ILIRIADA PORTAL

Shqiperi-Kroaci, pa viza ne 2009

Shko poshtė

12022009

Mesazh 

Shqiperi-Kroaci, pa viza ne 2009
Fatjona Mejdini
Brenda ketij viti qytetaret shqiptare nuk do te kene me nevoje per viza, per te levizur drejt Kroacise. Kete premtim e mori diten e djeshme kryeministri Berisha, gjate nje takimi me kreret me te larte te shtetit kroat, perkatesisht Presidentin Stipe Mesic, kryeministrin Ivo Sanader dhe kryeparlamentarin Luka Bebic. Gjate takimit me homologun e tij Sanader, te dy personalitetet theksuan se kishin rene dakord qe te punojne se bashku, per te arritur liberalizimin e plote te vizave mes dy vendeve, brenda vitit 2009, duke shprehur angazhimin e plote per arritjen e nje marreveshjeje per heqjen e vizave midis Shqiperise dhe Kroacise. Po keshtu heqja e vizave per qytetaret shqiptare, iu premtua kryeministrit Berisha edhe gjate takimeve me Presidentin kroat Mesic dhe kryeparlamentarin Bebic. Presidenti Mesic lajmeroi se ai eshte "krejtesisht mbeshtetes per heqjen e vizave midis vendeve tona, deri ne fund te vitit". Nje nga temat e tjera te rendesishme qe kryeministri Berisha bisedoi me kreret e larte kroate, ishte edhe bashkepunimi per shtrirjen e gazsjellesit Transadriatik ne te gjithe rajonin, nepermjet Malit te Zi, deri ne Kroaci. "E informova kryeministrin Sanader mbi ecurine e bisedimeve te mia per gazsjellesin e TAP dhe per rezultatet qartesisht pozitive te tyre. Gjate vizites sime ne SHBA kerkova ndihmen e Sekretares se Shtetit Hillary Clinton dhe ajo, shfaqi interes per kete projekt. Me kryeministrin Sanader vendosem te lobojme se bashku per kete projekt madhor", tha Berisha. Kryeministri Berisha deklaroi se Shqiperia do te kontribuonte ne perfundimin e autostrades Transadriatike, si nje ure lidhese midis Evropes dhe Ballkanit Perendimor. Autoritet kroate theksuan se ky projekt eshte drejt fundit. Njeheresh kreu i ekzekutivit shqiptar, njoftoi se u firmosen edhe disa marreveshje te rendesishme, per sa i perket fushes ekonomike. Nje ceshtje e diskutuar ishte edhe ajo e bashkepunimit ne kuader te integrimit te dy vendeve ne NATO dhe Bashkimin Evropian. Dy kryeministrat vleresuan perpjekjet e medha te perbashketa te Shqiperise dhe Kroacise, per t'u bere pjese e NATO-s. Sanader vleresoi se anetaresimi ka nje rendesi te jashtezakonshme, jo vetem ne aspektin ushtarak, por dhe ne aspektin politik, si dhe per vijimesine e proceseve te integrimit ne BE. Berisha deklaroi se Shqiperia po ben perpjekje te medha per te permbushur detyrimet e saj dhe per te permbushur standardet dhe qeveria shqiptare do te paraqese kerkesen, per statusin e kandidatit brenda Presidences ceke te BE-se.

NATO

Ne muajin prill Shqiperia dhe Kroacia, pritet te behen edhe anetare, me te drejta te plota ne NATO. Keto dy vende moren se bashku, ftesen per anetaresim gjate vitit te kaluar, dhe tashme presin te kalojne ne hapin tjeter.

Autostrada

Kryeministri Berisha deklaroi se Shqiperia do te kontribuonte ne perfundimin e autostrades Transadriatike, si nje ure lidhese midis Evropes dhe Ballkanit Perendimor. Autoritet kroate theksuan se ky projekt eshte drejt fundit.

4 marreveshje

Te rendesishme u nenshkruan dje mes pales shqiptare dhe asaj kroate. Dy nga marreveshjet kishin te benin me ekonomine, nje lidhej me punesimin e familjareve te diplomateve dhe nje marreveshje per ekstradimin e te denuarve.

Nenshkruhen 4 marreveshje dypaleshe

1 - Protokolli shtese mbi amendimin e marreveshjes per inkurajimin e mbrojtjes reciproke te investimeve, nenshkruar nga ministri i Ekonomise, Tregtise dhe Energjetikes Genc Ruli dhe nga z.Damir Polancec, zevendeskryeminister dhe minister i Ekonomise se Kroacise

2 - Marreveshja midis Republikes se Shqiperise dhe Republikes se Kroacise, mbi amendimin e marreveshjes se marredhenieve dypaleshe ekonomike, nenshkruar nga ministri i Ekonomise, Tregtise dhe Energjetikes Genc Ruli dhe zevendeskryeministri dhe minister i Ekonomise se Kroacise, z. Damir Polancec.

3 - Marreveshja per punesimin e anetareve te familjes se anetareve te Trupit Diplomatik dhe posteve konsullore, e nenshkruar nga z. Ferit Hoxha, Sekretar i Pergjithshem i Ministrise se Puneve te Jashtme shqiptare dhe Sekretarja e Pergjithshme e Ministrise se Puneve te Jashtme te Kroacise znj.Bianka Matkovic

4 - Protokolli midis Ministrise se Brendshme te Republikes se Kroacise dhe Ministrise se Brendshme te Republikes se Shqiperise mbi riatdhesimin e personave me qendrim te paligjshem, nenshkruar nga Ivica Buconjic, Sekretar i Pergjithshem i Ministrise se Brendshme kroate dhe z. Pellumb Qazimi, ambasadori i Shqiperise ne Kroaci.
KOHA JONE
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19075
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqiperi-Kroaci, pa viza ne 2009 :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 11:29 am nga ILIRI

Hungaria: OK liberalizimit tė vizave
Hungaria mbėshtet liberalizimin e vizave dhe anėtarėsimin e Shqipėrisė nė BE. Kėtė e bėri tė ditur dje Ministrja e Punėve tė Jashtme tė Hungarisė, Kinga Goncz, gjatė njė takimi me homologun e saj, Lulzim Basha. "Nė qendėr tė takimit ishin ēėshtjet e bashkėpunimit dypalėsh, procesi i anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, aplikimi pėr statusin e vendit kandidat nė BE, liberalizimi i vizave pėr shtetasit shqiptarė nė hapėsirėn Shengen dhe zhvillimet nė rajonin tonė", thuhet nė njoftimin e MPJ-sė. Ministrja hungareze tha nė konferencėn pėr shtyp se "Janė bėrė hapa shumė serioze tė Shqipėrisė pėr afrimin e saj me Bashkimin Evropian dhe Hungaria mbėshtet plotėsisht Shqipėrinė nė aplikimin e saj pėr statusin e vendit kandidat nė BE". Gjatė takimit ministri Basha bėri njė ekspoze tė reformave qė ka ndėrmarrė Shqipėria, duke u ndalur nė veēanti te reforma ekonomike, reforma elektorale dhe ajo e sistemit tė drejtėsisė.
Panorama

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 2:11 pm nga lidabica

Te gjitha keto arritje te kesaj qeverie te djathte ,shqiptar,te me falesh,por duhet jo here pas here por a ka mundesi t'i jepni perdite qe edhe ata qe nuk duan t'i shikojne,nje dite do t'i shohin dhe pranojne. F.l.m.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 3:35 pm nga bulqizaku

jemi tu hi nevrop ka Kroacia Very Happy per pak kujtova se do him ka maqedonia me than at tdrejten do mvite inat ke zoti se nuk jan ma perpara se na......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 3:45 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:jemi tu hi nevrop ka Kroacia Very Happy per pak kujtova se do him ka maqedonia me than at tdrejten do mvite inat ke zoti se nuk jan ma perpara se na......

Kur do te behet qe te shkojme ne Frakfurt ose Bruksel pa viza e jo ne Split e Dubrovnik!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 3:49 pm nga bulqizaku

un e tej or port sduhet me u qa se na me pashaportat si kemi shetisim krejt boten ..un e kam hallin ke qato njerzt tone si hapin sėt kur po lirohen vizat so e kur po lirohen neser....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 3:53 pm nga ADMIN

bulqizaku shkruajti:un e tej or port sduhet me u qa se na me pashaportat si kemi shetisim krejt boten ..un e kam hallin ke qato njerzt tone si hapin sėt kur po lirohen vizat so e kur po lirohen neser....

Une te kuptoj plotsisht ,edhe vertete nuk duhet me u qa ,mua te them te drejten qe nuk me bene pershtypje por prap se prape lufta e madhe eshte qe te kemi nje qeveri te sinqerte qe te hyme ne Europe ,e vetmja rruge pa viza

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 4:02 pm nga bulqizaku

ska qeveri tsinqerta kerkun hiqe menē qat pun.. thuj tkemi nji qeveri si tdije me na i hap rrugt e me zhvillu ekonomin e venit e me punu me i pasuru shqiptart jo me i lan pa brek mbith.. ene me than at tdrejten ke inat foli hakun ki Sala ka punu shum me e hap shqipnin me boten ene me ekonomi ma mejr se me sovialistat shqiptart kan qen
teshtej e mejra ska fun po ne poplli duhet me i hap sėt e me kerku qat si o per tkerku e mos tbohet pal me hajdutat ......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi