ILIRIADA PORTAL

Shpėrblehet fotografia me ēiftin Obama

Shko poshtė

13022009

Mesazh 

Shpėrblehet fotografia me ēiftin Obama
Barack dhe Michelle Obama. Foto: Callie Shell
Fotoja lart e Barack dhe Michelle Obama ka fituar ēmimin prestigjioz tė fotografisė mė tė mirė tė vitit.

Nė foto shihet zonja e parė duke pushuar, pėrderisa ėshtė e shtrirė nė krahėt e burrit tė saj gjatė njė udhėtimi me tren pėr fushatėn presidenciale tė vitit tė kaluar.

Fotografja Callie Shell ka marrė ēmimin e parė pėr fotografinė mė
tė mirė gazetareske, nga “World Press Photo”.


Njė polic i armatosur qė shėtit nga njė dhomė nė dhomėn tjetėr
nė njė shtėpi – qė ėshtė fotografuar nė disa pozita, ka fituar ēmimin kryesor tė foto-gazetarisė.

Ky imazh tė rikujton pak a shumė krizėn ekonomike qė po mbretėron nėpėr gjithė planetin.

Anėtarėt e jurisė kanė thėnė se shumica e fotografive tė bėrė nga amerikani Anthony Suau, pėr revistėn “Time”, janė mė tė ndryshme se fotot e zakonshme gazetareske.

Fotot e tij duken sikurse vinė nga luftėrat klasike, por thjesht janė foto qė paraqesin njerėz duke u larguar nga shtėpitė e tyre dhe funerale.

Kryetarja e jurisė Mary Anne Golon ka thėnė: “Tani kemi foto nė kuptim tė luftės por me njė temė tjetėr, sepse kemi njerėz qė nuk mund tė paguajnė as varrin e tyre”.

Anėtari tjetėr i jurisė, Akinbode Akinbiyi ka thėnė: “Nė gjithė botėn njerėzit do tė mendojnė; kjo gjė po na ndodh tė gjithė neve”.

Agjencia e lajmeve France-Presse ka fituar ēmimin nė kategorinė “Best Spot News Photo”, e cila ka tė bėj me dhunėn e pas-zgjedhjeve elektorale nė Keni.

Agjencia po ashtu ka marrė ēmimin nė kategorinė “People In The News Singles”, pėr fotot e njė konflikti ndėrmjet fiseve nė Keninė Perėndimore.
EXPRESS
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shpėrblehet fotografia me ēiftin Obama :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 13, 2009 7:21 pm nga emigranti

Amerikanet jane mesuar te shohin politikabet dhe grate e tyre te bejne shou para publikut ndersa kjo foto tregon nje moment te vertete jetesor.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi