ILIRIADA PORTAL

Socialistėt e Partisė sė Edvinit, tė marrė peng nga Edvini i Ramizit dhe Nexhmijes

Shko poshtė

15022009

Mesazh 

Socialistėt e Partisė sė Edvinit, tė marrė peng nga Edvini i Ramizit dhe Nexhmijes
Me gjithė parullat e socialistėve tė shekullit tė ri, ligjin po e bėjnė tė dėrguarit e fosileve tė gjalla tė komunizmit enverist, Nexhmijes dhe Ramizit. Marrja peng e sė majtės prej bashkimit tė kėtyre fosileve me perversitetet dhe ylberizmin, njė fatkeqėsi qė duhet ndalur me izolimin shoqėror tė kėtyre pseudosocialistėve

Nė metodėn e saj “tė punės” Partia Socialiste, ka zgjedhur qė pėr ēdo ditė, tė nxjerrė nga dy pėrfaqėsues tė “politikės sė re” apo “Politikės sė Socialistėve tė Shekullit tė Ri”, para gazetarėve, e bindur se mediat, nė pėrmbushje tė detyrimit tė ruajtjes sė balancės, do tė marrin ca plane, e do t’i transmetojnė ato mė pas nė televizon.
Kemi parė mė herėt Erjon Braēen, Taulant Ballėn e Besnik Baren, por shfaqja tek kėto poltrona e Gramoz Ruēit, Valentina Leskajt, Namik Dokles apo Arta Dades paraqet nė tė vėrtetė thelbin e politikės sė re tė Edvinit. Mjafton tė shohėsh Valentina Leskajn apo Arta Daden pėr ta parė se sa kuptim kanė “ikonat” (jo tė Shėn Mėrisė), por tė “politikės sė re”, d.m.th.: “politika e shekullit tė ri”.
Se ē’lidhje ka Arta Dade me “politikėn e re” apo “politika e shekullit tė ri”, nuk ka dreq ta kuptojė kėtė, megjithėse, nuk mund tė rrihet pa konstatuar se vetė Arta Dades, duhet t’i shėrbejnė kėto koncepte, pėr shkak se mbiemri “i ri” apo “e re”, i jep asaj tė drejtėn morale, tė ndjehet ca mė e freskėt dhe mė e lehtėsuar, nga vitet qė mban mbi supe. Por vetėm pėr kėtė pjesė ajo duhet tė ndjehet “e pėrkėdhelur”, sesa pėr ndonjė gjė “tė re” qė ajo mund tė ofrojė nė politikė, ėshtė njėsoj sikur tė besosh se Namik Dokle (njė tjetėr i vjetėr i shekullit tė ri), bie fjala, mund tė bėhet kryetar i FRESSH-it, apo-apo Gramoz Ruēi (ikona e tė vjetrit tė ri!!), mund tė besohet se ėshtė “novator” nė politikė. Tė mos kalojmė pastaj te militimi i Valentina Leskaj pėr vite me radhė nė krye tė Lidhjes sė Gruas Komuniste, pėrkrah Nexhmije Hoxhės, apo tek Skėnder Gjinushi, i kudogjendur tek poltronat e vjetra tė Ramiz Alisė.
Kjo aradhė e shekullit tė vjetėr, atij shekullit tė diktaturės komuniste enveriste, ėshtė bash bėrthama e politikės sė Edvin Ramės. Po tė pėrjashtojmė ylberistėt qė shfaqen aty-kėtu, e qė domosdo janė veē kontornot e politikės, ikonat e enverizmit, qė kanė mbijetuar nė politikė janė mbėrthyer fort (mė shumė se leshterikėt) tek demagogjia e Edi Ramės, e pėr kėtė ata do tė jenė sėrish nė ballė tė socialistėve tė Shekullit tė Ri.
S’ka nevojė tė ndalesh te pamja qesharake e Edi Ramės me Erion Braēen, as te kontrasti mes Valentina Leskajt e Ajola Xoxes, pėr tė kuptuar se Edi Rama ėshtė tėpkė Ramiz Alia, ndoshta me zė mė tė trashė e me sjellje arrogante qė lexohet mė shpejt. Njė nomenklaturė e fortė e enverizmit po gjallon nė politikėn e majtė, e ka marrė atė peng me anė tė perversiteteve e ylberizmave, dhe as liftingu (fizik e politik) e as poltrona e shekullit tė ri nuk e distancon dot nga Spiro Koleka e nga krimet e komunizmit. Ata janė kudo dhe momenti mė i vėrtetė i kėsaj politike mbetet qėndrimi ndaj ligjit pėr hapjen e dosjeve. Aty shkumėzojnė njėlloj tė gjithė, me lifting e pa lifing, me zė tė hollė apo me fytyrė tė vrerosur, janė tė gjithė sė bashku, nė pėrpjekje pėr tė mbėshtetur ikonat shpirtėrore tė aradhės dhe pinjollėt qė vegjetojnė nė administratėn shtetėrore.
Ėshtė fatkeqėsi pėr Shqipėrinė qė socialistėt e shekullit tė ri po merren peng nga leshterikėt komunistė tė shekullit tė vjetėr. Prandaj nė kėtė shtrat analize, ka rėndėsi tė kuptohet se sa e fortė ėshtė sot e gjithė ditėn lidhja mes Edvin Ramės, gjysmėdajės sė tij Spiro Koleka dhe fosileve tė gjalla tė komunizmit, Ramiz Alia e Nexhmije Hoxha.
...
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Socialistėt e Partisė sė Edvinit, tė marrė peng nga Edvini i Ramizit dhe Nexhmijes :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Feb 15, 2009 11:14 pm nga edi l

Edvini po na paraqet xhaketat e vjetra si GJINUSHI , MILO , RUCI , DOKLE si SOCIALISTE TE SHEKULLIT TE RI . Po te vjen keq qe kete ja pason edhe 99-ci partizan (I EDVINIT ) i vogel VELIAJ . Ai thote se koalicioni i tyre me GJINUSHIN do te quhet koalicioni i ndertimit . Se cfare do ndertoje GJINUSHI simboli i shkaterrimit dhe i 97 -tes vetem keta 99-ca mund ta sqarojne.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 12:29 am nga shqiptari

nuk e imagjonoj dot shqiperine ne duart e kti njeriu.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 12:52 am nga bulqizaku

orekujeja e madhe ēna ka gjet me kto ftėra....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 12:56 pm nga lidabica

O bulqizak,po mos u ēudit se keta jane pjella e peder-enverit dhe jane te lidhur familjarisht me njeri tjetrin dhe s'kane si te mos e perkrahin shoqi shoqin.Keta dhe familjaret e tyre i kane duart te zena nga mafia dhe nga krimi.Dhe mos u ēudit as me njerin perderisa edhe festat i kthejne ne orgjira te tipit Edvin_Erion.Ore po keta se kane per gje te nderrojne edhe grate neper ato te felliqura festa te tyre....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi