ILIRIADA PORTAL

Cekia: Ligji per hapjen e dosjeve per ish-bashkepunetoret e Sigurimit te Shtetit, nuk do te pengoje rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Evropian.

Shko poshtė

13022009

Mesazh 

Cekia: Ligji per hapjen e dosjeve per ish-bashkepunetoret e Sigurimit te Shtetit, nuk do te pengoje rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Evropian.
Rozeta Rapushi
"Keshilli i Evropes, do te shqyrtoje menyren e zbatimit te ligjit per hapjen e dosjeve, por ky ligj nuk do te pengoje Shqiperine ne rrugen drejt integrimit ne Bashkimin Evropian". Keshtu u shpreh dje, Ambasadorja e Republikes se Cekise ne Tirane, Marketa Fialkova. "Ankesa e opozites mbi ligjin e dosjeve, do te diskutohet ne Bruksel nga Komisioneret e Keshillit te Evropes, te cilet do te shqyrtojne per menyren e zbatimit te ketij ligji ne Shqiperi", u shpreh ajo. Por nga ana tjeter, diplomatja ceke theksoi faktin se ky ligj, eshte i nevojshem dhe garanton se do te jape ndihmen qe duhet, per zbatimin sa me korrekt te tij. Ambasadorja e Cekise, vendi i cili mban dhe Presidencen e radhes se Bashkimit Evropian, u shpreh se vendi i saj do te mireprese ndryshimet ne ligjin per pastrimin e figurave politike. Sipas saj, Shqiperise si nje vend ish-komunist, i nevojitet nje ligj i tille. Megjithate, Fialkova permendi faktin se ligji per hapjen e dosjeve te bashkepunetoreve te Sigurimit te Shtetit, ka paqartesi kushtetuese, te cilat duhet te sqarohen dhe prandaj ligji ka nevoje per ndryshime. Diplomatja ceke, u tregua shume e kujdesshme, qe te mos komentoje aspak qendrimin e kryeministrit Sali Berisha per kete ligj dhe vendimin per miratimin sa me pare te tij. Perkundrazi, duke anashkaluar kete pyetje, ambasadorja permendi faktin se ligji gezon miratimin nga shumica e Kuvendit dhe pavaresisht kundershtimeve te Bashkimit Evropian per ligjin, nuk do te ndikoje negativisht ne procesin e integrimit te vendit ne strukturat euro-atlantike. Ligji u miratua bujshem ne dhjetor te vitit qe shkoi, nga shumica ne kuvend. Opozita e majte, nuk pranoi te marre pjese ne votimin e tij duke braktisur sallen e Kuvendit. Por nga ana tjeter, Partia Socialiste beri padi ne Gjykate Kushtetuese, per shpalljen si antikushtetues, te ligjit per hapjen e dosjeve me argumentin se ai shkel te drejtat e njeriut. Ligji, i cili hyri ne fuqi ne fund te muajit qe shkoi, synon te verifikoje pastertine e figurave, te te gjithe te zgjedhurve dhe nepunesve te administrates publike, per te pare nese kane qene ish-bashkepunetore te Sigurimit te Shtetit apo jo. Verifikimi do te behet nga nje komision i posacem, i perbere prej pese anetaresh. Komisioni nuk eshte ngritur ende dhe opozita, ka deklaruar se nuk do te marre pjese ne te.

Prekja

Ligji per hapjen e dosjeve per ish-bashkepunetoret e Sigurimit te Shtetit, nuk do te pengoje rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Evropian. Te pakten sipas Ambasadores Ceke ne Tirane, Marketa Fialkova.
Koha Jone


Edituar pėr herė tė fundit nga ILIRI nė Fri Feb 13, 2009 3:17 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Cekia: Ligji per hapjen e dosjeve per ish-bashkepunetoret e Sigurimit te Shtetit, nuk do te pengoje rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Evropian. :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 3:11 pm nga edi lik

DOSJET NUK CENOJNE INTEGRIMIN , POR INTEGRIMI CENON INTERESAT E DISA MAFIOZEVE SI TOP CHANEL , VIZION PLUS , NEWS 24 SE E DINE SE DUKE U FUTUR NE EUROPE DO TE DETYROHEN TE PAGUAJNE TAKSAT QE DERI TANI I KANE RREFUZUAR .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 3:15 pm nga flutura

diplomatja ceke theksoi faktin se ky ligj, eshte i nevojshem dhe garanton se do te jape ndihmen qe duhet, per zbatimin sa me korrekt te tij.
njerezit duhen sqaruar mbi qendrimet e nderkombetareve pasi media jep komente mjaft spekulative dhe ēorentuese per opinionin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 3:23 pm nga shqiptari

Socialistet gjithmone kane bere loje te ndyre. Nese do te vijne ne pushtet ato Do te bejne ēesht e mundur per ta penguar integrimin e shqiperise ne BE siē beri Nano gjate tete viteve qe qeverisi. Qellimi eshte qe ti krijojne mundesi vetes per te monopolizuar te gjitha pikat me te rendesishme te ekonomise se vendit. Futja ne BE do ti pengonte planet e tyre sepse ato do te jene te detyruar te zbatojne ligje te standarteve europiane dhe mbi te gjitha do te jene nen konrollin e rrepte te BE.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 3:29 pm nga flutura

Topalli: Ligji i dosjeve do tė zbatohet, tė hėnėn komisioni
Tiranė -Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka shprehur edhe njė herė sot vendosmėrinė e qeverisė pėr tė zbatuar ligjin e dosjeve, pėr pos kritikave tė shumta nga organizmat perėndimor. Kryeparlamentarja theksoi se axhenda e Kuvendit nuk do tė ndryshojė, ēka mohon mundėsinė pėr rikthimin dhe rishqyrtimin nė Kuvend tė ligjit tė hapjes sė dosjeve.

“Kemi pėrgatitur njė letėr drejtuar Kushtetueses”-theksoi Topalli, duke nėnvizuar se letra e pėrgatitur do t’i bėhet e ditur edhe deputetėve tė Parlamentit shqiptar. “Gjykatės nė konflikt interesi tė mos marrin pjesė nė shqyrtimin e ankimimit tė ligjit tė dosjeve nė kėtė Gjykatė”, tha Topalli duke sqaruar qėllimin e letrės.

Kryetarja Topalli tha se gjatė seancės tė sė hėnės do tė miratohet komisioni parlamentar i verifikimit tė dosjeve. Ajo shtoi se ligji prek persona me konflikt interesi, teksa ka ritheksuar se do tė zbatohet me afate tė shkurtra kohore.
Start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 6:47 pm nga emigranti

Shqiperia e izoluar zgjidhja me e mire per Edi Ramen per te marre pushtetin dhe per ta mbajt si boni dhe dulla.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 9:44 pm nga neni 55

mi lumt qeverise qe po tregohet e vendosur per zbatimin e kti ligji

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 11:49 pm nga lidabica

neni 55 shkruajti:mi lumt qeverise qe po tregohet e vendosur per zbatimin e kti ligji
shume bukur Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 1:06 am nga shqiptari

Nuk e kuptoj kete kembengulje te disa ambasadoreve per tju imponuar parlamentit shqiptar :roll:kta po kerkojne te marrin ne duart e tyre kompetencat e parlamentit shqiptar dhe kesaj i thone shkelje e sovranitetit te shtetit shqiptar SKANDAL le te me pergjigjet ambasadori anglez se si do te vepronte Anglia kundrejt nderhyrjeve te tilla???????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 9:15 pm nga edi li

Une me shume cuditem me ish te burgosurit politike te cilet duhet te kishin bere protesta para perfaqesive dipllomatike dhe nese keto pefaqesi duan te ndalojne hapjen e dosjeve atehere le te marrin persiper kompesimin financiar te ish te persekutuarve. SHUME TE URTE ish te persekutuarit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Feb 15, 2009 12:28 am nga ADMIN

edi li shkruajti:Une me shume cuditem me ish te burgosurit politike te cilet duhet te kishin bere protesta para perfaqesive dipllomatike dhe nese keto pefaqesi duan te ndalojne hapjen e dosjeve atehere le te marrin persiper kompesimin financiar te ish te persekutuarve. SHUME TE URTE ish te persekutuarit.

Shume te urte sepse kam njerez te familjes time (kusheri) te persekutuar ,nuk jane te urte as edhe nuk jane frigacake por thjeshte nuk duan qe te vuajn per buke mbas te gjitha ketyre veatjeve qe kane kaluar, sepse po ngrene koken shume,u nderpriten ndihmat,pencionet edhe asistencat O popull po a e shifni juve se ne shqiperi vazhdon te ullheqin klyshat e komunistave

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi