ILIRIADA PORTAL

Pushohet ēėshtja ndaj tė rinjve tepelenas: Tė pafajshėm

Shko poshtė

16022009

Mesazh 

Pushohet ēėshtja ndaj tė rinjve tepelenas: Tė pafajshėm
GJIROKASTĖR- Gjykata e faktit nė Gjirokastėr ka pushuar ēėshtjen ndaj dy tė rinjve nga fashti Toc, Luan Halilit dhe Orgen Hasanbegaj, qė akuzoheshin pėr veprėn penale tė organizimit dhe pjesėmarrjes nė tubime tė paligjshme nė bashkėpunim. Sipas gjyqtarit tė ēėshtjes, Shkėlqim Mustafa nuk ka baza tė mjaftueshme pėr gjykim dhe kjo ēėshtje nuk duhet tė sillej fare pėr shqyrtim nga ana e prokurorisė sė Gjirokastrės.
Nė pėrfundim tė gjyqit dy tė rinjtė e kanė cilėsuar kėtė vendim si vėnie tė dinjitetit kombėtar nė vend. I tė njėjtit mendim ka qenė dhe kreu i G99, Erjon Veliaj, qė ka qenė pjesėmarrės nė sallėn e gjyqit. Kjo ishte seanca e gjashtė nė ngarkim tė tė rinjve.
Pak ditė mė parė, zhvendosja e gjyqit pėr dy tė rinjtė nga fshati Toē nga Tepelena drejt Gjirokastrės ėshtė shoqėruar sot me protesta. Qindra persona u mblodhėn nė pjesėn e poshtme tė qytetit. Ndėrmjet dhjetėra flamujve kombėtarė tė pėrmasave tė ndryshme, spikasnin edhe dy flamuj tė zinj me kryqin e thyer, simbol i nazizmit, me tė cilėt identifikoheshin grekėt dhe serbėt. Protestuesit vlerėsuan inisiativėn e Orgen Hasanbegaj dhe Luan Halilit dhe nė tubimin e asaj dite i bėnė sėrish thirrje Presidentit tė Republikės, Bamir Topi qė t'i kėrkojė Prokurores sė Pėrgjithshme ndjekje penale pėr prefektin e Gjirokastrės, Spiro Ksera dhe kryebashkiakun e Himarės, Vasil Bollano. "Ky ėshtė njė gjyq farsė dhe i turpshėm njėkohėsisht, por qė solli njė gjė tė mirė, zgjoi ndjenjėn kombėtare. Ai tregoi se identiteti i kombit tonė nuk ka humbur dhe se Shqipėria ėshtė e mbushur me djem e vajza tė mrekullueshme"- u deklarua atėherė.
Njė senacė mė parė, tri dėshmitarėt dhanė versionin e tyre para trupit gjykues, duke i dhėnė fund kėshtu marrjes sė dėshmive. Pas dėshmive, prokurori i ēėshtjes Pėrparim Mele, nė pretencėn e tij ka kėrkuar shpalljen fajtor tė Orgen Hasanbegajt e Luan Halilit pėr veprėn penale "Organizim tė tubimeve tė paligjshme" dhe dėnimin e tyre me 100 mijė lekė tė rinj pėr secilin. Nga ana tjetėr, avokati mbrojtės, Xhaferr Meēe ka kėrkuar lirimin e dy tė rinjve nga akuza e ngritur dhe shpalljen e tyre tė pafajshėm. Dita e sotme i dha fund gjyqit ndaj dy tė rinjve.
Shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pushohet ēėshtja ndaj tė rinjve tepelenas: Tė pafajshėm :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 3:52 pm nga shqiptari

keta jane NDERI I KOMBIT. Kta duhej te ishin liruar me koh e jo te mbaheshin mbyllur per muaj me rradhe....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 5:18 pm nga lidabica

s'kishte si te ndodhte ndryshe,do te ishte nje tjeter turp i drejtesise shqiptare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 5:40 pm nga ad

Keta te rinj se pari nuk duhet te ishin ndaluar nga policia, se dyti prokurori nuk kishte pse te kerkonte ndjekejen e tyre ne gjendje arresti, dhe se treti gjykata nuk kishte pse pranonte kerkesen e prokurorise per ti hetuar ne gjendje arresti dy te rinjt. Pra siē shohim kemi nje bashkepunim zinxhir te strukturave te shtetit ku sejcila prej tyre ka pjesen e vet te turpit. Ky proēes pa dyshim qe ishte nje proēes politik e cila ne rast denimi te dy te rinjve nuk do te njolloste gjygjesorin por mbare sistemin shteteror dhe jo vetem kaq por nje vendim i tille do te krijonte trazira ne vend.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 16, 2009 7:39 pm nga EDI

Mire bene qe i liruan se jane patriote.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Tue Feb 17, 2009 12:20 am nga loki

Per kto po ja vle te diskutosh.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 17, 2009 12:50 am nga shqiptari

Ma kan ber qefin shume kta djem. Bravo u qofte! Ben ate qe duhej ta kishte ber qeveria dhe presidenti.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 17, 2009 1:12 am nga bulqizaku

hallall jua boft zoti..lum nana e baba si ju ka Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi