ILIRIADA PORTAL

Sondazhi i porositur nga Edi Rama nxori fitues Edi Ramėn

Shko poshtė

11022009

Mesazh 

Sondazhi i porositur nga Edi Rama nxori fitues Edi Ramėn
Zogby-Rama nxjerr fituese PS dhe lider tė suksesshėm Edi Ramėn
Sondazhi i “Zogby”: PS 37 pėrqind, PD 30 pėrqind LSI 5 pėrqind
Ditėn e djeshme sondazhi i porositur nga Edi Rama nxori fitues Edi Ramėn dhe partinė Socialiste duke konfirmuar se porositėsi Rama mori fitoren Zogby. Moda e sondazheve tashmė duket se do tė vazhdojė gjatė ku elemnetė tė ndryshėm, do tė sjellin rezultatet qė kėrkojnbė porositėsit. Nė fakt sondazhi i Zogbyt duket qė ka ardhur si peshqesh pėr kryesocialistin Rama nė njė moment tashmė tė vėshtirė politik ėr tė. Partia Socialistė ka qenė mė e pėrēarė se kurrė ndonjėherė. Pikėt e Ramės tashmė nuk janė nė ngritje pas kaq shumė rastesh korruptive tė evidentuara ndaj tij dhe rėnien e pikėve pas pazareve tė shumta me Berishėn. Megjithėse kryesocialisti i ėshtė rikthyer rilyerjes sė fasadave me mendimin se mund ti rikthejnė lavdinė e dikurshme, dihet shumė mirė qė e ka shumė tė ulėt imazhin publik. Por nė fakt nuk mendon kėshtu televizioni Top-Chanel i cili na ka porositur njė sondazh qė ėshtė i pavarur nga ai, por qė na e nxjerr fitues edhe Edi Ramėn edhe PS, duke i plotėsuar dėshirat Sokol Ballės familjarisht. Sipas Zogbyt, Edi Rama ėshtė lider mė i mirė se Sali Berisha dhe PS mė e fortė nga PD. kėtė e konfirmon njė tv qė i rri Ramės para dhe mbrapa kudo qė shkon duke zhvilluar edicionet me fjalėt e radha tė kryesocialistit.

Kush ėshtė Zogby International
Zogby parashikoi fitoren e Mēain 5% mbi Obamėn

Kompania "Zogby" e cila sot i serviret publikut shqiptar si njė busull e pagabueshme e orientimit politik, nuk gėzon ndonjė imunitet tė veēantė ndaj gabimeve, tė cilat i bėjnė rėndom kompanitė e tjera tė kėtij lloji. Nėse iu referohemi burimeve autoritative tė shtypit tė shkruar si Uashington Post apo Wall Street Journal, por edhe mediave tė njohura televizive si CNN, CBS News apo ABC, del fare qartė se sondazhet e Zogby-t, larg tė qenit tė pagabueshme, jo vetėm qė s'kanė arritur tė godasin nė shenjė, por kjo ka ndodhur nė jo pak raste. Pėr tė ilustruar kėtė fakt, mjafton tė tėrheqim vėmendjen e publikut nė zgjedhjet presidenciale tė Brazilit tė vitit 2006, ku njėrin kandidat Zogby e vlerėsoi me 20% mė pak! (pėr tė qenė mė tė saktė, ky vlerėsim iu rezervua kandidatit presidencial Geraldo Alckmin, i cili fitoi 42% nga 22% qė parashikoi Zogby).
Gjithashtu, nė zgjedhjet primare amerikane pėr shtetin e Ioėa-s, Zogby pretendoi se kandidati demokrat Kerry do fitonte kundėr republikanit Bush me 5% diferencė, ndėrsa nė fakt Bush fitoi kundėr Kerry-t. E njėjta gjė i ndodhi firmės Zogby nė presidencialet e fundit amerikane pėr shtetin e Indianės, ku Zogbi parashikoi fitoren e MĒain me tė paktėn 5% avantazh kundėr Obamės, por rezultatet dolėn krejtėsisht tė kundėrta. Shpeshherė sekreti qė qėndron nė thelb tė kaq shumė gabimeve "shkencore" qėndron nė faktin se njė numėr i madh sondazhesh parazgjedhore pėrdorin metoda preferenciale, anketues tė keqpėrgatitur, ose standarde mjaft tė debatueshme.
Zogby International ėshtė firma mė e pėrfolur nė kėtė drejtim. Ajo njihet kryesisht pėr shkak tė sondazheve tė saj kontroversiale dhe bombastike, qė arrijnė tė kapin thuajse menjėherė kryeartikujt e gazetave nė shumė vende tė botės.
Televizioni amerikan ABC ėshtė njėri nga televizionet, qė i konsideron sondazhet e Zogby si jo edhe aq tė besueshme. Ėarren Mitofsky, koordinatori pėr sondazhet pėr vitin 2008 nė disa televizione publike amerikane dhe koordinator i sondazheve pėr Associated Press shprehet se (citojmė)
"Zogby nuk mund tė konsiderohet si njė firmė me reputacion pėr sondazhe. Ajo mund tė konsiderohet mė shumė si njė firme promocioni shitjesh, sesa njė kompani sondazhesh. Gabimet e saj nė parashikimin e rezultateve tė zgjedhjeve janė tė shumta: pesė gabime i ka bėrė vetėm nė vitin 2002. Kam dėgjuar se ka fushata "elastike", por rezultatet e sondazheve Zogby janė gjithashtu mjaft "elastike" (mbyllet citimi)
Gjithashtu, pėrgjegjėsja pėr anketimet nė CNN, Keating Holland, ka vėrejtur se (citojmė)
"Zogby kishte njė gabim prej 10% nė llogaritjen e votave qė fitoi Kerry, duke ia zbritur ato, dhe duke i shtuar gabimisht 7% kandidatit kundėrshtar Gephard nė shtetin Ioėa. Ky natyrisht nuk ishte njė rezultat i mirė. Tė shohim ē'do tė ndodhė qė tani e tutje"
Pėr tė justifikuar gabimin e tij, Zogby u shpreh se nė shtetin Ioėa dinamika e ngjarjeve kishte qenė jashtėzakonisht e shpejtė, dhe se kjo sqaronte diferencėn nė atė sondazh.

Bogdani-Ramės: Nuk duhet tė ketė frikė se Shqipėria po ndryshon
Zėdhėnėsi i PD, Gerti Bogdani ka kėrkuar nga kryetari i Partisė Socialiste qė tė mos ketė frikė nga sondazhet e pavarura dhe tė bashkohet me idenė se Shqipėria po ndryshon. Kėshtu ėshtė shprehur zėdhėnėsi i PD, Bogdani duke e cilėsuar Edi Ramėn censurues tė fjalės sė lirė. “Censurues i fjalės sė lirė, Mr. 20%, njeriu qė po jeton frikėn e dosjeve tė krimeve tė familjarėve tė tij, urdhėroi dje Tele Belindėn dhe Tele Pallatin, qė i kontrollon me premtimin pėr listėn e deputetit dhe anėtarė tė qeverisė dhe u jep leje ndėrtimi hyrjen e Tiranės, tė mos transmetojnė konferencėn pėr shtyp tė njė prej kompanive mė serioze qė ka parashikuar me saktėsi zgjedhjet parlamentare tė 2005 dhe zgjedhjet lokale tė 2007”. Sondazhi i Qendrės “Gani Bobi” i publikuar dje, tha Bogdani tregon qartė se Partia Demokratike ėshtė fituese nė zgjedhjet e 28 Qershorit. “Qytetarėt i janė pėrgjigjur tre herė pyetjes: Se pėr kė do tė votonin nė zgjedhjet e ardhshme. Grafiku e tregon qartė: PD kryeson ndjeshėm me 48.6%”, - pėrfundoi Bogdani.

SOT
avatar
flutura

Numri i postimeve : 636
Reputation : 2
Points : 19168
Registration date : 12/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sondazhi i porositur nga Edi Rama nxori fitues Edi Ramėn :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 9:05 pm nga bulqizaku

mduket se ato 16 miljont e bashkis paskan perfundu ke ky ZZZZeja

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 10:02 pm nga shqiptari

pse ku mendove ti se i ka ēu ne peze????????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Feb 11, 2009 10:07 pm nga lidabica

e hengert miza,hahaha,ket psikopat se na mori mendjen....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 2:12 pm nga edi li

BESOJ SE PA U ZBARDHUR KONTRATA ZOG(BY) - RAMA NUK DUHET TE MIRATOHET BUXHETI I BASHKISE SE KJO KONTRATE DO PAGUHET ME TAKSAT TONA. lol! SHIKONI SI I NUMERON DIKTATORI RAMA VOTAT NE KESHILLIN BASHKIAK , NJELLOJ SI ENVER HOXHA , DHE ME GJITHE BRESHKAT I DOLEN 29.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 2:12 pm nga edi li

BESOJ SE PA U ZBARDHUR KONTRATA ZOG(BY) - RAMA NUK DUHET TE MIRATOHET BUXHETI I BASHKISE SE KJO KONTRATE DO PAGUHET ME TAKSAT TONA. lol! SHIKONI SI I NUMERON DIKTATORI RAMA VOTAT NE KESHILLIN BASHKIAK , NJELLOJ SI ENVER HOXHA , DHE ME GJITHE BRESHKAT I DOLEN 29.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 2:17 pm nga lidabica

hahahauuuuuhahaha aman ore edi li,hahaha si i thu hahaha me gjith breshkat hahahauuuu sa po qesh hahaha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi