ILIRIADA PORTAL

Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme

Shko poshtė

24022009

Mesazh 

Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme
Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme
23/02/2009 20:05

Shqiperia eshte nje nder 20 vendet qe ka furnizuar me arme Izraelin. Te dhenat dalin nga nje raporti i “Amnesty International”, ku kritikohen si Izraeli ashtu edhe Hamasi per konfliktin ne Gaza.
Sipas raportit, gjate periudhes 2004-07 Shqiperia i ka dhene Izraelit nje sasi armesh qe kap shifren e 1.255.415 dollare.

“Keto arme jane perdorur nga Izraeli ne konfliktin e fundit me Palestinen, gjate operacionit “Plumbi i shkrire”, thote “AI”.

Vendin e pare per furnizimin me arme e mbajne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, te ndjekura nga Serbia.

Ne raport, organizata per te drejtat e njeriut kritikon ashper Izraelin se perdori bombat me fosfor. Ndersa Hamas qelloi mbi civilet izraelite me raketa te precizionit te larte.

“AI” ka propozuar qe te vendoset nje embargo armesh dhe qe shitjet te ngrijne ne menyre qe armet te mos perdoren per “krime lufte”.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18535
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqiperia ka furnizuar Izraelin me arme :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Feb 24, 2009 6:43 pm nga nardlushnja

Nuk e di por me ben pershtypje kjo gje.
Mendoj se Izraeli eshte ne shume shkalle me larte nga Shqiperia dhe nuk e besoj se ka nevoj per armet e saj.Izraeli ka armet me te sofistikuara qe ka bota.kjo e ka ber edhe nje shtet te fuqishem sepse si numer popullsie eshte shume i vogel ne krahasim me arabet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Feb 24, 2009 7:29 pm nga emigranti

sido qe te jete kjo shume eshte shume simbolike 1.255.415

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi