ILIRIADA PORTAL

Pavarėsia e Kosovės, festė edhe nė Maqedoni

Shko poshtė

17022009

Mesazh 

Pavarėsia e Kosovės, festė edhe nė Maqedoni
Shkup - Pėrvjetori i parė i pavarėsisė sė Kosovės pėrkujtohet edhe nė Maqedoni, si nga autoritet shtetėrore ashtu edhe nga shqiptarėt e atjeshėm. Shkupi zyrtar, marrėdhėniet ndėrshtetėrore i vlerėson si tė mira, ndėrsa Kosova pėr ekonominė maqedonase paraqet njė nga vendet mė strategjike nė rajon.

Nė pėrvjetorin e parė tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, nė Maqedoni jepen vlerėsime pozitive pėr bashkėpunimin ndėrshtetėror si nė rrafshin ekonomik ashtu edhe nė atė politik. Zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Abdylhaqim Ademi, marrėdhėniet midis dy shteteve i vlerėson si tė mira, “me tendencė qė ato tė shėnojnė ecje pėrpara nė tė gjitha rrafshet”- thotė ai duke shtuar se pritet qė sė shpejti Maqedonia dhe Kosova tė vendosin marrėdhėnie diplomatike. “Kėto dy shtete fqinje kanė Bashkėpunimin tė mirė ekonomik. Kosova pėr Maqedoninė ngel vendi mė strategjik, pėr bashkėpunim ekonomik dhe tregtarė”, thotė ministri i ekonomisė, Fatmir Besimi.

Me rastin e pėrvjetorit tė parė tė pavarėsisė sė Kosovės, shqiptarėt e Maqedonisė kanė organizuar manifestime tė shumta kulturo-argėtuese.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi