ILIRIADA PORTAL

Ish-tė pėrndjekurit politikė konfirmojnė rreshtimin e tyre “pro” PD-sė, nė zgjedhjet e 28 qershorit

Shko poshtė

21022009

Mesazh 

Ish-tė pėrndjekurit politikė konfirmojnė rreshtimin e tyre “pro” PD-sė, nė zgjedhjet e 28 qershorit

Nė njė ceremoni nė pėrkujtim tė 20 shkurtit 1991, kryetari i Shoqatės Antikomuniste tė ish-tė Pėrndjekurve Politikė, Skėnder Qendro vlerėsoi rolin dhe angazhimin e lidershipit Berisha nė dėnimin e krimeve tė komunizmit dhe konfirmoi mbėshtetjen e ish-tė pėrndjekurve, edhe pėr zgjedhjet e 28 qershorit

TIRANE - Ish tė pėrndjekurit politikė, deklarojnė votėn e tyre pėr PD-nė. Kryetar i Shoqatės sė ish-tė Pėrndjekurve Politik Antikomunistė, Skėndėr Qendro deklaroi dje me rastin e 18-vjetorit tė shembjes sė simboleve tė diktaturės komuniste dhe rrėzimit tė bustit tė diktatorit Hoxha, se ish-tė pėrndjekurit politikė gjithmonė kanė pasur pėrkrah tyre njė forcė politike, Partinė Demokratike, qė gjithmonė ka mbrojtur fort tė drejtat dhe liritė e tyre, tė mohuara nga diktatura e egėr komuniste pėr 45 vjet me radhė. Skėnder Qendro u shpreh me bindje tė sigurt se ish-tė pėrndjekurit politik, nė zgjedhjet elektorale tė 28 qershorit do tė votojnė pa mėdyshje, pėr Partinė Demokratike dhe qeverinė aktuale.
Ai vlerėsoi rolin dhe angazhimin e lidershipit Berisha nė dėnimin e krimeve tė komunizmit, dhe mbrojtjen e tė drejtave tė persekutuarve.
Kjo deklaratė u bė dje, gjatė pėrkujtimit tė ditės sė triumfit tė lirisė dhe tė shembjes sė simboleve tė komunizmit, nga “Grupimi Dhjetor ‘91” nė mjediset e Muzeut Historik Kombėtar.
Nė ditėn e kujtesės sė krimeve tė komunizmit dhe rėnies sė bustit tė diktatorit, ishte e pranishme edhe kryetarja e kuvendit, Jozefina Topalli, e cila mbajti njė fjalim pėrshėndetės. Gjatė fjalės sė saj Topalli u shpreh se “nė kėtė 18 vjetor tė jashtėzakonshėm, kėtė datė tė rrėzimit tė mitit monstruoz, ne po e festojmė duke i thėnė Shqiptarėve qė ne kemi mbajtur premtimin mė tė madh”. “Kemi bėrė tė mundur qė Parlamentet e 26 vendeve anėtarė tė Atlantikut, tė na japin besimin dhe votėn pėr nė NATO”, u shpreh midis tė tjerave Topalli.
Kryetarja e Kuvendit citoi mė tej se “parlamenti po kryen pėrpjekje tė rėndėsishme t’i japė dimensionet qė meriton historisė sė dhimbshme tė persekutimit dhe kalvarit tė gjatė tė vuajtjeve tė elitės dhe mijėra shqiptarėve, nga regjimi i egėr i diktaturės”.
Kryetari i “Grupimit Dhjetor ‘90”, Bislim Ahmeti, u ndal nė fjalimin e tij edhe nė kujtimin jetės dhe veprės sė Heroit tė Demokracisė, Azem Hajdari, si dhe mijėra studentė dhe pedagogė, tė cilėt morėn pjesė jo vetėm nė protesta e demonstrata, por dhe nė rrėzimin e bustit tė diktatorit Enver Hoxha.
Ndėrsa drejtori i Institutit tė Integrimit tė tė Pėrndjekurve Politikė, Simon Miraka, u shpreh se “me gjithė diktaturėn e pashembullt makabėr nė Shqipėri, tė gjitha kėto kurorėzohen me 20 shkurtin, sakrificėn e studentėve, pedagogėve qė drejtuan lėvizjen studentore pėr lirinė e vendit tonė”.
Lėvizja Studentore e Dhjetorit ‘90 ēoi nė krijimin e tė parės parti opozitare pas gati njė gjysmė shekulli diktaturė dhe hapjen e rrugės pėr vendosjen e pluralizmit politik nė Shqipėri.
...
Gazeta 55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ish-tė pėrndjekurit politikė konfirmojnė rreshtimin e tyre “pro” PD-sė, nė zgjedhjet e 28 qershorit :: Komentet

Mesazh prej Sat Feb 21, 2009 8:31 pm nga ilda

pro '' PD-se'' bohhhh se kuptoj pasi ato e pane qendrimin e qeverise aktuale ndaj ligjit te lustracionit ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sat Feb 21, 2009 9:26 pm nga ilda

Ish te perndjekurit, presion qeverise


Ish tė pėrndjekurit nisin presionin ndaj qeverisė pėr dėmshpėrblimet. Vota e ish tė pėrndjekurve do tė jetė kundėr qeverisė, nėse dėmshpėrblimi prej 2 miliardė nuk nis brenda 15 marsit, siē ishte premtuar. Nė emėr tė ish tė pėrndjekurve, Besim Ndregjoni deklaroi se kjo kategori nuk do tė tolerojė shtyrjen e afatit me ligje tė tjera shtesė. “Nuk ka asnjė tė drejtė qeveria tė ndalojė ligjin e dėmshpėrblimit. Nė qoftė se nė bazė tė ligjit kėta nuk e zbatojnė vendimin, atėherė dhe ne do t`u pėrgjigjemi me ligj si shkelės tė ligjit”, tha ai. Njė kusht tjetėr qė do tė pėrcaktojė destinacionin e votės sė ish tė pėrndjekurve politikė, ėshtė dhe pėrafrueshmėria e tyre nė Parlament. “Qeveria duhet tė jetė nė partneritet me ne, nėse do tė marrė votėn tonė. Ne votėn kėsaj radhe, si tė pėrndjekur politikė, si pronarė, do ta japim duke i paraqitur partneritetin qeverisė, duke i paraqitur kandidaturat tona”, vijoi Ndregjoni. Pak kohė mė parė mazhoranca solli nė Kuvend njė draft qė parashikonte zgjerimin e rrethit tė pėrfituesve nga dėmshpėrblimi.

Burimi: Gazeta Shqip

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Feb 22, 2009 1:28 am nga bulqizaku

sot kishin dal listat e njerzve si do merrshin do pare.. me than at tdrejten un per vete nuk i besoj ksaj liste njesa njerzit ti marrin paret ndor

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi