ILIRIADA PORTAL

Reformat qė kthyen besimin e Perėndimit

Shko poshtė

25022009

Mesazh 

Reformat qė kthyen besimin e Perėndimit
SALI BERISHA
Ratifikimi i Protokollit tė Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO nga 26 vende anėtare tė Aleancės nė fushėn e sigurisė sė kėtij vendi pėrbėn ndoshta ngjarjen mė madhore pas pavarėsisė sė tij, aktin e pėrfundimit tė. Nė njė hark kohor rekord tė shkurtėr, nga data 9 korrik deri nė datėn 17 shkurt, pra nė 6 muaj dhe 10 ditė, 26 vendet anėtare tė NATO-s ratifikuan nė Parlamentet, Senatet, qeveritė e tyre Protokollin e Anėtarėsimit tė plotė tė Shqipėrisė nė NATO. Dua t'u shpreh mirėnjohjen mė tė thellė, falenderimet mė tė pėrzemėrta qeverive, Parlamenteve dhe kombeve tė kėtyre vendeve pėr besimin e madh, pėr vlerėsimin e madh qė treguan ndaj Shqipėrisė dhe shqiptarėve, ndaj rezultateve, pėrpjekjeve tė tyre pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė lirė, ekonomie tregu dhe njė reforme tė thellė tė Forcave tė Armatosura. Ratifikimi i Protokollit tė Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO dhe pėrfundimi i kėtij procesi nė njė kohė rekord dėshmon pėr njė nivel tė paprecedent tė besimit dhe tė vlerėsimit tė Shqipėrisė nga vendet mė tė fuqishme dhe mė tė zhvilluara tė planetit.
NATO ėshtė aleancė e lirisė, ėshtė para sė gjithash aleancė e vendeve demokratike, e vendeve tė lira. Kjo aleancė ka pėr kritere themelore, kriteret e shtetit ligjor, shoqėrisė sė lirė, ekonomisė sė lirė tė tregut. Aleanca ka dhe kriteret ushtarake, forca ushtarake tė reformuara, tėrėsisht tė vendosura, nėn udhėheqjen civile dhe nė funksion tė paqes dhe stabilitetit. Finalizimi i ratifikimit tė Protokollit tė Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, nė njė hark kohor prej 6 muaj dhe 10 ditė, ėshtė dėshmi e vlerėsimit tė madh tė pėrpjekjeve tė Shqipėrisė pėr tė ndėrtuar shtetin ligjor dhe ekonominė e tregut, vlerėsim i rolit tė saj pėr paqen, stabilitetin nė rajon dhe nė botė, ėshtė vlerėsimi i bashkėpunimit tė saj luajal me Aleancėn e Atlantikut tė Veriut. Nė vitin 2005, nuk ka patur parashikues edhe ndėr mė optimistėt, qė tė parashikonin se Shqipėria brenda mandatit tim tė parė do tė pėrfundonte pėrfundimin e Protokollit tė Anėtarėsimit.
Unė, qė jam sot para jush nė programin tim elektoral para shqiptarėve, premtova anėtarėsimin nė NATO, por jo finalizimin e procesit. Nuk kam dyshim se ky proces do tė ishte tėrėsisht i pamundur pa pėrshėndetjen e jashtėzakonshme qė Presidenti Xhorxh Bush dhe qeveria e SHBA, Senati dhe Kongresi i vendit tė madh tė lirisė, i dhanė shqiptarėve mbėshtetjen, besimin e vendeve tė tjera aleate tė NATO-s. Por, nuk ka asnjė dyshim se ky proces ratifikimi i shpejtė do tė ishte tėrėsisht i pamundur pa kursin dhe suksesin e reformave qė ndėrmori qeveria ime nė tė gjitha fushat. Ftesėn e Shqipėrisė pėr nė NATO dhe finalizimin e ratifikimit tė Protokollit tė Shqipėrisė nė NATO e bėnė tė mundur reformat e gjithanshme tė kėsaj qeverie.
Suksesi i kėtyre reformave e bėri tė mundur shembjen nėpėrmjet njė lufte me zero tolerance tė krimit tė organizuar, e bėri tė mundur shembja nėpėrmjet njė lufte pa kompromis dhe tė vendosur tė sistemit tė kleptokracisė, e bėri tė mundur fryma e bashkėpunimit luajal me opozitėn dhe respektimi ndaj lirive dhe tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri. E bėri tė mundur nxjerrja e Shqipėrisė nga 24 vendet mė tė korruptuara tė planetit dhe lėnia mbrapa e 95 vendeve nė kėtė drejtim. E bėri tė mundur Shqipėria, vendi i dytė nė botė pėr suksesin e reformave pėr klimėn e biznesit, e bėri tė mundur reforma e thellė e Forcave tė Armatosura me pėrcaktimin e njė buxheti 2 pėrqind e Prodhimit tė Brendshėm pėr kėtė reformė, zgjerimi i pjesėmarrjes sė Shqipėrisė nė operacionet paqeruajtėse nė Azi, Afrikė dhe zona tė tjera, e bėri tė mundur ndryshimi tėrėsor i Shqipėrisė. Pra, theksoj edhe njėherė se, me ratifikimin e Protokollit tė Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, 26 vendet anėtare dėshmuan ndaj vendit tonė, ndaj shqiptarėve, ndaj qeverisė sime besimin mė tė madh, vlerėsimin mė tė madh dhe unė dua t'i garantoj ato se e marr kėtė si pėrgjegjėsinė mė tė madhe, e transkriptoj kėtė si shkallėn mė tė lartė tė pėrgjegjėsisė pėr tė thelluar mė tej kursin e reformave, pėr tė konsoliduar nė kėtė vend lirinė dhe vlerat e saj nė mėnyrė tė vazhdueshme.
Pėr tė reformuar e modernizuar mė tej Forcat tona tė Armatosura, qė ato tė mund tė pėrballen me sukses me tė gjitha detyrimet qė dalin nga anėtarėsimi nė NATO. Pėr tė zgjeruar mė tej bashkėpunimin rajonal si faktor i jashtėzakonshėm pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon, pėr tė marrė pjesė nė tė gjitha operacionet e nevojshme tė NATO dhe pėr tė pėrmbushur me dinjitet detyrimet qė rrjedhin nga ky anėtarėsim. Edhe njėherė, dua tė uroj ēdo shqiptar pėr kėtė arritje historike tė madhe, do tė pėrgėzoj shqiptarėt kudo qė janė pėr besimin e madh, vlerėsimin e madh qė kombet e lira, qeveritė dhe Parlamentet e tyre dėshmuan me ratifikimin e Protokollit tė Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO. Dua tė falenderoj me mirėnjohje tė gjitha vendet anėtare, Aleancėn Atlantike tė Veriut, Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Scheffer, tė gjithė ato ekipe qė me pėrkushtim tė madh ndihmuan Shqipėrinė nė reformat e thella pėr tė pėrmbyllur kėtė akt madhor
Bota Sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi