ILIRIADA PORTAL

Erdhen ata, anonimėt!

Shko poshtė

19022009

Mesazh 

Erdhen ata, anonimėt!
Fatjon Prroni
“Big Brother, shtėpia mė e famshme e shqiptarėve”. Sa shprehje evazive…
Ka vlera edukukuese? -Aspak
Intelektuale? -As qė bėhėt fjalė.
Argėton pa dėmtuar shoqėrinė? -Tė thuash dėmton ėshtė pak.

Epo i rrofte famshmėria atėherė…
Nje grup anonimėsh pėrdorin dhe pėrdoren nga ky tip reality show qė brenda njė kohe shumė tė shkurtėr tė bėhen tė famshėm, tė mbushin faqet e gazetave, tė bėhen pjesė e emisioneve tė ndryshme pa pikė lidhjeje, etj., etj.

Sikur aktorėt tė ishin intelektualė tė thekur do ishte e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur, tė dhuronin diēka me vlerė non stop, dhe tė ishin nėn sinjalin e kamerave pėr 24 orė. Une nuk di tė them se ēfare mund t'i ofrojė publikut njė bojaxhi, ose njė shtėpiake me arsim 8-vjeēar, ose maksimumi te mesėm. Ata patjetėr qė janė tė respektuar nė rolin qė luajnė nė shoqėri, por, problemi ėshtė kur kthehen nė persona mė shumė se publik, kur bllokojnė ekranin e televizionit dhe mbushin faqet e gazetave.

Ndodh qė x protagoniste ftohet nė emisione sportive, dhe gjėja mė me vlerė qė thotė ėshtė se Brazili nuk luan ne kampionatin europian tė futbollit, pėr ta zhvendosur diskutimin pastaj ne dilemėn se kush ėshtė me i pashėm, Cristiano Ronaldo apo Michael Ballack?

Prezenca e kėtyre personazheve nė emisione qė nuk kanė asnjė lloj lidhjeje, dhe as njohuritė minimale mbi temat e diskutimit, do tė thotė qė kėta personazhe t'i bėsh tė famshėm me dhunė. Do tė thotė qė atyre t'iu vėsh mbi shpatulla njė peshė qė ato nuk e mbajnė dot. E pėr pasojė, ndodh dhe “kėrcitja”.

Ka disa arsye pse audienca tek ky tip reality ėshtė e lartė. Sipas Stefano Zecchit, vulgariteti dhe sjelljet mediokre tė personazheve ngjallin kryesisht tek prindėrit njėfarė ngushėllimi. Duke shikuar se sa poshtė janė ata tė rinj nė ekran, prindėrit i kapllon siguria pėr tė ardhmen e fėmijėve tė tyre. Por, nuk mund tė thuhet e njėjta gjė pėr pjesėn dėrrmuese tė tė rinjve, pėr tė cilėt pjesa mė e madhe e sjelljeve tė personazheve pėrbėn njė shembull pėr t'u ndjekur.

Pėrveē kėtyre, janė disa veprime qė kėtu ndodhin rėndom, ndėrsa nė botėn televizive tė prodhuar nga profesionistė nuk e gjen. Kėto janė, gjuajtja me lugė, pirunj, pjata, e ē'te kenė afėr. Sharja me listėn emėrore tė familjes, puthjet, edhe pse pėr momentin e konsiderojnė njeri-tjetrin vetėm miq, e tė tjera marrėzira si kėto qė kanė pėr qėllim vetėm show-n.

Pėr publikun kėto janė shumė mė argėtuese sesa t'i shikojė duke bėrė diskurime kulturore, e para, sepse ata, protagonistėt, janė shumė larg tė qenit tė aftė pėr diskutime tė tilla, dhe e dyta, sepse publiku qė i ndjek nuk ka shije tė tilla. Shpesh, publiku nuk do kulturė por mediokritet. Nė kėtė pikė arrijnė tė piqen protagonistėt me shikuesit dhe ky ėshtė ēelėsi i suksesit pėr producentėt.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Erdhen ata, anonimėt! :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Feb 19, 2009 9:03 pm nga lola

Nje grup anonimėsh pėrdorin dhe pėrdoren nga ky tip reality show qė brenda njė kohe shumė tė shkurtėr tė bėhen tė famshėm, tė mbushin faqet e gazetave, tė bėhen pjesė e emisioneve tė ndryshme pa pikė lidhjeje, etj., etj.
mua me shqetson fakti se ky program nuk percjell asnje lloj mesazhi dhe jo fakti qe shtepiaket dhe bojanxhinjt nga anonim behen vipa

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 19, 2009 9:28 pm nga BLU

TOP SHOW ME I MADH LUHET ME SOKOL BALLEN DHE EDVIN RAMEN , SEPSE KY I FUNDIT I KA PREMTUAR POSTIN E MINISTRES SE INTEGRIMIT BELINDA BALLUKU NE QOFTE SE BALLA E KTHEN TOP CHANEL NE FAVOR TE EDVINIT .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Feb 19, 2009 9:36 pm nga neni 55

personalisht TOP CHANEL nuk e shoh fare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 20, 2009 11:24 am nga lidabica

Ky program si ne te gjithe vendet ku zhvillohet eshte nje biznes dhe te gjoret ata qe i rren mendja e hyjne per te fituar,pasi me siguri qe fituesi eshte i ose e paracaktuar dhe per mendimin tim kjo nuk eshte loje por nje lufte nervash dhe nje lodhje psikologjike per ata qe mbyllen ne ate"burg"me kamera non stop.M.gj.a. une sa kam mundesi e ndjek per te pare se ē'karaktere kane hyre dhe posa ndjej qe me ,lodh me siguri ju them qe ndrroj stacion.Dhe kjo me ndodh shpesh,pasi per mua keta te rradhes nuk po luajne fare.BB,ka qene ai i pari ,qe na dha me te vertete spektakel.Kishte personazhe shume te fuqishem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi