ILIRIADA PORTAL

Sondazhet e komisionuara nga tė tretė!

Shko poshtė

13022009

Mesazh 

Sondazhet e komisionuara nga tė tretė!
Dritan Ylli
Njė zė zyrtar i kompanisė “Zogby”, duke iu pėrgjigjur interesimit tė LSI, ka konfirmuar dje se mbledhja e informacionit pėr sondazhin e publikuar nga kjo kompani, ėshtė bėrė nga partnerė lokalė. Kompania nuk ka pranuar tė japė emrin e partnerit lokal, qė ka ofruar lėndėn e parė pėr sondazhin qė shpallte fitues Partinė Socialiste, duke theksuar edhe mė shumė hijet e dyshimit se derisa gjithēka sot mund tė blihet, pse jo dhe sondazhet?!Nė kėtė mėnyrė objektiviteti i rezultatit, qė duhet tė jetė tempulli i ēdo sondazhi, implikohet me emocionet dhe dėshirat e shqiptarėve tė kontraktuar nga kompania, ose anasjelltas.
Njė tjetėr sondazh i pėrgatitur nga shqiptarė prej Kosovės tė Gani Bobit, nxorėn fitues Partinė Demokratike. Vetėm njė ditė pėrpara shpalljes sė rezultateve tė sondazhit tė kompanisė “Zogby”, krejt papritur, nė mėnyrė jotransparente Gani Bobi shpejtoi tė publikonte rezultatet e sondazhit tė tij, i kryer qė nė muajin dhjetor, por i arkivuar pėr “ditė tė vėshtira”. Dhe dita e vėshtirė erdhi…
Kemi kėtė situatė. Dy kompani tė kontraktuara secila nga njė televizion pėr hesap tė vet nga njėra anė dhe shqiptarėt qė patėn fatin tė njihen me dy sondazhe tė komisionuara nga tė tretė, rezultatet e tė cilave ishin shumė larg njėra-tjetrės. Tė dy sondazhet kishin tė ndryshme vetėm shifrat, kurse qėllimin e kishin tė pėrbashkėt; tė nxirrnin fitues me ēdo kusht porositėsin. Sondazhet mesa duket ishin produkt thjesht i njė materiali me porosi, duke iu pėrgjigjur fatkeqėsisht synimit jo pėr tė dhėnė trendin real tė opinionit, por pėr ta manipuluar atė.
Kompania amerikane “Zogby”, duket qartė se ėshtė porositur nga Edi Rama, pėrmes “marifetēinjve” tė tij, tė interesuar pėr tė krijuar njė realitet tjetėr nga ai i mirėqenė. Me shpresėn qė tė ndalin sadopak rrjedhjen e elektoratit tė zhgėnjyer tė PS nga gafat e rėnda politike tė lidershipit aktual dhe ndoshta tė tromaksur qė nga koha e prishjes sė Zogut tė Zi, tė kompleksuar gjetėn “Zogby”-n, qė gjasme t’i shpėtojė. Sondazhi i porositur nga Rama natyrisht qė nxori fitues vetė Ramėn dhe partinė Socialiste dhe kėshtu me gjasė do tė ndodhė edhe nė muajt qė do tė vijojnė. Askush nuk priste ndonjė surprizė nga sondazhi i “Zogby”, pasi tė gjithė ishin tė bindur se porositėsi Rama do tė korrte patjetėr “fitoren Zogby”. Por, tė tilla forma, janė thjesht iluzive.
Moda e sondazheve tashmė duket se do tė vazhdojė gjatė ku elementė tė ndryshėm, do tė sjellin rezultatet qė kėrkojnė porositėsit. Duket i drejtė konkluzioni i arritur nga njė e pėrditshme shqiptare, e cila konstatonte se sondazhi i “Zogby”-t duket qė ka ardhur si peshqesh pėr kryesocialistin Rama nė njė moment tepėr tė vėshtirė politik pėr tė. Partia Socialiste nuk ka qenė ndonjėherė mė e pėrēarė se sot dhe elektorati i saj ka njė rrjedhje tė ndjeshme, drejt LSI qė ėshtė njė garanci mė e madhe pėr mbrojtjen e interesave tė socialistėve dhe tė majtėve kudo qė janė. Pikėt e Ramės prej kohėsh njohin vetėm rėnie, por kėto janė thelluar mė shumė pas denoncimit tė aferave korruptive tė tij dhe pas pazareve tė shumta me Berishėn, nė kurriz tė interesave tė qytetarėve.
Njė sondazh i bėrė nga njė kompani amerikane, me shqiptarė, sigurisht qė nuk mund tė jetė i pandikueshėm. Pėr mė tepėr qė thuhet se janė anėtarė tė G99, tė punėsuarit e kompanisė “Zogby” pėr mbledhjen e tė dhėnave.
Dyshimit mbi vėrtetėsinė e sondazhit i shtohen edhe disa tė dhėna qė ofrohen pėr vetė kompaninė “Zogby”. Kjo kompani rezulton tė ketė ofruar rezultate mjaft larg tė vėrtetės nė vende tė ndryshme tė botės, ku ata janė kontraktuar pėr tė ofruar shėrbimin e tyre nė sondimin e opinionit publik nė situata parazgjedhore. Njė shembull konkretizues i kėsaj janė zgjedhjet presidenciale tė Brazilit tė vitit 2006, ku njėrin kandidat “Zogby” e vlerėsoi me 20% mė pak! Pėr tė qenė mė tė saktė, ky vlerėsim iu rezervua kandidatit presidencial Geraldo Alckmin, i cili fitoi 42 pėr qind nga 22 pėr qind qė parashikoi “Zogby”. Sondazhi mund tė ishte mė pranė tė sė vėrtetės, nėse marzha i gabimit prej 20 pėr qind, tė ishte tek LSI, tė cilėn Zogby e ka vlerėsuar me 5 pėr qind. Logjika e fakteve tė ēon nė njė pėrfundim tė tillė, pasi nga sondazhe tė tjera tė publikuara tė bėra jo nga shqiptarė, LSI mėsohet tė jetė nė kuotat 25-28 pėr qind.
Mė bajat nė plot kuptimin e fjalės, ėshtė sondazhi i Gani Bobit, i porositur nga partia nė pushtet dhe shumė larg tė vėrtetės. Gani Bobi nxjerr fitues me 49 pėr qind PD, qė ėshtė partia nė pushtet, nė njė kohė kur tė gjithė treguesit makro tė qeverisjes dhe ecurisė sė demokracisė dhe shtetit ligjor nė vend, janė mė tė pėrkeqėsuar se kurrė.
Ndėrkohė qė mė shumė se njė milion shqiptarė jetojnė nė varfėri tė skajshme, kur Shqipėria renditet ndėr tre vendet mė tė korruptuara nė botė, kur vlerėsohet si njė vend me regjim hibrid, me demokraci joliberale, kur FMN raporton pėr njė rėnie tė theksuar tė rritjes ekonomike tė deklaruar nga kryeministri, kur janė intensifikuar deklaratat e ndėrkombėtarėve kundėr veprimeve tė gabuara tė kėsaj qeverie, ndjesia e opinionit publik nuk mund tė jetė kaq e pandjeshme, saqė tė japin pėlqimin bindshėm pėr partinė qė drejton qeverisjen e gjithė kėtyre tė kėqijave. Por, Gani Bobi ka mendimin e vet, PD ėshtė jo mė pak se 49 pėr qind. Shumė e ēuditshme, pėr tė qenė e vėrtetė!!
Ekspertėt e sondazheve kanė pėrcaktuar se shpeshherė sekreti qė qėndron nė thelb tė kaq shumė gafave “shkencore”, qėndron nė faktin se njė numėr i madh sondazhesh parazgjedhore pėrdorin metoda preferenciale, anketues te keqpėrgatitur, ose standarde mjaft tė debatueshme. Ndėrsa njė ndėr analistėt pranė kabinetit tė kryetarit tė PS, duke bėrė avokatinė e sondazhit tė “Zogby”-t, shkruante se “standardi i ‘Zogby’-t ėshtė standard amerikan dhe si i tillė, pa mė tė voglėn ndjenjė inferioriteti ndaj asaj qė paketohet nėn flamurin me vija dhe yje, mund tė thuhet se ai respekton disa norma qė i tejkalojnė parametrat shqiptarė tė fushės nė fjalė. Mesa duket ai nuk ishte njohur ende me faktin qė u pėrmend qė nė krye tė kėtij shkrimi. Nė kėtė rast amerikanėt kanė dhėnė vetėm flamurin, kurse shkopin pėr ta valėvitur e kanė mbajtur persona sėrish tė parametrave shqiptarė.
Panorama
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sondazhet e komisionuara nga tė tretė! :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 1:24 am nga shqiptari

Kompania amerikane “Zogby”, duket qartė se ėshtė porositur nga Edi Rama, pėrmes “marifetēinjve” tė tij, tė interesuar pėr tė krijuar njė realitet tjetėr nga ai i mirėqenė. Me shpresėn qė tė ndalin sadopak rrjedhjen e elektoratit tė zhgėnjyer tė PS nga gafat e rėnda politike tė lidershipit aktual dhe ndoshta tė tromaksur qė nga koha e prishjes sė Zogut tė Zi, tė kompleksuar gjetėn “Zogby”-n, qė gjasme t’i shpėtojė. Sondazhi i porositur nga Rama natyrisht qė nxori fitues vetė Ramėn dhe partinė Socialiste dhe kėshtu me gjasė do tė ndodhė edhe nė muajt qė do tė vijojnė.
ai kto marifete i ben per tu mbushur mendjen te veteve se popullit e di qe nuk ja mbush dot idioti Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 2:03 pm nga edi li

Te te gjitha sondazhet ne internet kryeson PD-ja , te sondazhi i gazetes SOT , te KORRIERRI , edhe te BALLKANWEB kryesonte PD-ja po me urdher te (Mikut te madh te medias EDVIN RAMA ) e zhduken .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 3:42 pm nga lidabica

Plaēin ne vend mafiozet Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 4:44 pm nga shqiptari

Plaēin ne vend mafiozet
Laughing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Feb 14, 2009 4:49 pm nga shqiptari

Ēifuti homoseksual, Zogby i Sorosit, sekreti pervers i sondazhit tė tij dhe portokallizimi Sokol Ballės
Nga Kastriot MYFTARAJ
Nė romanin “Bankieri” tė Leslie Waller ėshtė njė personazh qė quhet Mak Berns, njė libanezo-amerikan, i cili ėshtė njė mafioz i industrisė sė publicitetit. Zogby, i cili ka tė njėjtin profesion si Mak Bernsi, ėshtė po ashtu si ai libanez. Zogby ndryshon nga Bernsi vetėm se ėshtė ēifut libanez. Bėmat e Zogbyt nuk bien poshtė atyre tė Mak Bernsit. Sondazhet qė bėn Zogby kanė njė veēori, rezultatet e tyre dalin sipas preferencave tė Soros. Nė vitin 2004, kur George Soros i shpalli luftė tė hapur kandidatit republikan presidencial amerikan, duke e krahasuar atė me Hitlerin, Zogby parashikoi njė fitore tė lehtė dhe tė thellė pėr kundėrshtarin e Bush, senatorin Kerry, i cili mbėshtetej nga Soros. Sipas parashikimit tė Zogby, Kerry do tė fitonte 311 votal elektorale, pėrballė 213 tė Bush, ndėrsa 14 qenė tė papėrcaktuara. Zogby deklaroi: “Bush i ka humbur kėto zgjedhje shumė kohė mė parė” dhe shtoi me siguri se “votuesit donin njė ndryshim dhe do tė votonin pėr cilindo veē Bush”. Nė fakt, Bush mori 286 vota elektorale pėrballė 251 qė mori Kerry. Bush mori kėshtu 26% mė tepėr vota elektorale se ē’ parashikoi Zogby. Marzhi i gabimit tė Zogbyt qe mė i madh se nė Brazil, ku qe skandaloz. Por Zogbyt nuk i bėhet vonė, rėndėsi ka qė tė kėnaqet Soros, ashtu siē pėr Mak Bernsin nuk kishte rėndėsi asgjė tjetėr veē tė kėnaqte ata qė e paguanin. Sondazhi i Zogbit nė Shqipėri ka njė sekret tė vogėl, qė do tė zbulohet nė rast se Zogbi bėn publike listėn e 1000 personave qė kanė marrė pjesė nė sondazhin e tij.
Jo mėnyrėn se si janė pėrgjigjur kėta persona, por thjesht emrat e tyre. Ky nuk ėshtė ndonjė zbulim sekreti, ashtu siē nuk ėshtė ndonjė zbulim sekreti publikimi i emrave tė listės sė votuesve nė njė qendėr votimi, derisa kjo nuk zbulon se si kanė votuar ata. Lista e pjesėmarrėsve nė njė sondazh ėshtė baraz me listėn e votuesve tė njė qendre votimi. Nė rast se Zogby nuk do tė kishte asgjė tė pistė pėr tė fshehur, do ta bėnte publike kėtė listė. Por Zogby nuk do ta bėjė publike kėtė listė, sepse 1000 njerėzit qė kanė marrė pjesė nė kėtė sondazh do tė turpėrohen pėrjetė kur tė dalė sekreti se sondazhi i tij ka qenė financuar nga Soros si sondazh i preferencave politike tė atyre qė quhen minoranca seksuale nė Shqipėri, pederastėve dhe lesbikeve. Ky ėshtė njė sekret i Pulcinelės nė rrethet sorosiane tė Tiranės.
Derisa sondazhi i Zogby ka qenė njė sondazh brenda familjes, pra brenda komunitetit tė gay dhe lesbikeve tė Shqipėrisė, atėherė rezultatet e tij dalin tė besueshme. Kėshtu, derisa LRI nuk ka bėrė parti me meshkuj tė veshur si femra, siē ka bėrė Erion Veliaj, ėshtė e besueshme qė vetėm 5% e tė sonduarve tė Zogby tė preferojnė LSI. Gjithashtu, Berisha nuk duhet tė jetė i shqetėsuar se pėrse 65% e homoseksualėve nuk e pėlqejnė atė, por se pėrsė 35% qė mbeten kanė mendim tjetėr. Ėshtė e kuptueshme qė nė njė sondazh tė bėrė brenda komunitetit tė minorancave seksuale nė Shqipėri, Edi Rama do tė dalė politikani mė i pėlqyer. Ēdo tė presėsh tjetėr kur tė sonduarit janė meshkuj qė kur dėgjojnė fjalėn sondazh ia bėjnė “Oh, mami!” duke e kuptuar nė mėnyrėn e tyre fjalėn “sondė”, tė lidhura me fotot lakuriq tė Edi Ramės. Sondazhi i Zogbyt mund tė ishte bėrė fare mirė tek Gropa e Hajdin Sejdisė nė rast se kjo nuk do tė ishte mbuluar nga Berisha. Zogby fare mirė mund tė bėjė dhe njė sondazh se ē’ mendojnė shqiptarėt pėr faktin qė Edi Rama u pajtua me Berishėn pėr tė ndryshuar Kushtetutėn, por nuk pajtohet pėr mbulimin e Gropės sė Hajdin Sejdisė, ku Berisha bėri njė lulishte, tė cilėn edhe sot Bashkia nuk pranon ta marrė nė dorėzim dhe ta mirėmbajė. Duket se kėtė gjė Edi Rama e bėn pėr hir tė komitetit tė tė sonduarve tė Zogbyt, liritė dhe tė drejtat e tė cilėve u shkelėn nga mbyllja e Gropės sė Hajdin Sejdisė.
Top Channel, duke na sjellė sondazhin e Zogbyt duket se ka filluar tė mos bėjė dallimin mes “Portokallisė” dhe veprimtarisė tjetėr tė tij. Sondazhi i Zogbyt fare mirė mund tė mbante firmėn e skenaristėve tė Portokallisė, Vangjel Kozma dhe Jani Duri. Tani qė Sokol Balla po bėn punėn e skenaristėve tė “Portokallisė” i bie qė kėta tė bėjnė punėn e tij si drejtor informacioni. Dhe nė fakt informacioni i drejtor Sokolit ka filluar tė portokallizohet pak si tepėr. Sokol Balla duhet tė pyesė veten se pėrse e ngarkuan atė qė tė bėhet avokat i Zogbyt nė Shqipėri dhe kėtė nder nuk e mori dikush tjetėr nga shoqėria civile? Edi Rama vazhdon tė punojė me ēifutė pederastė, siē ishte Finkelstein, i martuar me njė burrė, kompania e tė cilit punoi pėr Edi Ramėn nė zgjedhjet e kaluara, apo edhe Irving Berkoviē, i cili u bė lanēuesi i Edi Ramės, kur ky konkurroi pėr herė tė parė pėr kryetar bashkie.
Gazeta SOT

\n

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi