ILIRIADA PORTAL

Kiene flet pėr hetimin dhe gabimet nė Jalė

Shko poshtė

21022009

Mesazh 

Kiene flet pėr hetimin dhe gabimet nė Jalė

Banka Botėrore ka pranuar se ka bėrė shumė gabime nė projektin e Jalės nė Shqipėri. Presidenti i Bankės Botėrore dhe stafi i tij mė i lartė thanė se ishte e tmerrshme qė kishin ndodhur gjėra tė tilla.
Paneli konstatoi se politika e Bankės pėr zhvendosjen e detyruar duhet tė ishte zbatuar nė pėrgatitjen e Planit tė Zhvillimit tė Bregdetit tė Jugut (PZHBJ) si dhe nė programin nė vazhdim tė prishjeve tė qeverisė, nė mėnyrė qė familjet nė Jalė tė mbuloheshin nga kjo politike.

Majlinda Zeqiri bisedoi me kryetarin e Panelit tė Inspektimit tė BB, zotin Werner Kiene dhe fillimisht i kėrkoi shpjegim mė tė qartė pėr gabimet e Bankės.

Kiene: Kėto ishin gabime nė futjen e detajeve tė projektit nė njė kornizė tė qartė, me fjalė tė tjera, qė tė gjithė ta kuptojnė se cilat ishin detyrimet e Bankės Botėrore dhe ēfarė mund tė ishte dakorduar nga qeveria pėr tė siguruar pėrparim tė kėnaqshėm ose inicim tė projektit. Nė kėtė rast tė veēantė kishte shqetėsim se kur sapo tė ishte bėrė planifikimi i tokės qė duhej kryer pėrgjatė bregdetit jugor, do tė mund tė kishte edhe disa shembje tė bėra nga qeveria. Banka ka politika shumė tė posaēme pėr tė udhėzuar kėto lloj tė tė ashtuquajturave zhvendosje tė pavullnetshme, ose me fjalė tė tjera kur njerėzit duhet tė largohen nga toka, ose ta japin atė ose pronėn me qėllim tė krijimit tė hapėsirės pėr nevojat e infrastrukturės publike ose pėr qėllime tė tjera.

Fillimisht kishte njė takim tė bordit nė tė cilin u prezantuan faktet rreth kėtij projekti dhe bordi u informua se ishte arritur marrėveshje e qartė se si tė merreshin me kėto gjėra. Kjo nuk korrespondonte me statusin aktual tė njė marrėveshjeje tė tillė. Kishte marrėveshje gojore, por nuk kishte asgjė tė shkruar. Dhe zyrtarėt e Bankės nuk e njoftuan Bordin pėr paqartėsinė e kėsaj marrėveshjeje. Ajo nuk ishte e shkruar dhe asnjėherė nuk u bė nė formė tė shkruar. Ky problem nuk u menaxhua siē duhej dhe ai do tė duhej tė ishte rishikuar mė vonė dhe ky rishikim do tė kishte treguar se nuk kishte njė marrėveshje tė shkruar se si tė zgjidhej problemi. Kjo pastaj duhej tė kthehej tek Bordi por, meqė kishte zvarritje tė projektit, duket sikur e gjithė ideja nė njė farė mėnyre u harrua dhe u hoqėn nga sytė e atyre qė normalisht do tė duhej ta mbikqyrnin atė.

BBC: E di se qeveria shqiptare i kėrkoi Bankės Botėrore ndihmė pėr kėtė projekt tė veēantė. A i mbetet faji vetėm Bankės Botėrore apo edhe qeveria shqiptare do tė duhej tė kishte pėrcjellė me kujdes kėtė projekt?

Kiene: Mė lejoni qė ta bėjė tė qartė se cili ėshtė roli i panelit tė inspektimit. Ky panel ėshtė njė mekanizėm qė raporton drejtpėrdrejtė tek Bordi dhe jo tek manaxhmenti ose te presidenti i Bankės, pra vetėm tek bordi, pėr tė hetuar nėse Banka Botėrore ka ndjekur politikat dhe procedurat e veta. Sipas pėrcaktimit, ne nuk hetojmė huamarrėsin, nė kėtė rast qeverinė e Shqipėrisė ose ndonjė institucion tjetėr. Pra thjeshtė, ne shikojmė nėse Banka ka ndjekur politikat dhe procedurat e veta. Mund t'ju siguroj se Banka ka politika shumė tė qarta dhe nė sytė e shumė njerėzve, e kėtu pajtohem edhe unė, politika dhe procedura shumė tė mira.
Normalisht do tė merrej si e qenė se nėse politikat dhe procedurat janė ndjekur, projekti do tė duhet tė zbatohej pa probleme dhe nuk do tė krijonte kėto lloj problemesh tė dorės sė dytė qė do tė paraqiteshin. Nė kėtė kontekst, e gjithė qasja jonė pėrqėndrohet tek Banka.
Ne nuk jemi nė gjendje tė themi, pėrmes hetimeve tona, se kush tjetėr mund tė ishte pėrfshirė. Pėr ne ishte me rėndėsi tė tregojmė pėr kėto gabime tė fillimit dhe faktin qė gabimet duke mos patur ēdo gjė gati, nuk u rregulluan. Dhe pastaj kur kėto shembje u bėnė, Banka nuk e informoi Bordin e saj pėr seriozitetin e njė situate qė nuk duhej tė ndodhte brenda njė projekti tė financuar nga Banka.

BBC: E kuptoj se ju po thoni se po hetoni vetė Bankėn Botėrore. Por, ka njė koordinator apo Njėsi tė Projektit. A ka njė hetim qė po zhvillohet pėr tė?

Kiene: Ne nuk e kemi hetuar zotin Malltezi. Na ėshtė dashur tė vendosim dhe e kemi bėrė kėtė, se Njėsia e Projektit ose njėsia pėr zbatimin e Projektit i ka informuar autoritetet nė sistemin shqiptar se po bėhen punime pėrgjatė bregdetit jugor nė kėtė rajon tė posaēėm tė Jalės dhe se kjo u identifikua pėrmes fotografive satelitore dhe proceseve tė financuara nga Banka. Ēėshtja me tė cilėn na u desh tė merreshim ishte se sapo fillon shfrytėzimi i burimeve tė Bankės, duhej tė zbatoheshin paketat e posaēme tė politikave tė Bankės, politika tė zhvendosjes sė pavullnetshme. Kjo ndodh normalisht. Krejt ajo qė ne nxorrėm nga hetimet tona ishte qė i gjithė ky Projekt i Pastrimit tė Zonės Bregdetare po krijonte resurset qė financoheshin nga Banka dhe se kėto resurse kishin funksione tė nxitjes qė kėto shembje tė kryheshin apo dilnin jashtė historisė sė Shqipėrisė, diēka qė qeveria ka aplikuar me vite tė tėra. Qeveria shqiptare ka rregulla pėr tė ndjekur.

Nė projekte tė kėtij lloji, huamarrėsi nė Afrikė, nė Evropė apo kudo qoftė, pajtohet tė ndjekė rregullat e Bankės Botėrore. Prandaj, raporti ynė, nėse e lexoni, vendos kėtė ndėrlidhje se ishte njė vendim nga njėsia e zbatimit tė projektit dhe kreut tė kėsaj njėsie, pėr tė transferuar kėto informata tek njėsitė e tjera tė qeverisė qė implikon tani Bankėn nė kėtė aksion tė veēantė.

BBC: Doni tė thoni se ky ėshtė faji i njėsisė?

Kiene Duhet tė kishte patur pikėpamje mė tė qartė se burimet e Bankės nuk mund tė pėrdoren pėr tė nisur shembje pa u kuptuar qartė se heqja e pronėsisė sė tokės dhe shtėpive duhet bėrė nė bazė tė politikave tė Bankės. Pra, ne mendojmė se projekti nuk ishte aq i kujdesshėm nė lidhje me pėrdorimin e burimeve, por deri kėtu mund tė shkojė hetimi ynė.

BBC: Si ka mundėsi qė Banka Botėrore tė bėjė gabime kaq tė mėdha siē i quani ju nė raport?

Kiene: Pati njė pėrgjigje me tė vėrtetė serioze tė cilėn mund ta keni parė ose do ta shihni nė faqen tonė tė internetit brenda 24 orėsh ku theksohet se shumė shumė gjėra u bėnė gabim; pati edhe njė takim po aq serioz tė martėn tė Bordit ku presidenti i Bankės Botėrore dhe stafi i tij mė i lartė thanė se ishte e tmerrshme qė kishin ndodhur gjėra tė tilla. Mund ta pėrmbledhėsh thjesht si prishje totale e komunikimit brenda hierarkive tė pėrfshira nė tė. Kishte njerėz qė mendonin se kishin marrėveshje dhe kėto janė gjėra shumė serioze. Kur ke marrėveshje me njė qeveri sovrane duhet tė sigurohesh qė e ke kėtė marrėveshje. Pastaj kishte njė qėndrim ku nuk pranohej se ekzistonte njė problem, unė e quaj "qėndrim i i tė pagabueshmit" , njerėzit nuk donin t'u tregonin shefave te tyre sė tyre "kemi njė problem dhe na duhet ta zgjidhim". Pra, Banka merr pėrgjegjėsi tė plotė pėr kėto probleme, kjo nuk u menaxhua nė mėnyrė korrekte dhe tani sigurisht po bėhet hetim pėr tė parė se kush shtyu kė!

BBC: Nė shtyp ka patur akuza dhe pėrmendet fjala korrupsion? Gjetėt ju kėtė?

Kiene: Mė lejo tė shpjegoj se pse ne morrėm hapin e pazakontė dhe raportuam nė lidhje me akuzat pėr korrupsion nė Shqipėri edhe pa patur njė mandat pėr t'i hetuar kėto. Pas shembjeve, pati njė mision tė ashtuquajtur faktmbledhės me staf tė Bankės qė shkoi nė Shqipėri dhe i takon njė misioni tė tillė qė t'i raportojė shefave tė vet se ēfarė ndodhi. Asnjė nga kėto probleme qė papritur i dolėn Bankės Botėrore, qė satelitėt e saj u pėrdorėn pėr tė pėrcaktuar ku do tė ndodhnin shėmbjet, nuk ishin pjesė e raportit. Ndėrsa nė Shqipėri nė atė kohė kur ndodhėn kėto shembje, dhe e raportojmė kėtė fakt nė raportin tonė, pati shumė diskutime nė parlament, nė gazeta, pati akuza pėr korrupsion. Normalisht kjo nxit njė proces nė Bankė pėr tė qenė tepėr e kujdesshme. Asnjė nga kėto nuk u njoftua, nuk u ndėrmor asnjė veprim qė t'i pėrgjigjej kėsaj. Pėr sa i pėrket Panelit tė Inspektimit, sapo morėm ankesėn nga Shqipėria, ne morėm njė raport nga menaxhmenti i cili i referohej shumė misionit faktmbledhės, pėrsėri pa pėrmendur diskutimet serioze politike, akuzat pėr korrupsion, pra njė mungesė pėrgjegjshmėrie nga stafi i Bankės. Pėr kėtė ne raportojmė dhe kėto dy faqe nuk kishin qėllim tjetėr. Tani ne e dimė se informacioni qė ne nxorrėm nga burime tė ndryshme nė atė kohė, po pėrdoret tani nė Shqipėri politikisht nga parti tė ndryshme. Mė duhet tė theksoj se ne kemi njė mandat tė qartė pėr tė hetuar Bankėn dhe jo huamarrėsin dhe ne nuk bėmė hetim pėr tė.

Ne nuk gjykojmė dhe nuk mund tė gjykojmė pėr korrupsionin nė Shqipėri, dhe nuk e konfirmojmė as nuk e mohojmė atė.

Ėshtė njė situatė shumė e pazakontė sepse qeveria nuk ka nėnshkruar asgjė. Tani Banka dhe qeveria po mundohen tė gjejnė njė mėnyrė pėr tė pėrdorur fonde tė Bankės Botėrore pėr tė ndihmuar nė zgjidhjen e ēėshtjeve, por ėshtė shumė e komplikuar.

Normalisht nė situatė tė tillė do tė duhej tė kishte njė marrėveshje ligjore mes njė vendi sovran Shqipėrisė dhe Bankės Botėrore e cila do tė pėrcaktonte se si do tė zbatohej ky projekt. Nė kėtė rast tė veēantė si tė manaxhohet situata ku qeveria ka njė proces tė vetin pėr t'u marrė me vendbanimet e paligjshme qe nuk kanė marrė leje, kjo normalisht pėrcaktohet nė njė dokument ligjor, asgjė nuk u pėrcaktua sepse qeveria nuk ra dakord tė zbatonte politikėn e Bankės.

BBC: Si ėshtė e mundur qė Banka Botėrore e vazhdoi kėtė projekt atėherė?

Kiene: Kjo ėshtė tani nė tė ashtuquajturin plan veprimi.
Banka propozon pėr tė mos e vazhduar atė element kritik, pra planifikimin i cili pėrsėri qė mund tė ēojė nė raste kur qeveria mund tė mendojė se duhet tė ndėrhyjė pėr prishjen nė njė zonė ku ka plane pėr projekte tė Bankės Botėrore. Pra, ekzison plani pėr ta eklipsuar, pėr ta hequr kėtė nga projekti i cili ka komponente shtesė p.sh., ekziston plani i Porto Romanos i cili ka pėsuar degradim nga ana e mjedisit dhe njė pjesė e projektit ėshtė tė pėrmirėsohet situata e mjedisit aty. Pra, ka dy apo tre komponente shtesė tė cilat mund tė vazhdojnė pasi nuk janė prekur nga ky konfuzion nė lidhje me atė se si tė izolohen nga kėto shembje tė dhimbshme.

BBC: A do tė thotė kjo se projekti nė Jalė do tė ndalet?

Kiene: Pėrsa i pėrket planifikimit, ai pothuajse ka mbaruar. Pati foto satelitore qė tregonin se cilat pjesė duheshin pėrdorur pėr ēfarė, gjė qė pastaj solli debate politike dhe spekulime pėr ndonjė veprim tė padrejtė. Banka nuk mund ta vazhdojė kėtė pjesė tė projektit, por ėshtė mė se e gatshme tė vazhdojė me gjėra tė tjera, por kjo ėshtė pjesė e planit tė veprimit.

BBC
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kiene flet pėr hetimin dhe gabimet nė Jalė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Feb 21, 2009 4:44 pm nga shqiptari

besoj se ne kete artikull qartesohet rroli i bankes dhe ai i qeverise ne ēeshtjen Jala

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi