ILIRIADA PORTAL

Raporti i OKB: Ballkani vatėr e drogės, Shqipėria nė linjėn e dytė

Shko poshtė

23022009

Mesazh 

Raporti i OKB: Ballkani vatėr e drogės, Shqipėria nė linjėn e dytė


Kokaina, Shqipėria fshihet nga harta e vendeve tranzit
Shqipėria fshihet nga harta e vendeve tranzit tė drogės, ndėrsa Ballkani ėshtė bėrė njė nga zonat mė tė sigurta pėr trafikun nė Evropė. Nė njė pėrfundim tė tillė ka arritur Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr Luftėn Kundėr Drogės, e cila ka publikuar raportin e saj mė tė fundit, qė i referohet vitit 2007.Agjensia e Kombeve tė Bashkuara pėr luftėn kundėr drogės, tha nė raportin e fundit Ballkani, qė ėshtė pėrdorur tradicionalisht pėr tė trafikuar heroinė nga Afganistani dhe Azia Qendrore pėr nė Evropėn Perėndimore, po pėrdoret gjithnjė e mė shpesh si rrugė furnizimi pėr tė sjellė edhe kokainėn nė Evropė. Agjencia e OKB-se pėr luftėn kundėr drogės, nė raportin e fundit tė saj thekson se Ballkani sa vjen e po behet njė rajon tranzit i kalimit tė kokainės. “Ėshtė bėrė njė nga zonat mė tė sigurta nė Evropė pėr tė kaluar lėndėn narkotike drejt vendeve perėndimorė”, thuhet nė raport. Sipas tij, ndonėse tradicionalisht nė Ballkan ka kaluar heroina, nė kohėt e fundit janė rritur konfiskimet e kokainės. Megjithatė, heroina mbetet droga mė problematike qė vjen nga Ballkani, qė pas Afganistanit ndjek kryesisht rrugėn Turqi-Bullgari-Rumani e mė pas nga Shqipėria dhe Maqedonia shkon nė Itali.
Origjina e heroinės
Sipas raportit mė tė fundit tė Agjensisė sė Kombeve tė Bashkuara, heroina qė gjendet nė tregjet e paligjshme tė Evropės, e ka origjinėn nė Afganistan dhe kalon nė Evropė pėrmes njėrės prej rrugėve kryesore: ajo e Ballkanit, apo e ashtuquajtur rruga e mėndafshit. Ajo kalon nga Azia qendrore nė Federatėn Ruse dhe qė atje nė vendet evropiane. Kjo vazhdon tė jetė rruga kryesore e kontrabandės sė heroinės pėrmes Evropės Lindore dhe qė andej nė anėn perėndimore. E ashtuquajtura rruga e Ballkanit verior, e cila kalon pėrmes Turqisė, Bullgarisė, Rumanisė, Hungarisė dhe Austrisė u pėrdor mė shumė nė vitin 2007. Ndėrsa ajo e Ballkanit jugor, qė kalon pėrmes Greqisė dhe Shqipėrisė dha pastaj nga Maqedonia nė Itali duket tė jetė pėrdorur mė rrallė pėr trafikun e drogės nė vitin 2007 sesa nė vitet e mėparshme. Nė raport thuhet se Ballkani, qė dikur njihej si vatėr krimi dhe dhune, gjatė periudhės sė luftėrave nė ish-Jugosllavi dhe tranzicionit nga komunizmi, ėshtė bėrė njė nga zonat mė tė sigurta pėr trafikun nė Evropė. Ky, sipas raportit ėshtė njė zhvillim i ri nė trafikun e kokainės. Autoritetet nė Kosovė thonė se shifrat e fundit tregojnė njė rritje tė sasisė sė kokainės tė konfiskuar, por shtojnė se heroina vazhdon tė jetė lloji kryesor i drogės qė kontrabandohet pėrmes vendit. Nė raportin e agjencisė sė OKB-sė thuhet se rreth 100 ton heroinė kalon nga ky rajon ēdo vit. Nėnkolonel Fatos Haziri, udhėheqės i Departamentit kundėr krimit tė organizuar, nė Policinė e Kosovės. “Bazuar nė statistikat e vitit tė kaluar, ka pasur njė rritje tė lehtė, por nuk kemi tė dhėna qė tė lėnė tė kuptosh se kjo po kthehet nė njė prirje alarmuese”. Zoti Haziri thekson se droga nuk vjen nga vetė vendet e rajonit. “Asnjė nga vendet nuk ka strukturėn e qėndrueshme dhe efiēente pėr tė mos lejuar kryerjen e trafikut. Kosova vetė nuk ėshtė vrima e zezė, pasi droga nuk niset qė kėtu. Por mungesa e qėndrueshmėrisė politike dhe ekonomike ka lėnė pasoja dhe grupet kriminale e kanė kuptuar qė mund ta shfrytėzojnė kėtė pėr tė kaluar mė lehtėsisht pėrtej kufijve”.
SOT
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19190
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Raporti i OKB: Ballkani vatėr e drogės, Shqipėria nė linjėn e dytė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Feb 23, 2009 8:23 pm nga ad

Shqipėria fshihet nga harta e vendeve tranzit tė drogės
Le ti themi te lumte qeverise per kte arritje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi