, jo vetėm qė nuk votoi ligjin e gjenocidit, por po mundohet qė me tė gjithė mekanizmat qė ajo disponon pėr ta kundėrshtuar dhe pėr ta bėrė tė pavlefshėm kėtė ligj”, theksoi gjatė deklaratės kreu i tė persekutuarve tė Shkodrės, Kastriot Bajraktari.
Mė tej me anė tė kėsaj deklarate tė persekutuarit protestuan ndaj kėsaj vizite tė bėrė nga Edi Rama si njė kryetar i njė subjekti qė ka marrė mbi vete tė gjithė trashėgiminė e ish-regjimit mė gjakatar nė Evropė. Kreu i shoqatės sė tė persekutuarve tė Shkodrės, Bajraktari e mbylli deklaratėn me njė kėrkesė drejtuar Edi Ramės, tė cilit i kėrkohej qė “t’i ndalojė provokimet e tilla qė ngacmojnė kujtesėn jo vetėm tė ish-shtresės sė pėrndjekurve politikė por tė mbarė popullit tė Shkodrės, si mbartės mbi shpatullat e tij tė pjesės mė tė rėndė tė kalvarit komunist”.
Vizita e Edi Ramės nė ish-burgun e Degės sė Punėve tė Brendshme tė Shkodrės bėhet vetėm pak kohė pasi Ministria e Kulturės ka akorduar nė buxhetin e vitit 2009 fondin prej 7.8 milion lekėsh pėr kthim nė muze tė persekucionit komunist tė kėsaj ndėrtese famėkeqe tė gjithė periudhės sė diktaturės nė Shkodėr.
Gazeta 55
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19045
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“Edi Rama po merr pėrsipėr trashėgiminė e ish-regjimit mė gjakatar nė Evropė” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 6:22 pm nga bulqizaku

ēgopin e nansvet ka dasht aqe ki derr bir derri???????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 7:55 pm nga edi li

Ky eshte nje provokim i rende qe i behet popullit te SHKODRES se ai e di qe aty nuk merr asnje deputet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 8:02 pm nga ADMIN

Populli i shkodres eshte kene gjithmone e para per demokraci dhe ky as nje nga keta nuk munen me i bere provokime keti populli te mrrekullueshem dhe sovran ,me nje fjale ky eshte vetem si nje plesht ne Shkoder

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 8:37 pm nga flutura

Ne Shkoder nuk i del gje atij.Nuk e merr Shkodra mbi supe nje turp te till.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 10:14 pm nga lidabica

keto jane plehrat qe kan mbet nga koha e emershuarit,tamam plere,s'e duroj dot kur flet ai ne emer te popullit,behhh me vjen te perzjere dhe ndrroj stacion.Kur s'e kan mare me gure atje ne Shkoder,heee

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 10:30 pm nga shqiptari

historia ka vertetuar se duhet pasur vemendje nga plehrat e kti lloji nese nuk duam qe ata te marrin jeten tone ne duart e felliqura te tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi