ILIRIADA PORTAL

Pėrplasen dy satelitė nė orbitė

Shko poshtė

12022009

Mesazh 

Pėrplasen dy satelitė nė orbitė

Dy satelitė janė pėrplasur nė orbitė, duke shėnuar kėshtu herėn e parė tė njė pėrplasje tė dy objekteve tė ndėrtuara nga njeriu nė hapėsirė.Objekti i parė ishte njė satelit amerikan privat komunikimi, i lėshuar qė nė vitin 1997 dhe tjetri, njė satelit ushtarak rus jofunksional, qė ishte lėshuar nė hapėsirė qė nė 1993-shin.

Pėrplasja mes dy satelitėve ndodhi 100 km mbi Siberinė veriore.

Agjensia amerikane e hapėsirės, NASA, tha se mbeturinat e shkaktuara nga pėrplasja nuk pėrbėnin ndonjė rrezik tė madh pėr Stacionin Ndėrkombėtar tė Hapėsirės.

Qė nga viti 1957 nė hapėsirė janė dėrguar rreth 6 mijė satelitė.

Vlerėsim i dėmit

Sipas njė zėdhėnėsi tė NASA-s nė Florida, njė satelit Iridium qė pėrdorej pėr telekomunikacion mbi baza komerciale, u pėrplas me njė satelit rus qė kishte dalė nga funksionimi.

Zyrtarėt thonė se rreziku ndaj Stracionit Hapėsinor ndėrkombėtar apo pėr lėshimin e anijės sė radhės nė hapėsirė, qė ėshtė parashikuar kėtė muaj, ėshtė i ulėt, ndonėse ekspertėt po bėjnė njė vlerėsim tė situatės.

Dhjetėra mijė objekte mbahen gjatė gjithė kohės nėn vėzhgim nė hapėsirė, por kur dy prej tyre pėrplasen me forcė tė madhe, copėzat qė pėrhapen pas pėrplasjes mund tė shkatėrrojnė satelitėt e tjerė.

Shpresohet se shumica e copėrave tė shkaktuar nga pėrplasja e dy satelitėve do tė digjen nė atmosferėn e Tokės.

BBC
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi