ILIRIADA PORTAL

Korrupsioni, pranga prokurorit

Shko poshtė

12022009

Mesazh 

Korrupsioni, pranga prokurorit
Tiranė -Pėrfshirja nė korrupsion ka bėrė qė tė hapet njė proves hetimor ndaj prokurorit Aleksandėr Plepi. 35 vjeēari Plepi akuzohet se i kishte marrė ryshfet njė tė burgosuri pėr t’iu ulur dėnimi nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda, ku punonte si gjyqtare bashkėshortja e tij. Arrestimi i shtėpisė ėshtė bėrė gjatė njė operacioni tė kodyar “Ndėrmjetėsimi “. Sė bashku me tė, janė akuzuar pėr bashkėpunim edhe dy shtetas tė tjerė nga Vlora, Arben Veliko e Panajot Dhiamandi.

Lajmin e ka konfirmuar zėdhėnėsi i Ministrisė sė Brendshme, Klodian Branko sipas tė cilit dy vlonjatet me ane te prokurorit Plepi ndermjetesonin per uljen e denimit te Besnik Brrakes, i cili gjykohet per trafik droge, shfrytezim prostitucioni dhe trafik armesh, nga pese gjyqtare te Krimeve te Renda qe kryesohen nga Marsela Balili, e cila eshte edhe bashkeshortja e prokurorit. Gjyqtarja Balili eshte edhe gjyqtarja kryesore e disa prej proceseve me te rendesishme ne Gjkykaten e Krimeve te Renda, mes te cilave edhe banda e Lushnjes.

“Arben Veliko dhe Panajot Dhiamandi kane ndermjetesuar ndaj prokurorit Plepi per te ulur denimin e te pandehurit Besnik Braka”, ka deklaruar zedhenesi i policise, Klodian Branko.
[justify]Start
[/justify]
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Korrupsioni, pranga prokurorit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Feb 12, 2009 11:24 pm nga bulqizaku

Ki Aleksandėr Plepi ka bo nji pare nBulqiz si i ka lujt fen. I instalun nprokurori e naper gjikata gjithanej rinin socialiste 97 e mrapa.Ne na prun ket plepin superhajdutin. Mu boka shum qefi allaj. Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 7:32 pm nga edi li

NE 19 VJET DEMOKRACI ESHTE PROKURORI I PARE QE I VIHEN PRANGAT DHE KETE E BENE SA PER SY E FAQE QE TI MBYLLIN GOJEN BERISHES QE AKUZONTE SE NE RRADHET E PROKURORISE E GJYQESORIT NUK KA ASNJE TE DENUAR. DERI DJE ORGANET E GJYQESORIT BENIN PRESION NDAJ QEVERISE PER ATENTATIN NDAJ GJYQTARIT NUNI DHE KUR ORGANET E HETIMIT I KERKOJNE CELULARIN KETIJ TE FUNDIT PER TE ZBARDHUR NJGJARJEN KY REFUZON . PSE REFUZON ? SEPSE NUK ESHTE I INTERESUAR TE ZBARDHEN BISEDAT E TIJ , DHE PAZARET QE KETA TE FUNDIT BEJNE ME TE AKUZUARIT DUKE ARRITUR TI MARRIN KETYRE TE FUNDIT EDHE SHTEPITE KUR NUK KANE TE PAGUAJNE PER LIRIMIN OSE ULJEN E DENIMIT SIC KA BERE ZONJA INA RAMA.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 7:41 pm nga nardlushnja

He mo se pa lagur do dale ky plepi.
Ai ka per te dhene rryshfet me te medhenjve(Se ja ka mare doren)

Megjitheate me behet qejfi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 9:27 pm nga bulqizaku

bo vakej ene ja hedh po nji gjo ta dini se ki rob nbulqiz nuk u vu prej arben rakipit si prokuror po si komisar politik i PS..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 9:39 pm nga neni 55

skandal Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 1:34 am nga shqiptari

Prokurori dhe “pazari” prej 50 mijė eurosh
Policia akuzon Aleksandėr Pelpin se kėrkoi para pėr tė ulur akuzėn
TIRANE- Aleksandėr Plepi, prokurori qė akuzonte tė pandehurit pėr korrupsion, ėshtė bėrė vetė protagonist i kėtij krimi. Dy muaj hetim i kanė mjaftuar Drejtorisė sė Krimit Ekonomik, qė tė venė nėn akuzė prokurorin e Tiranės Aleksandėr Plepi. Pikėrisht puna e agjentėve tė policisė sė shtetit ėshtė finalizuar ditėn e djeshme, ku nė sajė operacionit policor tė koduar “Ndėrmjetėsimi” ėshtė ndaluar nė arrest shtėpie, prokurori i rrethit tė Tiranės Aleksandėr Plepi, si dhe dy persona tė tjerė nga qyteti i Vlorės Arben Veliko dhe Panajot Dhiamandi. Ka qenė pikėrisht njė denoncim i kėtyre tė fundit qė prokurori Plepi, tė vihet nė survejim nga agjentėt e Policisė sė Shtetit. Burime pranė policisė sė shtetit thanė se prokurori 35 vjeēar, i ka kėrkuar 50 mijė euro dy shtetasve tė sipėrcituar, nė kėmbim tė nderit qė ata i kishin kėrkuar. Mėsohet se nga ndėrmjetėsimi midis prokurorit dhe shtetasve Arben Veliko dhe Panajot Dhiamandi, do tė pėrfitonte i pandehuri Besnik Braka, cili akuzohet nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda pėr veprėn penale tė trafikut tė lėndėve narkotike dhe trafikut tė armėve luftarake.

Pazari

Pėr uljen e dėnimit tė Besnik Brakės, dy vlonjatėt kishin zgjedhur prokurorin Aleksandėr Plepi. Kėtij tė fundit ata i kishin dhėnė shumėn prej 50 mijė euro, nė mėnyrė qė Plepi tė ndėrmjetėsonte me gjyqtarin e ēėshtjes, pėr t’i ulur masėn e dėnimit tė pandehurit Besnik Braka. Mirėpo duket se vlonjatėt kanė bėrė lojė tė dyfishtė, pasi nė dijeni tė ēėshtjes ishin vėnė edhe efektivėt e policisė, tė cilėt pohuan se kanė fotografuar prokurorin plepi gjatė marrjes sė lekėve. Nuk dihet me saktėsi se me cilin gjyqtar do tė ndėrmjetėsonte prokurori Aleksandėr Plepi, por thuhet se me veprimin e tij ai ka konsumuar elementėt e veprės penale tė “Ushtrimit tė ndikimit tė paligjshėm ndaj personave qė ushtrojnė funksione publike”. Prokurori Aleksandėr Plepi gjatė ushtrimit tė detyrės sė tij ka hetuar mjekun Xhevahir Hoxhallari, i cili akuzohet pėr mjekim tė pakujdesshėm tė pacientes nga Maliqi i Korēės Matilda Petriti. Gjithashtu Aleksandėr Plepi, ėshtė prokurori qė po kryen hetimi lidhur me abuzimet me trojet nė komunėn e Ndroqit.

Braka dhe akuza

Pėr Besnik Brakėn janė kėrkuar 18 vjet burg. Tė pandehurve tė kėtij grupi u janė sekuestruar nė momentin e arrestimit 5 kg heroinė e pastėr, qese plastike tė destinuara pėr paketimin e lėndės narkotike dhe njė autoveturė tip “Benz Mercedez”, prodhim i vitit 2004, me targė TR. 6868 J. Braka rezulton se ka qenė person i shpallur nė kėrkim, pasi dyshohet se organizoi trafikimin drejt Greqisė tė rreth 500 mijė fishekėve dhe disa pushkėve G3. Kjo sasi municioni u kap mė 28 qershor tė vitit 2003 nga kontrollorėt grekė tė doganės sė Kakavijės.
Metropol

Kti plepit ja kam hasur emrin me rinine eurosocialiste. Eshte e vertete ajo qe thote bulqizaku se mbas 97 ne prokurori dhe gjykata u instaluan shume prokurore te rinj qe ishin anetar te eurosocialistes nder to ka qene dhe ky plepi ketyre ju dha edhe detyra qe atje ku do shkonin te likujdonin nga puna prokuroret e meparshem te cilet ishin emeruar gjate qevrisjes demokrate.

Edituar pėr herė tė fundit nga shqiptari nė Sat Feb 14, 2009 1:52 am, edituar 1 herė gjithsej

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 1:45 am nga lidabica

fare e keqe,s'shkulet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi